Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Parere anvelope
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
#Dino
Ce parere aveti despre acest model? Vreau sa le iau pentru un logan, vor inlocui Michelin Energy (DOT 2007). Thanks

http://www.emag.ro/anvelopa-vara-kumho-kh2...3/pd/D0VTP3BBM/

Kumho KH27 185/65 R15 88T
b76bgaarh
inca un topic de anvelope, functia serci e pt fraeri.
cj98czh
Cu Kumho am experiente placute ... nu stiu ce sa zic de aste eco ... nu prea sunt fan anvelope eco ... las-o sa consume mai mult dar sa stea cum trebuie pe drum smile.gif
andreist
Orice anvelopa eco care am condus este net inferioara uneia normale ( Pirelli, Michelin, si alte branduri care nu le mai tin minte - Pirelli P7 ceva eco am pe masina personala momentan, care vor fi schimbate urgent ). Daca vrei cheap si conteaza pentru tine aia 3 metrii de la franarea 100km/h - 0 km/h + alte lucruri go Barum. Barum folosesc multe desene si tehnologii mai vechi Continental si sunt de calitate.
b06fcn
Kia din semnatura a venit in 2007cu ceva Kumho shit kkt etc. A fost suficient drumul de la reprezentanta pana acasa si un drum pana la Targoviste ca sa le schimb instant cu unele produse de o firma serioasa. La vremea aia am luat Fulda daca tin bine minte...
pcs
Ciudat, Kumho au in general comentarii bune - daca tin bine minte in SUA echipeaza Honda la vanzare. Am de 4 ani Kumho Ecsta SPT 215/55/17 94W pe Laguna si sunt foarte multumit de ele.
P. S. Kumho e firma din Coreea de Sud si e considerata serioasa..... Anvelopele sunt marcate Made in Korea.
cj98czh
Kumho face anvelope excelente, ma abtin la o parere cu privire la ce ECO ... pentru mine alea nu sunt o optiune ..
AndreiMR
Toate anvelopele ECO, indiferent de producator, sunt mai slabe decat cele obisnuite. Cele mai proaste anvelope cu care am mers vreodata au fost Goodyear NCT-5 si Michelin Energy Saver, mai slabe decat anvelope de la companii de gama mijlocie, gen Barum, Matador sau Firestone. Singurele cat de cat decente din gama asta au fost Conti Eco Contact 5. Asa ca nu prea poti judeca fabricantul doar dupa un singur tip de pneu, daca NCT-5 de la GY sunt slabe nu inseamna ca si Eagle F1 sunt la fel...Kumho fac cauciucuri bune, dar la cele de vara eu as merge pe variantele Ecsta, gandite pentru performanta si nu pentru economie.

Tinand cont ca pentru Logan dimensiunea e una foarte comuna, si preturile sunt decente, eu as merge pe un cauciuc touring de la un producator bun, nu pe eco-bullshit. Din pacate sunt putine oferte de genul asta...majoritatea sunt cauciucuri eco. Exista Conti Premium Contact, ceva de la Dunlop, probabil si altele...
MuciX
Masina pe care si-a luat-o tatal meu i-a fost vanduta cu cross-climate de la Michelin. Sunt noi, are si factura de la ele, sunt chiar curios cum se comporta. Din pacate nu se fac in dimensiunea mazdoiului, dar poate iau pentru urs.
Toyo Proxes puse recent pe mazdoi imi cam dau impresia ca lasa abs sa intre cam devreme.
tomageorgian
Federal?

Am pe Laguna formoza fd2 si deocamdata sunt excelente raport calitate/pret.

De asta voi lua pentru BMW federal ss 595 .
MuciX
Eu am auzit lucruri bune despre ele.
Avani
QUOTE(MuciX @ 2 Jun 2016, 09:32)
[...]cross-climate de la Michelin. Sunt noi, are si factura de la ele, sunt chiar curios cum se comporta[...]
*


Sunt foarte bune. Am fost foarte multumit de ele pe megane, pe carosabil umed sunt exceptionale.
Nici iarna nu ai probleme cu ele, insa depinde si pe unde vrei sa te duci.
MuciX
Cu ursul oricum nici borduri nu prea urc. Si nici iarna nu m-as îndura sa ies cu el. blush.gif
meganus_bicorpus
As vrea sa cumpar doua anvelope de iarna 205/55 R16, ceva mai ieftin (si bun, desigur tongue.gif )
Am avut in ultimii 5 ani 4 anvelope Tigar de care am fost extraordinar de multumit, am mers pe drum de iarna peste 40000 km cu ele si nu sunt jumatate uzate!
Avand in vedere ca sunt fabricatie 2011, as vrea sa le schimb.Ce recomandati?
Diac
BF Goodrich
meganus_bicorpus
E ok..dar depasim bugetul!Tigar e 170 de lei, BFG e 285!
Diac
S-au scumpit si astea? parca erau doar un picut mai scumpe decât Tigar

Barum, Hankook, Kumho


PS. mai exista si BFG mai ieftine : https://www.cauciucuridirect.ro/product/BF+...g-Grip/R-261975
wolfin
s au scumpit ca acum is clasa b si nu d
dandobre
Ai avut Tigar și din câte înțeleg ai fost mulțumit.
Prețul este f bun, de ce nu iei același model?
wolfin
clsa de franare E sau F pe umed....cam nasol....dar isi fac treaba

eu am BF urile ...dar pe 215.....imi plac...profil super ok...abs nu a intrat mai deloc.

ce imi plac la ele deosebit e ca nu bat la viteze mari 160+
Diac
QUOTE(wolfin @ 11 Oct 2017, 12:46)
s au scumpit ca acum is clasa b si nu d
*



Hai ca nici d nu erau. Parca tot b.
wolfin
mai cauta..D erau....pe site la ei

cu winter 2 au trecut la B clase
Diac
[attachmentid=1628073191]

Nici ca mine, nici ca tine radmasa.gif Erau C la aderenta.

PS. Acuma vad ca era vorba de pneuri de iarna My bad rolleyes.gif
mircea_aq
Pai ce sa mai caute, ca la putin sub 200 sunt doar tigar-urile.
Daca omul a fost multumit de ele, astea sunt.

https://www.anvelopejantepromotii.ro/anvelo...e/mfp,12-latime[205],13-inaltime[55],14-diametru-janta[16],17-profil[iarna]

BF sunt mai bune decat media, dar la 285 lei, cred ca merita sa mai pui 80 sa iei Michelin, parerea mea.
Diac
Poate ca merita sa dai 250 ron pe un set de jante de tabla si sa iei pneuri pe 195/65/15.
meganus_bicorpus
Foarte multumit de Tigar...ideea e ca vorbim de niste anvelope fabricate acum 6-7 ani, nu stiu daca acum mai fac ceva la fel de bun sau au scazut calitatea.Asta am patit cu Barum de vara, prima serie a fost foarte buna, urmatoarele...in 30000 erau praf!
vasile82
Am nevoie de un sfat in alegerea unor anvelope all season. Ce sa aleg intre:

1. GOODYEAR Vector 4Seasons Gen-2
2. PIRELLI CINTURATO ALL SEASON
3. NOKIAN Weatherproof

Masina circula zilnic prin Bucuresti si ocazional pana la Campina. Nu se mai justifica (zic eu ) dedicate vara iarna.
wolfin
Crossclimate tongue.gif
Diac
Mai pe buget asa, am pus pe masina soacra-mii Kléber Quadraxer. Astept sa se strice vremea sa fac o proba. Pe vara au fost ok.
iulia_boris
Ce baiat dragut esti tu...
Diac
Femeia nu circula pe zapada cu masina... Ce rost avea sa dau banii pe ceva foarte scump?
dandobre
Strict din auzite si de pe forumuri, fara Pirelli dintre cele 3, desi personal imi pare ca fac anvelope bune si ei.
Incluzand si Crossclimate, topul ar fi asa
1. Goodyear - cu rezultate mai bune pe zapada fata de Michelin
2. Michelin - foarte bune pe timp de vara, primavara-toamna pe ud si ok-ish pe zapada
2. Nokian - probabil foarte bune iarna, dupa cum arata si profilul anvelopei
4. Pirelli

13 Oct 2017, 08:50:
Diac, Kleber sunt parte a grupului Michelin, imi par bune anvelopele astea si am impresia ca se aseamana profilul cu CC
Aerius
Gem forumurile de topicuri despre anvelope in care lumea recomanda numai anvelope premium, dar in viata reala Debica si Matador vand de rup, oferta de SH-uri e foarte generoasa, tipic romanesc.
Quadraxer 2 am observat ca are acelasi profil cu BFGoodrich Go Grip 2 (ca sa nu zic ca e aceeasi anvelopa rebranduita)
Diac
Pare cam aceeasi treaba Kleber si BFG, am luat Kleber ca erau mai ieftine.
AndreiMR
E aceeasi anvelopa. Ambele sunt marci medii Michelin, si mai nou asta e strategia...aceeasi anvelopa vanduta sub mai multe branduri. Chestie de marketing, perceptia marcilor difera de la piata la piata
Aerius
Corect, dar e cam stupid sa vinzi ambele branduri pe aceeasi piata
Diac
Daca se vând care-i problema? Bineinteles ca ei o sa zica ca e diferenta de compozitie, bla - bla - bla, dar stiu sigur ca la linia "a treia" Tigar/Kormoran/Strial/Taurus/Riken e cam aceeasi treaba.
dandobre
Umpland piata cu mai multe branduri, sigur au vanzari mai mari si clientul are impresia ca are de unde alege
meganus_bicorpus
Euam gasit niste anvelope Viking, cica sunt facute de Continental ...la 200 de lei, fabricatie 2017, par foarte OK
vasile82
Viking de iarna am de doua sezoane. Sunt foarte decente.
buzasparta
@Meganus: nu mai bine iti luai la 205 niste Bfg? Clasa B la franare.
Aleex
Trebuie sa achizitionez 4 anvelope pentru Fordul din semnatura si sunt indecis, as fi super incantat daca mi-ati putea face niste recomandari.
Pretul nu conteaza, nu am facut niciodata rabat de la calitate cand a venit vorba de cauciucuri.
Dimensiunea este 205/55 R16.
Oscilam intre Michelin Alpin 5 si GY U9, insa am fost suprins de performantele anvelopelor Nokian WR D4 (vizibile in teste/review-uri, forum).
Voi ce parere aveti? Ma intereseaza sa fie silentioase si sa se descurce cum trebuie pe ud, prezinta mai putin interes economia.
vallixx
Toate enumerate sunt anvelope bune, personal nu vad diferente majore intre ele.
Cu Alpin am mers, cu Nokian WR am mers. Mi s-au parut mai bune Nokian-urile.

Cu GY Utra n-am mers, am GY pe masina dar sunt allseason este alta mancare de peste.
Calitativ sunt multumit.
AndreiMR
Nokian au cam avut niste probleme...se dezmembrau anvelopele, bucati intregi din calea de rulare se rup. Eu am patit-o cu WR SUV3, si mai stiu oameni care au patit-o cu WRD4. Toate fabricate la rusi, deci posibil sa fi fost niste loturi de material neconform. Daca s-au rezolvat, alea sunt alegerea cea mai buna calitate/pret. Michelin eu nu as lua, sunt prea scumpe pentru ce stiu sa faca...plus ca au prostul obicei sa imbatraneasca repede cauciucul. Dupa 2 ani deja se rigidizeaza si simti ca nu mai au aceeasi aderenta. GY UG9 iarasi stau bine in teste, eu n-am folosit, dar nu cred ca ar fi slabe. Iarasi foarte bine in teste stau Continental, la anvelope de iarna cel putin castiga cam tot. Am avut mai multe tipuri de Continental de vara, in afara de uzura incredibil de rapida, nu prea am avut ce sa le reprosez...de iarna in schimb n-am folosit.

Eu unul sunt mega incantat de Dunlop Wintersport, aderenta lor e ireprosabila in orice conditii. Se uzeaza mai repede decat altele si au rezistenta la rulare mai mare, de-aia nu prea castiga in teste...dar ca aderenta, sunt excelente. De obicei imi place sa alternez marcile de anvelope, dar la cele de iarna, as merge si acum tot pe Dunlop. Oricum, teoretic, orice anvelopa de la un fabricant de top nu te va dezamagi...diferente intre ele sunt mici si greu de sesizat la condus normal. Nu e ca diferenta intre Goodyear si Debica, unde e simplu sa iti dai seama care e guma premium si care e low-costul
Diac
Am de anul trecut Michelin Alpin 5 pe 195.65.15. De silentioase sunt destul de silentioase. Fara probleme de ud, zloata, zapada asta iarna, prima in care le-am folosit. Stabilitate in curbe fara probleme. Sa vad daca se rezista in timp.

Ca idee, am mai avut in trecut si Dunlop wintersport M3, pe 16 insa si am fost multumit. Dupa 4-5 ierni se pareau ca se intarisera zdravan : desi mai aveau profil,suficient, nu mai erau ok.
meganus_bicorpus
QUOTE(buzasparta @ 16 Oct 2017, 17:39)
@Meganus: nu mai bine iti luai la 205 niste Bfg? Clasa B la franare.
*



BFG la 205 lei?de unde???
PetruDez
Recomand Nokian cu toata increderea. Sunt chiar foarte bune. Mai ales pe ud. Iar in zapada nu am avut probleme.

Sunt poate ceva mai zgomotoase ca altele dar avnd in vedere pretul si performanta eu zci ca merita 100%
meganus_bicorpus
Eu caut anvelope de iarna 205/55 R16, nu 195/65R15....undeva la 200/buc.
Diac
Ia-ți 4 jante de tabla pe 15 din dezmembrări + șuruburi si n-ai treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.