Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Practică conducere
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Brainie
Cine își mai amintește ?

Prin '81-82 era o bucată de drum prin Măgurele (lângă București), unde cei care încă nu aveau permis puteau să conducă legal. Singura condiție de care îmi amintesc era ca învățăcelul să fie însoțit de un posesor de permis - oricine, nu instructor. Nu trebuia mașină cu dublă comandă. Îmi amintesc doar de autoturisme, nu cred că și pentru alte categorii. Posibil să fi existat cerința ca învățăcelul să fie înscris la o școală de șoferi.
Bucata de drum era prin sat, printre case, era trafic real (cel de pe vremea aia), nu era nimic amenajat special. Avea o lungime de 2-3 km, cu indicatoare la capete, până unde era permis fără permis. Posibil să fi fost și un anumit orar, nu 24/24, poate și limite speciale de viteză (atunci limita era 60 în localități, la modul general), nu-mi amintesc.
Culmea că eu, copil, aveam voie să stau în spate.
Nu știu pe ce bază legală funcționa, nici cum / de ce / când s-a desființat. Nu știu dacă au fost accidente datorate elevilor. În '89 cred că nu mai exista, parcă la vremea aia m-am interesat, fiind direct interesat.

Au mai fost tronsoane de-astea și prin alte părți de țară ? Ceva alte informații / amintiri despre Măgurelele acelor ani - legate de subiect ?
bucatzel
O bucata din drumul spre Cisnadioara era folosita la fel, habar n-am daca legal, sau nu prea isi batea militia capul.
corbex
Orice drum de tarla poate fi folosit. Sau drum forestier, care are la intrare indicatorul respectiv.
Ov
asta din magurele trecea prin curtea reactorului?
bucatzel
@Corbex. Ala de care vorbesc eu era asfaltat si tot tacamul.

Da' era destul de necirculat, ca de aia zic ca e posibil si sa nu fi fost militistii prea interesati de el.
Brainie
QUOTE(Ov @ 1 Nov 2016, 11:07)
asta din magurele trecea prin curtea reactorului?
*


Numai printre case; sat-sat, nu tarla, nu curte industrială, nu reactor, nu poligon, nu ... ; asfaltat.
maho
Pe vremuri erau o gramada de locuri unde puteai invata sa conduci, si inainte de a merge la scoala: maidane, poligoane auto, drumuri de tara fara trafic, etc. Normal, si traficul era altul...
La scoala, si atunci si acum se invata si mai ales se exerseaza insuficient, si-i mai incurci si pe altii in trafic. Mai conteaza si varsta (si sexul tongue.gif ).
VladSoare
...și județul de baștină. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.