Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme senzor temperatura si clima
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Silviu881
Salut colegi, sunt nou propietar de Renault Megane III (decembrie 2010, adusa din Franta, echipare Expression) si am o mica dilema.

Cred ca am senzorul de temperatura defect. Am citit pe forum tot ce se putea citi si am decis s-a merg sa-l schim, dar inainte am zis sa fac un mic test.


Afara 24 de grade din 2 surse (telefon si termometru)
Senzorul de temp ext arata 7 grade

Dau clima pe Low cu auto si soft si baga aer rece sa tampita
dau clima pe 20-22 grade si baga aer usor rece (foarte usor, aproape insesizabil)
dau pe HI si baga de sparge caldura.

alte dif de temp. cand erau 30 si ceva i-mi arata 19 (a stat la soare)
cand erau 15 i-mi arata 3

Eu nu mai inteleg nimic. Functioneaza sau nu? Ar trebui sa schimb totusi senzorul?

Si inca o intrebare scurta. Casetofonul este sau nu Arkamys? (am 4 difuzoare fara twiter pe bord)
gangara
Trebuie schimbat senzorul din oglinda.
E o treaba banala, s-a discutat pe forum.
Legat de functionarea climei, oricum ea merge in mintile ei chiar si cu senzorul ext bun.
Vara eu merg cu clima numai pe Lo si controlez viteza ventilatorului manual...adica merg cu clima pe manual.
Iarna e mai OK. Merge cat de cat OK pe auto.
solidconvert
Nu stiu ce sa zic!... eu merg la ambele masini cu clima pe auto si setata la 21-22 grade si n am probleme. Baga aer rece de rupe. Daca o dau pe low se face prea rece in masina. smile.gif
silvanu96
Iar casetofonul este Bosch sau Blaupunkt.
Pentru Arkamys trebuie sa apara asa ceva pe display.
gangara
QUOTE(solidconvert @ 28 Jun 2016, 07:53)
Nu stiu ce sa zic!... eu merg la ambele masini cu clima pe auto si setata la 21-22 grade si n am probleme. Baga aer rece de rupe. Daca o dau pe low se face prea rece in masina. smile.gif
*



Nu contest ca ar fi mai multe calibrari pentru M3, iar la a mea fiind buleala rau.
Drept pentru care intrebasem chiar si pe forum daca stie cineva...cumva...daca s-ar putea schimba/updata calibrarea/softul climei.
Din pacate n-am primit vre un raspuns.

Am vazut/auzit la mai multe M3 inconvenientul de care vorbeam.

Pe de alta parte la clio, M2, Laguna3 clima functioneaza super OK.
m3st_tce
Din cate vad ai si Arkamis, si tweetere pe bord.
silvanu96
De unde sti ca are? si de unde sti ca sub capacele sunt tweetere? cand el spune ca nu.
Repet: Arkamys este o procesare digitala a sunetului, nu are legatura cu unitatea radio-cd.
Silviu881
Twiterw nu am. Am verificat. Macar casetofonul e ala mai puternic de 34x30? Senzorul o sal schimb la bosh cu 165 de lei
silvanu96
Da casetofonul e ala bun (Radio 03).
Fa rost de tweetere ,diferenta e majora.
solidconvert
QUOTE(gangara @ 28 Jun 2016, 12:04)
Pe de alta parte la clio, M2, Laguna3 clima functioneaza super OK.
*


Eu am patit la mai multe masini, o parte se regasesc si printre cele enumerate de tine, respectiv M2 si Laguna 3 sa nu functioneze cum trebuie clima, mai ales cand este inorat afara dar luminozitatea este puternica. Pur si simplu din cauza senzorilor nu mai stia cum sa interpreteze si ori facea cald ori facea rece... radmasa.gif
Silviu881
QUOTE(silvanu96 @ 29 Jun 2016, 08:14)
Da casetofonul e ala bun (Radio 03).
Fa rost de tweetere ,diferenta e majora.
*



Am de gand sa schimb toate difuzoarele din masina.
Pe fata vreau sa pun focal r130s2 (pachet cu tweter si filtru)
Iar pe spate focal r130c (difuzoare pe 2 cai)
As vrea si un subwoofer, dar nu am cum sa_l leg la Hu si nici nu vreau sa_l schimb si sa pierd comenzile pe volan sau "linia bordului"

29 Jun 2016, 16:40:
QUOTE(solidconvert @ 29 Jun 2016, 09:18)
Eu am patit la mai multe masini, o parte se regasesc si printre cele enumerate de tine, respectiv M2 si Laguna 3 sa nu functioneze cum trebuie clima, mai ales cand este inorat afara dar luminozitatea este puternica. Pur si simplu din cauza senzorilor nu mai stia cum sa interpreteze si ori facea cald ori facea rece... radmasa.gif
*


Eu cred ca a mea merge ok. Numai termometrul exterior e dus cu pluta.
silvanu96
Pui un subwoof activ si iei semnalul de la firele difuzoarelor spate (le gasesti in pragul din stanga soferului) .Plus tweetere pe fata.
Schimbatul difuzoarelor nu reprezinta decat bani aruncati. S-a mai scris pe aici.
Citeste topicul dedicat sistemului audio.
Silviu881
QUOTE(silvanu96 @ 29 Jun 2016, 19:48)
Pui un subwoof activ si iei semnalul de la firele difuzoarelor spate (le gasesti in pragul din stanga soferului) .Plus tweetere pe fata.
Schimbatul difuzoarelor nu reprezinta decat bani aruncati. S-a mai scris pe aici.
Citeste topicul dedicat sistemului audio.
*



Ok. o sa deschid un alt topic pentru partea audio, pt ca urmeaza salariul si vreau sa ma apuc de treaba si am nevoie de ajutor. biggrin.gif
rusus
Sunt deja topicul deschise
IonutGligan
Am o intrebare cunoscatorilor... senzorul de la oglinda e doar pentru clima ? nu iti poate cumva arata si temperatura din interior pe display ?

Parca vazu-se-m la cineva ca pe displayul mic de la bord ii arata si temperatura interioara...

Stie careva daca se poate ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.