Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eticheta schimb curea distributie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
Fl0rin
Salutare tuturor,
Intentionez sa schimb cureaua de distributie si nu stiu cand s-a facut ultima schimbare deoarece masina a fost cumparata sh, avea 2 ani vechime si fusese accidentata initial. Exista pe undeva vreun inscris, vreo eticheta care ar putea specifica acest lucru, o eventuala schimbare inainte de a cumpara eu masina? Este vorba de un 1.5 dci cumparata din Franta in 2013. Masina a fost fabricata in 2011. Postez o fotografie cu o eticheta de pe capacul curelei de distributie. Ar putea fi aceasta eticheta dovada ca s-a facut un schimb initial? Multumesc
R19/16v
Nu. Cel mai probabil e cureaua originala.
dethave
Nu stiu sa-ti spun de eticheta,dar,de regula, se schimba cureaua de distribuție si uleiul la masina cumpărată second hand,indiferent ce spune vânzătorul...
Fl0rin
Masina are 116000 km. Din cate stiu, cureaua se schimba la 120000 sau 5 ani. E adevarat?
R19/16v
Depinde unde, cum si cat a fost utilizata.
A ta sunt foarte convins ca e cea din 2011.
traffictours
In principiu, orice proprietar responsabil, daca inlocuieste ceva esential la masina lui, ori are factura sau devizul de service aferent, ori isi noteaza undeva, cand a facut operatiunea respectiva.
In cazul tau, neavand informatii, studiezi ce spune producatorul, adica factorul timp, care de regula e de 5 ani, si factorul kilometraj, care e oarecum variabil in functie de marca, model, de 90mii km sau mai degraba 120mii km, de exemplu, oricum scrie clar chiar si in manualul de utilizator, si treci la treaba ca sa fii linistit.
dethave
Sintetizez:trebuie schimbata!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.