Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1410 TLX Break 1991
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Alex1300BV
cum nu prea se intampla multe pe forum zilele astea, am eu o intrebare: imi explicati va rog cum se regleaza filtru de aer? Ma refer la reglaj de vara / de iarna.
Multumesc.
maho
La carcasa, pe cilindrul mai mic (dinspre radiator, pe unde intra aerul) ai (sau n-ai, in functie de model) o parghie legata cu un arc (pe partea de langa carburator). Daca ai, tragi de parghie si la interiorul cilindrului se ridica o clapeta, de nu mai poti baga degetul spre interior. Aia e pozitia pt. "iarna", pt. temperaturi mici (de la 0 in jos, sa zicem). Daca mergi incet cu clapeta pe "iarna" si e mai cald afara, iti poate fierbe apa.
Alex1300BV
m-am prins, multumesc. Eu nu scot masina decât vara, deci trebuie sa verific ca e pe acest mod.
Merci!
kog
E putin cam inutil reglajul ala daca nu ai racordul flexibil dintre galerie si carcasa filtrului de aer. Pe galerie ar trebui sa ai prinsa in 3 suruburi din cate tin minte o bucata de tabla cu un capat de teava. Acesta se lega la carcasa filtrului de aer printr-un fel de racord de azbest astfel motorul tragea aerul incalzit de galerie.
Alex1300BV
o sa ma uit, multumesc!
opre
Salut, are dreptate kog. Uite aici ceea ce ai nevoie.

http://www.bestautovest.ro/tub-aer-cald-al...-1410-1600.html
Alex1300BV
Cum se foloseste? huh.gif merci, smile.gif
opre
Pe galerie trebuie sa ai o tabla prinsa in suruburi care intra in ea acest furtun.
Un cap in galerie si unul in filtru.
Alex1300BV
O sa ma uit, multumesc! smile.gif

Nu prea am vazut pe forum sa aibe cineva. (sau poate nu am fost atent).
kog
Pai ori nu au prea fost montate din fabrica ori au cazut in primele luni de utilizare a masinii, dar panoul de tabla este acolo. O singura dacie am vazut sa aiba racordul si era putrezit saracul fiind facut dintr-un fel de carton cu azbest.
Alex1300BV
ok
https://www.daciaclub.ro/DACIA-1300-frantuz...603-s29430.html

(scrie ca este o "inventie" româneasca)


bucatzel
Ce-i in poza aia era o prostie pe persoana fizica, nu ce s-o montat de fabrica.

Ce au incercat colegii sa-ti explice arata altfel. baga capul sub capota, si o sa intelegi.

La cele mai multe, furtunul ala n-a rezistat pentru simplul motiv ca n-a mai fost montat inapoi dupa primul schimb de filtru de aer. "La ce-i bun asta, da-l in ma-sa ca nu face nimic."
Alex1300BV
smile.gif
ok, multumesc!

la a mea, galeria de evacuare e ruginita, scorojita... ma gândesc ca aerul care ar iesii prin orificiul acela ar fi plin de impuritati... nu stiu daca e bine sa intre in filtru de aer


Motorul unei masini aproape impecabile. Credeti ca are faimosul tub?

stiu ca sint sâcâitor, scuze, nu o sa mai intervin des.
Adrian Frigo
Ce conteaza ce impuritari sunt pe galeria de evacuare daca aerul trece prin filtru?! blink.gif

Da,are furtunul pacii dar nu se vede bine in poza...
Alex1300BV
filtru ca filtru, dar la un moment dat, daca il umpli de pilitura de fier si de mizerii, o sa fie cam naspa.

Alilouia!
poza de pe fb, din grupul Dacia 1300-1310.
Alex1300BV
Imi scrieti va rog, la ce interval de km / timp se schimba lichidul din cutia de viteze, si câti litrii sint necesari?
Multumesc.
iulica89
2 litrii de ulei 80w90 elf sau mobil, daca intrebi asta probabil nu l-ai schimbat pana acum, deci este cazul. Normal se schimba cam la 50kkm. Nu pune t90...
Alex1300BV
Nu stiu daca a mai fost schimbat. Masina are 73000 de km,
de mine au fost facuti sub 200 in ultimii 6 ani...
Multumesc de raspuns!
Alex1300BV
Am râs cu sotia mea, pt ca weekendul acesta, mesteream ceva prin apartament (la o mobila). Am terminat treaba, era foarte bine, dar nu perfect.
Ea stie ca sint pasionat Dacia, dar ea este mai mult cu marca subaru.
Revenind la mobila, îi arat ce am facut si îi zic: "uite rezultatul... sper ca e ok... ar conveni o expresie pe care noi proprietarii de Dacia, o mai folosim: "E bine si asa"
Se uita la mine, si imi zice pe un ton inocent: ar trebui sa folositi expresia "Bine ca merge...!"
smile.gif)
Alex1300BV
Ma gândesc sa montez asa ceva. Intâi trebuie sa le cumpar (daca gasesc la pret abordabil).
Care ar fi pretul? Multumesc,
Weekend placut!
iulica89
Ai 4 faruri si daca nu vezi cu alea e o problema... Ai putea sa faci o instalatie pentru farurile de pe centru sa ai buton separat(si releu)pentru faza scurta, care nu este functionala in mod normal. Proiectoarele mi se par o idiotenie plus ca se sparg...
Alex1300BV
Doar pt stil ma gandeam sa le montez. Un pret, nimeni...? sad.gif
iulica89
Pentru stil ai avea de revopsit masina si facuta cat de cat ok, dat jos carligul si eventual vopsit negru, etc.
Nu aruncate niste proiectoare...
zfmflorin
Am avut si eu astfel de proiectoare montate pe masina tatalui meu..... si am primit amenda de la dl "garcea" din CT.
Degeaba i-am spus ca la itp nu mi-au reclamat nimic si ca ca sunt fabricate anume pt a putea fi montate pe masini.
El, nimic. Mi-a aratat un articol din lege cum ca acele proiectoare nu fac parte din constructia masinii si ca atare am fost bun de amendat.... mad.gif Era prin 2001!
johnybic
Proiectoarele alea în funcție de noroc le găsești de la 100 pana pe la 250 de euro perechea biggrin.gif
Alex1300BV
@iulian: intre timp, vopseaua s-a mai netezit de la sine. Nu straluceste teribil dar e ok.
Am muncit la masina in limita posibilitatilori si a timpului. Lucrez in strainatate, si am putut
venii doar vara in România. Deci am lucrat la masina in lunile August ai anilor 2013 14 15 16.
Oricum, principalul e ca am salvat-o de la rabla.
Voi pastra cârligul remorca, pt ca vreau sa imi cumpar o remorcutza vintage. Nu ma streseaza cum arata, sper sa nu te streseze nici pe tine.

@zfmflorincu: Ce masina erai? Erau aprinse? Ale mele, vor avea protectie de plastic, deci sper sa nu deranjeze. Oricum, naspa intâmplarea cu Garcea!

@johnybic: Presupun ca noi sau nefolosite sint la pretul acesta?
Eu sint in tratative, pentru o pereche, second, la 25 de euro. Noutati mâine! smile.gif

Sper sa fie simetrice, pt ca vreau sa le montez pe bara, mai precis sub bara, acolo unde vine spoilerul.
(poze primite prin mail de la vânzator)

Cam asa:
poza cu vw de aici https://fr.wikipedia.org/wiki/Cibi%C3%A9
sobolan
QUOTE(zfmflorin @ 24 Feb 2018, 14:14)
Am avut si eu astfel de proiectoare montate pe masina tatalui meu..... si am primit amenda de la dl "garcea" din CT.
*



omu' pana n-o simte pe pielea lui n-o crede,dupa ce ca stau la panda astia de la RAR pe dupa toate colturile si mai e si dacie apoi le dai si de mancare radmasa.gif .....as face ceva cu al doilea filament din faza lunga pentru o vedere mai ok pe timp de noapte ceea ce a zis iulica mai sus,pe masina aia nu dau ok proiectoarele ....
bucatzel
@iulica, sobolan, sa stiti ca am mai frecat cuiva ridichea pentru sugestia asta acum vreo luna, ca nu moare de legala ce este.

o data, sticlele de faza lunga au alt model de dispersie. deci o sa fie deslul de psihedelic pentru cei de pe sensul opus.

a doua oara, farurile de ceata au la randul lor alt unghi de dispersie.

si sincer, cat s-o plange lumea ca nu se vede cu farurile normale de 1310, le recomand sa viziteze un oftalmolog. Da' in schimb pe ceata, farurile de ceata chiar ajuta la ceva.
Alex1300BV
Ar fi cam asa cu proiectoare:
poza facuta in 2002, cu alt break pe care am invatat sa conduc smile.gif

Normal ca farurile de ceatza (daca) le voi folosii doar pe timp de ceatza.
Si o sa mai treaca ani multi pâna sa folosesc masina asta in cursul noptii.
sobolan
QUOTE(bucatzel @ 26 Feb 2018, 15:28)
si sincer, cat s-o plange lumea ca nu se vede cu farurile normale de 1310, le recomand sa viziteze un oftalmolog.
*



vad perfect daca-s reglate bine si nu e rugina pe oglinzi.....un logan ph1 ok nu vede asa bine noaptea.
Poza cu karman-ul este edificatoare radmasa.gif
Alex1300BV
Mda, pe karman arata rau.
Ma faceti sa ma razgândesc sa nu le mai cumpar biggrin.gif


26 Feb 2018, 19:07:
arhive...
zfmflorin
QUOTE(Alex1300BV @ 26 Feb 2018, 10:52)
@zfmflorincu: Ce masina erai? Erau aprinse? Ale mele, vor avea protectie de plastic, deci sper sa nu deranjeze. Oricum, naspa intâmplarea cu Garcea!


Masina era fix un break ca al tau si le aveam aprinse (vreme mohoarata ; cu un fel de ploaie mocanesca)

QUOTE(sobolan @ 26 Feb 2018, 13:49)
.....as face ceva cu al doilea filament din faza lunga pentru o vedere mai ok pe timp de noapte ceea ce a zis iulica mai sus,pe masina aia nu dau ok proiectoarele ....


fi pe pace ca le-am demontat cu prima ocazie si firul respectiv l-am legat la farurile de pe interior pe faza scurta. Astfel ca puteam aprinde in loc de proiectore faza scurta de pe interior (masina avand 4 faruri).... deci la o adica aveam 4 pe faza scurta smile.gif

Ca sa nu mai zic ca dl Garcea in excesul de zel efectiv s-a aruncat in trafic (eu fiind pe banda 2), sa ma opresca, fapt ce a generat un accident intre 2 masini aflate mai in spate. Am crezut ca il i-au la bataie pe politist, soferii implicati in accident.....
Alex1300BV
Nu stiu daca problema a fost cu proiectoarele sau folosirea proiectoarelor pe timp de ploaie. Ma gandesc ca acum cauta nod in papura cand vad o Dacie 13xx dar in 2001...
Am cumparat proiectoarele. Plasticurile sint un pic obosite si murdare dar ele sint noi smile.gif nu stiu daca o sa le montez pt ca sint metalice si foarte grele.
PS: am cântarit proiectoarele, fac 2x0.6kg.
Alex1300BV
voiam sa postez imaginile aceasta (gasite pe grup fb R12 Franta)
pe pagina participantului Sebastian RS care are Renault 12, ca sa se inspire,
dar nu mai gasesc pagina
Asa ca postez la mine.
Adrian Frigo
Mi se pare ca si-a sters topicurile,si cel cu R12 de Spania si cel cu resoftarile chip tuning...pacat de topic,era chiar interesant... sad.gif
Alex1300BV
Poate intereseaza pe cineva care nu are fb
anunt preluat de pe grupul fun dacia 1300, 1310:

Vand dacia 1310 tlx adica varianta full are 44.000 km, cutie 5 trepte,
panouri usi textil plus vinilin, suport radio, boxe, buzunare usi, tetiere, mocheta,
vopsea originala, ce se vede n poze la motor galben e vaselina de fabrica, lonjeroane perfecte podea
perfecta singura rugina f putina pe usi.
Pret 500 euro masina e radiata nu se inmatriculeaza rel la tel 0788838660

Ar fi pacat sa fie dezmembrata... sad.gif
iulica89
Volanul acela nu se poate da separat?
Alex1300BV
Nu sint vânzatorul...
cum se face ca nu ai observat anuntul pe fb?
Intre timp, am citit ca masina e rezervata pana "vineri".
Alex1300BV
o intrebare off topic
Ce parere aveti despre masina aceasta?
Audi 90, din 1989, nu e quattro, e versiunea 2 litrii, 5 cilindrii. Cica ar avea 113000 km reali. e de vanzare in Franta, la 1000 de euro. Cred ca cu câteva sute de euro
se poate readuce pe drumuri. curea distributie noua, filtre & co. Momentan incepe sa arate a masina abandonata. Mi-e frica sa nu fie vreo tzeapa pe undeva. Nu am solicitat un test, doar am vazut masina pe dinafara si i-am facut pozele acestea.

Nu am mai scos Dacia Break din sura, fiind plecat. intre timp, sura a mai si fost inundata. Masina sta pe pamant batut, umed. Deci, totul foarte bine.
Stima.

8 Aug 2018, 12:52:
interior
sobolan
1000 + 500 drumul + vreo 200 inmatriculatul = faliment....masina e ok,au fost masini bune dar nu merita sa te duci dupa ea,gasesti de astea ok dizeloaice in RO la preturi mai mici si in stare ok....daca tot iti plac masinile astea ale anilor 90 cauta-ti un golf 3 vr6 cu motor de 2,7 benzina cu 6 cilindri in V sau macar un G60 wink.gif
Alex1300BV
Multumes pentru raspuns.
Cei 500 de euro nu vor fi cheltuiti: nu va ajunge neaparat in România. eu imi duc traiul in Franta, acolo unde e masina. Locuiesc la vreo 4 km de locul in care e parcata de câteva luni bune.
Golf 3 vr6 suna ok, dar mie asta de 115 cai mi se pare ok... viteza max, cica, 196 km / h
Ma gandeam ca din pozele pe care le-am facut reiese vreun defect, cum ar fi o roata strâmba, elemente caroserie strâmbe (in afara de usa portbagaj pe care am observat-o si ue) sau ceva ce se observa mai greu.
sobolan
QUOTE(Alex1300BV @ 10 Aug 2018, 11:15)
Ma gandeam ca din pozele pe care le-am facut reiese vreun defect, cum ar fi o roata strâmba, elemente caroserie strâmbe (in afara de usa portbagaj pe care am observat-o si ue) sau ceva ce se observa mai greu.
*



Roata stramba o vezi clar pe masina de echilibrat/roluit,vorbim ca sa ne aflam la treaba dry.gif .....cand iei o masina ca aia iei in calcul alte aspecte mult mai importante cum ar fi rugina si starea motorului,chiar si un simering de la planetara pentru care ai munci cam 4 ore sa-l schimbi si doar cu scule adecvate,masina asta are flanse la diferential,nu e dacie.....
Daca ai vreun prag putezit amin piesa noua,cauti un tinichigiu bun cara sa-ti faca altul,sa-l taie pe ala vechi si sa sudeze inapoi etc,etc....o sui pe cric si intra cricul in ea.....
Din postarile tale reiese ca esti un pic cam necunoscator,nu te supara.....
Ideea generala e ca daca-ti place ar trebui s-o iei,fii sigur ca bani o sa-ti haleasca,cel putin 300E pe piese,asa ca sa spui ca ai o masina pe care pui cat de cat baza....rablele astea vechi is cam problematice uneori,schimbi un furtun si apoi curge pe la vreun teu radmasa.gif ,cand te-apuci de ea schimbi tot in masa....incearca si rupe-i din bani macar 100E,fii tigan ce pana mea happy.gif

Daca tot iti plac masinile astea mai old-school cauta macar un audi 80 quatro,sunt destule,un golf syncro,gti sau vr6,vreun ursulet ceva 325ix etc,ceva mai "cap de serie" ,lancia delta,peugeot 205 gti,renault 5 gt/gtt chiar si unul normal etc si totodata vandabil,sunt unii care le dau si la bani putini dar odata restaurate corect au valoare mare...cauta....
Alex1300BV

Precizie:
Cand am scris #roata stramba", ma refeream ca ar putea fi stramba din articulatii, din cauza unui soc.

In rest da, recunosc ca nu sant f priceput. Dar pun intrebari, ma documentez...
ProfiBv
[quote=sobolan,11 Aug 2018, 23:41]
Roata stramba o vezi clar pe masina de echilibrat/roluit,vorbim ca sa ne aflam la treaba dry.gif .....cand iei o masina ca aia iei in calcul alte aspecte mult mai importante cum ar fi rugina si starea motorului,chiar si un simering de la planetara pentru care ai munci cam 4 ore sa-l schimbi si doar cu scule adecvate,masina asta are flanse la diferential,nu e dacie.....
Daca ai vreun prag putezit amin piesa noua,cauti un tinichigiu bun cara sa-ti faca altul,sa-l taie pe ala vechi si sa sudeze inapoi etc,etc....o sui pe cric si intra cricul in ea.....
Din postarile tale reiese ca esti un pic cam necunoscator,nu te supara.....
Ideea generala e ca daca-ti place ar trebui s-o iei,fii sigur ca bani o sa-ti haleasca,cel putin 300E pe piese,asa ca sa spui ca ai o masina pe care pui cat de cat baza....rablele astea vechi is cam problematice uneori,schimbi un furtun si apoi curge pe la vreun teu radmasa.gif ,cand te-apuci de ea schimbi tot in masa....incearca si rupe-i din bani macar 100E,fii tigan ce pana mea happy.gif

Daca tot iti plac masinile astea mai old-school...
da T3 Syncro nu mergea bine si aici ...
Văi și pusă la punct ...dar na vrem euro 5-6 că na..... Nu
sobolan
am avut un T3,1.6d,cam puturoasa dar foarte buna....filtrul de particule exista de pe g3 in sus deci se prea putea pune si omologa.....
Alex1300BV
Zic de altii, dar nici eu nu surubaresc (fiind plecat din tara)
Masina a focut 2 metrii din vara 2016 pana in prezent. (a deplasat-o tatal meu, pt ca se adâncea in pamantul batut din sura)
Alex1300BV
https://www.olx.ro/oferta/pf-vand-dacie-de-...html#de5ad5084b
postez imagini cu o Dacie mai rara... 1.4 MLS cumparata inainte de decembrie 1989......
Cred ca merita sa ramâna poze cu ea.
Imi plac foarte mult jantele late!!!
Daca cineva poate sa descifreze care e echipamentul suplimentar...
eu tot ce inteleg e CV5tr si eventual bare din plastic.
BLUE R 19
Bara de pe spate este din fibra, posibil si cea din fata (sau de 1325, din plastic). Se gaseau de cumparat asemenea bare, nu stiu daca sunt montate original...scriau si astia pe facturi ca orbii...

MLS Plus set color
r maro - tapiserie maro poate
c sig - centuri
13poz ?
m 1400 - motorul
cv5tr - cutia
band b - bandouri, bara ?
ci md (model ?) 316 ?
ant - antena
d bord - poate difuzor bord, probabil are bord de R 12 cu gauri pt. difuzor, am vazut asa pe un alt MLS
rf ar - radio...?
dif. c. imp - poate difuzor import ? din bord sau laterale
anexe ...
pav. bleu sp - pavilion albastru spate ?
rez. - rezerva
oglinda pe o singura parte, asa imi pare
letf ???
hr. ?
GMW - e clar aici
Alex1300BV
multumesc pentru explicatii,
Alex1300BV
alte poze interesante...
ciudat ca nu are ELV
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.