Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: switch motor laguna 1
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
laguna1233
salut, in primul rand as vrea sa imi cer scuze daca mai exista un topic asemanator, dar am cautat destul si nu am gasit nimic. As vrea sa stiu daca se poate omologa un motor de skoda octavia rs 1.8 turbo pe renault laguna 1 din 1999 1.6 16v. Daca se poate face aceasta schimbare as vrea sa stiu ce implica si daca se merita sau nu. Asta fiind din punctul meu de vedere si din calculele mele, prima varianta, dar daca nu se poate ce imi recomandati, exclus sa vand masina pentru ca o indragesc foarte mult avand in vedere ca este prima mea masina. Nu vreau sa credeti ca sunt un maniac de viteza, dar pur si simplu cei 107 cai de la o vreme nu se mai simt, nu sunt sigur in depasiri, am acceleratia talpa dusa la extrem jos si nu trage, nu se simte absolut deloc si nu exagerez cand spun asta. M-am interesat sa pun turbina pe motorul actual, mi sa explicat ca sunt foarte multe schimbari de facut si ca nu se merita sa bag 1000 de euro "pentru un plus de 30-40 de cai pe langa cei 70-80 ramasi pentru ca asta ar insemna ca as duce masina la puterea initiala".M-am gandit si la motorul f7p de pe clio generatia veche dar acolo am inteles ca acel motor are foarte multe probleme.
espacern
Intra pe Rarom.ro si cauta acolo raspuns autorizat la intrebarea ta referitoare la schimb motor.
laguna1233
Sincer sa fiu nu prea ma descurc sa caut..
espacern
Atunci asteapta pana primesti raspuns aici.
ss_remus
Cel mai simplu e sa-ti pastrezi masina si sa-ti mai iei o laguna dar cu motor mai mare. Eu asa am facut. Se poate modifica destul de mult si motorul de 1.6 fara sa ii pui turbina dar o sa devina zgomotos , lucru care nu se potriveste la o laguna, o masina confortabila.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.