Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Procedura de inmatriculare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Catalin.
Asa cum va puteti da seama si din titlul topicului,am rugamintea pentru cei ce au parcurs aceasta etapa sa ne descrie care sunt pasii de urmat in vederea inmatricularii,ce acte se primesc de la dealer,ce trebuie urmarit in continutul lor,s.a.m.d.Va multumesc anticipat!
adrianovici_2006
QUOTE(Catalin. @ 26 Nov 2016, 14:05)
Asa cum va puteti da seama si din titlul topicului,am rugamintea pentru cei ce au parcurs aceasta etapa sa ne descrie care sunt pasii de urmat in vederea inmatricularii,ce acte se primesc de la dealer,ce trebuie urmarit in continutul lor,s.a.m.d.Va multumesc anticipat!
*


De la dealer primesti autorizatia de circulatie valabila 30 zile, numere rosii pe care platesti aprox 85 lei si facultativ asigurarea RCA...asigurarea o poti face tu cu o zi inainte unde doresti asta mai ales pt a-ti pastra istoricul...
Apoi...legal dupa 10 zile ar trebui sa primesti CIV masina...la mine dupa multe tf la Vocea clientului a sosit dupa 18 zile...la Rm valcea inmatricularea dureaza 1 zi
Dupa ce am primit CIV...am mers la finante pentru cererea taxa mediu....215 lei...a doau zi am ridicat dovada platii..
Dupa aceste formalitati am mers la inmatriculari....acolo sunt mai multe firme ce-ti fac toate actele...ti le pun in ordine...platesti taxaxa de inmatriculate 73 lei...si depui actele...acolo und depui actele platesti si taxa certif de inmatriculate si numere(dupa caz)....eu am primit actele in aceeasi zi....si GATA...la Rm. Valcea fluxul este foarte bine organizat!!!
bengabius
In cazul achizitiei in leasing, firma de leasing se ocupa de inmatriculare si asigurare....
Catalin.
Va multumesc pentru raspunsuri! Citisem insa undeva ca taxa de mediu nu se plateste in cazul in care e vorba de norma de poluare euro 6(ma refer la 1,5 diesel,110 cai megane sedan 4 intens).Si la fel de ciudat mi se pare sa ai ecobonus 750 lei pentru 95 g/km emisii si sa platesti totusi taxa de mediu...
jbn
Se plateste taxa de mediu si la euro 6. La 1.5 dci, 110 hp este 49 euro
Catalin.
Multumesc!
corsicanu
QUOTE(Catalin. @ 27 Nov 2016, 13:24)
Multumesc!
*



Eu am masinuta luata in leasing si pot sa te ajut cu niste info - se ocupa firma de toate cele si iti refactureaza toate costurile (talon, inmatriculare, nr preferentiale daca vrei, taxa de mediu etc.).
Tu (titularul de contract) trebuie sa mergi doar la fisc (circa financiara) cu o copie a civ in alb, copie contract leasing, fisa de inmatriculare, declaratie de impunere, copie si original CI. Mai apoi lasi la dealer fisa de inmatriculare iar ei se ocupa de tot. Vei primi tot la dealer (dupa un timp lung daca esti din bucuresti) numerele, talonul si o copie a CIV conform cu originalul, careia ii faci copie si mergi inapoi la fisc sa bage in evidenta si numarul de inmatriculare. La mine asa a fost in august, cu mentiunea ca din cauza cozilor infernale de la DRPCIV am fost nevoit sa solicit si al doilea set de numere rosii.. Daca te mai intereseaza ceva, incerc sa te ajut.
Catalin.
Iti multumesc pentru raspuns corsicanu! Inmatricularea o sa o fac pe provincie deoarece acolo am domiciliul stabil....o sa se miste mai rapid lucrurile. smile.gif
adrianovici_2006
QUOTE(Catalin. @ 27 Nov 2016, 12:04)
Va multumesc pentru raspunsuri! Citisem insa undeva ca taxa de mediu nu se plateste in cazul in care e vorba de norma de poluare euro 6(ma refer la 1,5 diesel,110 cai megane sedan 4 intens).Si la fel de ciudat mi se pare sa ai ecobonus 750 lei pentru 95 g/km emisii si sa platesti totusi taxa de mediu...
*


A fost valabil pana la 1 septembrie!
b76bgaarh
este ditamai topicul despre inmatriculare/leasing la legislatie, zona fininciara etc.

de ce trebuie unu special pt megan IV?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.