Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accesorii Captur
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Captur
Pages: 1, 2, 3
captur
Salut!
Știe cineva dacă pot adauga sistemul de rabatare al oglinzilor pe Captur. Oglinzile sunt reglabile electric și încălzite dar nu se rabateaza automat.
dil
La X-MOD pe rotita de reglare a oglinzilor exista si o pozitie pentru rabatarea oglinzilor.
Deci se poate.
CristiX
Salutari.

A montat cineva senzor parcare pe Captur?
Modelul meu Autenthique nu are senzori si ma gandesc sa ii adaug.
Apreciez orice sfat.. Inteleg ca la reprezentanta sunt in jur de 600-800 Ron.

Multumesc.
BlaueCorsa
Am pus eu - 568 de lei senzorii (82 01 373 014) si 150 de lei montajul.
CristiX
Tot pe Captur?
La reprezentanta?
BlaueCorsa
Tot pe Captur, la reprezentanta.

Atentie, ce livreaza ei nu are afisaj.
Andrei.TUT
Astazi mi-am ridicat si eu capturul, am primit la el gratuit senzori de parcare si alarma(viper), nu stiu ce marca sunt senzorii dar sunt ok, imi si afiseaza cati cm mai am pana lovesc+sunet.
Thaddaus
Andrei.Tut bine ai venit.
Asteptam mai multe detalii si eventual poze cu masina.
Poate iti faci si un jurnal de bord.Uite aici e al meu.
Andrei.TUT
Salutare, a montat cineva pana acum bare transversale pe captur? Daca da sa ma ajute si pe mine, nu stiu ce model mi s-ar potrivi...
dil
Eu nu am bare transversale, dar intentionez sa-mi iau anul acesta.

La Captur sunt gaurile cu filet de prindere care sunt vizibile dupa ce deschizi portiera. Din cate stiu doar cele de origine utilizeaza aceste gauri.

Anul trecut au fost reduceri de 20% la bare transversale de prin martie pana in toamna. Un coleg de pe forum a scris in jurnaulul sau ca a fost la reprezentanta si a obtinut un pret bun pentru bare si cutie.
b76bgaarh
exista captur cu bare longitudinale, din fabrica?
Andrei.TUT
Tocmai mi-am adus aminte ca am din intamplare prin podul garajului niste bare+cutie de pe un renault megane, o sa ma uit la prinderile barelor poate sunt compatibile. Referitor la suportu ala de prindere al schiurilor banuiesc ca este universal, se agata cumva de bare, daca nu am dreptate va rog sa imi ziceti cum este.
octavian.gagu
Scoate-le la vanzare!
dil
QUOTE(b76bgaarh @ 21 Jan 2016, 11:54)
exista captur cu bare longitudinale, din fabrica?

Nu exista.

@Andrei.TUT: Nu cred ca sunt compatibile. Modul de prindere pe Captur este nou introdus la Renault.
b76bgaarh
Ce user aveai pe vremea meganului?
Andrei.TUT
Nu am avut megane. Nu le vand ca mi se potriveste cutia pe Santa Fe si o mai folosesc din cand in cand. Posibil sa vand prinderile asta daca nu mi se potrivesc pe captur(eu folosesc doar barele+cutia) sunt asa cautate sau de ce sa le vand?
adrian.mihaila
Salut,

As dori sa cumpar o roata de rezerva de preferat slim pentru un model Captur. Daca au fost si altii in situatia mea, imi pot spune de unde si-au cumparat? Pe net nu prea gasesc multe rezultate iar ca sa cumpar o roata de rezerva de la o alta masina, nu stiu exact care se potriveste. Va multumesc anticipat.
BlaueCorsa
Eu am adaugat-o la comanda cand am luat masina, a fost 100 de euro. Daca vrei, pot sa verific dimensiunea si sa-ti spun ce sa cauti.
adrian.mihaila
Daca poti, da. Multumesc mult.
dil
Roata de rezerva de dimensiuni reduse: T125/70R16.
Si eu am adaugat-o la comanada cand am luat masina.
pui
Salutări tuturor "capturaților".
Aștept vrea să montez niște bare transversale pe Capturul meu și aș vrea să aflu niște păreri.
M-am uitat la Thule însă mi se par cam scumpe.
Ce mi-ați recomanda?
Mulțumesc.
Razvi22
Salut,
Am un Captur care din pacate nu este dotat cu cotiera. O cotiera originala nu imi permit sa o cumpar, e prea mult asa ca m-am uitat pe diferite site-uri insa nu stiu care ar fi mai buna sad.gif . Daca v-ati cumparat si voi o cotiera aftermarket spuneti-mi si mie ce alegere ati facut smile.gif
As vrea ca odata ce am montat cotiera dupa o luna sa nu imi miste din loc sau sa am alte probleme cu ea smile.gif).

In mare cam aceste modele le-am gasit pentru Captur.
https://www.okazii.ro/cautare/renault+captur+cotiera.html
koldun
Salutari.
Trebuie sa vina si al meu peste o luna sau mai putin. Ma intereseaza daca covorasele originale ale lui sunt ok si ajung sub pedale. Din ce vad din poze astea originale mi se par cam... scurte la sofer. Poate doar mi se pare.

[attachmentid=1628040106]

Ma gandeam la ceva mai lung si am gasit asa


[attachmentid=1628040107]

sau asa

[attachmentid=1628040108]

Repet, e doar ce mi se pare mie din poze. As dori sa fie mai lung la sofer, pe cat posibil mai mult sub pedale, sa nu curga praf si mizerie la frecarea pedalelor pe mocheta in loc de covoras.
Si nu e vorba de pret.
Daca aveti experiente cu altele mai bune, multumesc anticipat. smile.gif
tannu
Eu am Armster 2. E foarte ok.
tannu
Eu am presuri originale. Sunt ok, dar cam scurte pentru ce vrei tu.

De-a lungul anilor am luat multe presuri si tavite de portbagaj (pentru diverse modele de masina) de la Rimi Timisoara Sunt foarte bune si vin perfect pe modele. Deci, daca te hotarasti sa alegi presuri dedicate si/sau tavita de portbagaj, ia de la Rimi.
Razvi22
QUOTE(tannu @ 12 Aug 2016, 12:00)
Eu am Armster 2. E foarte ok.
*



http://www.shopmania.ro/accesorii-auto/p-c...-2013-106302575
Ca si cea din linkul de mai sus?? Te poti sprijini cu mana dreapta pe ea sau e prea joasa?? Iti sta bine prinsa sau joaca daca o atingi?? Tot la 400 RON ai gasit-o si tu??
Ai putea sa faci o poza sa vad cum arata montata pe Captur smile.gif ??Din pozele gasite pe net o gasesc montata doar pe alte masini sad.gif
koldun
Multam de info. A doua poza e de la ei. smile.gif

13 Aug 2016, 15:25:
Plasa ca aceasta din pliantul Reno are idee cineva cat costa?

[attachmentid=1628040181]
tannu
Este fixa si nu este prea joasa. Este exact cat trebuie sa fie si are 3 nivele de reglaj la unghiul de cadere pe orizontala (plus ca se poate ridica de tot intre scaune).
Cotierele Armster (si toate cotierele, in general) sunt aceleasi, dar difera baza (standul care se prinde de consola masinii), acesta fiind diferit de la o masina la alta (este dedicat modelului de masina pe care se monteaza). Baza pe care o vezi in pozele de pe net este generica (de prezentare). La Captur este o baza inalta.
Este 375 lei, daca o iei de la importator.

http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1628029178

http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1628029179
zaboss
Dacă e fixă, mai reușești să pui centura sau să tragi frâna de mână? Eu am originală și ca să fac una sau alta trebuie să o ridic.
pui
Eu am lansat întrebarea, eu o să îmi răspund :
Am cumpărat bare Thule, din oțel, îmbrăcate în material cauciucat, negru.
Sunt curios să văd cum se comportă la viteză, mai precis dacă șuieră.
Razvi22
QUOTE(koldun @ 12 Aug 2016, 15:26)
Multam de info. A doua poza e de la ei. smile.gif

<span class='edit'>13 Aug 2016, 15:25:</span>
Plasa ca aceasta din pliantul Reno are idee cineva cat costa?

[attachmentid=1628040181]
*



52 euro
Link cu toate accesoriile
http://www.daac-hermes.md/UserFiles/files/...orii_Captur.pdf
koldun
Interesant. În Md dau prețurile, în pliantul nostru nu... Oricum mulțumesc.
mars
http://www.piese.autocobalcescu.ro/cauta.p...227502&Cauta=++

Aici gasiti preturi pentru orice piese, daca aveti codul. Doar ca sunt cam cu 10% mai scumpe ca la alti dealeri (ex. Mival Class sau Union Motors), mai bine comandati la altii.
tannu
zaboss, m-am referit ca e fixa strict la modul la care intrebase Razvi22, adica nu are joc daca te sprijini pe ea sau daca misti cu mana de ea.

Partea superioare (cotiera in sine) are 3 puncte de reglaj pe orizontala (3 unghiuri diferite, pentru inclinatie) si se poate ridica de tot intre scaune.

Oricum, centura si frana de mana le pot jongla fara sa o ridic. Spatiul este suficient. Reglajul spatarului de la scaun este mai incomod de ajustat, dar se poate face si ala cu 2 degete.

Eu sunt foarte multumit de ea.
pui
QUOTE(tannu @ 16 Aug 2016, 08:53)
zaboss, m-am referit ca e fixa strict la modul la care intrebase Razvi22, adica nu are joc daca te sprijini pe ea sau daca misti cu mana de ea.

Partea superioare (cotiera in sine) are 3 puncte de reglaj pe orizontala (3 unghiuri diferite, pentru inclinatie) si se poate ridica de tot intre scaune.

Oricum, centura si frana de mana le pot jongla fara sa o ridic. Spatiul este suficient. Reglajul spatarului de la scaun este mai incomod de ajustat, dar se poate face si ala cu 2 degete.

Eu sunt foarte multumit de ea.
*


De unde ai cumpărat-o și la ce preț?
Mulțumesc.
tannu
De la importator
armster.ro
zaboss
Mulțumesc,
A mea este originală, „cadou” de la dealer. A făcut parte din oferta inițială, fără să o cer eu explicit (Oricum o voiam, la test drive cu o mașină fără mi s-a părut incomod). Cu ea în poziție normală pot opera foarte greu centura de siguranță și frâna de mână. Clar spațiul acela e gândit a fi fără cotieră. Cei de la Opel (am testat și un Mokka) au o cotieră subțire, doar pentru șofer, și se potrivește mai bine. Probabil că aici ar fi fost mai potrivit ceva similar, care să nu obtureze complet spațiul (de exemplu, nu mai poți pune un pahar sau o sticlă în spațiile dedicate din consolă).
zaboss
272 de lei, originale de mochetă, de la Serus.
mars
Wow! Pentru laguna III sunt 170.
zaboss
Alea de mochetă? Sau cele de cauciuc? Cele de cauciuc sunt în jur de 170-180.

La Sportage tot cam așa au fost cele de mochetă.
mars
Alea din mocheta au fost 170, iar cele din cauciuc au fost 190. Vorbesc de cele pentru Laguna III, ca nu mi s-au potrivit decat cele din cauciuc si am scos 250 pentru cele din mocheta pentru coupe...

Dar nu ma mai mira pretul, pentru Twingo RS erau si 400 de lei cele din mocheta. Daca Captur-ul a fost vreo anumita editie, cu vreo broderie etc., e posibil sa coste atata.
tannu
Mda... baniesc ca din economie se fac asa.
Castigi un sprijin pentru cot si un spatiu pentru depozitare, dar pierzi un spatiu de pahar/sticla/doza si apare incomoditate in punerea centurii, manevrarea franei de mana, reglarea spatarului si utilizarea celorlalte 2 spatii de pahar/sticla/doza.

La cotiera Armster, pe care o am eu, este posibil ca baza sa fie ceva mai inalta decat la cea originala (nu stiu sigur, nu m-am urcat intr-un Captur cu cotiera originala) si pot sa ma vait doar de incomoditatea de a utiliza spatiile de pahare si de a regla spatarul scaunului, in mers.
La montarea centurii si manevrarea franei de mana nu am probleme, e ok.

De obicei, cele mai bune cotiere sunt cele dintr-o bucata cu consola.
dil
Cat ai dat si cum se comporta?
Ce ai pus pe ele?
Poti sa pui poze?
dil
Am luat bare transverale originale de la Meridian Nord, 720 lei.
koldun
Ceva zgomote in plus la deplasare?
b76bgaarh
Cel mai tâmpit sistem de prindere. Nu mai are loc dedicat în plasticul de pe plafon, ca meganul 2?
dil
Pe la 100km/h nu am remarcat zgomote in plus la deplasare.

Nu are loc dedicat in plasticul de pe plafon. Are gaurele sub plafon in dreptul usilor (cate una pentru fiecare usa) in care intra tepele din poza 2.
dil
Revin cu impresii dupa mai multe drumuri cu barele originale pe masina. Nu stiu cum de prima data nu am auzit zgomot la deplasare, probabil nu prea batea vantul sau batea din spate. La 90 km/h se aude un vuiet de la curentii de aer.

Azi am pus un suport de bicicleta Thule ProRider 598. Suportul vine cu suruburi cu baza patrate de 20mm si incap in profilul barelor.
[attachmentid=1628042610] [attachmentid=1628042612] [attachmentid=1628042613]
b76bgaarh
barele sunt cel mai bun mod de a merge la consum. eu nu trec de 120 pe autostrada sau 100 pe dn.
koldun
QUOTE(dil @ 14 Sep 2016, 20:14)
Revin cu impresii dupa mai multe drumuri cu barele originale pe masina. Nu stiu cum de prima data nu am auzit zgomot la deplasare, probabil nu prea batea vantul sau batea din spate. La 90 km/h se aude un vuiet de la curentii de aer.

*



Era de asteptat. Ma miram sa nu se auda chiar deloc. Asta e. Sa le utilizezi sanatos!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.