Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: The Grand Tour
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
MuciX
Am asteptat mult show-ul asta si tocmai am terminat de vazut primul episod.
Sper sa-si revina.
Chiar mi-a dat impresia de ciorba reincalzita. Poate nu precum tentativa BBC, dar oricum.
Bwwlan
Unde l-ai vazut?
wolfin
Cand am citit prima oara titlul ...am crezut ca i ai luat fata lu Argon


Cu grand tour ....limousine
tomageorgian
pai asta am si vrut. sa faca acelasi show. ceilalti de la noul top gear trebuie sa faca altceva sa aiba succes.
pishky
da si tu un link pe pm
AndreiMR
Da, l-am vazut si eu...cam acelasi format reluat acum cu un buget mai mare, cu o tehnica de filmare mai faina, si probabil cu mai multa actiune...fiindca americanii apreciaza asta. Masinile sunt tot acolo, umorul la fel, e exact ce trebuie, si ma bucur ca nu s-a schimbat mare lucru biggrin.gif
MuciX
Sincer mie mi s-a parut ca s-a incercat prea multa actorie. Chiar am observat tehnica diferita de filmare in cort si nu mi-a placut. Mi-a lasat fix impresia de actori jucand in fata unui public, in loc de niste oameni stand la glume, asa cum erau la BBC.
E o era post-moderna a lor, ce-i drept, dar mi-ar fi placut sa arate putin altfel. Sa vedem.
andreist
A fost doar introducere in noul show, de la ep. 2-3 incolo sper sa se schimbe in bine.
VladSoare
A început deja? Unde? Unde se poate vedea?
andreist
Ei unde... legal il vezi pe amazon din decembrie smile.gif
UXE
Dar, totusi, cam lunga introducere.
MuciX
E un link de iutub. Il gasesti pe topicul de la cafeneaua dacia.
MuciX
Hai ca si-au mai spalat din pacate. Episodul de ieri a fost ok. up.gif
VladSoare
Dap. Sînt în formă. up.gif
bob737
slab episodul 3. sa nu mai zic de faza cu masina google.
VladSoare
Mie mi-a plăcut. Iar de "mașina" Google era normal să facă mișto, că doar pentru asta-i făcută, nu?

Nu sînt însă mulțumit de soluția tehnică pe care o am acum. Ideea cu Chrome-ul de pe laptop conectat la Chromecast nu pare să meargă bine. Calitatea imaginii e slabă și cu întreruperi frecvente, ocazional e sacadată. Cu aplicațiile native de Chromecast de pe Android, precun Netflix sau YouTube, îmi merge totul perfect, fără nici o problemă. Cu Amazonul pe laptop și cast făcut din browserul Chrome, merge prost. Va trebui să găsesc o soluție mai bună. Și din păcate singura pare să fie un Fire TV, pentru că speranțe ca Amazonul să scrie vreodată aplicații pentru aparatele concurenței nu prea sînt.

Nu m-am prins care-i faza cu invitații. În primul episod m-a amuzat ideea, dar am crezut că-i doar așa, o glumă de debut, urmînd ca ulterior să intre în normal. Acum văd că devine un obicei. Or o glumă repetată de trei ori nu mai are nici un haz.
Deci n-o să mai aibă niciodată celebrități în carne și oase în mijlocul lor? De-acum încolo invitații apar doar două secunde și mor? Așa va rămîne? huh.gif
andri1940
Parca episodul 3 a fost mai bunicel... Totusi, si The Grand Tour și noul Top Gear sunt sub fostul Top Gear. Aveam impresia ca in The Grand Tour vor face mai multe "speciale", asa cum eram obisnuiti din vechea emisiune, dar se pare ca locatia unde instaleaza cortul nu prea conteaza. Iar faza cu starurile (care mor pe capete) deja devine plictisitoare. Si as vrea sa vad mai multe masini prezentate intr-un peisod, dar se pare ca aloca prea mult timp glumelor, unele foarte nesarate (vezi romanul din masina "autonoma").
VladSoare
Ei lasă, că dacă în loc să fie român ar fi fost bulgar sau polonez, atunci nu ni s-ar mai fi părut nesărată. Ne luăm prea mult în serios. Gata, 1 decembrie a trecut.
MuciX
up.gif
mars
Mda, subiect pentru toate posturile de stiri. Mare chestie... Fata de francezi, a fost chiar finut.
Dacia_47_akm.2
Este super, mult mai bun decat ma asteptam, m-au amuzat teribil toate episoadele in special faza cu google car radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

British engineering with Romanian parts !!! laugh.gif
VladSoare
Românul face mișto de tot ce mișcă, de nemți, de englezi, de francezi, de negri, de evrei, de olteni, de moldoveni, de ardeleni, de unguri, de bulgari... Dar să ferească ăl de sus să facă cineva o glumiță despre români, că atunci se umflă mîndria națională-n el ca drojdia, vai ce nerușinare, ce glumă nesărată, etc. rolleyes.gif

Mie mi s-a părut foarte reușită faza cu mașina Google. S-o spunem pe-aia dreaptă, chestia aia e un gunoi scos din puțul gîndirii, al cărui unic scop pe lume este să faci mișto de el. Comparația cu o fosă septică cu un negrișor pedalînd înăuntru mi se pare foarte potrivită și nostimă. A, că negrișorul s-a nimerit să fie român și să ne lezeze nouă sentimentele patriotarde rămase umflate încă de-acum trei zile... ghinion. Se mai întîmplă. Dacă ar fi fost chinez, ar fi rîs toată lumea și nu s-ar mai fi atacat nimeni.
mars
Da, bre, da' e fratii nostri, manca-tz-ash smile.gif!
MuciX
QUOTE(VladSoare @ 4 Dec 2016, 12:40)
Românul face mișto de judecă tot ce mișcă, de nemți, de englezi, de francezi, de negri, de evrei, de olteni, de moldoveni, de ardeleni, de unguri, de bulgari... Dar să ferească ăl de sus să facă cineva o glumiță despre români, că atunci se umflă mîndria națională-n el ca drojdia, vai ce nerușinare, ce glumă nesărată, etc. rolleyes.gif
*


Te-am corectat eu. Creca ti-a alunecat dejtu pe tasti, dar e ok.
spy_oh_joy1389
QUOTE(VladSoare @ 3 Dec 2016, 14:57)
Ei lasă, că dacă în loc să fie român ar fi fost bulgar sau polonez, atunci nu ni s-ar mai fi părut nesărată. Ne luăm prea mult în serios. Gata, 1 decembrie a trecut.
*


Au fost de atâția alții, dar atunci a fost amuzant că nu era despre noi laugh.gif

https://www.youtube.com/watch?v=qSyjKmiqoKk
VladSoare
QUOTE(MuciX @ 4 Dec 2016, 14:26)
Te-am corectat eu. Creca ti-a alunecat dejtu pe tasti, dar e ok.
*

Nu era cazul. Nu-mi alunecase nimic. tongue.gif
Cultura românească e plină de bancuri cu englezi, scoțieni, evrei, țigani, ardeleni, olteni, etc. Și rîdem la ele cu poftă de fiecare dată, atîta timp cît nu sîntem vizați. Olteanul rîde la bancuri cu ardeleni, dar la alea cu olteni i se face părul măciucă și scoate fum pe nări. E întotdeauna OK cînd e vorba de altul.
Dacia_47_akm.2
Asta nu e nimic, au facut misto de foarte multe tari, mai ales de cele in care au filmat, au facut misto de nenumarate ori chiar si de propia lor tara, politicieni si chiar persoane cum ar fi Wayne Rooney, iar de noi "romanii" au facut de foarte multe ori misto, legat de Dacia au facut o gramada de ironii de ex: Dacia Sandero 75 CP (CP=cow power) radmasa.gif s-au atunci cand au facut misto in legatura cu pronuntarea numelui Dacia, dar astea sunt doar doua, ele au fost o gramada, dar toate astea au fost de bine pentru ca a fost reclama gratuita, care a ajutat foarte mult brandul Dacia si asta s-a vazut in crestea foarte mare de vanzari, daca va aduceti aminte, in episodul filmat in Romania, Jeremy Clarkson a purtat o palarie si a precizat ca:
"i am wearing this hat to blend in more easily with the gypsies", pe langa asta, acel episod a fost plin de astfel de ironii la adresa noastra, imi aduc aminte ca si atunci in multi dintre romani s-a trezit spiritul patriotic si spuneau ceva de genul: cine's domn'e astia sa faca ei misto de noi !
Din pacate la noi in Romania multa lume inca nu este capabila sa inteleaga sarcasmul britanic,ca dehh..., asa-i romanul..., defapt asta este si unul din motivele pentru care ei au un asemenea succes la public biggrin.gif
Dacia_47_akm.2
Daca pana acum Jeremy Clarkson era tinut in frau, fiind mai mereu cenzurat de catre cei de la BBC, sa vedem ce face acum cand este pe internet si are libertate mult mai mare biggrin.gif
VladSoare
up.gif
lurk0000.gif
VladSoare
Gata, și-au dat drumul. Sînt în formă maximă. Episodul de aseară a fost super. biggrin.gif
Păcat doar de gluma aia răsuflată cu invitații. M-am cam săturat pînă-n gît de ea, și-a pierdut orice urmă de haz.
R19/16v
Cum e episodul de aseara cand eu l-am vazut ieri dimineata?
VladSoare
Nu știu la ce oră îi dau drumul. Eu încerc seara, ca să fiu sigur că a apărut deja. tongue.gif
R19/16v
Pai cred c-o fo ieri seara... daca la pescarie o aparut peste noapte, d-aia intrebam.
andreist
Piratii il aveau de vineri la 18:00 100%, eu pe la ora aia l-am descarcat.
meganus_bicorpus
mai exact...unde il vedeti?
VladSoare
Eu mi-am făcut cont de Prime Video pe Amazon. Prima lună e gratuită. Și-l văd prin Chromecast, cast-uit de pe calculator.
Contul de Prime e total inutil, pentru că în afară de The Grand Tour nu mai poți vedea nimic din România. Iar calitatea este mizerabilă, cu întreruperi și pasaje sacadate sau pixelate. E o mare porcărie, dar cel puțin se înțelege despre ce e vorba. În lipsă de altceva, merge și așa.
Nu cred că o să-mi prelungesc abonamentul după expirarea perioadei gratuite, pentru că e un jeg, nu merită banii. Aș plăti cu dragă inimă pentru conținut variat și la calitate bună, dar la Amazon nu e cazul. Față de Netflix e un jeg ordinar.
Bicicleta galbena
QUOTE(meganus_bicorpus @ 17 Dec 2016, 16:55)
unde il vedeti?
*


ai pm

MuciX
Abia acum am reusit sa vad si eu episoadele 4 si 5.
5 a fost amuzant in mod deosebit pentru mine pentru ca mi-a dat o idee de felicitare de craciun pentru un coleg de serviciu care acum cateva luni a decis ca este o idee buna sa isi ia un PT Cruiser decapotabil si cu motor de 2.4, pentru ca este o masina frumoasa.
O, ce am mai ras.
VladSoare
Eu am rămas în urmă, că-s în Brașov și aici n-am nici Chromecast, nici televizor compatibil cu el. O să-l văd la anul. Să nu băgați spoilere. biggrin.gif
R19/16v
Pes-ca-rie!
Bicicleta galbena
QUOTE(VladSoare @ 25 Dec 2016, 11:21)
Să nu băgați spoilere. biggrin.gif
*


Atat: episodul 6 e pt tine! smile.gif

meganus_bicorpus
Episodul 6 nu mi-a placut asa mult, astia parca sunt prea slobozi la gura iar emisiunea se vede ca a devenit una cu un buget enorm si in care conteaza tot mai mult cadrele filmate, unghiuri, efecte, etc...prea mult teatru...
andreist
Acum, dupa 6 episoade, fata de ce era Top Gear, mi se pare slab rau avand in vedere toate lucrurile cu care se lauda, buget, libertate, etc.. Macar au ramas 23 de sezoane si o mana de filme din vremurile bune.
MuciX
Acum imi dau seama ca nici eu nu am văzut ultimul episod. Rămăsesem în urma rau. Poate maine.

Legat de top gear, de plafonasera de mult deja, erau si discutii pe forum ca era ciorba reincalzita.
Raduchu
Frumos episodul 6, partea lui May din program a fost perfecta!
Flatron
Hai că a venit și Special-ul, foarte tare, mi-a plăcut episodul de astăzi.

Cel mai nasol episod mi s-a părut 4-le, cu prostia aia cu mașinile "eco", adică din pământ, flori și mai știu eu ce.
meganus_bicorpus
Am vazut episoadele 7si 8 din Namibia...inca o data satu si ma intreb ce imensitate de buget au...frumos Special!
Bicicleta galbena
M-ai facut curios, si am gasit cate ceva:

"When Clarkson helmed the show at the BBC, it boasted a budget of some $556,000 (£450,000) an episode. Wilman, who is also the executive producer of The Grand Tour, has said the new show's production costs range between $1.2 million (£1 million) to $4.9 million (£4 million) an episode."

http://www.forbes.com/sites/natalierobehme...w/#5832d451ccf2

Adrian Frigo
QUOTE(Bicicleta galbena @ 17 Dec 2016, 18:46)
ai pm

Se poate și la mine? rolleyes.gif Mulțumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.