Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reparat masina acasa (legislatie)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Teodor Bogdan
Salut! Am tot cautat pe net daca ai voie sa umbli la masina ta, dar nu am gasit nimic concret. Prin a umbla la masina ta ma refer la a schimba filtre, frane, consumabile, etc. Eu fac acest lucru mereu cand este nevoie, dar nu stiu ce parere ar avea RAR despre aceste "interventii neautorizate". Voi ce credeti? wacko.gif
maho
Cred ca nu tre' sa-ti pese prea mult de parerea r.a.r.-ului (sau a oricui, daca interventiile le faci pe spatiul tau privat), daca interventiile sunt de calitate, masina merge bine, si iei itp-ul pe bune. Nimeni nu te poate obliga sa faci o reparatie intr-un anumit loc, dar rezultatul interventiei trebuie sa indeplineasca niste conditii de calitate; daca le poti asigura tu, foarte bine.
sorin1983
ar trebui sa fii mai interesat de ce zic cei de la mediu...
Teodor Bogdan
Uleiul, antigelul, diluantii, etc. i-am colectat mereu intr-o tava sub masina, iar apoi in bidoane de plastic pe care le duc la un centru de reciclare din apropierea mea. Incerc sa nu fac mizerie in curte si sa nu distrug mediul, cat se poate
maho
@sorin: de-aia am si zis de spatiul lui privat/curte.
sobolan
QUOTE(Teodor Bogdan @ 17 Jun 2017, 13:54)
Salut! Am tot cautat pe net daca ai voie sa umbli la masina ta, dar nu am gasit nimic concret. Prin a umbla la masina ta ma refer la a schimba filtre, frane, consumabile, etc.
*



daca te pricepi nu vad de ce n-ai face-o,eu imi fac singur masinile in ograda de foarte mult timp ....n-ai treaba cu nimeni.....


QUOTE(Teodor Bogdan @ 17 Jun 2017, 15:21)
Uleiul, antigelul, diluantii, etc. i-am colectat mereu intr-o tava sub masina, iar apoi in bidoane de plastic pe care le duc la un centru de reciclare din apropierea mea.
*



up.gif
Teodor Bogdan
Super, merci smile.gif
VladSoare
Nu numai că ai voie, dar dacă-ți place și ai răbdare, e chiar indicat s-o faci. smile.gif
Pe vremuri și eu făceam la fel, dar dup-aia am mai îmbătrînit și m-am mai lenevit. Acum mi-e mai ușor să stau pe o canapea cu laptopul pe genunchi și să ard gazul pe Facebook sau pe Reno, în timp ce muncesc alții. blush.gif

Tot ce nu-ți dă legea voie să faci este să înlături urmele de accident fără să ai autorizație de reparare. Orice altceva e permis.
Teodor Bogdan
Multumesc mult de raspuns!
sorin1983
QUOTE(maho @ 17 Jun 2017, 16:02)
@sorin: de-aia am si zis de spatiul lui privat/curte.
*


daca esti atent la ce faci si strangi mizeria totul e ok.
eu am zis de mediu tocmai pt a atrage atentia catre domeniul poluarii...
exemplu: pe proprietatea ta(sau dupa gardul tau) trece un parau in care tu arunci antigel si ulei... mai e ok pe proprietatea ta?
Teodor Bogdan
Nu e ok, dar daca esti meltean sigur arunci peste gard poluarea. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.