Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Achizitie masina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
mihai_dorin
Doresc sa achizitionez o masina in jurul sumei de 13.000 de euro, maxim 13.500, masina achizitionandu-se prin progamul Rabla.

Ca dotari ma intereseaza scaune incalzite si pilot automat, motor pe benzina masina ruland in principal in Bucuresti si de 2 ori pe luna un drum Bucuresti-Constanta.

Din cautarile facute as avea de ales intre Kia Ceed Star1.6 135 CP 13.601 euro cu dotarile:
Parasolar cu iluminare
-Geamuri electrice fata cu sistem "Auto Up/Down & Safety"
-Oglinzi exterioare in culoarea caroseriei si incalzite

Sistem aprindere faruri pe timp de zi (tip LED)
Jante si anvelope - otel - 195/65 R15" + capace roti dimensiuni normale
VSM (Vehicle Stability Management)
USB+AUX + Digital I-Pod
Schimbator de viteza - soft PVC + insertii metalice
Suspensii spate Multi Link
Oglinzi exterioare electrice
Alternator Management System
Proiectoare ceata
HAC (Hill Assist Control)
Cotiera centrala cu spatiu de depozitare
Discuri de frana fata 15"
-Sistem "Flex Steer"
-Pilot automat + limitator de viteza
Climatronic
Aparatoare noroi
Comenzi audio pe volan
ESC (Electric Stability Control)
Scaun sofer reglabil pe inaltime
Suspensii fata McPherson
Sistem de monitorizare presiune anvelope
Spoiler spate cu al treilea stop spate tip LED
Servodirectie asistata electric
Discuri de frana spate 14"
Volan si scaune incalzite
bluetooth
-Oglinzi exterioare pliabile cu sistem semnalizare schimbare de directie
(am scos dotarile obisnuite ca sa nu ocup jumatate de pagina)

Ford Focus Trend 1.0 ecoboost 100 CP 13.250 euro:

aer conditionat manual
kit reparatie pana
jante de otel pe 16
oglinzi electrice
fara pilot(200euro)
fara scaune incalzite volan si parbriz(500euro)

Megane 4 Zen 1.6 115 13.490

pilot
oglinzi electrice si incalzite
senzori de presiune roti
geamuri electrice fata/spate
clima
cotiera
drl pe led

Cel mai chel este Fordul, urmat de Megane si apoi Ceed. Pana acum inclin catre Ceed, am amanat decizia finala tocmai ca sa vad si Megane-ul dar se pare ca din lista de dotari iese mai dezavantajat. Ce sfaturi aveti?



St
http://www.reno.ro/-Cumpar-t236248.html - topic cu acelasi subiect.

Mergi la ford in showroom si cere oferta, negociaza, iese mai ieftin decat calculele de pe site. Ca sa-ti faci o idee de discount-uri, vezi pe forumul ford ce zic ceilalti useri.
bafta!
b76bgaarh
ceed.
norbdc
Daca as fi in locul tau, cu megane in dotare, m-as duce la renault sa negociez ceva dotari ok. Chiar daca si cee´d ii o alegere buna.

Eu sunt indragostit de noul megane si cred ca au facut ceva foarte ok. M-am urcat si am avut impresia de calitate, gen cum o ai si in golf, chiar daca putin sub.
Thaddaus
Renault captur tongue.gif
Bicicleta galbena
cred ca si hyundai i30 se incadreaza.
Solon
QUOTE(norbdc @ 18 Mar 2016, 19:39)
impresia de calitate, gen cum o ai si in golf, chiar daca putin sub.
*


Ce sa mai zic?
mircea_aq
Golf 1.2 tsi 85 cp trendline.
wolfin
Vitara...cool... 111.gif
b06fcn
Kia all the way...te plictisesti de modul in care nu se strica nimic la ea...
andreist
Mie nu mi-a placut 1L ecoboost de 125 pe fiesta, pe focus cred ca cel de 100 e si nasol.
centurion
QUOTE(mihai_dorin @ 18 Mar 2016, 19:44)
Doresc sa achizitionez o masina in jurul sumei de 13.000 de euro, maxim 13.500, masina achizitionandu-se prin progamul Rabla.

Ca dotari ma intereseaza scaune incalzite si pilot automat, motor pe benzina masina ruland in principal in Bucuresti si de 2 ori pe luna un drum Bucuresti-Constanta.

*


Te-ai uitat la compacte. Nu mai bine clasa mica (Fiesta, Corsa, Clio etc), mai dotate si care cu siguranta intra in bugetul tau?
mihai_dorin
Renault se pare ca nu negociaza pretul masinilor, asta mi-au zis din start, motivul lor fiind ca Megane 4 este o masina noua si deja are discount. La Ford am dat peste cel mai incomptent agent de vanzari caruia i-am spus bugetul iar el imi configura Titanium de ajunsesem la aproximativ 16.000 de euro, i-am zis ca vreau sa testez motorul s-a facut ca nu aude, apoi i-am zis ca vreau sa vad echiparea Trend m-a dus la o masina noua cei drept dar care era a unui client (flota) in care mi-a fost jena sa ma sui si imi zicea uite asta este pe Trend asta nu este etc, la final mi-a zis sa revin cand sunt hotarat cu achizitia pentru a face un test drive desi eu pentru asta venisem... La Kia in tot Bucurestiul au decat motorul de 1.4 la cei din Baneasa, aia din Jilava nu aveau niciun model, asteptau sa vina de la fabrica. Cum vrei sa vinzi o masina daca omul nu o poate testa? Astia de la Kia erau deschisi la discount-uri (pretul care l-am postat are un discount de la dealer de 300 de euro inclus).

In clasa mica intradevar in acest buget m-as incadra cu multe dotari dar spatiul este problema, spre exemplu in acesti bani iei un Clio cu tot ce vrei chiar diesel. Alta oferta de la Renault este la Fluence 1.6 unde am obtinut un pret de aproximativ 11.200 pentru varianta Privilege, dar nu imi place cum arata masina si sincer mari diferente intre M2 si Fluence nu sunt.

I30 este frumus la exterior dar la interior nu imi place.

Cel mai mare avantaj la Kia este garantia si din cate am citit si intrebat se pare ca 7 ani chiar schimbi doar consumabilele. Daca stau sa ma gandesc cate am schimbat la M2 in afara garantiei ma doare capul (am retapitat volanul, manere exfoliate, o bobina, garnitura la termostat, cam 2 seturi de capuri de bara, bielete, rulmentii pe spate si nici caseta de directie nu mai duce mult) asta in 8 ani si aprox 155.000 km. Toate aceste experiente neplacute ma fac sa nu mai aleg Renault dar felul in care arata M4 ma pune pe ganduri.
MuciX
Un Logan cu de toate si bani de un concediu? unsure.gif
b06fcn
Din cate vad omul vrea benzina, Loganul din pacate la ora actuala nu are motoare serioase pe benzina. Diesel ar fi intr-adevar o idee buna, am un amic care a trecut de la Logan 1 faza 2 1.6 16v la Loganul nou diesel si e foarte multumit. I-au facut baietii la fabrica si o resoftare de la 90 la 105 cai si e foarte incantat de masina.
Revenind la Kia, recomand pe parte comerciala firma din Baneasa si pe partea de service pe cea din Jilava. Ar mai fi Kia Rio de avut in vedere, desi e nitel mai mica. Ceed-ul este o alegee cinstita din toate punctele de vedere.
centurion
QUOTE(mihai_dorin @ 19 Mar 2016, 02:59)
La Kia in tot Bucurestiul au decat motorul de 1.4 la cei din Baneasa

(pretul care l-am postat are un discount de la dealer de 300 de euro inclus).

*


La Kia in tot Bucurestiul au DOAR motorul de 1.4 la cei din Baneasa

(pretul PE care l-am postat are un discount de la dealer de 300 de euro inclus).


CGB
kia. chiar mijto masina. garantie mare. si-s rezistente.
Haustrum
Dezavantajele la Kia sunt lipsa motoarelor turbo benzina, interior ușor învechit, devalorizare mare. In schimb, au prețuri bune la achiziție si garanție mare. Pt un buget mic, cred ca ar fi o alegere f buna.
b76bgaarh
QUOTE(Haustrum @ 19 Mar 2016, 22:40)
Dezavantajele la Kia sunt lipsa motoarelor turbo benzina,
*


Tâmpenii, ca de obicei.
Haustrum
Poti argumenta?
In felul asta poate aduci si tu ceva constructiv pe acest topic. E pacat sa tii totul doar pt tine.
Diac
Fiat Tipo.(5ani garantie si 5ani întreținere gratuita) Sau Peugeot 301/ Citroën C-Élysée .
madhorsefuzzy
Tata tocmai ce a dat comanda de un Cee'd SW (break) STAR 1.6 diesel 136CP pe care trebuie sa plateasca 13.500EUR. Dotari adaugate fata de STAR standard in jur de 1800EUR.

Au mari reduceri cei de la Kia: una initiala pe site, appi rabla, apoi una de 4000EUR si daca te duci cu configuratia initiala spre 20.000EUR mai primesti un 2%. Asa a ajuns tata la 13.500EUR.

Si el vroia benzina 1.6 135CP dar i-am zis sa stea deoparte.

In prezent are un Cee'd SW din 2008 luat de nou, modelul BEST benzina 1.4 109CP, de care e foarte multumit. De asta ia in continuare tot Cee'd, tot nou. Doar ca trece pe motorina la sugestia mea (tot schimba vitezele la 2200 rpm).
bob737
QUOTE(mihai_dorin @ 18 Mar 2016, 18:44)
Din cautarile facute as avea de ales intre Kia Ceed Star1.6 135 CP   13.601 euro cu dotarile:
Parasolar cu iluminare
-Geamuri electrice fata cu sistem "Auto Up/Down & Safety"
-Oglinzi exterioare in culoarea caroseriei si incalzite

Sistem aprindere faruri pe timp de zi (tip LED)
Jante si anvelope - otel - 195/65 R15" + capace roti dimensiuni normale
VSM (Vehicle Stability Management)
USB+AUX + Digital I-Pod
Schimbator de viteza - soft PVC + insertii metalice
Suspensii spate Multi Link
Oglinzi exterioare electrice
Alternator Management System
Proiectoare ceata
HAC (Hill Assist Control)
Cotiera centrala cu spatiu de depozitare
Discuri de frana fata 15"
-Sistem "Flex Steer"
-Pilot automat + limitator de viteza
Climatronic
Aparatoare noroi
Comenzi audio pe volan
ESC (Electric Stability Control)
Scaun sofer reglabil pe inaltime
Suspensii fata McPherson
Sistem de monitorizare presiune anvelope
Spoiler spate cu al treilea stop spate tip LED
Servodirectie asistata electric
Discuri de frana spate 14"
Volan si scaune incalzite
bluetooth
-Oglinzi exterioare pliabile cu sistem semnalizare schimbare de directie
(am scos dotarile obisnuite ca sa nu ocup jumatate de pagina)

Ce sfaturi aveti?
*



Scuza-ma ca iti spun, dar din ce ai scris mai sus dealerul Kia e sigur un samsar burtos de masini. Numai asa imi explic "optiunile" enumerate mai sus si pe care tu le-ai luat de bune. Peste jumatate din asa zisele optiuni sunt standard la alte firme ( de ex McPherson....au masinile din 1985, suspensie spate/punte independenta,multi link... al 3 lea stop de frana led, discuri frana spate 14 inches...de fapt poti pune roata de 14 inchi ca daca ar avea discurile 14 inchi atunci ii trebuiau jante pe 19, servodirectie electrica - fiat punto 2002, focus 2005, etc, etc etc), "optiuni" ce nici nu merita enumerate in 2016!
Personal as alege orice altceva in afara de Kia.
vallixx
Adevaru' e ca si pe mine ma enerveaza cand vad chestii banale pe listele de dotari.
Practic e un fel de-a spune: n-avem nimic deosebit de oferit dar nu da bine sa avem lista goala.

Si mai mor pe o chestie. Climatronic!
Climatronic este denumirea data de Volkswagen (VAG) sistemului lor de aer conditionat automat.
Sa zici Climatronic pe Kia e ca si cum ai zice: am adidasi Puma. Sau: mi-am luat un xerox Canon.

Zi-i in pana mea : aer conditionat automat. Simplu.
Nuuuu, e "Climatronic"......
mihai_dorin
QUOTE(madhorsefuzzy @ 20 Mar 2016, 00:49)
Tata tocmai ce a dat comanda de un Cee'd SW (break) STAR 1.6 diesel 136CP pe care trebuie sa plateasca 13.500EUR. Dotari adaugate fata de STAR standard in jur de 1800EUR.

Au mari reduceri cei de la Kia: una initiala pe site, appi rabla,  apoi una de 4000EUR si daca te duci cu configuratia initiala spre 20.000EUR mai primesti un 2%. Asa a ajuns tata la 13.500EUR.

Si el vroia benzina 1.6 135CP dar i-am zis sa stea deoparte.

In prezent are un Cee'd SW din 2008 luat de nou, modelul BEST benzina 1.4 109CP, de care e foarte multumit. De asta ia in continuare tot Cee'd, tot nou. Doar ca trece pe motorina la sugestia mea (tot schimba vitezele la 2200 rpm).
*




M-as bucura sa fie reducerile de care spui tu dar singurele reduceri de care stiu sunt: 1800 de la Kia apoi 1500 rabla si 300 de la dealer. De unde ai scos si reducerea de 4000 de euro?
papa_mulo
Tu esti sigur ca megane 4 ala e 1.6 116 cai? Nu cumva e 1.2 tce?
mihai_dorin
Asta spune cineva de pe topicul cu M4: "Motorul de 1.6 SCe este HR16DE de Nissan (H4M la Renault)".

In fisa de produs pentru M4 apare un singur SCe.
papa_mulo
Eu n-am auzit de acest sce la megane 4 in presa auto straina si n-am vazut nici fisa romaneasca a lui megane 4. Posibil sa fie alta cacanareala tip reno cu motoare "speciale" pt romania.

LE: da, m-am uitat si eu pe topicul de megane 4 si m-am lamurit. Pt romania au inlocuit tce100 cu acest sce.
damnatu
Ar mai fi pe langa fiat tipo mentionat, seat toledo.
AndreiMR
Seat Toledo, ca si Skoda Rapid de altfel, e o masina de clasa mica, pe platforma de Skoda Fabia. Asta vine cu anumite dezavantaje fata de o masina de clasa compacta...Strict din lista aia de 3 masini de la inceput, eu as alege fara discutie Focus, dar dupa inceperea programului Rabla si dupa intrebari puse la dealeri din mai multe orasi. Cum se gasea in iarna Focus Titanium la 13k euro cu super dotari, mai mult ca sigur ca se va gasi si de acum incolo, mai ales ca au aparut concurente noi in segment...Megane, Astra
damnatu
Totusi Ford Focus Trend 1.0 ecoboost 100 CP 13.250 euro, e fara programul rabla din ce vad pe site la ei:
Iar pentru ca acum nu mai e nevoie sa astepti programul rabla, ti-am pregatit o oferta unica pentru masina ta de vis – Ford Focus Trend, 5 usi, 1,0 EcoBoost 100 CP, la 13.250€*, cu numeroase dotari incluse:

Airbaguri frontale si laterale pentru sofer si pasager; airbaguri cortina fata si spate;
Sistem Ford MyKey;
Sistem de control avansat al cuplului motor (Torque Vectoring Control);
HLA- Sistem de asistenta la urcarea in rampa;
Geamuri fata actionate electric;
Oglinzi actionate electric cu semnalizator integrat;
Volan si schimbator de viteze imbracate in piele.

*13.250 euro (pret lei 59.625 la un curs cu titlu de exemplu de [4.5] RON/1 EUR ), TVA inclus

Tu ai inclus in 13500 si tichetul rabla sau 13500 + tichet?
madhorsefuzzy
QUOTE(mihai_dorin @ 20 Mar 2016, 02:07)
M-as bucura sa fie reducerile de care spui tu dar singurele reduceri de care stiu sunt: 1800 de la Kia apoi 1500 rabla si 300 de la dealer. De unde ai scos si reducerea de 4000 de euro?
*


Ai dreptate. Aia 4000EUR erau masina actuala la buyback. radmasa.gif

Am aflat si eu cu stupoare azi. Am pe mail un pdf cu oferta de 4000EUR reducere cu modelul cu dotari, doar ca nicaieri nu am vazut buyback scris. mad.gif L-au imbarligat bine pe tata. Daca as fi inteles ca da 17.500EUR l-as fi facut nebun.
mihai_dorin
madhorsefuzzy- Ma gandeam eu ca nu ai cum sa ajungi la pretul ala mai ales cu diesel.

damnatu- Nici eu nu intelesesem bine de la inceput dar progamul Ford EcoAvantaje prin care ajungi cu Focusul la pretul de 13.250 euro inseamna sa casezi o masina si le faci lor copii la acte, ca sa vada ca ai casat masina. Se poate adauga si Rabla dar mai ai nevoie de inca o masina ca sa o casezi.

Maine urmeaza sa incerc la alt dealer Ford, poate dau peste niste oameni un pic mai normali.
meganus_bicorpus
Am un bun prieten care vrea sa-si ia masina pana in 20000 de euro, Suv sau "pui" de SUV, cutie automata,benzian si cat mai dotata...a ajuns la un Opel Mokka 1,4 140 CP turbo.
Mie nu-mi place Opel-ul de fel, iar pt mers 80% in Bucuresti, benzina si turbo parca duce si la un consum maricel si tentativa de omor la turbina.Ma gandeam la un Ix35 dar cica nu se mai fabrica.Renault a avut si zice ca nu mai vrea sa auda de asa ceva...ce altceva sa mai fie?
AndreiMR
Suzuki Vitara, Mazda CX-3, Fiat 500X, Jeep Renegade (asta cred ca sare de 20k totusi), Kia Sportage...cam astea ar fi pana in 20k euro, configurabile si cu AT. Nu toate au si 4x4 si automat la banii astia, cred ca doar Vitara are
wolfin
chiar peste 21k
meganus_bicorpus
F frumoasa Mazda CX-3, dar motorul pe benzina e cam mare si pretul sare de 21k...dar e f frumoasa!
Jenkins
1998cmc ti se pare mare? huh.gif
b76bgaarh
QUOTE(bob737 @ 20 Mar 2016, 01:17)
suspensie spate/punte independenta,multi link...
*


e uite ca reno nu are iar fanboii reno sustin ca e cah, ca nu le trebuie.

ps la fel la vag la masini cu puteri supt 150cp.
pps. motorul de 115 cp de la reno 4 e 1,6 aspirat, de pe nissan.
norbdc
QUOTE(Solon @ 18 Mar 2016, 20:32)
Ce sa mai zic?
*



Opinia ta wink.gif

Mie nu-mi place designul de la Kia, imi pare prea extravagant, dar pe de alta parte, 7 ani garantie ii a fucking long time.

Daca-ti place Kia as zice sa nu astepti, o sa faci o alegere buna. smile.gif
Alexandar
QUOTE(AndreiMR @ 21 Mar 2016, 08:50)
Jeep Renegade (asta cred ca sare de 20k totusi), Kia Sportage...cam astea ar fi pana in 20k euro, configurabile si cu AT.
*



Da, Renegade sare bine de 20k, cu 4x4. Cel mai ieftin Renegade 4x4 e pe la 24k EU si vine cu o cutie manuala. Cel cu cutie automata e pe la 27k EU, dar surprinzator, are cutie cu 9 trepte si-un motor de 1.4, de 170CP.
meganus_bicorpus
4x4 e optional, cutia automata e obligatorie.
motorul de 2l mi se pare mare la taxe si consum, ma gandeam si la intretinerea ulterioara.
Mokka vine echipata cu jante pe 18 si anvelope de vara, distractie mare la toamna...
wolfin
vitara pasion AT 4x2 16.650 eur wub.gif sau spirit at 18.700 eur
nu am luat in calcul discount + rabla - iese un pret excelent pentu o masina de oras
AndreiMR
QUOTE(meganus_bicorpus @ 21 Mar 2016, 12:49)
4x4 e optional, cutia automata e obligatorie.
motorul de 2l mi se pare mare la taxe si consum, ma gandeam si la intretinerea ulterioara.
Mokka vine echipata cu jante pe 18 si anvelope de vara, distractie mare la toamna...
*



Cat e diferenta la impozit intre 1.4 si 2.0? Cateva zeci de lei...mai mult ca sigur ca e sub 200 de lei. Adica nu poate fi asta un criteriu important, cand iei o masina de 20k euro. Cat priveste consumul, pe testate iti spun ca Mazda CX-3 cu motor de 2.0 va consuma semnificativ mai putin decat Mokka 1.4 T. 2.0 Skyactiv consuma pe Mazda CX-5 4x4 AT 10 in Bucuresti, masina fiind mai mare si mai grea...1.4 T de la Opel e un motor foarte, dar foarte gurmand biggrin.gif In rest, la Mokka abia ce a fost prezentat faceliftul, care vine cu un interior mai agreabil...dar nici pretul nu va fi la fel de mic, mai mult ca sigur. Unde sta cam slab CX-3 e spatiu interior in spate, e destul de inghesuit
b76bgaarh
noaptea si cu vant din spate sa scoti 10l.
vallixx
Intre Mazda cu motor 2.0 si Opel cu motor 1.4 nici n-as sta sa ma gandesc.
Doua motiva principale:

1 Mazda (oricand o voi prefera unui Opel)
2. 2.0 (fata de un 1.4 impins la maxim)

Impozitul e 50 RON la 1.4 si 180 RON la 2.0.
130 diferenta, din punctul meu de vedere e irelevant.

Mai zicea cineva mai sus de un Ford cu Ecoboost de 1l.
Are you kidding me? Cum sa-ti iei asa ceva?

Motorul ala e si lesinat si gurmand. Aia 125 CP sunt pe hartie, tre sa-l tii in 6000 de ture non stop.
Nu merge rau, asa cum nici 0.9-le de pe Reno nu merge rau.....asa cum nici 0.8-ul de pe Matiz nu mergea rau. Insa daca ai nevoie de un pic de zvac....tre sa-l tii in ture...deci consum si uzura. E pacaleala maxima cu genul asta de motoare.
AndreiMR
Decat prin Bucuresti, indiferent de vant si mergand la diverse ore...consumurile inregistrate de utilizatori de CX-5 AT AWD se incadreaza intre 10 si 11, strict urban, la medii de viteza pe cb in jur de 20-25 km/h, ca si asta conteaza. Atat consuma masina aia, chiar daca e greu de crezut tongue.gif E un intreg topic pe forumul marcii cu consumul modelului pe benzina care confirma...nici eu nu l-as fi luat de bun daca n-as fi testat si eu motoarele alea de 2.0 pe 3, 6 si CX-5.

@vallixx: 1.0 125 cp e chiar fun pe Fiesta, ma gadesc ca pe Focus e decent si atat. E singurul motor din asta mic si dopat care mi-a placut, din ce am condus pana acum.
b76bgaarh
si la noi pe forum e argon.
AndreiMR
Argon e numai unul, doar nu crezi ca sunt mai multi ca el, care sa mai si populeze forumul altei marci LolLolLo.gif
b76bgaarh
nu da multi vor sa aratate de ce au dat bani pe "skyactive"ca na marfketing.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.