Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: e46 320d
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
95bogdi
daca tot am topicul cu lungul proiect cu dacia rosie...am zis sa fac un topic cu bmw-ul alb...masina mea de zi cu zi...o am din iulie 2016...
Totul a inceput cand...mi-a luat politia carnetul pe o luna pentru depasire pe linia continua...eram cu fordul...si am zis ca...daca tot am carnetul suspendat si nu pot circula...sa fac tinichigeria la ford si sa-l vopsesc..il demontez acasa...scaune..mochete tot...avea niste gauri in podea....si oalele spate praf...si sub bancheta...praguri...aripi spate....
a fost deajuns...intre timp vad o postare pe facebook cu un prieten din lista ce aducea din germania 2 bmw-uri....unul alb...320d si unul negru...318i...cum a ajuns acasa...am plecat la timisoara sa vad masina...ajung acolo...mi-a placut..jante pe 18...suspensie sport m tech de fabrica...webasto...si am luat-o...am schimbat uleiul.....avea -2000 km la service..prima data am bagat ulei eneos 5w40.....a fost ok..iar acum am bagat ulei liqui moly top tec 5w40...pana acum chiar e ok...nu a mancat nimic...bine...am doar 3.000 km cu el...
nu am avut probleme cu ea...doar tampoanele de motor le-am rupt in iarna din prostiile mele...acum ca a venit primavara am luat 2 cauciucuri noi....am fost cu ea pana la botosani...a cosnumat jumate de rezervor in 600 de km...pana acum sunt multumit de el....mai am de vopsit aripile spate ca are putina rugina de suprafata...capota spate...si aripile fata pe viitor...
i-am luat si scaune recaro...care urmeaza sa le pun...am montat si maneta cu computer de bord...
mai urmeaza si un volan de facelift ca acum e cel original sport de e46 care s-a pus si e36...
mai vreau si angel eyes...si o evacuare cu 2 iesiri....atat...si cat mai multi km sa fac cu ea... smile.gif
axabrt
eu as avea grija la sudurile alea in puncte. dupa parerea mea mai mult de 5 ani nu or sa tina. trebuie sa le protejezi bine.

bmw arata bine.
eu nu mi as lua pentru ca suspensie sport si jante mari nu se impaca bine cu durerile mele de spate.
Pun pariu ca fordul este mai confortabil decat bmw ul

deasemeni jante mari cu gropi mari de la noi si stilul meu de condus iara nu se impaca bine. Am reusit sa stramb jante de otel pe 15 cu cauciucuri cu inaltimea de 55.
Alea de la BMW tau ar trebui sa le arunc dupa cateva luni, fiindca eu daca as avea masina mai buna decat asta de acuma as merge mai tare si de acolo problemele...
95bogdi
QUOTE(axabrt @ 19 Apr 2017, 15:18)
eu as avea grija la sudurile alea in puncte. dupa parerea mea mai mult de 5 ani nu or sa tina. trebuie sa le protejezi bine.

bmw arata bine.
eu nu mi as lua pentru ca suspensie sport si jante mari nu se impaca bine cu durerile mele de spate.
Pun pariu ca fordul este mai confortabil decat bmw ul
*


fordul l-am vandut...ca sa nu ma trezesc iar cu rugina...ford era mai spatios...dar...bmw-ul nu e chiar asa rigid...sa zicem ca e ce trebe pentru ce drumuri avem...de la arad pana la botosani...s-a comportat super...
AR-18-MOS
Cât prinde? tongue.gif

P.S. Nu-mi place c-ai aruncat asa "samsaristic" cauciucurile pe bacheta din spate. Fie ele si noi.
95bogdi
dupa ce o sa montez scaunele recaro pe fata o sa duc masina sa curat bine banchetele si tot interiorul...si nu o sa mai imi permit sa pun orice pe bancheta tongue.gif
viteza maxima..cat prinde ea de fabrica biggrin.gif 210...dar nu prea conteaza asta...110-120 merg cu ea de obicei in afara...in oras 50-60..
marksman
QUOTE(AR-18-MOS @ 19 Apr 2017, 14:31)
Cât prinde? tongue.gif


To'ar'șu' plotoner, permite-ți să v-ă corectez: se zice "I-a tot bordu'?"
95bogdi
QUOTE(marksman @ 19 Apr 2017, 15:45)
To'ar'șu' plotoner, permite-ți să v-ă corectez: se zice "I-a tot bordu'?"
*


poate daca avea 6 pistoane in loc de 4 blush.gif
AR-18-MOS
Nu zici tu rău...
sorin1983
buun 220 cu semnul de frane aprins smile.gif adrenalina
AR-18-MOS
Shame on me. blush.gif
marksman
E de la mosorul frânei de mână.
psychoo
Franele se folosesc sa incetineasca masina -> jos cu ele smile.gif
95bogdi
https://www.youtube.com/watch?v=_126c1ZJPUk
alta viata.. radmasa.gif
axabrt
Să moara bibi...io daca luăm curba aia cu 160 eram in decor....
Bune BMW urile astea.
Chiar nu înțeleg dc unii fac accident...
psychoo
Aia mai merge cum merge. Cea de la 240 in schimb mi-a dat mie emotii.
95bogdi
QUOTE(axabrt @ 19 Apr 2017, 16:31)
Să moara bibi...io daca luăm curba aia cu 160 eram in decor....
Bune BMW urile astea.
Chiar nu înțeleg dc unii fac accident...
*


lipsa experientei la volanul unei masini in general...nu neaparat unui bmw care chiar daca are tractiunea pe spate...e ok de condus...cu plinul facut si inca 3 persoane..am urcat sus la cetatea siria din arad pe polei fara probleme... biggrin.gif
AR-18-MOS
DSC? Sau doar ASC? smile.gif
95bogdi
QUOTE(AR-18-MOS @ 19 Apr 2017, 23:06)
DSC? Sau doar ASC? smile.gif
*


doar ASC am...e prea batran pentru dsc radmasa.gif
95bogdi
noutati...volan sport facelift
nuca schimbator M style short shift imbracata in piele
rezolvat problema clasica e46 cu eroarea airbag..
embleme alb negru smile.gif

13 May 2017, 16:32:
blush.gif blush.gif blush.gif
95bogdi
gata sezonul de plimbari...am facut ceva km vara asta...2 drumuri pana la botosani...
2 drumuri transfagarasan...

3 Sep 2017, 16:32:
poze

3 Sep 2017, 16:38:
as vrea sa cumpar un 330d sa fac swap ca acest motor e cam micut pt un bmw...isi face treaba...dar...se poate si mai bine
as vrea xenon...cu lupe...ori original...aftermarket mi-e frica de rar...chiar daca as pune si spalator la far...mai trebe si autoleveling... si o navigatie cu android...
Lupu_Cadmiel
Salutari. Frumoasa masina. Pentru inceput daca vrei mai multa putere fai o remapare.
sorin1983
pozele negre sunt din pasaj? biggrin.gif
Muttley
=)))))))))))))))))))))))
95bogdi
QUOTE(Lupu_Cadmiel @ 3 Sep 2017, 18:36)
Salutari. Frumoasa masina. Pentru inceput daca vrei mai multa putere fai o remapare.
*


Multumesc frumos ! nu prea cred ca merita...o sa rup ambreiajul din start...si turbina o sa sufere....plus ca motorul e limitat la putere de pompa de injectie...daca era commonrail...

QUOTE(sorin1983 @ 3 Sep 2017, 22:40)
pozele negre sunt din pasaj? biggrin.gif
*


buna asta !!! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
era la vidraru...poza originala nu a mers sa o incarc...am salvat de pe facebook la rezolutie mai mica...
dupa ce am venit de la botosani...prin zalau...pe spate...capalna...ceva de genu parca...am facut toata masina de smoala...stropeau pe primul strat de asfalt...cum dai pe perete cu amorsa...sa faca priza smile.gif) nimeni nimic...sa nu ma bag pe acolo...se uitau la mine...sprijiniti de lopata...noroc ca am cumparat degresant de la magazin de vopsele si da-i frate si freaca pe masina juma de zi
R19/16v
Dunga aia alba de pe jos oi fi confundat-o cu alea pentru locurile de parcare?
argon
Scrie in codul rutier ca statinarea pe pod este interzisa cu exceptia BMW.
Speedy
Ce uameni..
S-o fi oprit si el cateva secunde cat sa i se faca o poza, doar se vede ca era la volan.
bgdrenault
Se vede clar ca poza e facuta din mers de domnisoara din pozele de mai sus.
argon
Cu frana apasata?

PS: ce are domnisoara in mana, catuse? blush.gif
cj98czh
Nu vedea si tu atatea .... poate ii place sa fie legat radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
bgdrenault
Cand face poze o domnisoara frana se apasa singura, pentru cel mai bun cadru.
MuciX
Trecand peste faptul ca ai ilustrat unul dintre marile motive pentru care drumurile-atractie din romania sunt mereu prea aglomerate sa merite sa le vizitezi...

QUOTE(95bogdi @ 3 Sep 2017, 16:04)
as vrea sa cumpar un 330d sa fac swap ca acest motor e cam micut pt un bmw...isi face treaba...dar...se poate si mai bine
*


De ce swap? Asa atasat esti de conserva asta? Nu mai bine faci swap cu totul si poate conserva urmatoare are si dotarile pe care le vrei direct din fabrica?
Poate chiar un 330 xi coupe smile.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(cj98czh @ 4 Sep 2017, 11:26)
Nu vedea si tu atatea .... poate ii place sa fie legat  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*


Da' nu mai puate omu' sa aiba un hobby... ce uameni... icon_mrgreen.gif



Diac
[attachmentid=1628070115]


Moaaaaa, ce palarie are cetateanul cu sort rosu !!!
95bogdi
daaa...turbata palarie smile.gif)
si nu..nu stationam...eram cu parintii la dunare si l-am pus pe batranu sa vina cu masina sa o prind in cadru...nu fac deastea radmasa.gif


5 Sep 2017, 00:11:
QUOTE(argon @ 4 Sep 2017, 11:22)
Cu frana apasata?

PS: ce are domnisoara in mana, catuse?  blush.gif
*



da da...catuse tongue.gif
QUOTE(MuciX @ 4 Sep 2017, 14:42)
Trecand peste faptul ca ai ilustrat unul dintre marile motive pentru care drumurile-atractie din romania sunt mereu prea aglomerate sa merite sa le vizitezi...
De ce swap? Asa atasat esti de conserva asta? Nu mai bine faci swap cu totul si poate conserva urmatoare are si dotarile pe care le vrei direct din fabrica?
Poate chiar un 330 xi coupe smile.gif
*


impozitul e marea problema...2.500 lei pentru un 3.0 diesel sad.gif (da stiu ca domnia si prostia se plateste)
as lua una completa...sa mut tot de pe aia..pe asta...frane...cardan..suspensie..motor cutie etc..

a se vedea in poza de jos cea mai frumoasa coada blink.gif
14 ore de la barajul vidraru pana in arad...
argon
Ce tare, in 14 ore am ajuns din Arad la Marea Baltică...
solidconvert
Bai ce uameni... radmasa.gif
95bogdi


ce placute de frana recomandati ? sunt ok TEXTAR ? vreau sa le schimb toate 4 sa stiu o treaba..pana acum am schimbat o data pe spate in iarna si am pus ATE...
in ultima poza...cred ca era puscata platina...sau aveam un jiglor infundat rolleyes.gif
Adrian Frigo
QUOTE(95bogdi @ 6 Sep 2017, 00:18)
in ultima poza...cred ca era puscata platina...sau aveam un jiglor infundat rolleyes.gif
[attachmentid=1628070211]

În penultima poză mai mult ca sigur nu ținea frâna de mână! wub.gif tongue.gif
cj98czh
Nu, nu ... eu vad probleme la airbag-uri, portbagaj su amortizoare ..
Bicicleta galbena
Bogdi, daca mai ai poze ca ultimele doua, poti sa-ti printezi un calendar! wub.gif


95bogdi
QUOTE(cj98czh @ 6 Sep 2017, 08:31)
Nu, nu ... eu vad probleme la airbag-uri, portbagaj su amortizoare ..
*



radmasa.gif
QUOTE(Bicicleta galbena @ 6 Sep 2017, 08:52)
Bogdi, daca mai ai poze ca ultimele doua, poti  sa-ti printezi un calendar!  wub.gif
*



sa stii ca asa o sa fac incepand cu 2018
QUOTE(Muttley @ 6 Sep 2017, 08:56)
Mdea, sticărul de pe parbriz e lamuritor.
*


de o saptamana tot am zis ca-l dau jos dar n-am apucat radmasa.gif
M.C.
QUOTE(cj98czh @ 6 Sep 2017, 09:31)
Nu, nu ... eu vad probleme la airbag-uri, portbagaj su amortizoare ..
*


Confirm afirmativ! Butonu' nu trebe.....
Lupu_Cadmiel
apropo de soft....am facut o remapare la un prieten cu 320d din 1999. ii merge super si in ziua de azi. Se merita din plin. Parerea mea. si un plus de pana in 30cp ii foaaarte ok. Si daca ii facut corect nu te va lasa turbina sau altele pentru ca nu le fortezi.
95bogdi
QUOTE(Lupu_Cadmiel @ 6 Sep 2017, 22:51)
apropo de soft....am facut o remapare la un prieten cu 320d din 1999. ii merge super si in ziua de azi. Se merita din plin. Parerea mea. si un plus de pana in 30cp ii foaaarte ok. Si daca ii facut corect nu te va lasa turbina sau altele pentru ca nu le fortezi.
*


cam ala e castigul...cand am fost ultima oara sa verific masina...turbina si restul erau ok...din soft cerea 1 bar presiune turbina...1 bar facea...
acum avem dyno si la arad...si ma bate gandul sa strang bani...sa fac un soft + dyno..vedem ce si cum biggrin.gif
Lupu_Cadmiel
daca vrei imi scrii in privat si vorbim.
95bogdi
ce placute sa iau ? ate sau textar ?
AR-18-MOS
Si eu sunt curios. tongue.gif
95bogdi
cred ca iau textar...din ce am inteles cam astea sunt pe original la e46
AndreiMR
Sunt ok Textar. Am si eu pe Alfa, franeaza foarte bine, nu fac excesiv de mult praf, si ca durabilitate par ok. Am avut inainte EBC, feelingul in pedala era o idee mai bun, dar erau jantele negre imediat...si au tinut mai putin de 20k km. Raportul calitate/pret e foarte bun la Textar
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.