Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incalzire excesiva a motorului
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
RaresMihail
Salut! Sunt nou pe acest forum, sunt incepator (de prin aprilie) si nu cunosc foarte multe. Am un renault modus 2005, 1.5 diesel si dupa am observat ca dupa ce fac curse mai lungi imi cam tremura motorul..dupa cand se raceste definitiv nu mai tremura.
Ieri am facut putin peste 150km si mi s-a intaplat asta (din nou). Insa alta problema pe care o am acum este ca imi indica o temperatura prea mare a motorului, desi am fost cu ea doar pana la spalatorie (10 minute de mers). Imi indica 80 sau 100 de grade..de ce? de la ce?
La service nu am avut cum sa merg pentru ca era deja inchis.
Multumesc anticipat! excl.gif
RazvanF
Cel mai fericit caz, termostat blocat.
Cel mai nefericit caz, probleme la injectoare, blocate de deschis. Verifica uleiul si antigelul.
Pompa de apa a fost schimbata?
alexme24
Verifica si ventilatorul sa functioneze in parametrii. Am patit si eu asa si era de la ventilator care era pe duca si se invartea mult mai incet decat in mod normal si pana la urma a cedat complet.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.