Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antenă GSM externă
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
VladSoare
Salut,

Tocmai mi-am schimbat routerul 3G de la Vodafone cu un model mai nou, 4G. Am observat că are un căpăcel, sub care se află două mufe.

[attachmentid=1628051864]

La prima vedere par să fie pentru conectarea unor antene externe. Așa este? Nu mi-e clar de ce sînt două. Poți oare să conectezi două antene simultan? Pare ciudat. unsure.gif
Eu folosesc adesea routerul la munte, unde semnalul e foarte slab. Așa că mi-ar fi de folos dacă l-aș putea ajuta cu o antenă externă. Dar nu mă pricep. Nu știu de cîte feluri sînt, ce modele, ce diferențe sînt între ele, la ce caracteristici să mă uit, etc. unsure.gif
Îmi puteți recomanda ceva?

Mulțumesc.
corbex
Sa nu fie stereo. 2G+2G.
Fratzica
Pentru conectarea la viteza 4G (LTE) sunt necesare 2 antene.

Vezi:
http://www.ebay.com/itm/AMAKE-4G-LTE-Anten...r-/262655802128
corbex
Ce-am nimerit-o!
marksman
QUOTE(VladSoare @ 9 Jan 2017, 16:41)
Salut,

Tocmai mi-am schimbat routerul 3G de la Vodafone cu un model mai nou, 4G. Am observat că are un căpăcel, sub care se află două mufe.

[attachmentid=1628051864]

La prima vedere par să fie pentru conectarea unor antene externe. Așa este? Nu mi-e clar de ce sînt două. Poți oare să conectezi două antene simultan? Pare ciudat. unsure.gif
Eu folosesc adesea routerul la munte, unde semnalul e foarte slab. Așa că mi-ar fi de folos dacă l-aș putea ajuta cu o antenă externă. Dar nu mă pricep. Nu știu de cîte feluri sînt, ce modele, ce diferențe sînt între ele, la ce caracteristici să mă uit, etc. unsure.gif
Îmi puteți recomanda ceva?

Mulțumesc.
*


Ai nevoie de doua antene simultan pentru MIMO (google), sa poti realiza viteze de transfer ridicate.
cj98czh
Inafara de antene ... trebuie intrat pe router si bifat ca folosesti antene externe ... ca altfel patesti ca un amic care se mira ca de ce nu s-a schimbat nimic ... ca doar el i-a pus antene ..
AR-18-MOS
QUOTE(corbex @ 9 Jan 2017, 19:05)
Ce-am nimerit-o!
*


Se vede cine asculta telefoane...
andreig1982
Ai 4G si fara antene externe.
Am un Huawei E5786 4G+ care are 2 mufe pentru antena externa dar in Bucuresti am 4G+ si fara ele.
Mai am un Huawei B310 care vine cu o antena externa in pachet, dar nu influenteaza decat puterea semnalului. Am 4g si cu si fara antena externa.
cj98czh
QUOTE(VladSoare @ 9 Jan 2017, 16:41)
Eu folosesc adesea routerul la munte, unde semnalul e foarte slab.
*



Ce zici are nevoie de antene?
andreig1982
Trebuia sa fiu mai specific smile.gif
In cazul lui nu cred ca va fi vreo diferenta.
Antena externa este pentru a fi folosita indoor unde in general ai semnal mai slab decat outdoor.
Eu am peretii la apartament de aprox 50 cm grosime si se simte la calitatea semnalului.
cj98czh
Are un amic la cabana un router Orange si tot asa avea probleme cu semnalul ... am rezolvat-o prin achizitionarea unei antene de outdoor de pe la Emag ... a fost vreo 120 ron parca ... semnalul s-a inbunatatit cam cu 50% .. asta a fost de vreo 2 ani ..

Pusa frumos in ecterior ... cablul bagat in cabana si totul este ok.

Eu zic ca si cu 2 antene externe chiar si de interior ... i-ar creste semnalul .. si ar fi mai ok decat cu cea/cele interna a lui.
andreig1982
Eu vorbeam de astea pistol cu apa cum am primit eu in pachet tongue.gif
Daca iei una externa care are un gain de 20dBi, da, se va simti bine smile.gif
Rezultate notabile cred ca ai si cu una care 10dBi gain ca LTE TRANS-DATA LTE KPV 7/10
VladSoare
Asta văd că are o singură mufă. N-are două, ca aia de mai sus, deși zice că-i pentru LTE. Deci merge totuși LTE și cu una singură? unsure.gif
Și nu știu ce conector îmi trebuie, că văd că-s de mai multe feluri. Aia de pe eBay zice că ar avea conector TS9 și cică ar mai exista SMA și CRC9. Asta de la Dipol zice că are conector N-m. M-am pierdut. unsure.gif

QUOTE(cj98czh @ 9 Jan 2017, 21:02)
Inafara de antene ... trebuie intrat pe router si bifat ca folosesti antene externe ... ca altfel patesti ca un amic care se mira ca de ce nu s-a schimbat nimic ... ca doar el i-a pus antene ..
*

M-am uitat prin setările routerului și n-am găsit nimic legat de antenă. unsure.gif
andreig1982
Din poza pare sa semene cu ce am eu la E5786 si anume TS9.
La b310 am SMA.
Antena de la Dipol am dat-o ca exemplu.
Ce model de router este?
VladSoare
Huawei R216. Am căutat specificații, dar n-am găsit nimic legat de antena externă. Nu e pomenită nicăieri, nici măcar în pliantul care a venit cu routerul.
andreig1982
astia zic ca are ts9
http://www.modemuri3g.ro/index.php?route=p...&product_id=340
VladSoare
Oare asta o fi bună? unsure.gif

Edit: acum îmi dau seama, e aceeași cu cea din linkul lui Fratzica, doar că-i pe alt sait. biggrin.gif
E disponibilă cu TS9 și CRC9. Mai sus zice că R216 ar avea TS9, dar mie țumburușurile alea mi se par mai mici de 3,5 mm. unsure.gif
andreig1982
Gainul de 35 dBi mi se pare utopic pt o antena de 15 lire biggrin.gif
Si pentru o antena "Outdoor" nu vad nici o certificare IPxx de rezistenta la apa si praf.
cj98czh
Nu o sa fie 35 ... dar o sa fie mai bine si la 15 lire zic ca merita sa te risti ..
marksman
QUOTE(VladSoare @ 10 Jan 2017, 11:25)
Asta văd că are o singură mufă. N-are două, ca aia de mai sus, deși zice că-i pentru LTE. Deci merge totuși LTE și cu una singură? unsure.gif
Și nu știu ce conector îmi trebuie, că văd că-s de mai multe feluri. Aia de pe eBay zice că ar avea conector TS9 și cică ar mai exista SMA și CRC9. Asta de la Dipol zice că are conector N-m. M-am pierdut. unsure.gif
M-am uitat prin setările routerului și n-am găsit nimic legat de antenă. unsure.gif
*


LTE o sa mearga ori cu antene interne, ori cu antene externe, atat timp cat puterea semnalului e in parametrii stabiliti de operator.

Daca bagi doar o antena externa vei avea diferente mari in puterea semnalului pe cele doua antene, si echipamentul (modemul 4G) ar putea sa interpreteze lucrul asta ca un defect si sa treaca eventual intr-un mod de functionare "de avarie", respectiv sa incerce sa foloseasca o modulatie mai robusta, dar care asigura latime de banda mai mica. In cel mai bun caz va functiona ca si neavand antena externa.

Daca nu gasesti nimic in setarile routerului, e posibil sa nu fie nevoie sa setezi ceva.

Intrebarea e: ai nevoie de antene externe?
andreig1982
B310 pe care il am are 2 mufe dar am o sg antena si singurul lucru pe care trebuie sa-l fac este sa bag antena in mufa din stanga cum ma uit la spatele lui.
O sa cumpar de amorul artei inca o antena sa vad dc e vreo diferenta smile.gif
VladSoare
QUOTE(andreig1982 @ 10 Jan 2017, 14:07)
Gainul de 35 dBi mi se pare utopic pt o antena de 15 lire  biggrin.gif
*

Și mie, mai ales că la noi am găsit antene mai scumpe și cu cîștig mult mai mic (2-3-5 dBi). Mă gîndesc cîți dintre acei 35 or fi reali. unsure.gif

QUOTE(andreig1982 @ 10 Jan 2017, 14:07)
Si pentru o antena "Outdoor" nu vad nici o certificare IPxx de rezistenta la apa si praf.
*

Asta n-ar fi o problemă, pentru că am o terasă acoperită, unde nu plouă, nu ninge, nu bate soarele. Cu excepția temperaturii, e la fel ca indoor. biggrin.gif

QUOTE(marksman @ 10 Jan 2017, 14:26)
Intrebarea e: ai nevoie de antene externe?
*

Nu știu. Nu știu dacă am neapărat nevoie. Routerul merge și așa. Doar că are momente în care merge prost, la viteză foarte mică, sau uneori chiar deloc. Se întîmplă cîteodată ca timp de trei, cinci, zece minute să nu meargă internetul deloc. Apoi își revine. Telefonul în general merge, dar sînt momente în care aud prost și trebuie să merg la geam, iar cînd mă uit la semnal am doar o liniuță din patru. Nu se întîmplă des, nu-i ceva cu care să nu pot trăi, dar dacă s-ar putea îmbunătăți ceva nu m-aș supăra. biggrin.gif
andreig1982
Neavand stare am vrut sa vad dc e vreo diferenta la viteza cu si fara antena externa.
Se pare ca e ceva smile.gif
Prima si a 4 sunt cu antena conectata iar 2 si 3 fara antena. Routerul este la cam 1.5 m de fereastra iar peretele este de cam 50 de cm din bca.
Device-ul este un minix neo u1.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.