Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amenzi luate in UE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3
redpipe74
Sunt "norocosul"dar probabil ca nu numai eu,beneficiar a 2 amenzi pt depasirea vitezei in Bulgaria pe autostrada am depasit cu 27km/h la o restrictie de 80 undeva la Lyulin 15+233 dupa tunelul Goliamo Buchino inspre Pernik,pt care am fost taxat cu 100 leva-51.5 eur care daca sunt platiti in 14 zile se reduc la 70 lev.Am primit cu confirmare de primire traduse in romana,cu poza.Am prprim-o azi 23 02.2017 si fost depistata pe 13.08.2016.Ce-a de a 2 luata in Austria in ianuarie mi-a venit in 2 saptamani fara confirmare de primire,tradusa in romana si cu ordin de plata atasat pt suma de 40 euro pt ca am depasit cu 8 km/h peste limita de 50 in Zell am Zee,fara poze fara vreun proces verbal.M-am interesat sa le platesc si convenabil este la o firma unde comisioneaza cu 45 lei fiecare plata.Daca nu se platesc vor trece la executarea lor prin intermediul statului roman.Stie cineva exact daca nu a platit aceste amenzi cum s-au recuperat si daca se incearca recuperarea lor?
cj98czh
Pentru cele din Austria nu se trece la nici o executare ... dar daca o sa te opreasca vreodata politia in Austria nu mai pleci de acolo pana nu platesti amenda + penalizari.

De cele din BG, nu stiu ce sa zic ..
vallixx
Deci sa ma astept si eu la acelasi lucru in Austria?

Am 30 euro luati pentru parcare. Nu i-am platit pentru ca sincer m-a frustrat maxim.
Eram in loc platit, platisem la automat (care era numai in germana) pentru 30 min si am ajuns inapoi la masina in 32 minute...pe ceas.
Din ce am inteles eu din germana mea de balta am inteles (crezut) ca pot plati suplimentar cand vin daca depasesc timpul ...si chiar as fi facut-o, ma jur...pentru 2 euro nu ma kkm pe mine.

Mi s-a parut de kkt sa ma amendezi pt 2 min.
Mai ales ca in 2 minute i-as fi vazut pe aia inca pe acolo....nu aveau unde sa plece in 2 min, cred ca m-au fript ceva mai devreme de alea 30 minute bazat pe faptul ca eram cu numar de RO.
MuciX
QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 10:37)
platisem la automat (care era numai in germana)
*


Fix romanii ar trebui sa se planga de asta. smile.gif

Plm, ai depasit, aia e. Chiar daca cu 2 minute. Mai napsa e cat dureaza sa platesti, decat plata in sine.
DragosP
Ăia n-auziră de "sfertu' academic"?
vallixx
M-am plimbat prin mai mult de juma de Austria si toate automatele (dar toate, fara exceptie) unde mai platisem erau cel putin si in engleza. Unele aveau si italiana si franceza si unele chiar rusa. Asta era singurul numai cu germana. In Linz.

In rest....din Viena pana in Salzburg, toate satuletele din regiunea Tirol catre Innsbruck, alte sate de jos din sud pana in Graz.....nu am gasit UN automat fara engleza. Bah...NICI UNUL. In Linz in centru......doar germana. In centru, repet, nu pe la periferie.

NU stiu germana, am inteles din cat m-a dus capul si cunostintele, ca daca depasesc am posibilitatea sa platesc cand vin pentru timpul depasit sau pentru extra timp daca vreau sa prelungesc. Poate asa era sau poate am inteles gresit.

Cert e ca la minutul 2 depasit eram la masina si aveam hartia in geam, desi tichetul de parcare era la loc vizibil pe bord.

Ma intreb....vine politia, constata, scoate carnetelul, scrie amenda, o lasa in geam si pleaca. Le-a luat asta mai putin de 2 min?
Au fost la masina mea la minutul 0 si au avut timp pentru toate astea , plus sa se faca nevazuti ....in 2 min? Greu de crezut.

Cred ca m-au ars de dinainte... de aia n-am platit-o, sincer din frustrare, nu pentru 30 euro. Nu sunt nesimtit sa merg pe burta.....
tatabobu
Pai aia e, ca nu vine neaparat politia. Poate veni un angajat al primariei. In UK au un fel de imprimanta legata de gat, in care au de introdus numarul de inmatriculare si eventual adresa (daca nu are GPS incorporat), si "press enter". Iese amenda, se baga in punga, ti-o vara sub stergator si aia e.
Ce voiam sa zic: daca te-ai uitat strict dupa politie, poate de-aia nu l-oi fi vazut pe gigelul primariei care facea acelasi lucru doua masini mai incolo.
vallixx
Nu, nu, m-am uitat dupa oricine ar fi fost in zona cu un chitantier.
Era scrisa de mana amenda, era un tipizat dar completate de mana datele.

Daca era acolo il vedeam , strada era goala.
Doar 2-3 pietoni care n-aveau nicio legatura.

Whatever, ajuns acasa si revenit la sentimente mai bune am trimis hartiuta unei verisoare care locuieste in Austria si am rugat-o sa dea ea 30 euro si ii trimit eu in cont. Mi-a zis sa stau linistit ca nu imi vine amenda in RO.

Si de asta ma gandeam, daca data viitoare cand calc granita ma impusca astia sau nu.
biggrin.gif
redpipe74
Cred ca inainte sa se arunce sa trimita amenzile ar fi trebuit sa creeze modalitati de plata on-line,oricum e o mare porcarie,sunt constatate iar procesele-verbale sunt incheiate dupa legea lor,iar recuperare si executarea revine statului roman.adica dupa legile noastre...insa legea romana spune ca trebuie semnat pt primirea corespondentei,sau se poate afisa la usa imobilului fiind astfel realizata procedura...austriecii o trimit fara confirmare de primire...pt ca asa este in Austria.Ca sa o achiti platesti un comision la bancile din Romania cateodata mai mare decat amenda.In principiu daca nu o achiti si vei fi executat prin poprire de regula poti face contestatie la executare si contesta si fondul ,insa daca te opresc la un control de rutina austriecii tot te vor taxa.Problema cu cea de la bulgari este ca nu o poti plati,bulgarii cer din start suma maxima in actul trimis in romana,si mentioneaza ca daca o achiti in 14 zile de la comunicare platesti 70% din valoare,insa cand te vor prinde in trafic intamplator in Bulgaria te vor taxa.Trebuie sa ai traduse dovezile platilor in limbile respective,si daca nu tin cont si te amendeaza ce faci te judeci in Bulgaria?Ideea e ca daca le platesti ori nu ajungi tot acolo,mai ales la bulgari ..stim cum este si la noi..Eu nu sutin sa nu fie platite,eu pe cea din Austria am platit-o aveam termen 4 saptamani de la intocmirea ei in Austria,iar pe cea de la bulgari am gasit sa mi-o plateasca cineva in Bulgaria-la noi e mai dificil pt ca ordinul de plata este scris in romana iar bulgarii nu vor intelege sigur..
espacern
QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 16:50)
Si de asta ma gandeam, daca data viitoare cand calc granita ma impusca astia sau nu.

Nu te impusca dar au voie legal sa-ti ia bunuri (bagaj/radio) de prin masina daca nu vrei/ai cu ce sa platesti....in Austria.
VladSoare
QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 16:37)
Ma intreb....vine politia, constata, scoate carnetelul, scrie amenda, o lasa in geam si pleaca. Le-a luat asta mai putin de 2 min?
*

Te-au văzut de departe și și-au dat seama că n-ai fi putut ajunge la timp. biggrin.gif tongue.gif

Cică în Irlanda de Nord, pe timpul terorii britanice, s-a instituit la un moment dat starea de urgență. Civilii nu mai aveau voie să iasă din case după ora 21.00. Totuși, un om care mergea liniștit pe stradă a fost împușcat de poliție la 20.45. Întrebat de ce a făcut asta, polițistul a răspuns:
- Îl cunosc pe individ, știu unde locuiește. N-ar fi avut timp să ajungă pînă la 21.00.
biggrin.gif
MoneyTalks
QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 09:37)
Am 30 euro luati pentru parcare. Nu i-am platit pentru ca sincer m-a frustrat maxim.
Eram in loc platit, platisem la automat (care era numai in germana) pentru 30 min si am ajuns inapoi la masina in 32 minute...pe ceas.
Din ce am inteles eu din germana mea de balta am inteles (crezut) ca pot plati suplimentar cand vin daca depasesc timpul ...si chiar as fi facut-o, ma jur...pentru 2 euro nu ma kkm pe mine.
*


Daca aia 2 euro in plus nu insemnau pentru tine o avere, atunci de ce nu ai pus in automat de la inceput pentru mai mult (poti pune pentru 2 ore) si ai pus pentru minim? blink.gif Daca iti zic de ce, te superi tongue.gif
Ziceai mai jos ca e vorba de Linz. Am stat in acea regiune vreo 9 ani si ii stiu pe aia cu parcarile, ca sint mai exacti decit... trenurile japoneze radmasa.gif Nu conteaza cit iti arata tie ceasul, ci conteaza ceasul din automat, cit imprima ora pe ticket. Aia cu parcarile vin, se uita la fiecare masina, si isi noteaza ora de pe ticket cind expira si EXACT la acel moment vin sa vada daca ai plecat. Daca nu, ai belit-o, chiar daca pui un alt ticket in geam. Regula e ca dupa ce expira timpul trebuie sa muti masina pe un alt loc daca timpul TOTAL nu a expirat. I-am vazut cum procedeaza cin ma plimbam pe acolo.

QUOTE(DragosP @ 23 Feb 2017, 15:37)
Ăia n-auziră de "sfertu' academic"?
*


Aia sint nemti si nu romani tongue.gif

25 Feb 2017, 20:05:
QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 15:37)
Ma intreb....vine politia, constata, scoate carnetelul, scrie amenda, o lasa in geam si pleaca. Le-a luat asta mai putin de 2 min?
Au fost la masina mea la minutul 0 si au avut timp pentru toate astea , plus sa se faca nevazuti ....in 2 min?  Greu de crezut.

Ai verificat ceasul tau si ceasul de la automat? Ca s-ar fi putut sa ai o surpriza...
QUOTE

Cred ca m-au ars de dinainte... de aia n-am platit-o, sincer din frustrare, nu pentru 30 euro. Nu sunt nesimtit sa merg pe burta.....
*


Scuze ca iti zic, da asta e comportament tipic romanesc. Cum sa platesc daca incalc legea, ca doar ala care a constatat ca am calcat pe bec sigur a avut ceva cu mine ca sint roman

Cei de la parcari nu au nimic cu cei ce respecta regulile. Si eu am parcat in acele zone din Linz de foarte multe ori, aveam numere de romania pe vremea aia si nu am liuat NICIODATA amenda pe motiv ca sint roman. Am avut grija sa platesc mai mult decit anticipam ca am nevoie, sau daca nu stiam cit o sa stau, parcam in parcari unde platesti pe cit stai si poti sta cit vrei.
redpipe74
Am initiat acest post nu pentru discutii si confesiuni .poate chiar frustrari prima fiind a mea,scopul era sa strangem informatii legale si avizate,chiar relatari ale unor persoane care s-au confruntat cu asa ceva.Era vorba de amenzi de circulatie pt depasirea vitezei,extindem si cu alte feluri de amenzi.Revenind la prima idee,am reusit sa platesc prima amenda cu 45 lei comision la S...&S...,am trimis in germana o explicatie cu dovada platii la mail-ul din actele primite,pt cea din Bulgaria am gasit un site de-al lor unde poti plati cu cardul dar numai daca ai si procesul-verbal,nu e cazul meu,asa ca am rugat pe cineva sa o plateasca la banca in Bulgaria,ulterior dovada platii trebuie trimisa prin posta la politie,voi reveni cu detalii.Pt amenzile luate in Franta se poate plati cu cardul pe un site frantuzesc,la fel si pentru Italia.
cj98czh
Pentru amenzile din FR va recomand cu incredere site-ul:

https://www.amendes.gouv.fr

sau cautati pe google play ori dupa caz la Mar ... aplicatia ... scanati QR code-ul de pe amenda sosita, dati cu cardul si in 2 minute s-a rezolvat.
argon
QUOTE(vallixx @ 23 Feb 2017, 11:37)
Deci sa ma astept si eu la acelasi lucru in Austria?

Am 30 euro luati pentru parcare. Nu i-am platit pentru ca sincer m-a frustrat maxim.
*



Pe scurt..ai furat statul austriac, ti-a dat amenda..si ai mai furat odata, neplatind-o..si tot tu esti frustrat ?! radmasa.gif Pacat ca nu te molipsesti cu putina civilizatie..si sa scapi de mentalitatea romaneasca...daca tot spui ca umbli pe acolo. Poate peste 100 de ani. Regulile sunt puse sa fie respectate.
redpipe74
Italia -www.emo.nivi.it ,Bulgaria -epay.bg/pay/kat/ se gaseste pt descarcat si din App store,insa aici ai nevoie de procesul-verbal bulgaresc.Nu am folosit niciunul dintre ele,insa se poate plati cu cardul.
DragosG
Am un prieten care a primit amenda (radar) din Bulgaria (inregistrata in iulie 2016). proces verbal tradus, poza (facuta noaptea) , instructiuni de plata. S-a interesat in diverse locuri unde i s-a comunicat ca amenzile primite in Bulgaria chiar se executa prin ANAF daca nu sunt platite in timp.
Asa ca, e bine sa fie platite si data viitoare cu moderatie caci drumurile din Bulgaria s-au umplut de radere fixe.
Marius71
redpipe74:

Te rog să detaliezi cum ai achitat amenda de Austria, că eu nu am înțeles.
vallixx
O sa ai de asteptat: LAST ONLINE 23rd march

Si daca tot s-a dezgropat topicul:
QUOTE(DragosG @ 22 Mar 2017, 15:01)
data viitoare cu moderatie caci drumurile din Bulgaria s-au umplut de radere fixe.
*


Cam care drumuri?

Tocmai am venit dupa 2 saptamani prin BG, am umblat pe o gramada de sosele.
Catre Sofia, dinspre Sofia, pe la mare, pe la munte, pe la deal, pe autostrazi...

Stii cate radare fixe am vazut in aprox 2000 km? Fix 1. Si ala pus in loc vizibil si orcicum anuntat pe waze.

Sau afirmatia e din ciclul celor 2 teme deja consacrate: 1. bulgarii stau la panda cu radarul si 2. iti fura masina ?
hepea
O sa postez si pe topicul bulgaresc. Radarixe BG: http://paralax.org/garmin/
drrond
@Marius71

Hartia pe care primesti prin posta o traduci cu google translate (asta daca nu stii germana). Dupa ce te chinuiesti un pic, o sa vezi ca ai instructiuni clare cum se face. In principiu ti se da un cont si suma de plata si mai multe modalitati. Eu am folosit transferul on-line, intre contul meu (in €) si al lor. Indiferent de metoda aleasa trebuie sa specifici pe ordinul de plata numarul de referinta al amenzii (pe care il gasesti tot pe hartia primita prin posta).

La francezi e mai simplu. Am luat in vara 45 € in Franta ptr. depasire de viteza pe autostrada, unde era restrictie 110Km/h, iar eu am avut 118Km/h. Nu stiam ca la francezi la radarele fixe nu e valabila marja de 10 km/h ca in toata Europa, ca ei sunt mai cu mot! Mi-au trimis amenda acasa, tradusa in romana (perfect!), unde imi explicau ca marja de eroare admisa a fost 6 Km/h, deci am depasit viteza legala admisa pe sectorul respectiv cu 2 km/h! Amenda am platit-o cu cardul pe un site al lor, unde am introdus numarul de referinta al amenzii si mi-a afisat direct toate datele (asa nu ai cum sa gresesti). Apoi am platit simplu (on-line cu card bancar). Mi-au si multumit la sfarsit!... rolleyes.gif
rtBK
auch... 45 de euro pentru 2km/h
cj98czh
45 este cea mai mica si se merge cu multiplu de 45 ...

21 Sep 2017, 12:03:
QUOTE(drrond @ 21 Sep 2017, 08:13)
Nu stiam ca la francezi la radarele fixe nu e valabila marja de 10 km/h ca in toata Europa
*



Te inseli cu toata europa ... eu am laut-o in Austrie cu 84 pe limita de 80 ... aia cu 10... este cam pe la noi ..
MuciX
Creca la noi iesea revolutie daca se propunea asa sanctiuni.

Si stiu, noi nu ne permitem la salariile noastre, dar fix asta este ideea, sa nu ne permitem amenzile. smile.gif
Wolfman
QUOTE(cj98czh @ 21 Sep 2017, 12:00)
45 este cea mai mica si se merge cu multiplu de 45 ...


Adica treapta urmatoare de amenda e 45x45, adica 2025 euro? blink.gif
vallixx
QUOTE(MuciX @ 21 Sep 2017, 11:21)
Creca la noi iesea revolutie daca se propunea asa sanctiuni.

Si stiu, noi nu ne permitem la salariile noastre, dar fix asta este ideea, sa nu ne permitem amenzile. smile.gif
*



Eu as fi de acord cu asa sanctiuni. Doar ca as avea pretentia sa fie aplicate toate, nu doar alea pentru radar.

Si alea pentru parcare in loc nepermis, depasire, mers nejustificat pe benzile superioare, BLOCAREA INTERSECTIILOR atunci cand nu ai unde sa te duci (RATB included), trecut pe rosu, neacordare de prioritate, intrat in autostrada fara a utiliza banda de accelerare ca sa ajungi macar la 90km/h.....si inca cateva care fwt traficul aiurea dar pe care nu le sanctioneaza nici dracu pentru ca e mult mai usor sa stam la panda in boschet.

Aaaa si sa nu se excepteze nici pietonii care traverseaza pe unde li se scoala sau pe rosu. Sau regulamentar dar asa in dorul lelii, la pierderea timpului, si eventual si ostentativ la adresa soferului.
MuciX
Semnalizare frate. Cand ai vazut ultima data o amenda pentru nesemnalizare? Opresc idiotii in mijlocul drumului din senin. Sau schimba brusc banda.
Mai sunt aia care semnalizeaza in timp ce iau volan. Pentru ce dracu ai mai semnalizat? Sau nu intelegi care e ideea cu semnalizarea?
tatabobu
QUOTE(Wolfman @ 21 Sep 2017, 11:34)
Adica treapta urmatoare de amenda e 45x45, adica 2025 euro? blink.gif
*



Alea de care zici tu-s puteri.
Han Solo
QUOTE(cj98czh @ 21 Sep 2017, 11:00)
45 este cea mai mica si se merge cu multiplu de 45 ...
..
*



pentru depasire sub 20 kmh in afara orasului e cea mai mica amenda, 68E normala, 45E micsorata (daca nu contesti si platesti in 15 zile).

pentru restul depasirilor de viteza platesti 135E, cu 90E cea micsorata, diferenta e in cate puncte pierzi.

pentru depasiri peste 50kmh pedeapsa e stabilita de judecator, la tribunalul de politie.

pentru radarele fixe viteza retinuta e cu 5% mai mica decat cea indicata. pentru radarele mobile, cu 10% mai mica.

https://www.legipermis.com/infractions/exces-de-vitesse.html
tatabobu
QUOTE(Han Solo @ 21 Sep 2017, 14:59)


pentru depasiri peste 50kmh pedeapsa e stabilita de judecator, la tribunalul de politie.


*



Nu doar la recidiva?
Han Solo
nope. s-a schimbat legea, mai nou confiscarea pe loc a masinii poate fi facuta si la prima abatere.

oricum, ajungi la tribunal si se lasa cu chiuituri.

21 Sep 2017, 15:12:
in plus, daca ranesti sau omori pe cineva din cauza vitezei ruland cu mai mult de 50kmh peste limita legala, se lasa cu inchisoare ferma si cu amenzi de genul 80-100K euro.
B98CAB
Han Solo, salutare, am si eu o intrebare, daca am platit on line amenda de 90E [cea redusa smile.gif ] trebuie sa mai fac confirmare prin posta, sa le trimit scrisorica aceea mica inapoi cu dovada platii? pentru ca si pe site ul lor www.antai.fr dupa plata nu mai gasesc procesul ce mi l au deschis acolo.


Multumesc anticipat!
drrond
QUOTE(cj98czh @ 21 Sep 2017, 12:00)
Te inseli cu toata europa ... eu am laut-o in Austrie cu 84 pe limita de 80 ... aia cu 10... este cam pe la noi ..
*



Nu te contrazic. Atunci cand am luat amenda in Austria mi-au scris ca marja de eroare admisa a fost de 10 km/h, iar eu am presupus automat ca la toti e ca la noi. E drept ca nici nu m-am mai documentat. E bine de stiut.

QUOTE(Han Solo @ 21 Sep 2017, 15:59)
pentru depasire sub 20 kmh in afara orasului e cea mai mica amenda, 68E normala, 45E micsorata (daca nu contesti si platesti in 15 zile).

pentru restul depasirilor de viteza platesti 135E, cu 90E cea micsorata, diferenta e in cate puncte pierzi.

pentru depasiri peste 50kmh pedeapsa e stabilita de judecator, la tribunalul de politie.

pentru radarele fixe viteza retinuta e cu 5% mai mica decat cea indicata. pentru radarele mobile, cu 10% mai mica.

https://www.legipermis.com/infractions/exces-de-vitesse.html
*



Exact asa mi-au scris si ei in hartia trimisa. E vina mea ca nu m-am documentat inainte, asa ca am platit.

Oricum ideea este ca de cand cu tara membru UE, nu mai scapi. Ti le trimit acasa, iar daca faci pe nebunul si nu platesti ti le trimit la taxe si impozite locale (majorate). Am mai auzit de la unii si altele (intrari in bazele de date ale lor, confiscari cand te prind ulterior, etc.). insa nu stiu cat sunt de adevarate, nu am stat sa le verific. Personal sunt adeptul ideii ca atunci cand gresesti trebuie sa platesti...
Han Solo
QUOTE(B98CAB @ 21 Sep 2017, 16:14)
Han Solo, salutare, am si eu o intrebare, daca am platit on line amenda de 90E [cea redusa smile.gif ] trebuie sa mai fac confirmare prin posta, sa le trimit scrisorica aceea mica inapoi cu dovada platii? pentru ca si pe site ul lor www.antai.fr  dupa plata nu mai gasesc procesul ce mi l au deschis acolo.
                                                  Multumesc anticipat!
*



Plata efectiva a amenzii stinge orice obligație în caz de contravenție simpla. Online e oricum înregistrată instantaneu.

Nu trebuie să mai trimiți nimic. Scrisorica auto adresată e inclusa in caz ca vrei sa contesti (sau te afli intr-un caz absolut particular - permis 'alb' etc.).

Bon débarras 04.gif
crisolro
cred ca au intrat bulgarii in panica si nevoie de bani ca au scos de la naftalina niste poze vechi
cred ca le trimit pe cartiere

una e pt. mine, amenda Pleven, 27 km/h peste limita de 90, 02.08.2016!
notificare in lb romana cu poza din iunie 2017
primita ieri
vreo 52 eur - 70% daca platesc in 14 zile intr-un cont deschis la BNB, contul Fondului de Securitate al Calatoriilor wacko.gif

si fiindca un amic avea un aviz postal din aceeasi zi dar nu prea avea chef sa-l ridice, l-am sfatuit cu posibilul continut
l-a ridicat ... el a comis-o prin mai 2017

link-ul dat de colegul mai sus pt. plata online sau app din appstore nu prea functioneaza pt. noi din ce ma pricep io (nu recunoaste card si nici cnp, presupun ca am inteles bine) deci nu ramane decat internet banking-ul, cu comisionul aferent mad.gif

mai asteptam o veste: in poza mea, se vad inspate farurile unui prieten cu care eram ... icon_mrgreen.gif ... suntem si vecini de cartier; acu' pune deoparte si el niste euro, just in case

la ce termene sunt in cazul meu, pare destul de usor de invocat depasirea termenului de constatare, aducere la cunostinta dar amenda nu se anuleaza fara o contestatie in limba si locul faptei unsure.gif care ar costa mai mult decat amenda ... si stiu si bulgaroii asta
UXE
Oare or fi camerele acelea de pe sosele? Am vazut ca unii bulgari o calca la greu.


Eu anul trecut am mers cam o luna prin bulgaria, dar am incetinit la camere.. acu eu stiu...



Prietenul meu bulgar zicea ca daca nu platesti nu au ce sa iti faca... dar nu te baza pe asta.

19 Apr 2018, 11:03:

"В случая се прилагат разпоредбите на чл. 34, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), където се казва следното: „Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението…“

He must check the date of the offence and the date of the issue of the ticket

the term is 1 year from the making of the offence

19 Apr 2018, 11:07:


The ticket must have these requisits:

"За да е законен, електронният фиш трябва да съдържа следните данни: териториалната структура на МВР, на която територия е установено нарушението; мястото, датата, точния час на извършване на нарушението; регистрационния номер на МПС; собственика, на чието име е регистрирано возилото; описание на нарушението; кои законови разпоредби са нарушени; размера на глобата; срока, сметката или мястото за доброволното ѝ заплащане."
crisolro
ce intelege prin ofensa?
cand am comis-o sau cand au emis-o? pare ca e cand am comis-o si e din aug 2016!!! deci mai mult de un dar ...
UXE
Cand ai comis-o... pai e mai putin de un an...


offence -> aug 2016
ticket -> iunie 2017


Poti posta aici o poza cu notificarea?
crisolro
data comiterii: 02.08.2016
data notificare: 28.06.2017
data primire notificare: 18.04.2018
revin cu poze


<span class='edit'>19 Apr 2018, 12:38:</span>
nenorocirea icon_mrgreen.gif

da, nu a trecut un an intre comitere si emitere notificare si nici intre emitere notificare si primire dar a trecut 1 an si 8 luni de la comitere

a se vedea discret ministry of interior bg pe sub expeditorul STAR Post Bucuresti radmasa.gif
UXE
Mda.. cred ca mai bine e sa o platesti... radarul zice ca ai avut 121 km/h , dar te-au trecut la 117 km /h ... altfel era amenda mai mare... dar banuiesc ca s-a luat o marja de eroare...
crisolro
asa scrie si acolo, cavalerii au scazut din start marja ca sa eliminam si aspectul asta
elegant, la noi a trebuit o lege ca sa calmeze contestatiile bazate pe marja
sume mai mici decat la noi ...
nu prea ma batea gandul sa nu platesc
op din internet banking si sa speram ca ajung banii unde trebuie si se inchide pv-ul

aviz amatorilor

P.S. amicul meu care a ridicat ieir plicul a comis-o exact acolo, cu alta ocazie, acelasi sens radmasa.gif avem poze la indigo (exceptand trotineta personala)

L.E. Achitat sad.gif
Ov
shit! unsure.gif blush.gif
UXE
Cate ai de primit ? tongue.gif
crisolro
asta ma ingrijora si pe mine blink.gif
da' nu cred ca-s multe in afara localitatilor pe drumurile lor ... cred
iar eu am fost cuminte in localitati si pe unde stiam ca stau la ciupeala ... dar nu stiam de camere/radare fixe in afara
cu pistolul te mai intelegi radmasa.gif
UXE
Eu am facut cam 5000 de km anul trecut prin bukgaria... duamne ajuta!
cj98czh
Si daca nu le platesti ce iti fac ? te cauta la oua ?
crisolro
teoretic da ... practic, probabilca nu dar nici n-as vrea sa fiu primul caci mai devreme sau mai tarziu va incepe si ctrl-ul la oua
adica, ma gandesc ca nu au datele mele cele mai recente de la Mama Campina ci de la Polutia Romana, asadar primul pas in vederea controlului la oua a fost facut ... spre deosebire de olandezi, vad ca se implica sa primesti notificarea in limba materna (o fi la fel in HR si CV?? icon_mrgreen.gif )

citez ZF.ro

Pentru o amendă de circulație primită în UE, statul român poate recurge la executare silită.

Legea nr. 5 prevede că în caz de neplată a amenzii executarea sancțiunilor de natură financiară aplicate cetățenilor români sau persoanelor cu domiciliul, reședinta sau rezidența pe teritoriul României, care au bunuri ori o sursă de venit în acest stat, de catre autoritatile competente din alte state membre, se face de autoritățile judiciare române de executare, în conditiile Legii nr. 302/2004 (privind cooperarea judiciară internațională în materie penală).

Prevederile directivei transpuse prin Legea nr. 5/2014 privesc un număr limitativ de încălcări ale normelor de circulație care afectează siguranța rutieră:

a) excesul de viteză – depășirea limitei de viteză în vigoare în statul membru în care s-a săvârșit încălcarea pentru sectorul de drum respectiv și pentru tipul de vehicul în cauză;

cool.gif nefolosirea centurii de siguranță – încălcarea obligației de a purta centura de siguranță sau de a folosi dispozitive de siguranță pentru copii;

c) nerespectarea semnificației culorii roșii a semaforului – conducerea fără oprire la culoarea roșie a semaforului sau la orice alt semnal de oprire echivalent, astfel cum este definit în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea;

d) conducerea sub influența alcoolului – conducerea sub influența alcoolului, așa cum este definită în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea;

e) conducerea sub influența stupefiantelor – conducerea sub influența stupefiantelor sau a altor substanțe cu efecte similare, astfel cum este definită în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea;

f) nefolosirea căștii de protecție – nepurtarea căștii de protecție, astfel cum este definită în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea;

g) utilizarea unei benzi interzise – utilizarea ilegală a unui sector de drum (precum o bandă de urgență, o bandă rezervată transportului public sau o bandă închisă temporar din motive de congestionare sau ca urmare a desfășurării unor lucrări), astfel cum este definită în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea;

h) utilizarea ilegală a unui telefon mobil sau a altor dispozitive de comunicare în timpul conducerii – utilizarea ilegală a unui telefon mobil sau a altor dispozitive de comunicare în timpul conducerii, astfel cum este definită în dreptul statului membru în care s-a săvârșit încălcarea.
vallixx
Macar n-au stat la pandeala in boschet....e camera....de obicei e anuntata pe waze.....si eu as fi platit.
Bine...si eu am facut vreo 2000 km in BG anul trecut....deci ..... si eu sunt pe stand by. tongue.gif

De pandeala la boschet o sa radeti, dar m-a iertat un politist bulgar. Si aveam ceva peste limita.
Eram intr-adevar in camp, limitare pusa fara rost, eu singur pe drum.....dar daca voia sa ma arda ma ardea grav. A iesit in mijlocul drumului......dar s-a uitat la numarul masinii si mi-a facut semn sa merg mai departe. Nu am inteles ce si cum, nu mai era nimeni altcineva pe drum....dar am zis "Blagodaria" in sinea mea si am mers mai departe.

Si de vigneta m-a iertat la vama....a venit la control, o aveam, era valabila, dar nu era lipita in locul specificat ci infipta jumatate sub cheder in cu totul alt loc....deci conform legii, nula. N-a comentat. S-a uitat daca e valabila si mi-a facut semn ca e ok si pot sa plec.

Asa ca daca o fur din cauza de camera fixa marchez banu' si tac din gura.
Am si leva in caz de ..... biggrin.gif
crisolro
sincer, io-s cam 50% ateu in treaba asta: cred in amenda pe jumate si jumatea doi imi zice ca trimit si ei cat mai multe la pocneala si care pune botu si plateste pune, care nu ... nu; nu cred ca demareaza complicatii prea mari sa duca la capat treaba cu recuperatul banilor, cel putin deocamdata
da' am investit 40 eur in linistea mea, mai ales ca ma declar vinovat, nu e ceva ce n-am facut
sper sa nu mai vina altele acu ca au gasit un bun-platnic radmasa.gif
SandelBS
Am primit si eu ceva notificari, recomandate de la posta la fosta adresa insa n-am avut cum sa ma duc sa le ridic. Am o vaga impresie ca despre astea o fi vorba. Am zis ca daca nu ma opreste politistul la fata locului sau la vama...noi sa fim sanatosi.

Cand m-a prins la fata locului a zis ca suntem prieteni, ce sa ne mai complicam cu amenzi, eu am vrut proces-verbal da ei nu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.