Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzor temperatura combustibil Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
tyby33
Salut domnilor, va rog sa ma ajutati, ca am ajuns la capatul sforii...nu gasesc(nici macar cu "search"),unde se afla senzorul de temperatura combustibil, la LAGUNA 1.9 dci 130 cp.Imi da eroare pe tester (-40 grade)si masina imi consuma 12-15%.Va rog sa ma ajutati sa-l gasesc ca sa pot sa-l cumpar ca nici cei de la magazinul de piese nu l-au localizat.Multumesc anticipat.
garc3a2000
pe tot circuitul de motorina sunt 3 ,,conectări" cu cablaj, deci posibil senzori de temperatura sau/ și de temperatura .
La rezervor , unde e sonda litrometrica, la pompa de înaltă și in rampa .
Dar părerea ne e ca senzorul de temperatura al motorului sau senzorul de temperatura exterioara au legătura cu problema ta.
Ma pot înșela grav , dar merita sa verifici.
Cel de temperatura exterioara e in oglinda retrovizoare dreapta.
Crozbi
Cred ca asta cauti si sub capot ar trebui sa fie.
espacern
Daca ai filtru de combustibil Purflux senzorul este in capacul corpului nu cel de jos pentru prezenta apa.....daca arata -40 posibil sa fie mufa deconectata.
tyby33
multumesc mult pentru sugestii, pe tester nu spune nimic de senzorul de temperatura exterioara, ci de cel de combustibil, imi indica motorina la -40 de grade, la rezervor am verificat si e totul OK, iar la filtru este într-adevăr o mufa cu doua fire pe capac, dar am inteles de la mecanic, ca ar fi de la preincazitorul de motorina.........acum incerc, cu ajutorul vostru bine-nteles sa gasesc defectiunea, in urma careia consuma asa de mult...
garc3a2000
crozbi, ce ai postat tu e sonda litrometrica ...si e im rezervor ,nu subcapota.
nu posta ca sigur ceva ce nu stii.
bicmerc
ai mai rezolvat problema cu -40 grade ?
bicmerc
Aceeasi problema o am si eu. Imi arata -40 grade C temp combustibil pe tester si nu gasesc senzorul
Anton29
Salutare. Am pus si eu astazi un tester pe masina sa vad ce erori are/sau nu. Mi a dat o eroare la temperatura combustibilului care indica -40°. Mecanicul mi a zis ca nu e ob grava dar ar fi bine sa l caut si sa l schimb. Masina mea este o laguna break dinn 2007 motor 1.9 dci 116 cp. Aveti idee din experientele voastre unde ar putea fi acel senzor? Multumesc anticipat.
bigigi
Aici
predescum
buna ziua a localizat cineva senzorul de temperatura motorina la 1.9 131 cp si eu am aceasi problema -40 de grade
andru1973
asta e care il cauti
yo_misu80
La motorul de 130 cai stie cineva unde este senzorul temperatura combustibil?
andru1973
Senzor temperatură combustibil e in rampă ,nu mai știu exact în ce parte ,unul e de presiune și celălalt de temperatura( dacă rampa are doar într-o parte senzor e pe mijloc cel de temperatura)
yo_misu80
Am doar un senzor pe rampa de inalte cu trei pini care e senzorul de presiune sau are rol si de senzor de temperatura?
andru1973
atunci nu ai ,nici nu știu ce tip motor ai,dar ce problema ai de cauți senzorul asta?
yo_misu80
1.9 dci euro4 131 cai intreb de el pentru ca pe diagnoza imi da valoare de -40 grade temperatura combustibilului si am consum cam mare adica 12-14%
andru1973
1.9 am văzut din avatarul tau,dar ce tip BG....K9K...etc mai bine intra aici și verifici singur
www.catcar.info
yo_misu80
K multumesc mult am sa caut
yo_misu80
Andru 1973 e posibil ca din cauza unui injector nescris in calculator sa am consum mare? Cu temperatura combustibilului nu am rezolvat nimic dar daca reusesc ceva anunt
andru1973
Da poate sa fie o posibilă cauză dar nu pot sa zic că da de acolo e ,trebuie investigat un pic,daca ai un injector nescris ar fi trebuit să meargă rău mașina,îmi aduc aminte că la un Ford focus am schimbat un injector,și pină nu l-am scris mergea în 3 pistoane,la Renault nu am schimbat și nu pot sa zic că e aceiași treabă, de-aia zic trebuie investigat,și dacă ai pe cineva cu DDT încearcă să îl rescrii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.