Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare camera marsarier
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
bogdancristian1001
Salutare,

Imi poate spune careva, daca se poate monta camera de marsarier pe renault clio 4 model cu navigatie?

Multumesc anticipat si astept raspunsul vostru.
partner
Medianavul e acelasi cu cel din gama Dacia, asa ca poti cauta anunturile pentru montaj la Logan sau Duster.
bogdancristian1001
Te rog sa ma indrumi cu un link.
Vreau sa montez o astfel de camera pt sotia mea.
Masina este a ei.
Si-a montat careva pana acum?


torquemada
Ce vrei mai exact?
-un model de cameră
-instrucțiuni de montare
-etc.

Ideea e simplă: Ai Medianav sau Medianav EVO se poate activa functia camera de marșarier, și se poate monta aproape orice cameră (obligatoriu NTSC și imagine în oglindă).

E posibil să fie trase unele fire, dar nu pe tot traseul.
paul1981
# torquemada

Sigur navigatie nu are , asta iti spun eu sigur . Detin varianta Life , nici optional nu iti poti comanda .
torquemada
Și dacă e Life și momentan ai radioul 1DIN ce te împiedică să pui un 2 DIN (Medianav/EVO) cu restul de plastice aferente
AngelGuard
QUOTE(torquemada @ 5 Aug 2016, 14:15)
Și dacă e Life și momentan ai radioul 1DIN ce te împiedică să pui un 2 DIN (Medianav/EVO) cu restul de plastice aferente
*



Stii cumva si unde se poate face asa ceva si cat costa?
citizen
Am citit pe un forumul celor cu Dacia Duster si am inteles ca se poate monta si activa camera direct in reprezentanta. Cand am luat masina mi-au spus ca nu este posibil asa ceva... Acum ce sa cred? smile.gif Vorbim de MediaNav 4.0.3,5,6 nu Evo. Din cate am inteles cei de la Meridian Vest au facut upgrade-urile.

Eu sincer as opta totusi pentru o varianta de MenaCO dar nu stiu cat de incredere sunt cei care au site-ul oficial. Dupa cate am vazut pe forumul de pe site, nu prea raspunde nimeni de eventuale erori de licenta, soft, etc. Sunt activi pe forumul rus dedicat Dacia Duster, dar stau cam prost cu rusa smile.gif)

Momentan am instalata o versiune medi@skin dar nu imi functioneaza Igo iar medianav-ul mi-a dat eroare de vreo 3 ori pana acum(in 1,5 ani). Ceva de genul 0x80x3aa parca. Si-a revenit dupa ce am oprit motorul si am asteptat vreo 5-10 minute. Daca are careva instalat MenaCO si ii functioneaza si camera pe spate, poate ma lamureste si pe mine daca se merita. Ma incanta in special update-urile la soft si la harti care sunt gratuite, dar si montarea camerei.

Momentan am veriunea medianav 4.0.3, dupa ce am facut downgrade de la 4.0.5
torquemada
Funcția RVC se activează destul de ușor, camera se montează ușor - rămâne de văzut ce reprezentață va face asta fără a monta camera originală de Clio4
gabikry
Tutorial pentru activarea camerei pentru mers inapoi se gaseste aici: http://www.loganclube.com.br/thread-3013.html
La pagina 3 a forumului gasiti si arhiva care repara partea de gps care se poate defecta la activarea camerei.
Este in portugheza dar cu google translate ....
Nu trebuie sa dati bani la reprezentanta sau la diverse persoane, puteti face asta si singuri
bogdancristian1001
Buna ziua,

Am achizitionat si montat pe Renault Clio IV Lift un media nav.
Nu a venit cu harta romaniei instalata, si ma tot chinui sa gasesc de unde sa downloadez...
Ma puteti ajuta? Si cum se instaleaza pe acest model?

Multumesc anticipat si astept raspunsul vostru.

P.S.: nu pot face upload la nicio poza.
razvan511
Hello,


A activat cineva camera de marsarier fara Men@co ?
manu18ymc
Sal eu am un clio 4 model Zen și am senzori de parcare din fabrica când dau înapoi im i arata senzorii în ecranul de navigație se mai poate monta cameră marșarier
manu18ymc
Sal nu a montat nimeni așa ceva chiar nu știe nimeni?
sisifjunior
Vezi postul #4, acolo zice tot ce trebuie să știi!
mirceaserban
QUOTE(manu18ymc @ 6 Aug 2018, 14:19)
Sal nu a montat nimeni așa ceva chiar nu știe nimeni?
*



Vreau eu sa imi comand ceva de genul asta, am vazut pe net ca trebuie sa mai tragi un fir din mufa din media nav sau sa dai 25-30 de dolari pe o mufa cu firele in plus. Te tin la curent dupa ce vine.

https://www.ebay.com/itm/Reverse-Camera-Rea...04AAOSwl75Zs6dP
manu18ymc
Eu am o camera marsarier dacia Logan dar problema e ca are 4 fire nu 3 cum am mai văzut eu pe net poate să mă ajute cineva cu vreo idee
tuneam
Salut, deci pentru medianav pot monta camera marsarier? De unde stie medianav sa cupleze screen pe semnal camera cand pun levierul de viteze in R?

misterb
Am montat camera marsarier la inceputul lui august. A venit un tip de la fabrica, vine in Bucuresti cand strange comenzi. Are soft tot ce trebuie ca deh cu asta se ocupa... Dureaza cam 1 ora trage fir frumos elegant nu exista fire trase dinainte , cel putin la estate.... Eu sunt multumit. Actualizeaza si hartile ..adica iti pune ce vrei.. In principiu Europa intereseaza dar atentie fara Serbia, Croatia, Slovenia, Polonia... Practic trebuie sa o iei doar prin Ungaria..spre occident. In rest tot inclusiv Anglia, ( fara tarile nordice) Bulgaria, Grecia, Turcia, Algeria, Maroc...Malta..smile.gif .
Poty
Pai si nu ne dai si noua detalii despre el? Nr de telefon ceva
manu18ymc
Să înțeleg că, camera care o am nu e buna?
sisifjunior
Citește aici cu google translator:

https://www.msieurlolo.fr/forum/index.php?topic=39559.0

Ar trebui să fie tot ce e nevoie pentru o muncă titanică.

Spor.

Edit: varianta mai simplă ar fi să iei legătura cu userul @torquemada și să apelezi la serviciile lui.
cj98czh
domnilor ... eventualele recomandari ale celor care ofera servicii le faceti folosind mesageria privata, reclama nu are ce sa caute pe ariiile tehnice
misterb
E vreo firma inregistrata la OSIM? Ce reclama? Retarg nr din alte motive si o sa-l dau pe privat dar nu din cauza unei observatii aiurea...
cj98czh
Te rog citeste si respecta regulamentul. Atat.
BitiRo
QUOTE(misterb @ 10 Sep 2018, 14:02)
Am montat camera marsarier la inceputul lui august. A venit un tip de la fabrica, vine in Bucuresti cand strange comenzi. Are soft tot ce trebuie ca deh cu asta se ocupa... ...


Imi dai si mie pe PM numarul?
AlexXDR
Am montat recent camera pentru marsarier, iar acum MediaNav imi sta aprins 20 de minute dupa ce blochez masina. Mai exact, ceasul digital. In plus, dupa ce scot din marsarier, imi apare pe ecran eroarea "Camera deteriorata ..." pret de cateva secunde. Cel care a facut lucrarea a spus ca e normal. Mie nu mi se pare a fi in regula, mai ales ca inainte de montaj nu avea problemele asta.
Ce remediu aveti, va rog?

@misterb, imi poti lasa pe PM nr de telefon sa contactez si persoana care ti-a facut montajul, te rog?
torquemada
Dacă ai imagine de la cameră doar cu marșarier cuplat, da, e normal mesajul.

Ambele se pot corecta, acum depinde ce a făcut dorel pe acolo.
manu18ymc
Sal la mulți ani pe noul an, am o problema, am o camera marsarier de la dacia, am încercat să o montez prima data din meniul ascuns al navigației am activat RVC, din spatele navigației am montat la pinul 10 video +, la pin 22 vineo - am alimentat camera la +de la marsarier și nu face nimic ma poate ajuta cineva care a montat camera. În privat cu un număr de telefon. Mulțumesc frumos
manu18ymc
Sal colegi am rezolvat cu camera de marsarier era f simplu
cj98czh
pai si daca tot ai rezolvat nu poti sa spui si cum?

nu de alra dar poate mai ajuta ...
manu18ymc
Întrați în meniul secret al navigației eu am versiunea 9.1.1 activați RVC și schema de legături în spatele navigației este asta

11 Feb 2019, 16:01:
Pin nr 9 este +6v,pin 21 este - 6v,pin 10 este +semnal video, pin 21 este - semnal video atenție din pin nr 9 iese 6 v nu 12 v, și pinii din spatele navigației se potrivesc pini de ceasuri de bord de Logan
vvede
QUOTE(manu18ymc @ 11 Feb 2019, 15:36)
meniul secret al navigației
*


Cum se intra in meniul secret?
manu18ymc
În privat lasă mi un nr de tel
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.