Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oglinzi
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
Cristian_san
Salutare,

As vrea sa stiu daca sunt singurul sau suntem mai multi care ne ne lovim de aceasta problema.

Dupa fiecare spalare, desi cand parasesc spalatoria masina pare destul de uscata, portierele sunt varza in primele 200-300 de metri, datorita apei care se scurge din oglinzi.

Nu-mi dau seama daca e o problema de conceptie sau pur si simplu vreo garnitura care nu etaseaza corect si care face ca apa sa intre in corpul oglinzii.

Daca fenomenul a fost sesizat de mai multi atunci tind sa cred ca "asa face toate" biggrin.gif

In schimb, daca sunt singurul cu problema asta cred ca imi voi face timp pentru o vizita prin service.

Multumesc pentru raspunsuri.

O seara buna!
espacern
Corpul oglinzi este destul de mare ca volum si daca nu le pliezi la spalare se umple.
Dar mergi si in service si spune-le de asta.....abia asteapta clienti cu "probleme" mai exotice!
Cristian_san
QUOTE(espacern @ 22 Feb 2017, 18:53)
Corpul oglinzi este destul de mare ca volum si daca nu le pliezi la spalare se umple.
Dar mergi si in service si spune-le de asta.....abia asteapta clienti cu "probleme" mai exotice!
*



Sunt curios de ce explicatie vor gasi smile.gif
crisolro
si a mea face la fel
sa ma anunti cand mergi, imi fac timp sa vin si eu ca sa fim doi, poate asa te cred si te iau in serios ... am o singura conditie: sa platesti tu spalarea icon_mrgreen.gif tongue.gif radmasa.gif
vvede
"Asa face toate" si nu doar Clio/Renault.
Daca vrei sa nu se mai scurga sufli apa cu un compresor sau ceva asemanator
spy_oh_joy1389
First world problems.

Mai așteaptă să se mai spele sarea de pe străzi că după aia nu se mai vede. Du-te la o spălătorie care are apă bună, că dacă se scurge nu se vede nimic când se usucă. Eu o spăl la lukoil/omv cu pistolul cu presiune, îi dau cu ceară și nu o șterg după.
Geo196
si eu patesc a fel
madhorsefuzzy
Toate Renault-urile patesc la fel. S-a pastrat chiar si la Dacia la toate modelele. Asta e.

Singura solutie e ca atunci cand sterg masina sa dea cu aer comprimat prin carcasele oglinzilor. Dar ba nu au aer, ba nu merge. D-astea. E util sa dea si pe la toate imbinarile bandourilor ca si de acolo mai iese apa.
#Dino
Mda, o soluție ”romaneasca” ar fi sa pui un servețel intre oglindă si corpul oglinzii, după spălare. Mi-a pus așa la o spălătorie, nu mai rețin care.
crisolro
sau sa-i dai o gaura romaneasca la carcasa radmasa.gif
#Dino
@crisolo
Da, dar merge numai cu cap vidia (e totuși reno)

biggrin.gif
Cristian_san
Ma gandeam ca numai eu sunt "nefericit" radmasa.gif
Dar acum m-am mai linistit biggrin.gif
In orice caz, e enervanta rau chestia mad.gif unde mai pui ca masina este neagra wacko.gif acu' o speli, in 10 min te iei cu mainile de cap mai ales la "curatenia desavarsita" din Bucuresti blink.gif
manu18ymc
Eu înainte am avut Logan și i am dat o gaura cu un spiral f subțire și am scăpat de apa pe portiere după spălare
orex
Tinand cont de forma carapacei oglinzii apa ar trebui sa se scurga...gravitational... singurica. Nu m-am confruntat cu aceasta problema, nici la spalarea cu pistolul sub presiune nici la perii, in cei trei ani de cand o am.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.