Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Restaurare 1300 din 1971
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4
bogdanploiesti
In noiembrie 2014 am achizitionat o Dacie 1300 din Cluj pe care am adus-o pe roti pana la Ploiesti unde prin mai 2015 am inceput reconditionarea la un anumit service din Ploiesti. In circa 2-3 saptamani sper sa fie gata.
Atasez cateva poze inainte si dupa vopsitorie.
oldtimercraiova
Succes!
bogdanploiesti
Singura "imbunatatire" o sa fie un Radio MP4 JVC si cu boxele aferente (4 buc). In rest va fi asa cum a fost initial. Mi-ar trebui o emblema cu DACIA 1300 scris mare care se pune pe portbagaj. Stie cineva unde as putea gasi? Multumesc.
iustin_uap
Felicitari pt. initativa! Ar fi interesant sa vedem niste poze cu masina inainte a de intra in service.

Din pacate, fusta fata nu-i originala. Asa ar fi trebuit sa arate:
[attachmentid=1628029271]

Iti trebuie scris mare cu litere despartite. Nu vei gasi usor si daca vei gasi, n-o sa fie ieftin, mai ales daca e in stare buna. Vezi topicurile de la sectiunea bursa (unde poti pune si-un anunt cu "Cumpar"), pe Facebook in grupul Bazar Dacia, sau pe la remat/dezmembrari/targuri de vechituri/batrani. In magazine cred ca sansele sa gasesti asa ceva sunt aproape nule, dar pana nu le-ai verificat pe toate nu poti sti sigur. laugh.gif
bogdanploiesti
Multumesc.
Probabil ca nu este originala, masina are numarul CJ-02-ZRZ si daca nu ma insel in urma cu ceva vreme fostul ei proprietar a fost pe aici membru.
Restaurez Dacia asta pt ca pe una aproape similara am invatat sa conduc (1300 din 1977 - a tatalui meu) si deh nostalgia - mai ales ca am inceput sa imbatranesc. Nu am pretentia sa fie originala 100% dar as vrea sa fie cat mai aproape de original.
Nu o voi folosi decat de cateva ori pe an. Am atat masina personala cat si una de la firma adica un Hyundai Elantra 2012 si un Mitsubishi Outlander 2012.
razvan32
frumos. de unde esti din Ploiesti? eu sunt din nord?
sobolan
fusta fata e de 1310 faza 1.....
bogdanploiesti
Asta este, o refac asa cum este.
@razvan 32 Eu stau in zona Pisica Alba.
razvan32
QUOTE(bogdanploiesti @ 4 Apr 2016, 10:25)
Asta este, o refac asa cum este.
@razvan 32 Eu stau in zona Pisica Alba.
*



poate ne vedem intr-o zi
bogdanploiesti
De ce nu, dupa ce o termin.
bogdanploiesti
Cateva poze facute astazi. In circa 1-2 sapt masina e gata.
Mihai,ro
salutare, frumoasa masina, felicitari! cool.gif

o intrebare, gaurica din prag pt ce e?
Maniak22
Sunt doua defapt. Eu cred ca s-au facut ca sa se introduca la vremea aia mai usor ulei/vaselina.
Frumos proiect. Motorul nu l-ai dat jos ?
bogdanploiesti
Ba da, totul a fost dat jos dupa masina, a fost vopsita integral, antifonata etc, am schimbat o aripa si o usa. Gaurile respective nu stiu pentru ce sunt (au fost date) - asa am cumparat masina. Mai sunt cateva mici retusuri, sper sa iasa frumos in final.
I-am montat centuri noi retractabile, o multime de piese noi (toate tobele, amortizoarele, arcurile, discuri frana, placute, saboti, rulmenti, pivoti, o planetara, farurile, stopurile, semnalizatoarele fata, cauciucuri Toyo - Made in Japan etc).
razvan32
frumos. imi place
oldtimercraiova
Găurile care sunt date în prag și după plafon pentru antenă ,trebuiau eliminate!
bogdanploiesti
Dupa cum am spus asa am luat masina, asa o las, probabil gaurile au fost date pentru a se pune ulei/parafina/vaselina sau ce s-o fi pus. Intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat probabil ca voi pune si eu ceva prin ele.
Referitor la gaura de antena, am pus antena pentru ca dupa cum am specificat anterior, singura "imbunatatire" adusa masinii a fost un sistem audio.
bucatzel
QUOTE(bogdanploiesti @ 8 Apr 2016, 06:42)
I-am montat centuri noi retractabile
*



O doamne, da' de ce?
Nu-i ca si cum ti-ar aduce vreo protectie suplimentara in caz ca faci vreo nefacuta. Macar alea standard le poti regla incat sa nu te deranjeze vara, si totodata nici sa nu pupi volanul cu toata dantura.
In fine, le poti schimba oricand, o sa vezi tu la vara daca te deranjeaza sau nu.

De caucioace, buna alegere, tot de-alea i-am servit si eu.
bogdanploiesti
Centurile vechi erau terminate de tot, imbatranite, roase....si atunci am pus un set din acelea retractabile...ce puteam sa fac....
Referitor la cauciucuri (ca si la automobile) eu merg pe asiatice (aka japoneze sau koreene).
Toate cauciucurile japoneze avute au fost super ok (atentie made in japan nu marca japoneza dar fabricate in europa).
Raul90
ce vopsea ai folosit ?
Mihai,ro
QUOTE(bogdanploiesti @ 8 Apr 2016, 07:42)
I-am montat o multime de piese noi (toate tobele, amortizoarele, arcurile, discuri frana, placute, saboti, rulmenti, pivoti, o planetara, farurile, stopurile, semnalizatoarele fata, cauciucuri Toyo - Made in Japan etc
*




de pe unde ti'ai procurat cauciucuri si cam cat au fost ca tre' sa cumpar si io.. si nu prea'mi vine s'arunc cu banii pe cine stie ce hartoage..

Spor la lucru in continuare cu masina, a iesit frumoasa wub.gif referitor la gaurile din praguri poate reusesti sa faci doape ca sa nu se prelinga apa si sa intre pe acolo (chiar daca o sa bagi ceara sau ulei prin ele - dupa ar fi indicat sa le pui niste doape ca mai protejeaza).
ydaniel
Interesante gaurile-ne demonstreaza ca masina a avut parte de ingrijire de-a lungul vietii.
Ai de gand sa o atestezi ca vehicul istoric?
sobolan
Oare de unde or fi gaurile alea ? pan' la urma n-are ce demostra ca n-o vinde doar ,e a lui,face ce vrea,asta doar pentru "linistea" lui sufleteasca poate. Puteau fi astupate la mig !
bogdanploiesti
@Raul 90 - Policolor , dar nu stiu codul - e vopsita profi la service Hyundai in Ploiesti.
@Mihai Cauciucurile sunt de la un magazin de aici din Ploiesti, dar nu mai stiu exact pretul, le-am luat prin vara trecuta, par a fi foarte bune nu am mai avut Toyo, am avut Yokohama si Bridgestone - japoneze - foarte multumit de ambele. Ma pot duce sa vad cum ii spune magazinului (o adresa de mail, telefon etc) daca vrei.
@ydaniel Da, vreau sa o atestez ca sa o pot inmatricula pe numele meu fara sa platesc aberatia aia de taxa a lui peste prajit care este nesimtit de mare.
@sobolan Corect, nu vreau sa o vand, este facuta pentru sufletul meu. Poate o sa ii pun niste dopuri de plastic, ploaie nu o sa vada pt ca va sta intr-un garaj.
bogdanploiesti
@mihai

Magazinul de unde am cumparat cauciucurile se numeste elite tires, au si site si comenzi telefonice.
bogdanploiesti
Ok, masina este gata, ieri am facut ITP-ul si l-a trecut PE BUNE!
As mai avea nevoie de scrisul cu DACIA 1300, de fapt numai DACIA, 1300 am, pe portbagaj, stie cineva asa ceva la un pret rezonabil? E vorba de scrisul cu caractere mici.
Am fost si la reprezentantul Retromobil din Ploiesti, mai am de inlocuit niste furtune murdare de vopsea de la motor, spalat bine motorul iar saptamana viitoare ii voi face poze pt a le trimite la Bucuresti.
oldtimercraiova
Iți mai trebuie și bară spate Franțuzească , și triple SEIMA !
bogdanploiesti
Bara este frantuzeasca, am triple cromate pe contur, dar nu arata ok, de aceea le-am inlocuit.
oldtimercraiova
Bara spate nu este franțuzească , se deosebeste față de cea romanească , poți compara bara față care este franțuzească cu cea de spate ca este romaneasca si ai sa observi ca este mult mai ingustă!
harby ;))
confirm!
Frumoasa masina!
bogdanploiesti
Am facut rost si de "scrisul" cu DACIA. Montez si sapt viitoare fac poze pt trimis la Bucuresti.
bogdanploiesti
Ieri am scos definitiv din service zeppelinul (asa ii zic eu Daciei).
Poze atasat.
Rob3rto
Ornamentul trebuie prins de capota cu cleme speciale saaau cu surubele mici(l-am avut prins astfel si era foarte ok)

Vad ca esti din Ploiesti. Noi avem un mic grup de pasionati in Ploiesti, daca vrei sa nu te alaturi esti binevenit! biggrin.gif
bogdanploiesti
Nu am avut acele cleme si a fost prins "mai improvizat" . Asta este ce am putut face pana acum....mai o sa surubaresc pe la ea cand am timp.
Daca aflu din timp si nu sunt la job (deplasare etc) as putea veni la intalniri.
Rob3rto
Clemele sunt cam greu de gasit. Cand ai timp da o fuga prin remat wink.gif

O sa te anunt cand ne mai strangem smile.gif
bogdanploiesti
In dimineata asta am trimis si eu catre Retromobil documentele necesare atestarii ca vehicul istoric al zeppelinului.
bogdanploiesti
Am primit atestarea, am fost si la RAR, acu' alta belea , ca sa inmatriculezi o masina la Pulitia Ploiesti e o adevarata aventura. M-am programat online si de abia joia viitoare (28.07) am gasit "rand".
PS Stie cineva cum se procedeaza cu rovinieta , adica trebuie declarata undeva masina ca vehicul istoric pentru a nu plati. Am fost azi la primarie unde am depus o cerere pentru scutire de impozit.
Ov
ai PM pt vigneta
bogdanploiesti
Multumesc, nu pot da reply la mesaj, zice ca nu am suficiente postari, de aceea iti multumesc aici.
bogdanploiesti
Am fost azi si am depus dosarul pt inmatriculare la Pulitia Ploiesti. Numerele le iau pe 8 (opt) august! niste jigodii! Ca sa inmatriculezi o masina in ro dureaza o luna !
PS Am avut si o veste buna am gasit liber numarul PH-71-UAP pe care il doream.
deceneu32
Felicitari!
Acum am citit si eu topicul.Stiu masina de pe OLX.
Ce serie de sasiu are?
Multumesc! smile.gif
razvan32
si eu tot din Ploiesti sunt. Poate ne vedem.

P.S. imi place masina. este frumoasa.
bogdanploiesti
@dceneu 32 Corect, aceea este masina, dupa cum am spus am cumparat-o de la Cluj si am venit cu ea pe roti pana la Ploiesti.
Seria de sasiu este 12793.
Si ca o coincidenta, masina a fost inmatriculata prima data cu 2 zile inainte de a ma naste eu.
@razvan 32 Mai spre toamna ne putem vedea fara probleme.Pastram aici legatura.
Vineri am obtinut si eu numerele dupa 2 saptamani si jumatate de la prima tentativa de a depune actele.
deceneu32
Multumesc pentru informatie!
bogdanploiesti
Ieri am facut o plimbare cu zeppelinul (numele Daciei). S-a comportat foarte ok, la intoarcere a condus-o consoarta (eu avand ceva grade la bord), care a declarat solemn cu aceasta ocazie ca nu o mai conduce niciodata, deh invatata cu serodirectie, servoalea alea, ac etc.....Nu am primit certficatul prin posta si mai am doar 3 zile pana expira autorizatia provizorie, ce s-o fi intampland?
bogdanploiesti
In sfarsit ieri a venit si talonul (are mentiune de vehicul istoric). De asemenea ieri am primit pe mail raspuns pozitiv la solicitarea mea referitoare la exceptarea de la plata rovinietei. Mai am de primit si raspuns de la primaria Ploiesti (intentionat p mic) referitor la scoaterea de la plata impozitului.
roby_1300_rap
cum se face ca la tine ti-o scris la mentiune vehicul istoric in talon, mie nu mi-o scris doar in carte radmasa.gif ?
Ov
daca schimbi si talonul dupa ce-ti trece mentiunea in carte atunci o sa-ti apara si acolo wink.gif
roby_1300_rap
QUOTE(Ov @ 24 Aug 2016, 19:10)
daca schimbi si talonul dupa ce-ti trece mentiunea in carte atunci o sa-ti apara si acolo wink.gif
*



pai eu talonul il am din 2015 de dupa ce am trecut in carte mentiunea vehicul istoric radmasa.gif
Ov
inseamna ca la voi nu se trece sau au uitat sa-ti treaca smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.