Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot la viteze mari
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
bebelll
Salut,
Conduc de cateva luni un megane 3, benzina, 110cp. La rularea cu viteza mai mare, se aude un zgomot cam ca atunci cand mergi cu geamul deschis putin. Exista vreo solutie de a anula acest zgomot? Multumesc!
roland
Ce înseamnă viteză mai mare și de unde provine zgomotul?
CrisM3
Intr-o perioada foarte scurta in care am condus un C4, "la viteza mai mare" (cum spunea colegul), se auzea un vajait, ca si cum ar fi fost un geam usor deschis. Un mecanic mai dezghetat la minte a concluzionat ca usa din dreapta fata fusese "data peste cap" la un moment dat. Apa in masina nu intra, dar nici complet etansa nu mai era usa aceea.
solidconvert
Vezi sa nu fie capacelele de la manerele usilor... alea fac zgomotul asta in general. Sunt capacelele din spatele manerelor usilor care ascund senzorii de la keyless. Vezi ca exista tutorial. Se lipesc usor cu putin solicon transparent si dispare zgomotul (care defapt este produs de aceste capacele prin faptul ca nu sunt fixe si la viteza fac zgomot). wink.gif
ionut L.
si la mine se aude in spate, zici ca am geamul putin deschis.
marius80_eugen
QUOTE(bebelll @ 26 Dec 2016, 08:19)
Salut,
Conduc de cateva luni un megane 3, benzina, 110cp. La rularea cu viteza mai mare, se aude un zgomot cam ca atunci cand mergi cu geamul deschis putin. Exista vreo solutie de a anula acest zgomot? Multumesc!
*


Verifica chederele si daca geamurile se inchid corect. De multe ori, pe aceeasi masina, la aceeasi viteza conteaza mult si vantul de afara, din ce directie bate. Eu nu am pretentie sa fie liniste la peste 160, dar pana in 130 ... trebuie sa fie ok. Adica putin zgomot de rulare, putin de la motor , putin de la cutie, putin de la vant, dar toate cam pe la acelasi nivel. Daca unul este peste toate ... acolo trebuie sa umbli.
bebelll
Viteze mari inseamna peste 90 - 100 km/h.
Zgomotul se aude dinspre partea de sus a usii soferului.
coktavi
Salut,

Aceeasi problema am avut-o si eu. M-am pus de am taiat chederele si le-am aranjat cum trebuie pe locasul lor. Cand m-am intors de unde am plecat diferenta era de aproximativ 10 cm la toate usile. Am completat cu bucatele de cheder de la dezmembrari . Chiar in halul asta sa ajunga renault sa faca economie , nu am crezut. In fine acum e liniste si pace in masina pana la 130km/h. Peste, depinde de drum, anvelope si vant. Sunt momente cand si la 150 e liniste, dar mai rar. Sper sa te ajute. Mai intai scoate chederul si baga-l inapoi cum trebuie si la ultimul cot de 90 grade vezi daca se aseaza pe rama sau se transforma in coarda smile.gif, dupa care tu decizi daca il tai si il completezi. Eu am facut-o intre balamalele de la usi . Este mai ferit de priviri smile.gif.
bebelll
Merci frumos,
M-am gandit si eu ca ar putea fi de la chedere dar m-am uitat si sunt la locul lor. Nu e nici o zona neacoperita. Ma voi uita mai atent. Multuesc frumos inca o data.
petree
QUOTE(solidconvert @ 26 Dec 2016, 19:34)
Vezi sa nu fie capacelele de la manerele usilor... alea fac zgomotul asta in general. Sunt capacelele din spatele manerelor usilor care ascund senzorii de la keyless. Vezi ca exista tutorial. Se lipesc usor cu putin solicon transparent si dispare zgomotul (care defapt este produs de aceste capacele prin faptul ca nu sunt fixe si la viteza fac zgomot). wink.gif
*



Zgomotul se aude de la capacelele din spatele manerelor usilor care ascund senzorii de la keyless.

Se lipesc usor cu putin solicon.
andreyi
Aceeasi problema o intampin si eu la doua din ele (usa sofer si usa dreapta spate). Momentan am lipit un pic de scotch pe unul din ele de proba sa vad daca mai face zgomot si nu mai face.
Acele capacele se pot scoate cu o surubelnita ceva prin fortare si pus o picatura de superglue sa nu se mai miste? Sau vreo alta solutie in afara de silicon?
Multumesc.
IonutGligan
De preferat silicon deoarece lipiciul super glue devine casant si va crapa in timp de la vibratii, intemperii si praf insa siliconul mai ales daca folosesti sanitar va fi elastic si rezistent la intemperii...

Eu am folosit silicon si la stopul de pe hayon ca inlocuitor al garniturii din burete care cu timpul s-a rupt si intra apa in portbagaj... de 5 ani nu am probleme cu siliconul... si nici nu mai patrunde apa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.