Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: accident megane 2 - reparatie sau vanzare?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
dcsilviu89
Salutare,

De curand, am avut "norocul" sa fiu partea vatamata intr-un accident.

Mi-am facut un calcul estimativ, al pieselor(din ochi), totul sh si am ajuns pe la 4000 lei, format din:
Plansa bord(au sarit airbagurile)
Parbriz
capota
bara fata
faruri
armatura fata
aripa stanga
jante (1/2)
centuri(?)
protectii noroi, etc

nu pare sa fie lonjeroanele afectate(putin indoit deasupra rotii)

Problema este ca exista o mica scurgere de ulei de sub masina si nu cunosc restul daunelor

Avand in vedere ca aveam ~131000 km, merita sa obosesc sa repar masina in regie proprie? Sau sa vand epava?

Mai erau mici defecte estetice la interior... manere desprinse, tapiterie usi putin arsa de la tigari, usile putin ciobite pe margini + un stop care are scurt(?). Airbagul soferului nu a sarit(ar trebui verificat?)

Eventual, daca aveti o estimare, cat as putea lua pe masina, cum este, as fii foarte recunoscator.
espacern
In orice evaluare se tine cont de cateva date principale:an fabricatie/km rulat/motorizare/dotari.....si doar apoi se stabileste o valoare.
Daca sistemul de retinere s-a declansat inseamna cam 3000 € (deviz)+restul componentelor gasite dupa constatare....adica masina nu se repara pe asigurare!
Pretul pe care probabil il primesti pentru masina aflata in starea descrisa este in jur de 500 €.....daca-l primesti si pe asta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.