Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vel Satis
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Safrane,Velsatis,Avantime si Espace
Bogdan_S84
Slutare, am un Reault Vel Satis din 2008 2.2 diesel, cutie automata. Problema masinii este la cutie, mai exact ce se intampla: atunci cand masina se opreste pe loc (masina fiind in D), se simte o smucitura, in momentul in care iau piciorul de pe frana ca sa plec de pe loc, apare aceias smucitura, ca si cum ar cupla sau ar decupla. In rest, in mers nu are nici o problema, schimba foarte bine toate vitezele, fara smucituri, fara intarzieri. Am mai citit forumurile si am inteles ca aceste smucituri doar la opriri si plecari de pe loc ar fi o pb mai des intalnita la cutiile renault.
Daca a-ti mai intalnit acesta pb, ce e de facut, se poate remedia?
R19/16v
Cauta pe R_A_D_U de la Brasov pe forum. Mergi la el si fa un schimb de ulei cum trebuie.
velsatisautomatic
Salut!
Am si eu acelasi model, si face la fel
Este normal. Cutia este aisin, japoneza, cu 5 trepte
La stop, pentru a consuma mai putin, se decupleaza convertizorul, iar cand accelerezi se cupleaza la loc
Cu cat turatia la relanti este mai mare, cu atat se va simti mai puternic acel soc
Cati km. are masina ta, si ce probleme ai avut?
rtBK
nu e aceasi cutie ca la megane? unsure.gif
velsatisautomatic
Am mai citit si eu. Nu trebuie sa apara acel soc. Problema ar fi la blocul hidraulic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.