Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 '73
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
leftermihail
Salut. Atasat cateva poze cu masina cand abia am cumparat-o.
Dacia 1300 din anul 1973, un singur proprietar si 100.050 km.
Arata destul de bine, pana am descoperit cateva zone cu rugina. smile.gif Banuiesc ca era inevitabil, pt o masina din '73.
Revin cu cateva poze din partea amuzanta a restaurarii, adica dezmembrarea.
oldtimercraiova
Mult succes!
sobolan
S-o stapanesti sanatos...mie imi pare a fi bleu 61....tapiseria nu e originala,scoate-i "secerile" de plastic de pe pasajele rotii spate,lucas-urile de pe aripile spate,oglinzile laterale,tapiseriile usilor,astea is din alt film mai nou biggrin.gif ......
Spor !!! smile.gif
harby ;))
E verde 57.
Frumusica masina!! Pare-mi-se ca, din pacate, a fost lovita pe dreapta si a avut cotra-aripa schimbata, vezi cum poti repara sudurile urate de la telescop si prinderile seriilor(rombul mai avea o dublura pe semi-aripa) ca in poza:
In rest mult succes rolleyes.gif blush.gif
Adrian Frigo
QUOTE(sobolan @ 3 Jan 2017, 00:27)
...mie imi pare a fi bleu 61....scoate-i "secerile" de plastic de pe pasajele rotii spate

E verde 57!Seceri nu are,mi-e îmi pare a fi schimbat arcada pasajului.... smile.gif

Leftermihail-Felicitări pentru achiziție și să o stăpânești sănătos!Dacă nu sunt prea curios,cât ai dat pe ea? happy.gif
sobolan
are seceri .........e de treaba serios la tabla smile.gif ,nu mai conteaza cat a costat,placerea n-are pret de multe ori,important e cat va baga in ea ca s-o scoata frumos.....iti urez portofel umflat ! smile.gif
Victor3001
Mult succes!...partea grea va fi cu gasirea pieselor si in special a ornamentelor cromate...si mai pune poze cu ea wink.gif
razvan32
frumoasa. imi place.
sobolan
QUOTE(Victor3001 @ 3 Jan 2017, 12:30)
partea grea va fi cu gasirea pieselor si in special a ornamentelor cromate...
*



piese se gasesc la bursa,au preturi de te ustura cand vezi......asta e sad.gif
Victor3001
eee....dar si sa dai mii de lei pe niste ornamente....
leftermihail
Salut. merci de raspunsuri si urari.
Inca mai am o problema cu actele: dl. de la care am luat-o nu mi-a dat si certif. fiscal, eu n-am mai cumparat masina pana acum, si nu stiam ca trebuie, si momentan astept dupa el sa se intoarca de la "munca" din Anglia sa poata sa-l scoata. Dar asta e alta problema.

2000 lei am dat pe ea. Si a mers pe roti de la GL pana la BZ smile.gif
Culoarea de verde 57.
Secerile le-am dat jos, si am descoperit o mica buba acolo.
Tapiteria nu e orig. Dar asta e o problema pt "future me". Dupa tinichigerie o sa vad cum o rezolv si pe asta.

Merci de poza cu rombul de la serie.
Oglinzi cromate am gasit deja, blocul de lumini, un rezervor nou.
Imi mai lipsesc piese, dar cu timpul le adun.

Salutari.
Adrian Frigo
QUOTE(leftermihail @ 4 Jan 2017, 13:52)
2000 lei am dat pe ea.
Secerile le-am dat jos, si am descoperit o mica buba acolo.

În sfârșit cineva care nu se ascunde după deget!Mă uit la unii,mai,mai că nici mașina n-ar prezenta de frică să nu i-o fure cineva!Poate că mai vrea și altul să cumpere o babă asemănătoare și nu știe în ce ape se scaldă cu prețul....dacă prețul cerut e corect sau nu..... sleep.gif
Acolo e bubă cam mare....pedalierul cum e? smile.gif
Victor3001
Urat ca fusta fata a fost schimbata....am cautat un an pana sa gasesc una...la oalele interioare cum arata?
flaviusili
Felicitari, in primul rand, pentru intentia de a salva o Dacie de la topit si in al doilea rand, pentru curajul de a o face.

Te sfatuiesc sa nu te grabesti, sa faci o treaba ca la carte (eu incepand o "restaurare" cu meseriasi de genul "la Dacie merge si asa", iar apoi am facut treaba ca la carte... de costuri duble nu-ti mai spun, asa ca nu te zgarci. Nu vei stii niciodata cat te costa un luru scump, pana nu afli cat te costa unul ieftin!), acorda atentie detalilor (fac diferenta) si inarmeaza-te cu rabdare multa.

In rest, spor la treaba si baga poze multe! tongue.gif tongue.gif tongue.gif
om_bland
Portiunea aia de tabla unde vin montate ornamentele de plastic ( secerile) se gaseste inca la magazin. Era odata cam 30 lei bucata ( se poate si confectiona) smile.gif

Oalele in spate la portbagaj cum sunt ?
sobolan
de la GL ? ...2000 ron ? wtf? huh.gif
MuciX
Incepe...
sobolan
mda .... o luam eu da' n-am dat de ea....crazys4.gif
Daciotul_98
Cu un set de fete de usi interioare originale te pot ajuta eu.
Adrian Frigo
QUOTE(sobolan @ 4 Jan 2017, 20:04)
de la GL ? ...2000 ron ? wtf? huh.gif.....mda ....o luam eu da' n-am dat de ea....crazys4.gif..

group_pointing.gif tongue.gif

@leftermihail-O faci în regie propie sau la service?
sobolan
am glumit ,desigur....
om_bland
Asta este, se mai pacaleste omul in viata ! Nu-i nimic de ras, oricui se poate intampla.

Nu exista masina statuta si ne refacuta de ani de zile care sa nu aiba rugina. Ea a fost mascata, asta-i clar ! Toti au boala unde vad rugina si vor sa vanda masina, dau cu negru in zona respectiva sau o mascheaza cu brizz-brizuri mad.gif .
oldtimercraiova
Daca vrei elemente caroserie , am o cunostinta care-i turc , are cam tot ce vrei , am luat 3 panouri spate de Renault 12 Phase 1 !

Partea buna , este .. ca o ruda de-a lui lucreaza pe tir si le aduce in Bucuresti , cand are trasee in Romania , si restul e can-can , ... dar sa nu te astepti ca-s ieftine.
Daciotul_98
cauta pe la remat o dacie 1310 in stare buna si o folosesti ca donatoare de tabla !!
sobolan
In stadiul actual e prea mult de taiat/sudat....prea mult......daca gasesti o camera endoscopica s-o bagi prin lonjeroane ca sa stii cum stai cu proiectul ar fi ok,nu stiu de pe unde se gasesc in tara dar am folosit la masina mea si stiu ca merita....
La o caroserie autoportanta conteaza cam orice taietura/sudura si felul cum e facuta......daca te legi mai mult de 50% de caroserie si ai lucrari grele nu se merita pentru ca nu justifica timp/materiale si afectezi geometria....cel putin in prisma unui amator ca mine e greu la ce se vede acolo.....tura viitoare cand iei masina si nu te pricepi ia un magnet cu tine si casca bine ochii peste tot...
om_bland
Ce mai buna solutie este recarosarea, daca este prea tare afectata de rugina rolleyes.gif . Depinde doar de buget si de meseriasii care ii gaseste smile.gif
DACIOTUL_97
Caroserii noi nu mai gasesti în veci (mai apare una singura pe olx dar e de CN4,si are ceva de modificat la ea).Caroserii sh...tot au rugina sau e de lucru la ele,iar ca sa strici o masina buna sa recarosezi alta e o prostie.Masina lui daca e sanatoasa in lonjeroane,unde e partea cea mai importanta a structurii de rezistenta,merita refacuta.Au fost altele si mai mancate,si pana la urma au iesit destul de ok.
sobolan
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 5 Jan 2017, 23:28)
Masina lui daca e sanatoasa in lonjeroane,unde e partea cea mai importanta a structurii de rezistenta,merita refacuta.Au fost altele si mai mancate,si pana la urma au iesit destul de ok.
*



daca e sanatoasa la lonjeroane...daca.....ies ele si mancate si apoi reparate darrrr.....
Adrian Frigo
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 5 Jan 2017, 23:28)
Caroserii noi nu mai gasesti în veci (mai apare una singura pe olx dar e de CN4,si are ceva de modificat la ea).

Unde că nu o găsesc? blink.gif
DACIOTUL_97
Intri pe olx si selectezi la locatie: Aninoasa-Dâmbovita si la search: "caroserie dacia"...o gasesti acolo.
Adrian Frigo
173.gif Deci până la urmă o vinde....maaamă....e consătean cu mine!
Edit:tot nu o găsesc!

BLUE R 19
Este caroserie autoportanta, rigiditatea ei este data de integritatea elementelor componente si de modul in care acestea sunt "inchegate" si nu are lonjeroane in dreptul planseului spate, rolul asta e dat de praguri. Astfel este important ca pragurile sa fie bune si sa aiba legatura trainica cu ansamblul spate (si acolo este dezastrul), in rest...practic se mai tine in capetele de lonjeroane spate-tabla planseului si plafon. Ca idee...daca o faci decapotabila s-ar rupe-n doua. Deci...sa refacia bine structura, racaie bine ca e rugina multa acolo. Se poate reface orice...mai greu sau mai usor, sa ai vointa, putinta......si sa nu iti piara pe parcurs. sad.gif
Daciotul_98
Eu zic sa iei caroseria aia noua, la care ii schimbi panpul fata si contraaripile (iei de la remat) pe spate ai decat sa modifici aripile a 1300 si locul unde vin lampile. E tabla noua de calitate.
leftermihail
Salutari,

momentan vreau sa dau toate jos de pe ea si sa o pregatesc pentru tinichigerie. Daca tot am luat-o, o sa incerc sa o fac pe aceasta, fara sa ma avand cu capul inainte sa-i schimb caroseria etc.
Nu mi se pare rau pretul. Ca as fi luat-o mai ieftin, posibil, dar pierdeam timp cautand mai ieftin.
Care din voi stie cum se dau jos geamurile de pe fata?
Pe spate am reusit, dar pe fata nu-mi dau deloc seama.

Merci.
Victor3001
Daca lonjeroanele nu sunt coapte(dar pana la urma si lonjeroanele se schimba) si nu cazi din ea, parerea mea este ca merita sa o faci...usile vad ca arata cat de cat bine...


Si ca sa o recarosezi cu una noua, ca sa arate originala, trebuie sa schimbi aripile spate, aproapre jumatate de fusta spate, contraripi, fusta fata..etc...multe suduri si asa si tot nu va fi ca una originala...asa ca dai bataie wink.gif

Si pentru geamuri...
leftermihail
@Victor3001: merci de raspuns. O sa incerc saptamana urmatoare, dupa ce mai trece frigul. Ca-mi ingheata mustatile in atelier acum biggrin.gif
opre
Salut, e ca a mea...numai anul difera, a mea e din 75...inca nu m-am apucat de ea sa vad cat de coapta e...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.