Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Halogen, xenon sau LED
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
adrianovici_2006
Interesant!
http://www.auto-bild.ro/video/halogen-xeno...ele-119737.html
aba81
am vazut si eu pe youtube acum o saptamana videoclipul...nu e chiar un test stiintific. Difera siperioada cand tehnologiile implementate...o tehnologie LED personal consider ca este superioara daca este bine adaptata si aici ma refer la optica de calitate.
Boss1
Stie cineva ce model de bec se foloseste pe megan 4 halogen

1 Apr 2017, 10:49:
Faza scurta si lunga
speedman
h7 atat faza scurta cat si lunga
papa_mulo
Si de schimbat cum se schimba? A avut cineva curiozitatea sa se uite?
speedman
scrie n carte...
papa_mulo
Pai uita-te si tu pe semnaturi...daca ai carte zi-mi si mi ce zice acolo...desfaci masina pt un bec sau e mai umana decat la m2?
MrA
Un mecanic Renault spunea ca se face pe sus schimbarea, deci da, mai "uman".
jbn
Eu am full led. Dar nu cred ca dispunerea farurilor in compartimentul motor e radical diferita la cele cu halogen. Astea fiind spuse, te asigur ca poti schimba becul foarte usor pe sus.
DragosCatalin
Apropo, la farurile pure led exista acces sa schimbi ledurile? Sau cum se procedeaza? Se schimba farul? Mersi!
jbn
Din cate stiu se schimba farul.
mannick
Se schimba farul cu totul. Si e destul de scump.
DragosCatalin
Nasol.. oricum ledurile au o viata mai lunga decat becurile halogen si cred ca nu o sa fie o problema cu ele.
mannick
Asa sper si eu, la Mondeo un far costa ~4000 lei, presupun ca nici Renault nu e sfios la preturi.
DragosCatalin
Cu siguranta tot in jurul sumei de 4000 lei se situează! smile.gif))
vladof
Stie cineva care anume este surubul ce trebuie reglat pentru a ridica farurile LED?

Sunt 3 variante de reglaj pe farurile LED:
[attachmentid=1628061218]

Manualul mentioneaza un reglaj destul de simplu pentru pentru farurile cu halogen:

[attachmentid=1628061217]

A fi tentat sa spun ca 2, seamana cu ce e in manual. Nu m-as baga insa la reglaj, le-am mai stricat de cateva ori pe alte masini (stanga dreapta in loc de sus jos). : ))

Daca nu stie nimic, ma fac cobai.

LE: nr.2 este reglajul pe inaltime. daca insurubezi se ridica, desurubezi, coboara. Le-am reglat la perete in parcare - treaba de 2 minute. Nu prea sus, ca sa nu deranjez pe nimeni din trafic. Doar 2 ture de surubelnia. Daca mai e nevoie mai ridic. Mie imi bateau cam la 5 metri in fata. Daca mergi pe bezna e cam complicat sa vezi ceva.
jbn
Pentru faza scurta 100% este surubul 2 din poza ta. Du-te la service. Ti le face moca pe garantie tongue.gif
vladof
QUOTE(jbn @ 4 May 2017, 14:54)
Pentru faza scurta 100% este surubul 2 din poza ta. Du-te la service. Ti le face moca pe garantie tongue.gif
*



Mersi mult, asa este. smile.gif

N-am mai mers pana acolo, mi se pare drum lung pentru 2 minute de reglaj. Le-am reglat singur. Ce-i drept aia aveau aparat sa le puna unde trebuie. Vedem cum se comporta si daca e cazul ma duc. smile.gif
baban sergiu
si a mea este programata la service pe joi pt reglarea farurilor LED si "reglarea" stropitorilor de la parbriz

Mai sunt si alte surprize de care ar trebui sa le zic la service sa nu ma plimb de mai multe ori ?
CrissT
Salutare,

Sunt viitorul posesor al unui Megane IV Sedan varianta intense Luni 28 august am facut comanda cu estimare de livrare saptamana 47 2017.

In Standard are farurile LED (in pliante este specificat LED Automate). Din pacate se pare ca incepand cu saptamana 35 au renuntat la Farurile LED automate si pun cele cu reglare manuala.

Citez raspunsul managerulului de produs de la Renault : " „Optionalul LEDH2, faruri full led cu regrlare autoamta devine indisponibil incepand cu S35. Acesta este inlocuit de LEDH3, faruri full led cu reglare manuala. Aceasta modificare a venit din central iar noi ca tara nu putem decat sa o anuntam, fara dreptul de a ne opune."


Sper ca v-am lamurit pentru cei care au sau nu buton de reglaj manual. Sau pentru viitorii posesori de Megane IV
ratonbox
Si pe bonul de comanda ce iti scrie LEDH3 sau LEDH2? La mine trebuie sa ajunga zilele astea si pe bonul de comanda scrie LEDH2.
CrissT
Pe Bonul de comanda dealerul a pus LEDH2 dar in sistem la comanda e LEDH3. Si cum am vazut diferenta fata de bon de comanda si sistem am deschis susbiectul cu Renault - Vocea clientului respectiv dealer. Si raspunsul de la managerul de produs il ai mai sus.

vladof
Nu va ganditi ca e ceva wow, mi se pare mai misto cu reglare manuala.

Singura parte buna este ca daca ai si radar in bot, se coboara jos cand mergi in spatele masinilor ca sa nu orbesti. Dar asta nu e bonus pentru tine ci pentru ala din fata. smile.gif
aba81
eu nici nu mi-am dat seama ca ar fi automate smile.gif)
adrianovici_2006
QUOTE(CrissT @ 30 Aug 2017, 15:39)
Salutare,

Sunt viitorul posesor al unui Megane IV Sedan varianta intense Luni 28 august am facut comanda cu estimare de livrare saptamana 47 2017.

In Standard are farurile LED (in pliante este specificat LED Automate). Din pacate se pare ca incepand cu saptamana 35 au renuntat la Farurile LED automate si pun cele cu reglare manuala.

Citez raspunsul managerulului de produs de la Renault : " „Optionalul LEDH2, faruri full led cu regrlare autoamta devine indisponibil incepand cu S35. Acesta este inlocuit de LEDH3, faruri full led cu reglare manuala. Aceasta modificare a venit din central iar noi ca tara nu putem decat sa o anuntam, fara dreptul de a ne opune."
Sper ca v-am lamurit pentru cei care au sau nu buton de reglaj manual. Sau pentru viitorii posesori de Megane IV
*


Cand vei primi masina vei intelege ca este mai bine asa!....parte dintre noi, ce avem automate, ne confruntam cu neajunsuri legate de functionarea necorespunzatoare a acestora, atunci cand este o greutate mai mare sau mai multi pasageri!
Poty
Cu reglaj manual inseamna ca ai rotita de reglat ca la halogen, radarul din bot e inutil pentru ele in astfel de conditii, el le dadea o comanda motorasului care le regla automat cum el nu mai e acolo, fix pix.
jbn
Adrianovici a punctat foarte bine. Eu cred ca au fost multe plangeri si au hotarat sa le puna reglaj manual.
CrissT
Multumesc mult de raspuns. Asta inseamna ca restul automatizarilor ( adaptive, faza lunga- scurta automata) raman nu ?

Multumesc,
Poty
Alea raman da, sunt in continuare functionale.
ratonbox
La mine a ajuns azi, dar cu LEDH2, dar mi-a confirmat tipa de la vanzari ca s-a trecut la LEDH3.
baban sergiu
Cam atata vad eu noaptea in fata ... cred ca ii bataie de joc pe Clio vad mai departe cu halogen
RveMO
Tipic romanesc si la francezi. Cand au probleme cu ceva si e prea scump sa rezolve si au fost prea incapabili sa vada de la bun inceput, anuleaza/scot.
gerula2006
QUOTE(baban sergiu @ 2 Sep 2017, 23:09)
Cam atata vad eu noaptea in fata ... cred ca ii bataie de joc pe Clio vad mai departe cu halogen
*


Si la mine e la fel. Abia vezi in fata cu faza scurta.Trebuie sa merg la ei sa le mai ridice.....
Faza lunga pare OK.
Ieri am facut un test cu o Laguna 3 xenon - ambele masini una linga alta , farurile aliniate , perete la apox 12m. Faza scurta era la acelasi nivel, iar cea lunga mai sus putin la mine.
vladof
Nu va suparati asa tare ca nu merita. smile.gif

Se poate regla faza scurta pe inaltime chiar daca aveti sistemul automat.

Vedeti postarea #16 de aici. Practic va duceti la un perete drept si va jucati acolo, sau mai sigur, mergeti la reprezentanta si vi le regleaza gratuit.

Nu era nimic gresit la cele manuale, dar cred ca veneau foarte multi in service (ca noi romanasii) ba ca-s prea sus ba ca-s prea jos, si au decis sa lase reglaj sa ne jucam cat vrem.

Eu le-am reglat undeva decent si nu am probleme (bat undeva la 30m in fata), mi se par foarte ok acum.
speedman
si pe ale mele le au reglat in service, insa nu e ce trebuie...au sous ca le au ridicat foarte putin...insa se vad ca inainte. O sa mai merg o data in service cand voi avea timp.
rtBK
QUOTE(baban sergiu @ 3 Sep 2017, 00:09)
Cam atata vad eu noaptea in fata ... cred ca ii bataie de joc pe Clio vad mai departe cu halogen
*



Daca ai nevoie mai mult de atat exista faza lunga. Daia sunt atatia care ne orbesc noaptea ca ei nu vad bine si au ridicat faza scurta sa bata pana mai departe.

P.s. halogenu nu iti da in viata lui o lumina asa uniforma
speedman
acum depinde si ce masini ai avut...ca sa poti si sa ai cu ce compara...
clio4edc12
Cu reglare automata din fabrica, bat exceptional. Peste orice xenon sau halogen vazut de mine.

Acum sunt doua discutii aici: farurile care sunt reglate poate prost din fabrica sau voi aveti pretentii prea mari de la faza scurta. Cu cat creste distanta la care bat cu atat mai des dati flashuri de fiecare data cand treceti cu masina peste o denivelare.
leolache
Mie farurile LED de pe Megane IV mi se par excelente. Peste cele bi-Xenon de pe cele doua Laguna III pe care le-am avut anterior, cu mentiunea ca imi lipseste functia de iluminare in curba, excelent implementata pe Laguna.
vladof
clio4edc12 nu avem pretentii mari doar vrem sa bata in limita legala, respectiv 25-30 m in fata. Masina mea a venit din fabrica cu farurile reglate la 11 metri masurat. Am mers in parcare, am masurat 25 de metri si am reglat farurile sa bata pana acolo, dupa care la perete ca sa fac linia dreapta, dupa care din nou sa verific distanta.

Unele vin reglate corect altele nu. Nu m-am dus la reprezentanta pentru ca mi le ridicau sigur foarte putin ca lui speedman, si faceam 10 drumuri.

15 minute a durat tot reglajul asta in parcare. Nu mi-a dat nimeni flash pana acum, plus ca astea cu led se regleaza in jos automat daca ai radar in bot si mergi in spatele unei masini.

Daca ar fi batut la fel si la mine ca in poza ta, nu aveam nicio obiectie. smile.gif
CrissT
QUOTE(ratonbox @ 31 Aug 2017, 20:16)
La mine a ajuns azi, dar cu LEDH2, dar mi-a confirmat tipa de la vanzari ca s-a trecut la LEDH3.
*



In cat timp de la comanda ti-a fost livrata masina? Eu turb sa astept pana la termenul furnizat de ei ( Noiembrie saptamana 47)

Mersi,
ratonbox
@CristsT: cam 1 luna si ceva(mai mult spre 2 luni) durat de cand am facut comanda. Dar a ajuns mai devreme decat data estimata la inceput (cam cu 1 saptamana)
CrissT
QUOTE(ratonbox @ 4 Sep 2017, 12:59)
@CristsT:  cam 1 luna si ceva(mai mult spre 2 luni) durat de cand am facut comanda. Dar a ajuns mai devreme decat data estimata la inceput (cam cu 1 saptamana)
*




Mersi mult,

La mine estimarea e aproape 3 luni sad.gif. sper sa vina mai cel tarziu in 2 luni nu 3 sad.gif.

aba81
QUOTE(ratonbox @ 4 Sep 2017, 11:59)
@CristsT:  cam 1 luna si ceva(mai mult spre 2 luni) durat de cand am facut comanda. Dar a ajuns mai devreme decat data estimata la inceput (cam cu 1 saptamana)
*


la mine a durat 4 luni smile.gif
ratonbox
Au batchuri de productie si livrare, probabil.
Mie imi zisese septembrie ca data de livrare si in iunie si in iulie cand am facut comanda. Ca n-o sa vina vaporul doar cu 3 masini din Spania pana la Constanta.
CrissT
QUOTE(ratonbox @ 4 Sep 2017, 21:46)
Au batchuri de productie si livrare, probabil.
Mie imi zisese septembrie ca data de livrare si in iunie si in iulie cand am facut comanda. Ca n-o sa vina vaporul doar cu 3 masini din Spania pana la Constanta.
*



La mine mașina e făcută in Turcia sper sa nu am probleme :-)

LUI
Salutare!
1.Semnalizarile sunt led?
2.Daca nu sunt, se pot pune?
3.Pierzi garantia daca umbli in calculatorul de bord pentru a face reglajele cand treci pe semnalizari led?
jbn
Salut. Daca citeai manualul de utilizare aflai si tu ca nu sunt led. In plus se vede si ochiometric ca nu sunt led.
vladof
Nu vad un avantaj in mod deosebit sa treci la semnalizare LED. Avand in vedere ca blocul optic nu e prevazut cu asa ceva, se va vedea la fel sau mai prost (in functie de becul LED pus). If it's not broken, don't try to fix it. smile.gif

Daca erau pozitiile care la unele masini se vad mult mai fain, da, ok, dar semnalizarea e un bec galben.

ratonbox
Nu cred ca are rost sa faci retrofit LED la luminile de semnalizare, PY21W sunt destul de fiabile ca becuri si pana si la Peugeot unde tot ardeam becuri nu mi s-a ars vreunul vreodata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.