Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MEXICO GP
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
centurion
Ar fi fost destul de interesanta cursa de ieri daca nu tinea Verstappen sa iasa in evidenta. In mod negativ, evident. E un mare bou, chiar daca lumea il vede ca omul spectacol etc. Daca va continua asa, actualul 'talent' va muri 'speranta'. De-abia astept momentul in care va cauza un accident, intrand in coechipierul lui.
Vettel a mers ieri foarte bine. Ma asteptam sa-l penalizeze din momentul in care am citit declaratia lui Ricciardo si in care acesta explica de ce ar trebui sa se intample asta. Raikkonen, ca de obicei, sters.

b76bgaarh
ma lesi, f 1 a devenit un sport de domnsoare, care se plang ca nu sunt lasate sa treaca in fata.

ps oare prost si senna, nu sunt buni ca au intrat in coechipierul lor? stai ca si vettel a facuto.
centurion
Si daca Senna a intrat voluntar in Prost inseamna ca este bine? Este un exemplu de urmat?
Era bine sa intre Verstappen in Rosberg si sa-l scoata din cursa? Pentru cine are chef de coliziuni exista curse specializate. I-au zis ai lui sa-i cedeze pozitia lui Vettel. Daca asculta, nu se ajunge poate nici la incidentul cu Ricciardo.
Degeaba exista 'nebunia tineretii' - scuza actuala -, daca nu exista si un dram de inteligenta in spate. Sper sa nu fie asta in cazul olandezului.
sb-55-dan
Vettel a fost frustrat la maxim ca nu a putut trece de Max.
b76bgaarh are dreptate, F1 a devenit mult prea "sensibil".
centurion
Probabil voi confundati F1 cu un alt tip de cursa. Sigur va uitati la ce trebuie?
b76bgaarh
nu noi tinem cu echipa care a facut cele mai mari magarii, intre coechipieri, din formula 1.
sb-55-dan
Nu, noi ne uitam la un circ condus exclusiv de la boxe.
centurion
@b76bgaarh:
Fiecare cu pacatele lui.
Dar nici acei coechipieri nedreptatiti nu si-au dorit sa plece de acolo daca era atat de naspa. Sau nu erau atat de buni incat sa fie luati de o alta echipa de varf?
puiutu
Mie imi place de Hamilton, dar poate ma lamureste si pe mine cineva:
care e diferenta intre taierea sicanei de catre Verstappen pentru care a pierdut locul 3 (gaining advantage - dar nu a castigat o pozitie, si-a pastrat-o) si taierea acelei sicane, in acelasi fel de catre Hamilton la star...
Si da, poate ca se doreste cresterea sigurantei, dar parca e prea de tot cu atatea interdictii...
Schimbarea directiei o singura data cand esti depasit e ok, dar acum si pe franare sa n-ai voie sa dai de volan... e prea de tot.
b76bgaarh
daca esti ferrari, ai voie.

ps doar asa sa mai prinda si ei un podium.
centurion
QUOTE(puiutu @ 31 Oct 2016, 12:12)
Mie imi place de Hamilton, dar poate ma lamureste si pe mine cineva:
care e diferenta intre taierea sicanei de catre Verstappen pentru care a pierdut locul 3 (gaining advantage - dar nu a castigat o pozitie, si-a pastrat-o) si taierea acelei sicane, in acelasi fel de catre Hamilton la star...
Si da, poate ca se doreste cresterea sigurantei, dar parca e prea de tot cu atatea interdictii...
Schimbarea directiei o singura data cand esti depasit e ok, dar acum si pe franare sa n-ai voie sa dai de volan... e prea de tot.
*


Ricciardo spune ca si Hamilton trebuia penalizat.
Pe de alta parte, Vettel trecea clar de Verstappen in acel viraj. De aici si formularea de 'gaining advantage'.

QUOTE(b76bgaarh @ 31 Oct 2016, 12:14)
daca esti ferrari, ai voie.

ps doar asa sa mai prinda si ei un podium.
*


Nu este voie nici pentru Ferrari. L-au penalizat pe Vettel pentru asta. 10 secunde de penalizare --> cadere pe locul 5.
McLaren a luat vreun punct?
Andy_ACS
Eu am zis de ceva vreme - Verstappen e periculos, fara experienta si cu ambitie stupida. In plus e protejat, probabil din motive de marketing. A facut multe tampenii si nu a fost penalizat.
Daca Verstappen nu trisa, sau daca ceda locul, Vettel nu era prins de Ricciardo si nu mai intra in lupta cu el, se ducea linistit pe 3.
Asa l-a tinut la mijloc, cu evidenta rea intentie, in conditiile in care chiar echipa lui i-a spus sa cedeze pozitia.
Apoi Vettel a fost penalizat mult prea usor pt duelul cu Ricciardo, s-au intamplat multe alte dueluri mai cu scantei, eu cred ca au decis sa il penalizeze pt ca l-a jignit pe directorul de cursa....
b76bgaarh
QUOTE(centurion @ 31 Oct 2016, 11:24)
McLaren a luat vreun punct?
*


nici nu trebuie, a depasit reno, in cursa.

cam ce fu periculos la ves, cand a taiat curba, dupa o blocare de roti?
centurion


QUOTE(b76bgaarh @ 31 Oct 2016, 12:47)
nici nu trebuie, a depasit reno, in cursa.

*


Renault concureaza in F1?


QUOTE(b76bgaarh @ 31 Oct 2016, 12:47)
cam ce fu periculos la ves, cand a taiat curba, dupa o blocare de roti?
*


Mai citeste o data ce a scris Andy_ACS. Ori nu ai inteles ori scoti din context.
b76bgaarh
la cat de bine merge chiar ca nu concureaza in F1.
centurion
Exact, ei sunt la categoria 'figuratie'. Sansa lor ca MRT si Sauber nu pot mai mult.
centurion
A fost o cursa cu final asteptat (adica titlul de campion pentru Hamilton), desfasurarea fiind diferita fata de asteptari.
Nu imi place sa recunosc, dar ambele titluri (Hamilton/Mercedes) sunt pe deplin meritate.



Forza Ferrari.
meganus_bicorpus
Ce mi s-a parut ciudat e faptul ca Ferrari nu prea avut forta, atat verstappen cat si Hamilton au trecut relativ repede si usor de Vettel.
Iar o chestie dubioasa este gaurirea pneului lui Hamilton, parca \vettel l-a intepat cu intentie!
Hamilton si Mercedes matura pe joc cu Ferrari care pana in vara pareau sa mai aiba ceva sanse...dupa startul complet ratat din Malaezia Ferrari nu a mai putut sa-si revina insa.
Bravo Verstappen, pentru varsta lui a avut suficienta tarie sa preia conducerea unei curse si sa o duca pana la final in pole.
sb-55-dan
Hamilton campion mondial 124.gif 124.gif 124.gif
Urmeaza si titlul la constructori.
Go go Mercedes!!! cool.gif
Sper ca si sezonul urmator sa fie la fel ca acesta. blush.gif
centurion
S-a terminat cu rezultatul pe care il stiam de cateva curse dar pe care orice fan Ferrari il dorea cat mai tarziu; felicitari lui Hamilton, a fost mai bun (impreuna cu echipa) si in acest sezon.
Sper doar ca Ferrari sa se bata pana la capat si sa castige titlul la constructori.

De vazut filmuletul din link-ul de mai jos:
https://www.formula1.com/en/latest/arti ... aCiOM.html
Solon
Misto declaratia lui Ricciardo: a zis ca la ultimele doua curse nu mai are rost sa vina. Si ca il lasa pe Gasly mai repede sa conduca RBR-ul. Deja e mai mult decat blestem.
Adevarul e ca in ultimele tururi a cam fost panica in garajul RBR-ului.
meganus_bicorpus
Fair-play adevărat!

https://mobile.twitter.com/F1/status/105667...9611165703?s=08
Solon
A fost nevoie de multa tarie sa faca asta. Sa intri in barlogul lor si sa ii feliciti. Bravo lui. Cine stie, poate la anul nu mai fac toti atatea prostii si ies campioni.
GIC
Olandezu' - un "bull". In calificari, inchide ochii si calca gazu' ignorand orice de pe margine. In cursa la fel - "la o parte ca vin eu".
Ferrari - singura problema care-i impiedica sa castige e ca-s italieni.
Mercedes - nemti!!!
ali3n_cop
A plecat bine Max...sa vedem daca o tine asa pana la final.
Oricum...este de admirat ce poate sa faca Red Bull cu un motor Honda.

PS: fan Ferrari de cand ma stiu...dar zic "jos palaria" Red Bull...pentru sezonul acesta.
vallixx
Ar fi fost misto sa il prinda Checo pe final pe Hamilton, sa vedem un duel, indiferent daca reusea sa treaca sau nu .....

Din pacate Ferrari-urile....slabe anul asta, desi...asa cum sunt se mentin constant in top 10.

Iar comentatorii dadeau ca top 3 soferi in F1 anul asta: Hamilton, Verstappen, Leclerc, ceea ce.....nu stiu ce sa zic, imi place Leclerc dar nu-l vad totusi "acolo".
meganus_bicorpus
checo e un pilot bun dar sufera la anumite capitole.A reusit sa scoata timpi f buni cu anvelopele prastie la 45 de grade pe pista dar cand a venit momentul sa faca o depasire si-a pierdut elanul.In rest, jos palaria pentru acest pilot!
Max a plecat incredibil si motorul Honda merge mai bine ca niciodata..de ce mercii au franat asa devreme si de ce au avut acea lipsa de putere in fata lui Max..probabil ca e momentul ca roata sa se intoarca si spre Red Bull!
Ferrari tintesc spre un loc 3 nemeritat, chiar daca pilotii incearca diverse strategii masina asta nu e ce trebuie!
Gasly a mers foarte bine si si-a meritat locul 4 la final,Vettel, Kimi si Alonso au aratat care e treaba cu gaina batrana..bravo lor!
Ricciardo a avut parte de ghinion la start si a avut apoi un timp greu de recuperat, dar l-a tinut pe bottas in spate de doua ori ihtr-un mare fel, in sfarsit pare sa se inteleaga cu masina McLaren asa cum trebuie.
Ocon scoate rezultate tot mai slabe, nu toate din vina lui dar o face cu o constanta de speriat pt Alpine!Poate ca la anul ar trebui un alt pilot la Alpine, desi contractul e valabil pana in 2024.
Cursa a fost frumusica, vitezele pe linia dreapta a trecut si de 350 km/h, Pirelli a facut treaba buna si nu am avut probleme de anvelope la niciun pilot.
ali3n_cop
QUOTE(vallixx @ 8 Nov 2021, 10:18)
Ar fi fost misto sa il prinda Checo pe final pe Hamilton, sa vedem un duel, indiferent daca reusea sa treaca sau nu .....

Din pacate Ferrari-urile....slabe anul asta, desi...asa cum sunt se mentin constant in top 10.

Iar comentatorii dadeau ca top 3 soferi in F1 anul asta: Hamilton, Verstappen, Leclerc, ceea ce.....nu stiu ce sa zic, imi place Leclerc dar nu-l vad totusi "acolo".
*


Pai..l-a prins pe Lewis...dar cu depasitul e alta mancare de peste. Oricat nu il suport eu pe "Pussycat"...e greu de depasit..mai ales de un pilot precum Perez...care nu stiu sincer..ce cauta la Red Bull?

Ferrari...si-au pierdut identitatea..dorinta de a castiga, pilotii sunt ok dar nu au mentalitate de invingatori, sunt in ton cu echipa. Imi aduc aminte de perioada Schumcher..pe la inceput. Masina nu era cine stie ce..dar Schumi ii motiva sa performeze. La fel a fost si perioada cu Lauda...masina nu era top..dar Lauda ii storcea sa performeze.
Pe mine ..Leclerc ma deprima...are o fata din aia de zici ca plange tot timpul... Un pilot cu mentalitate de invingator se cunoaste chiar si atunci cand conduce o rabla. Nu e cazul pilotilor de la Ferrari...ei nu au mentalitate de invingatori ci se multumesc doar sa isi cedeze locul unul celuilalt in timpul cursei..pentru ca sunt prieteni buni.
vallixx
QUOTE(meganus_bicorpus @ 8 Nov 2021, 10:18)
de ce mercii au franat asa devreme si de ce au avut acea lipsa de putere in fata lui Max
*


Una dintre ipotezele pe care au lansat-o si comentatorii ar fi fost ca cei din coada grilei s-au miscat incet si pana s-au aliniat la start, li s-au racit anvelopele si franele....asa ca in primul viraj n-au vrut sa riste sa franeze pre tarziu, mai ales ca se pare ce Mercedesul le aduce ceva mai greu in temperatura comparativ cu Red Bull.

Lipsa de putere nu cred ca au avut, insa se pare ca apasarea e mai mica la Mercedes si daca tragi tare de masina faci anvelopele praf mult mai usor pentru ca au tendinta sa derapeze ceva mai mult....asa ca, probabil", managementul anvelopelor a cantarit mai greu.

De fapt cu anvelope noi, soft, Bottas a scos 1.17...deci masina pe 1 tur poate, dar in regim de cursa au mers 1.19-1.20 tocmai pentru management....anvelope, combustibil.

Oricum, mi se pare fascinant la F1 cat de exact stiu pilotii de top sa poata merge deiberat in 1.19-1.20-1.22 pe tur in functie de cerinte, in conditiile in care daca dai in ea grav poti merge 1.17.
Sa poti controla atata de fin zecimi si sutimi......e wow.
sb-55-dan
Pai de asta sunt piloti si nu soferi ca noi radmasa.gif
Imi aduc aminte de un episod din Top Gear unde Hamilton era invitat si a participat la celebra cursa contra lui The Stig. Pe circuitul acoperit de apa si cu un cazan de masina a scos fluierand (la propriu) in timp excelent.
vallixx
Da da, cand i-a zis lui Clarkson ca el conduce un G Klasse, diesel..... radmasa.gif
sb-55-dan
icon_mrgreen.gif
vallixx
Numai mie mi s-a parut super plictisitoare cursa de ieri?

Max e in alta liga clar, Perez e inconstant, Ferrari a avut caruta ieri nu masina, in rest nu stiu daca e ceva de spus in plus.

Pare totusi ca nu are dreptate Binotto (vai ce mirare), cand zice ca mai bine un motor rapid dar nu foarte fiabil decat unul lent dar fiabil.
Pai uite ieri, din cauza posibilelor probleme de fibiliate mergi detunat....si Mercedes cu motor mai lent dar fiabil sunt in fata ta.

Mercedes a mers bine, dar au bulit-o cu strategia cu anvelopele hard. Si tocmai cand ma pregateam sa-l laud un pic pe Hamilton, iar da cu mucii in fasole si-l aud oe radio iar: Max a castigat o secunda sub VSC". Ba nene, avea 13 secunde si ceva si se departa constant.....si tu-l reclami ca are 14.....

@oaie, las-o, accepta ca nu e anul tau si vezi la anul ce faci....

Si apropo de VSC, FIA deja a luat-o ranza. Una doua....VSC sau SC. Acum au dat VSC, scurt ce-i drept la iesirea lui Alonso din cursa din cauza motorului. Dar omul cand a iesit, a scos masina muuuuult in afara, a parcat-o departe, nu reprezenta pericol pentru nimeni......dar FIA imediat VSC. Really???

Pai Massi era mult peste pinguinii astia 2 de acum, 2 "race directori", ambii varza.
maho
QUOTE(vallixx @ 31 Oct 2022, 10:32)
Numai mie mi s-a parut super plictisitoare cursa de ieri?

Max e in alta liga clar, Perez e inconstant

Nu stiu, ca la jumatea cursei m-am dus la somnic (ora de iarna, deh).

Locul 3 in cursa si 2 la general = "inconstant"? unsure.gif
Pe de alta parte, apropo de Ham, si-a pastrat vechile obiceiuri (de a forta pe altcineva sa iasa in afara circuitului) chiar si in privinta coechipierului. Luzar.
vallixx
QUOTE(maho @ 31 Oct 2022, 14:03)
Locul 3 in cursa si 2 la general = "inconstant"? unsure.gif
*


Inconstant in sensul in care azi merge super bine si e competitv, ataca sau se apara fantastic, maine merge ca ieri smile.gif , nimic notabil, nu prea s-a putut tine dupa Hamilton desi masina e superioara.

Altfel....overall e ok, in mod cert il ajuta si masina, insa are cateodata niste performante excelente...astfel ca atunci cand nu le are, imi creaza impresia de inconstanta. Pai cum l-a alergat pe Leclerc data trecuta de l-a fortat sa greseasca......asta asteptam de la el si acum. Mai ales in cursa de la el de acasa.

Ca asa si de Ferrari am zis ca e caruta, dar era evident in sensul in care nu se putea tine de cei 4 din fata, dar in mod cert peste toti ceilalti chiar si asa....detunata si ....caruta. laugh.gif
maho
Citat din clasici: "there can be only one". Omu' isi face treaba de "nr. 2" foarte bine, atat in echipa cat si (mai nou) la general. Nu retractez nimic din ce-am zis (la finalul sezonului trecut) ca-i f. bun, chiar daca mai are si fluctuatii ca oricare.
vallixx
Exact la fluctuatii m-am referit cand am zis ca e inconstant. Altfel nu contest ca e bun si ca si-a facut treaba de nr 2 exemplar si anul trecut si anul asta.

bucatzel
Aici am o vaga impresie ca rezbulii nu l-au ajutat.

Sincer, daca vroiau sa faca spectacol, ii dadeau un motor nou "la sacrificiu" , gen Hamilton - Brazilia, 2021. Asa, tare cred ca a avut un motor pe capat de viata, si n-a avut ce sa scoata din el mai mult.
vallixx
Oare daca ii dadeau motor nou nu-l penalizau pe grila?
bucatzel
Ba da. Da' ideea ar fi fost sa faca spectacol in fata fanilor, sa depaseasca tot ce prinde, ar fi facut toti spectatori andale-andale-andale-andale ca Speedy Gonzales, toti copii nascuti duminica numiti Sergio, chiar si fetele, nebunie, ce mai.
vallixx
Ar fi fost frumos dar nu stiu de ce am impresia ca-s cam pe sponci si anul asta cu budget cap.

Prea e racheta masina aia. A mancat sigur ceva banuti sa ajunga asa, plus ce a mancat la inceputul sezonului cand niciuna nu termina cursa..... si cum acum deja a iesit scandal cu bugetul de anul trecut, cred ca nu mai cheltuie nimic extra.
bucatzel
Cand o dat-o Magnussen de perete, am bagat cornu' in perna. Culmea, pare ca a fost mai interesant dupa.
maho
QUOTE(maho @ 31 Oct 2022, 15:03)
la jumatea cursei m-am dus la somnic (ora de iarna, deh).

Anu' asta nici macar la jumate, m-a ofticat prea mult startul.
vallixx
Pe mine ma seaca Leclerc. Pe un tur e un pilot super rapid, masina in regim de calificari e clar ca poate. Dar ce bun sa fii in pole daca il pierzi la primul viraj? Ce rost are sa fortezi ca nebunul in Q3 ca sa nu fructifici dupa aia ce ai casigat....locul in prima linie.

Max e imbatabil, de oriunde pleaca, termina la minim 10-15 secunde in fata tuturor. Perez se afunda din ce in ce mai mult. Cica stia ca risca dar a considerat ca merita. Well....a considerat prost. Putea sa aiba el rabdare, sa ramana pe locul 3 cu toate sansele sa fie pe podium? Putea....dar a riscat ca sa ce? Ca se fie primul...ca sa ce? Ca pe locul 1 atata timp cat era Max in cursa.....nu avea sanse.

Lewis a mers bine, mi-a placut. Lando a recuperat frumos, si el mi-a placut. Ricci a mers bine desi personal tot nu prea ma convinge.

Una peste alta nici cea mai rea cursa, dar in mod clar nici cea mai buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.