Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [Bucuresti] Meridian Sud
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Service autorizat Renault
EddyAndrey
QUOTE(Laurentiu979 @ 24 Feb 2017, 10:20)
Salut EddyAndrey. Eu am aceeasi problema. Am luat o masina din STOC in decembrie, e achitata integral si nici pana azi nu am primit-o. Lasa-mi un nr. de telefon sa vb.
*




Salut,eu am dat comanda de la meridian sud si pe scurt sa va spun OCOLITI MERIDIAN SUD!

Eu am dat avansul in ianuarie,cei de le meridian sustin ca nu am platit niciun ban.Mi s-au dat 2 serii de sasiu diferite! Niciuna din seriile acelea nu este masina mea.Am fost la RCI si se pare ca nu sunt singurul client in aceasta situatie.
Eu nu am nicio masina rezervata si niciun ban platit in conturile renault,desi am platit o suma imensa de bani.
Nu va pot oferi mai multe detalii momentan,dar dealerul Meridian Sud nu este de incredere.

M-au mintit sistematic ca totul este in regula si ca saptamana aceasta voi avea masina,pana cand nu am fost cu scandal la ei nu au recunoscut ce se intampla.
aba81
eu cand am dat comandat avansul l-am achitat direct la renault comercial romania in baza comenzii facute la dealerul local. nu am achitat in contul dealerului...si nici nu mi-au sugerat asa ceva...mi-au dat direct contul renault. probabil s-ar fi complicat...
mlml
Si eu am facut doar o plata infima catre meridian pt rezervare...era inainte de lansarea megane 4...restul platilor le-am facut in contul renault...poate se pregatesc de insoleventa...😂😂😂...mi se pare cam dubioasa faza....mergi peste meridian..la ei pute
adrianovici_2006
QUOTE(EddyAndrey @ 25 Feb 2017, 10:39)
Salut,eu am dat comanda de la meridian sud si pe scurt sa va spun OCOLITI MERIDIAN SUD!

Eu am dat avansul in ianuarie,cei de le meridian sustin ca nu am platit niciun ban.Mi s-au dat 2 serii de sasiu diferite! Niciuna din seriile acelea nu este masina mea.Am fost la RCI si se pare ca nu sunt singurul client in aceasta situatie.
Eu nu am nicio masina rezervata si niciun ban platit in conturile renault,desi am platit o suma imensa de bani.
Nu va pot oferi mai multe detalii momentan,dar dealerul Meridian Sud nu este de incredere.

M-au mintit sistematic ca totul este in regula si ca saptamana aceasta voi avea masina,pana cand nu am fost cu scandal la ei nu au recunoscut ce se intampla.
*


Ce aud este halucinant! mad.gif
EddyAndrey
Mi-as dori sa va ofer mai multe informatii dar momentan sper sa rezolv situatia.Cand va fi rezolvata situatia voi deschide un topic nou si va voi povesti tot ce s-a intamplat.Sper sa plateasca ticalosii astia,daca nu-mi recuperez banii macar sa nu le mai calce nimeni in curte.

Eu nu am stiut cum se procedeaza,cum se plateste,am intrebat la dealer si mi-a spus ca pot plati si cash la ei,iar ei depun banii in contul renault.Este prima data cand imi luam o masina noua,daca stiam ce tactici se practica nu plateam eu cash.M-am gândit ca totusi banii ii dau intr-o reprezentanta nu la cine stie ce colt de strada.
spy_oh_joy1389
Măcar ai hârtii să demonstreze plata? Dacă da, ai de vorbit cu renault direct dacă te-au înșelat.
La cât costă comisioanele de transfer in ziua de azi, nu aș mai umbla cu cash. Nu am niciodată mai mult de 200 lei la mine, decât în vacanță.
aba81
din cate stiu nici nu pot incasa atatia bani cash...sper sa nu ma insel.
EddyAndrey
Asta am aflat si eu dupaia,da am toate hartiile,am vorbit direct la RCI mi-au spus ca pana marti primesc un raspuns,nu sunt singurul client in aceasta situatie,altii au platit prin banca in niste conturi false.
mlml
Pute rau...plati cash...conturi false...ori probleme pt meridian..ori incercare de teapa organizata de angajati
2069
[quote=EddyAndrey,25 Feb 2017, 10:39]
Salut,eu am dat comanda de la meridian sud si pe scurt sa va spun OCOLITI MERIDIAN SUD!



si eu am dat comanda la Meridian Sud. Exista posibilitatea sa se lanseze comanda pe numele lor pt a obtine un discount mai bun. Sau poate chiar pt a se folosi ei de acel avans pana la sosirea masinii. Si eu am virat tot in contul lor, masina nu apare cu seria pe numele meu ci pe numele Meridian. Din decembrie pana acum a trecut ceva timp, cum poate sa te amane saptamana cu saptamana si tu sa accepti ? Spui ca ei negau ca le-ai platit vreun ban, pai daca ai hartia de transfer sau depunere cum pot nega ? Spui ca nu poti da mai multe detalii deocamdata. De ce ? este un dosar de cercetare penala ? Aceasta situatie este f neplacuta dar nici f clara nu este. Banuiesc ca cei de la Renault Romania ar fi luat masuri imediat daca era o tentativa de frauda. Am aprecia daca ai da mai multe detalii
Lypy
Salut,
In situatia descrisa de EddyAndrey sunt aproximativ 14-15 clienti ai Meridian Sud. Sunt depuse plangeri la politie, dintre care una este a mea. Este frauda a unuia sau mai multor angajati. Am anuntat Renault Romania, dar pana acum nu am niciun raspuns din partea lor. Maine voi afla verdictul in cea ca ma priveste, dar as vrea sa deschid un topic pe aceasta tema deoarece nu este vorba doar de Renault Medane 4, ci de toate modelele. Rog raspuns din partea unui admin.
Fratzica
Raspuns la ce? Esti liber sa deschizi orice topic vrei, atata timp cat respecti regulamentul iar topicul este relevant ariei in care postezi. smile.gif
aba81
pai de ce nu ati spus fratilor mai devreme sa nu pateasca si altii...
2069
nu am inteles daca ilegalitatea este a societatii Maridian sau un angajat sau mai multi au actionat pe cont propriu. Destul de greu de crezut ca angajatii ar fi putut comite acest delict in forma continuata fara ca cineva din firma sa sesizeze. Eu am depus avansul la jumatatea lui ianuarie, sper sa nu am parte de astfel de surprize neplacute. Un astfel de scandal ar afecta serios imaginea Meridian
EddyAndrey
Este greu de crezut ca aceste lucruri se puteau face doar din angajati,daca este din angajati clar este la un nivel mare(directori,contabilitate).

Nu am spus nimic pana acum pentru ca cel putin eu asteptan sa vina masina,cred ca si restul clientilor la fel.Asa cum am zis,am fost mintit in mod sistematic.

cj98czh
Poate niste dovezi care sa iti sustina afirmatiile ar fi ok ... ca asa poate fi considerat doar niste acuzatii fara acoperire ...
EddyAndrey
Asa cum a scris colegul mai sus,exista plangeri la politie.Nu am scris aceste lucruri ca sa ma aflu in treaba,ci pentru ca-mi doresc ca alti potentiali clienti sa nu treaca prin ce trec eu.

Din pacate nu pot posta documente sau dovezi,exista plangeri la politie,este de datoria lor sa cerceteze si sa afle adevarul.
cj98czh
Nu am intelege gresit ... nu zic ca nu este asa cum zici tu ... doar ca am un semn de intrebare ... avand in vedere ca se vb. de 14-15 pagubiti .. si prin presa nu a aparut nimic ...
balauru_327
Eu am vrut sa activez functia CruiseControl la Meridian Sud pentru un Megane 2, care are partea hardware instalata si care functioneaza exceptand afisajul, si mi-au zis ca este IMPOSIBIL.

Le-am raspuns cu "functia e utilizabila pe masina, Renault Sibiu efectueaza treba asta pentru 27ron, cu factura, si dureaza cateva minute" si s-a lasat linistea.
2069
acei angajati lucreaza in continuare la Meridian ? spuneati de conturi false, puteti mentiona un cont sau numele detinatorului contului ? banii i-ai dat la casierie sau persoanei care se ocupa de vanzari ? ati primit chitanta ?
espacern
Nu cumva bani dati erau pentru "cumpararea" cupon Rabla?
2069
am inteles ca a platit integral masina.
St
Noutati?
2069
interesant, dupa ce topicul a fost mutat aici nu a mai scris nimeni...
Diac
Am si eu niste prieteni care si-au comandat masina de la Meridian sud si sunt in aceeasi problema. Cica se rezolva. Ma rog ei au platit prin transfer deci au documente. Nu a aparut nicaieri in presa pt ca aia de la Meridian o rezolva intern.
#Dino
Ce mizerie, cum adica ”o rezolva intern”. Incredibil, sa fi platit o masina si sa imi dispara banii, cred ca deja era mediatizat in toata presa. Ce jeguri de oameni. Asteptam update.
Diac
Sa se vada astia cu masina in batatura si va mai zic.
2069
senzatia mea este ca cei pagubiti sunt putin timorati . Nu mai posteaza aici de frica ca nu vor mai primi masinile Cum adica scriu dupa ce rezolv problema ? Daca scriu acum ce se intampla, se supara domnul de la Meridian Sud ?
Diac
Cam asa ceva. La amicii astia ai mei masina cica a venit in Ro. Au primit asigurari peste asigurari ca totul e ok si ca se rezolva.
aba81
a dat astazi la Pro Tv smile.gif
2069
da, am vazut la tv. Cica din septembrie a inceput domnisoara angajata sa puna banii in geanta. Acum intrebarea este urmatoarea: chiar nu a sesizat nimeni din firma ca ea face aceste ilegalitati ?
aba81
la ce timpi mari de livrare sunt smile.gif)) incasezi vreo 3-4 masini si ai plecat
Lypy
In cele din urma, saptamana trecuta problema mea s-a rezolvat si am putut sa-mi iau masina. Cei de la Meridian sustin ca nu au avut cum sa controleze situatia, deoarece nimeni nu s-a gandit ca poate cineva sa faca o astfel de inselatorie. Idea este ca inca de cand am aflat de problema banilor furati, am anuntat VC ,acum 2 saptamani si abia ieri m-a sunat cineva sa-mi spuna ca mi-am ridicat masina, deci problema este rezolvata. Bucuria achizitionarii unui autoiurism nou, la mine s-a transformat intr-un cosmar,iar cei de la Renault nu iau nicio masura. Mi s-a spus ca am avut ghinion ca am nimerit la acel agent comercial si ca le pare rau. Am ramas fara cuvinte, am avut ghinion ca am intrat intr-o reprezentanta Renault si am vrut sa-mi cumpar o masina. Acesta este respectul pe care il au cei de la Renault pentru clientii lor. Regret ca am ales aceasta marca.
Diac
E clar ca Meridian si-a cam luat-o in termeni de reputatie si in fata scandalului asta ar trebui sa sara cu ceva gesturi comerciale pentru clientii care au intampinat neplaceri. Acuma nu cred ca are legatura cu marca. Exista peste tot, in toate domeniile angajati tupeisti car fac manevre de genul. Am auzit de manevre prin de-ti sta mintea in loc. Ma gandesc cum oamenii de genul asta mai pot dormi noaptea.
St
Am vazut si eu azi stirea de la protv. http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/o...ii-pacalea.html

Ce nu inteleg eu este in ce cont bancar au trimis oamenii aia banii? Cand faci transfer bancar trebuie sa mentionezi si numele celui care detine contul.
Batrânul
Cred că despre escrocheria asta e vorba:
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/o...ii-pacalea.html
romeo_id
Eu sunt mai sceptic de felul meu (deh trăim in tara ca l-a dat pe Liviu, Varan, Iliescu, etc), dar când am primit contul IBAN de la dealer, înainte de plata i-am dat search pe google. Doar nu urma sa vărs orbește peste 20k euro intr-un cont necunoscut. Conturile oficiale le cam găsești sigur pe net...
Nu e cazul sa fiți timorați pe banii voștri, munciți din greu.
Diac
Pai si amicii mei au platit avansul in contul Renault. Doar ca nu au verificat VIN-ul masinii in contul careia plateau avansul. Era alt VIN, seria unei masini cumparata cash.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.