Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: telecomanda inchidere centralizata laguna1,an 1998
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
iulinas2014
Buna ziua,

Pt.Renault Laguna 1,an 1998,1600cmc
daca are cineva schema electrica de la telecomanda inchidere centralizata?
In poza a doua se vede ca lipseste un tranzistor in dreapta imaginii.Jos se afla un transistor asemenator cu cel care lipseste.Asa mi s-a spus .Poate stie cineva tipul tranzistorului ,sa-l caut si sa merg la centru sa-l lipeasca.
La Renault mi-a cerut prea mult sa fac o noua cheie cu telecomanda.
Multumesc


[attachmentid=1628051720] [attachmentid=1628051721]
grawrr
scrie A6 nu e tranzistor, e o amarata de dioda rapida. Dupa cum se vede si in poza ta doar 2 pini sunt folositi. Pentru cine o va lipi trebuie sa stii BAS16 si echivalente 1n4148
iulinas2014
deci este o dioada si se lipeste in cele 2 orificii pe verticala stanga?
eu nu am avut curiozitatea sa ma uit inainte de a se distruge piesa.....dar cele 3 orificii goale par aceleasi cu cele de jos ......ce am putut sa vad cu lupa la piesa de jos este un tranzistor cu 3 picioruse..de aia intreb.....
mugur_mugurel
Este o dioda, daca te uiti pe link-ul cu BAS16 o sa vezi modelul diodei.
iulinas2014
Salut,

Am inteles ca este o dioda , dar dupa link-ul tau BAS 16 -prima coloana- are 3 picioruse ,nu?
Multumesc.
iulinas2014
Salut,

Am cumparat dioda BAS16 si am lipit-o pe cablaj dar din pacate telecomanda nu merge.Pare totul in regula in sensul ca nu mai este vreo piesa rupta.Ai idee ce poate fi?
Multumesc.
grawrr
cand apesi butonul se aprinde ledul? daca se aprinde incearca sa o sincronizezi(este topic aici pe forum) . Daca ai pus bateriile si nu se aprinde e mai complicata treaba(mai intai povesteste-ne cum ai reusit sa bagi atata curent in dioda care a fost acolo si a explodat/disparut .
iulinas2014
Salut,

Da se aprinde ledul dar cu intensitate mai mica ,desi i-am schimbat si bateria.Dioda s-a deteriorat mecanic.

Poate ma ajuta cineva cu schema electrica va rog.

Multumesc.
iulinas2014
Salut,

Ma ajuta si pe mine cineva,va rog !!!
mugur_mugurel
Ai incercat sa resincronizezi telecomanda?
iulinas2014
Salut,

Este moarta.Masina nu raspunde deloc la telecomanda.
Multumesc.

18 Jan 2017, 21:32:
Salut,

Poate are cineva o telecomanda identica si imi poate spune ce scrie pe piesa din dreapta jos cu 3 picioruse (vezi imaginea cu cablaj)?La mine nu se vede bine.Mi s-a spus BAS 16 dar nu merge cu aceasta piesa pe care am cumparat-o si lipit-o..
Multumesc.
Gabryel.GLN
De ce te mai chinui sa repari cheia originala ca oricum nu merge de la distanta prea mare. Mai bine montezi o alarma/inchidere cu chei briceag si ai rezolvat. wink.gif
bogdan_bok
Asculta ce zice Gabriel. La doua masini am facut treaba asta. La una am montat inchidere cu telecomanda-breloc, iar la a doua chei briceag. De vreo doi ani la prima, si de un an la a doua. Sincer am iesit mai ieftin, si merg de la o distanta mult mai mare. Treaba se invarte in jurul sumei de 200 de ron.
mugur_mugurel
Si eu am pus pe a mea cu telecomanda breloc si a costat 60 lei modulul, montata de mine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.