Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noul Koleos
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos > Renault Koleos
cri123
Iaca si noul Koleos: https://youtu.be/RBXvsF268KI
johny2k
Arata ok, exteriorul pare comun cu alte marci. Parca nu are ceva special care sa te atraga cum are kadjar-ul smile.gif asa-i cri123?
lucidez
Nu sunt neaparat un client fidel al firmei Renault. Dar daca Renault continua cu modele precum Talisman sau noul Koleos..., totul este deosebit la aceste masini. Nu mai vorbesc ca Renault a crescut imens la fiabilitate incepand cu Clio 3.
speedman
Arata foarte bine si sunt de acord cu colegul lucidez....
mihaimgm
Frumos
babanu
...asteptam cu nerabdare preturile pentru Romania.
joey
Sper ca macar pe noul Koleos sa puna cutie automata pe modele cu 4x4 (asa cum are si vechiu koleos). Si, daca pun, poate or sa puna si pe Kadjar-ul 4x4.
reddog76
QUOTE(joey @ 13 Jan 2017, 12:56)
Sper ca macar pe noul Koleos sa puna cutie automata pe modele cu 4x4 (asa cum are si vechiu koleos). Si, daca pun, poate or sa puna si pe Kadjar-ul 4x4.
*


Noul Koleos va veni cu CVT pe 4x4. Posibil sa fie diesel-ul de 2l. In Romania va fi comercializat din iunie. Stiu asta oficial de la Renault. biggrin.gif
Pe Kadjar vor incepe sa puna si automata pe 4x4. Cel mai probabil EDC 7 si motor de 1.6. Inca nu se stie sigur. Nissan face presiuni pe Renault sa migreze multe din automate de pe EDC pe CVT (Xtronic-ul de la Nissan).
goancea
Au crescut la fiabilitate dar si la pret. Acum sunt la aceleasi preturi ca Volkswagen.
Un Megane dotat ajunge la pret de Passat iar de Talisman nici nu mai vorbesc (43.000 euro? :0).
Kadjar la fel.

Nu prea mai vad motiv sa iau Renault.

Din pacate...
babanu
unde ai vazut tu megane la pret de passat???.sa nu exageram.......
s_j_teo
Un megan nu este la pret de Passat dar un Golf mai putin dotat cu siguranta gasesti in banii astia . Cat despre noul Koleos nu este altceva decat un Kadjar mai mare dar la un pret pe masura . Nu cred ca va rupe gura targului la vanzari mai ales in Romania .
BiGBearRO
QUOTE(s_j_teo @ 22 Feb 2017, 12:06)
Cat despre noul Koleos nu este altceva decat un Kadjar mai mare dar la un pret pe masura .

Tiguan e un Tuareg mai mic si mai ieftin, Mondeo e un Focus mai mare si mai scump, etc etc etc crazys4.gif
Koleos deriva din Xtrail si Kadjar deriva din Qashqai, toate 4 folosesc arhitectura modulara CMF, e normal sa aiba subansamble comune ... unele le gasesti si pe Duster
Pe logica de mai sus am putea spune ca de fapt Koleos este un Duster mai mare blink.gif

https://en.wikipedia.org/wiki/Renault%E2%80...n_Module_Family

https://www.carlist.my/news/head-head-2016-...32-25-awd/41196
ady_vasiloiu
De fapt Koleos e inrudit mai mult cu Qashqai decat cu X-trail (planetare si ce m-am mai uitat eu sunt la fel + zona motorului, conducte,etc) si chiar ca si marime e mai apropiat de Qashqai decat de X-trail T31.
BiGBearRO
QUOTE(ady_vasiloiu @ 22 Feb 2017, 17:24)
De fapt Koleos e inrudit mai mult cu Qashqai decat cu X-trail (planetare si ce m-am mai uitat eu sunt la fel + zona motorului, conducte,etc) si chiar ca si marime e mai apropiat de Qashqai decat de X-trail T31.
*


Eu zic ca nu ai masurat bine smile.gif
Koleos vs Xtrail
The two models occupy similarly-sized footprints. They sit on identical 2,705mm wheelbases, but the Koleos stretches slightly longer on overall length, measuring 4,672mm against the X-Trail’s 4,640mm. The Koleos also happens to sit lower (1,678 vs 1,715mm) and wider (1,843 vs 1,820mm) than the X-Trail. Fuel tank sizes are identical, however, and the Renault is lighter than the Nissan by a mere kilogram (1,611 vs 1,612kg)

Dimensiuni Qashqai
Wheelbase 2,646 mm (104.2 in)
Length 4,370 mm (172.0 in)
Width 1,800 mm (70.9 in)
Height 1,595 mm (62.8 in)

Motor de 2.5 pe Qashqai sau Kadjar?
Normal ca planetarele seamana (ca nu sunt la fel) doar au acelasi tip de cutie, dar cu alte rapoarte
La fel si motorul, normal sa semene, e acelasi 1,6 dci
ady_vasiloiu
Eu zic de modelul vechi, din 2008-2012 pe care il am si eu.Masina are 4.5 metri si mare parte din piese sunt identice cu cele de pe Qashqai.Asta nou, da pare a fi mai mare decat cel vechi si cam cat X-trail-ul nou.
babanu
Saptamana viitoare Renault prezinta noul Koleos atat la Bucuresti cat si la Constanta, din pacate inca fara posibilitate de DT. Prezentarea oficiala si preturile se pare ca vor fi dezvaluite in iunie.
dil
In Bucuresti a fost saptamana aceasta la Baneasa Shopping City (5-7 mai) in cadrul Crossover Adventure Tour.
Koleos-ul expus a fost un 1.6 dCI biturbo xtronic 4x4.
dorriinn
pe renault.fr se poate configura. pret de la 29900 in franta.
babanu
Intr-un singur cuvant : IMPRESIONANT.
babanu
Ca si preturi(tva inclus):

LIFE Energy dci 175 X-TRONIC 2WD - 30.500 EURO
ZEN Energy dci 175 X-TRONIC 4WD - 33.500 EURO
INTENS Energy dci 175 X-TRONIC 4WD - 37.500 EURO
madhorsefuzzy
2.0 dci ? smile.gif

Asa vad ca apare in specificatii pe site-uri.
babanu
da, 2.0 dci
joey
Salut, au aparut si preturile pentru noul Koleos in Romania.
http://www.automarket.ro/stiri/cel-mai-mar...leos-77309.html
stefandinescu70
QUOTE(madhorsefuzzy @ 15 May 2017, 16:30)
2.0 dci ? smile.gif

Asa vad ca apare in specificatii pe site-uri.
*




QUOTE(babanu @ 15 May 2017, 21:24)
da, 2.0 dci
*



Niste ziaristi cu copy-paste din 2016(cand nu stia nimeni nimic oficial), au scris ca are 2.0 Dci 175 (care nu se mai fabrica )
In realitate este 1.6 Dci bi turbo 175 cp / 450 nm .Prostia mare a lui Renault este ca nu are o cutie EDC care sa tina 450nm si asa ca au folosit cutia CVT de la Nissan (cu variator gen scuter radmasa.gif ) care nu o va cumpara nimeni .
espacern
QUOTE(stefandinescu70 @ 18 May 2017, 21:37)
Niste ziaristi ...au scris ca are 2.0 Dci 175 (care nu se mai fabrica )

Si pe Renault tot aia au scris ca se livreaza cu motor 2.0 DCI de 175?
stefandinescu70
QUOTE(dil @ 7 May 2017, 20:28)
In Bucuresti a fost saptamana aceasta la Baneasa Shopping City (5-7 mai) in cadrul Crossover Adventure Tour.
Koleos-ul expus a fost un 1.6 dCI biturbo xtronic 4x4.
*





La Bucuresti de ce a fost expus cu 1.6 dci biturbo de 175 cp , daca exista ala de 2.0 dci disponibil ???? Nu este declaratia mea , este scris mai sus si de altii...
espacern
Ai uitat sa pui emoticone.....sau nu mai e de ras cand te faci tu de cacao?
stefandinescu70
http://www.autolatest.ro/stiri-masini/prim...175-cp-x-tronic

aici ce motor este ???
espacern
Citeste mai bine surse informate......vezi link-ul Renault de mai sus unde scrie clar ca are motor de 1.6 si 2.0 cu 175.
cj98czh
QUOTE(espacern @ 18 May 2017, 23:06)
Ai uitat sa pui emoticone.....sau nu mai e de ras cand te faci tu de cacao?
*




De parca este prima data ... sau ultima ... lui ii place ..
eagleking95
Eveniment de prezentare Renault. Koleos 4x4 dCi 175 (2L cred ca era) X-Tronic. Arata foarte impunator.

Captur facelift la interior schimbator nou cum e la megane IV si s-a schimbat sitemu de deschidere la spatiul acela de stocare de pe bord radmasa.gif ohmy.gif

user posted image

La Kadjar mi s-a parut ciudat tipul de stick, era din acela cu porti. Asa sa fie EDC-ul pe Kadjar? N-am mai stat sa intreb, oricum cei care impart pliante nu stiu detalii tehnice.

user posted image

PS : N-am reusit sa atasez pozele de aia am pus link-urile astea.
dan22y
Cam pe cand apare prin reprezentante? Stie cineva ceva?
kiki27
QUOTE(dan22y @ 26 May 2017, 07:15)
Cam pe cand apare prin reprezentante? Stie cineva ceva?
*



Dupa 1 Iunie, mai sigur dupa 15 Iunie, conform celor spuse de agentul de vanzari Renault la o prezentare a masiniii in cadrul Crossover Adventure Tour
dan22y
In acest weekend 23-25 iunie are loc prezentarea Noului Koleos in reprezentante. Sa vad cand reusesc sa fac un drive test cu el.
grig1960
Si eu am primit invitatie pentru sambata 24.06.2017 la prezentarea noului Koleos la reprezentanta Bacau, astept sa-l aduca la Onesti si ma inscriu si la un drive-test.
speedman
am vazut masina ieri in reprezentanta...imi place atat interior cat si exterior, interiorul pare de calitate, pielea de pe scaune arata bine...era si ventilata. O masina frumoasa si impunatoare...pretul cam mare, lipsa motorului pe benzina...ar fi mers un 1.6 tce low power...dar poate ulterior va fi...
grig1960
Tocmai am vorbit la Dedeman Auto, este prezentarea noului Koleos week-endul asta si la Onesti si m-am inscris pentru drive-test saptamana viitoare, au o singura masina pe jud. Bacau, in week-end e la Bacau, o sa pun primele impresii aici.
Cu stima si drumuri bune.
dan22y
QUOTE(speedman @ 23 Jun 2017, 10:23)
am vazut masina ieri in reprezentanta...imi place atat interior cat si exterior, interiorul pare de calitate, pielea de pe scaune arata bine...era si ventilata. O masina frumoasa si impunatoare...pretul cam mare, lipsa motorului pe benzina...ar fi mers un 1.6 tce low power...dar poate ulterior va fi...
*


In Australia si pe alte piete, au 2.5 benzina...
Se pare ca din nou abordeaza o alta tactica pt Ro.
MoneyTalks
QUOTE(dan22y @ 23 Jun 2017, 11:35)
In Australia si pe alte piete, au 2.5 benzina...
Se pare ca din nou abordeaza o alta tactica pt Ro.
*


Cred ca aia e tactica pentru europa, nu doar romania
AndreiMR
E tactica pentru EU fiindca doar aici e cu adevarat la putere moda motoarelor subunitare pe masini mari. In restul lumii inca se poarta motoarele de capacitate normala raportata la dimensiunile masinii. Incet incet incepe si piata americana sa adopte tendinta asta, dar la ei e downsizing de la 4-5 litri la 2-3 litri...deci inca e frumos smile.gif
dan22y
Fost, vazut, insa o mare tzapa cu drive testul. Doar o mica parte de masini pt drive test in tara... deci tre sa merg la Cluj-N. sa-l conduc. Nu cred ca voi face asta prea curand.
In schimb masina arata bine... e un Talisman innaltat, din pacate fara 4control. Cine stie poate pe facelift. Interiorul bine finisat insa plasticele tot semnatura Renault au ramas...ma refer la cele de la praguri sub bord... si alte zone adiacente.
Masina expusa era un Life cam pe 37k euro. Singurele chestii de remacat cutia CVT care si in pliantul de prezentare scria ca simuleaza 7 trepte, portbagajul deschidere inchidere automat, faruri cu LED... modelul expus nu avea ACC.
Alte dimensiuni fata de Koleosul meu...mai greu cam cu 150-200kg. Binenteles ca nu sufera comparatie.
stefandinescu70
Punctul forte al noului Koleos este cutia CVT cu simularea ei de trepte ( o descriere nemaipomenit de tehnica si profesionala ) , adica plimbatul lantului pe niste fulii de colo colo ???? Iar cireasa de pe tort , lipsa lui 4Control ??? radmasa.gif
madhorsefuzzy
Parca nu aveai nevoie de 4Control.
stefandinescu70
Eu glumeam ... Ai si crezut ca trebuie la 4x4 sa aiba 4C ??? radmasa.gif Exacta aia ii lipsea noului Koleos sa se vanda in Romania .
espacern
"Glumele" posteaza-le pe alta sectiune....nu la tehnica!
meganus_bicorpus
Am fost si eu in showroom, foarte frumoasa masina asta dar si cam scumputa.Interirul foarte bine lucrat, multime de optiuni pe ea, cunoscute de la Talisman, toate bune si frumoase...pretul insa parca e din alt film.
Dpdv, Renault pierde piata cu care s-a lansat si s-a dezvoltat, pierde clientii fideli si incearca sa fure clienti de la alte marci.Destul de greu, poate ca preturile sunt ok raportate la un Touareg dar cine e fan VW greu va trece la Renault.
Pana cand isi va face Renault un nume in zona 30000 de euro va mai dura si e greu de crezut ca se va impune.
dan22y
Stai linistit. Renault va aplica aceeasi politica, ca si in anii trecuti.
Koleosul meu de nou in DE a fost 48k euro. Cel ce ste acum la fel daca nu mai mult. Pentru piata din Ro sau UE preturile vor reveni la un "normal" dupa cca 1 an de la lansare. Strict parerea mea TM.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.