Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Revizie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
ionutald84
Va salut,
Ma apropii de prima revizie si as dori sa stiu daca e vreo diferenta intre service-uri, e unul mai bun de ales si daca voi ati cumparat piesele sau aceasta varianta nu merita sau nu e acceptata. Si cam cat v-a costat prima revizie. Multumesc
spy_oh_joy1389
~750 lei pentru diesel (uleiul este foarte scump). Dacă ai 30.000km mai scoți vreo 300 de lei pentru filtrul de motorină. Dacă ai 2 ani, mai scoți vreo 150 pentru curățarea AC-ului. Dacă trebuie să schimbi și plăcuțele mai scoți 250 de lei.
Eu am făcut în așa fel încât să fie decalate smile.gif
D-Ice
Salut! Un pret pentru revizie clio 4 1.2 16V stie cineva? Multumesc!
roland
Dupa semnatura ar fi revizie la 2 ani, dar daca nu spui si nr. de km atunci e pe ghicite. Ai putea avea km destui ca sa schimbi si distributia...
Batrânul
540 lei, la Meridian Vest București (anul trecut, cu filtrele și uleiul de la ei).
eagleking95
@Batranul Au facut si curatare circuit aer conditionat la revizia de 2 ani? Multumesc!
vvede
La mine la 2 ani nu s-a facut curatare AC. Serus bd. Timisoara
Hunab
QUOTE(vvede @ 17 May 2017, 16:42)
La mine la 2 ani nu s-a facut curatare AC. Serus bd. Timisoara
*




Meridian Vest - s-a facut doar verificarea. Igienizarea este contra cost.
Geo196
Salut!
Pentru 0.9 Tce are cineva idee cam cat costa revizia de 1an?
Hunab
QUOTE(Geo196 @ 9 Jun 2017, 13:44)
Salut!
Pentru 0.9 Tce are cineva idee cam cat costa revizia de 1an?
*




Aproximativ 450-500 lei. Depinde. Daca schimbi si placutele, mai pune 350-400 lei, daca faci igienizare AC, mai pune 100-150....
sisifjunior
La 60800 km am făcut a 3-a revizie, ulei, filtre(aer, ulei, motorina, polen), control frâne și amortizoare...921 lei la Darex SV(pt dCi75CP).
Pe my renault îmi apare schimb distribuție pentru anul viitor. Ce grijulii sunt!
A schimbat cineva distribuția la dCi? Cam cât costă?
Geo196
am inteles ca ies mai ieftin daca vin eu cu piesele...

https://www.pieseauto.ro/alte-filtre-auto/d...1124120924.html
http://www.autovestshop.ro/detalii/piese-s...er-renault.html
http://www.epiesa.ro/filtru-aer-habitaclu-...ol-23000467.htm
http://www.epiesa.ro/ulei-motor-elf-evolut...&utm_medium=CPS

doar astea banuiesc ca se schimba, placutele nu cred ca trebuiesc schimbate ca am doar 8500 km...
Hunab
QUOTE(Geo196 @ 10 Jun 2017, 10:49)
am inteles ca ies mai ieftin daca vin eu cu piesele...
*




Categoric vei iesi mai ieftin. Ai grija la codurile consumabilelor, sa nu cumperi ceva ce nu-ti trebuie.
Geo196
am cautat in alte topicuri si am gasit codurile astea pe revizia la 0.9.
banuiesc ca piesele nu sunt foarte diferite de cele de la logan 2
larkinsen
Salut.Stie cineva daca la Autoeuropa Timisoara-Calea Sagului te lasa sa vii cu piesele tale la revizie?Se apropie revizia de un an ,doar uleiul si filtrul de ulei.Nu se pune problema altor piese pt ca n-am kilometri multi facuti.Eu vreau sa imi cumpar piesele de schimb din alta parte ca la ei sigur sunt preturi enorme.
Mersi anticipat.
cj98czh
ei iti recomand sa schimbi si filtrul de aer si de polen ...
Batrânul
Trebuie schimbate toate cele trei filtre (de ulei, aer și polen), chiar și dacă ai mers doar 1 (un) km într-un an, altfel pierzi garanția.
P.S. În mod normal se schimbă și garnitura de la șurubul de golire a băii de ulei: costă doar 1 leu, dacă îl cumperi tu.
larkinsen
Conform fisei de intretinere a lor ,la un an trebuie schimbat doar filtrul de ulei,uleiul si garnitura de la buson de golire(de ultima nici macar nu scrie dar eu intotdeauna am schimbat-o).N-am nici 2000Km facuti..Nu ma complic cu filtru de polen inca...mai ales ca nu e inclus la schimbare.Filtrul de aer mi-l pot schimba si singur la o adica.Pe mine ma interesa daca ma lasa sa vin cu piesele mele sau conditioneaza efectuarea reviziei de achizitionarea lor de la ei.Daca nu era chestia cu garantia imi schimbam eu si filtrul si uleiul..Nu-i mare scofala.
cj98czh
La Cluj nu te lasa .... cred ca depinde de dealer ... oricum al meu nu mai pupa reprezentanta decat in caz de probleme de garantie aprox. inca 10 luni cat mai are .... la ultima revizie m-am trezit cu ulei 1 cm pe joja peste maxim ... sa ma astepte ... urmatoarea revizie trebuie facuta exact cand iese din garantie .. o sa o duc unde stiu ca se ocupa de ea cum trebuie si nu dorul lelii si sa ia bani doar ..
larkinsen
Pai si eu la fel aveam de gand sa fac.Anul asta si urmator fac revizia la ei(pt garantie),apoi cea de-a treia revizie,care pica exact la 3 ani ...in alta parte.I-am contactat pe cei de la service pe mail pt un deviz provizoriu privind pretul la piese plus manopera dar n-au raspuns inca ...si ma indoiesc ca vor raspunde.Am experienta neplacuta cu ei in ceea ce priveste organizarea si seriozitatea...Dar,daca esti tare in gura...rezolvi in final.Ca asa e la noi.Cu bunul simt n-ajungi niciunde.
cj98czh
M-am uitat acum in manual si la mine zice pe langa ulei si filtru de ulei si inlocuire filtru de aer la fiecare 30k km sau 1 an, la fel pt. filtrul de habitaclu ...

Atasez aici documentul: [attachmentid=1628098685]
larkinsen
M-am uitat si eu acum dar la mine e diferit:

Control filtru cabină (la solicitarea clientului) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Înlocuire filtru de aer 30000 2, 4, 6, 8, 10, 12
Înlocuire filtru habitaclu 30000 2, 4, 6, 8, 10, 12
Revizie Renault 30000 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Înlocuire filtru de ulei 30000 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12


Probabil depinde de motorizare.
La mine filtrul de aer si de habitaclu la doi ani trebuie schimbate.
vvede
V-ati uitat la filtre (aer, habitaclu) dupa 10k km? Doar intreb smile.gif
Daca nu vreti sa platiti in reprezentanta pretul mai mare, va recomand cu caldura sa le schimbati voi. Nu dureaza mai mult de 30 de min, nu e inginerie spatiala si sunt tutoriale pe net.
larkinsen
Eu nici 2000 de KM n-am inca.Normal ca se schimba foarte usor...mai ales filtrul de aer.Cel de habitaclu e putin mai dificil de schimbat datorita locatiei mai ciudate.
Dar ca sa nu pierd garantia o sa-i las pe ei sa le schimbe la revizia nr 2.
cj98czh
vvede, daca ai mai citit posturile mele ai vazut probabil ca eu schimb toate filtrele la un an sau 15k ... ce vine prima data ...


Clio a avut 5k de la ultima revizie si i-am schimbat tot, tocmai ca vad ce este prin ele ..
vvede
@cj98czh - nu faceam referire la tine sau altcineva ci la ce recomanda manualul wink.gif
baban sergiu
eu am avut luni pe clio revizia de 72k/120k mile/km - si nu mi-au schimbat filtrul de aer. au schimbat conform cea ce cere renault:

ca si istoric:

masina fabricata sept 2015 - cumparata in decembrie 2015 - prima data circulat cu masina in martie 2015- da am stat cu masina in curte 3 luni fara sa circul cu ea biggrin.gif

prima revizie
- revizia 1 - 15/11/2016 - 18950mile / 31k km
ulei + filtru - castrol magnetic - pt prima si ultima oara
filtru polen
pret 199 lire
- revizia 2 - 14/07/2017 - 35208mile / 56k km
ulei + filtru - elf
filtru polen
250ml antigel
pret 236 lire
- revizia 3 - 19/02/2018 - 53638mile / 86k km
ulei + filtru - elf
filtru aer
filtru motorina
filtru polen
pret 289lire
- revizia 4 - 14/01/2019 - 73478mile / 118k km
ulei + filtru - elf
filtru polen
schimbat lichid frana
pret 244 lire

pe langa astea tot la jumate din interval dupa primul service aka: 27k, 45k, 62k schimb suplimentar de ulei si filtru - facut acasa cu piese originale
- la 68.000mile schimbat kit ambreaj
- 2 bateri pana acuma - sunt la a 3-a
- 2 seturi de placute + 1 set de discuri acuma urmeaza un set nou de discuri si placute de fra
- si schimbati saboti frana pe spate ca se blocau - toate in regie proprie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.