Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 '71/'72 (un nou proiect)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2
Raul90
Ca sa nu-mi ies din mana, acum cateva luni am decis sa imi cumpar o a doua Dacie. Mi-am amintit de o masina care imi facuse cu ochiu acuma cativa ani, dar nu era de vanzare pe vremea aia.In ultimii 2 ani nu mai fusese folosita, si trecerea timpului si-a cam lasat amprenta.
Dupa niste negocieri cu proprietarul am hotarat sa o cumpar...
Masina in acte este '72, are frana de mana sub bord, cotiera fata...
Mihai,ro
felicitari de achizitie si spor la lucru cu batrana! wub.gif

Din ce se observa prin poze arata foarte bine la tablarie cool.gif
1310CL
Asteptam mai multe poze ! Spor si bafta s-ai cu ea,daca te pot ajuta cu ceva,iti stau la dispozitie,sper sa ne intalnim cu babetele pe la garaj. cheers.gif
eye88full
mmm, ce frumusete, din poze arata fff bine, ai baza de lucru buna wink.gif spor la treaba si s apui muulte poze sa vedem si noi si interiorul si mai ales cand te apuci sa o desfaci wink.gif rabdare si tutun! cheers.gif
Aro244
Interesant titlu cu 71/72. A avut si tatal meu o Dacie cumparata chiar de Mos Gerila cum era atunci pe 6 decembrie 1971 si nu avea aceste lampi rosii pe aripile fata. La tine ori au fost schimbate aripile ori au fost adaugate doar lampile dar din fabrica nu a fost asa.
Pare o baza buna. Pastrezi aceeasi culoare ?
Asteptam mai multe poze.
Raul90
Multumesc tuturor pentru aprecieri. Masina este o baza buna, dar din pacate necesita si niste suduri...
Aripile par a fi cele originale, dar lampile de pe ele sigur au fost montate de fostul proprietar. Culoarea va ramane aceeasi si in principiu vreau sa ii fac niste retusuri pentru a salva cat mai mult din vopseaua originala.
Si dupa o spalare sanatoasa arata cam asa...

15 Mar 2016, 21:28:
inca niste poze...
Victor3001
Arata bine masina... spor la lucru. cheers.gif
Aro244
Alta viata. O aripa nu cred ca scapa. Le lasi cu lampile montate ulterior ? Si eu am la un 1300 din 72 date gauri pentru aceste lampi si mi-au spus cei de la atestari la Retromobil ca nu sunt conform cu anul fabricatiei adica 71 si nu se poate atesta. De asta intrebam.
Rob3rto
Felicitari pentru batrana, se tine bine! biggrin.gif
eye88full
smile.gif)) interesanta inventia cu robinetul pentru caldura =))))) parerea mea, e ca necesita o vopsea proaspata...tu stii cel mai bine wink.gif cheers.gif
deceneu32
S-o stapanesti sanatos! smile.gif

16 Mar 2016, 14:11:
QUOTE(Aro244 @ 15 Mar 2016, 23:33)
Alta viata. O aripa nu cred ca scapa. Le lasi cu lampile montate ulterior ? Si eu am la un 1300 din 72 date gauri pentru aceste lampi si mi-au spus cei de la atestari la Retromobil ca nu sunt conform cu anul fabricatiei adica 71 si nu se poate atesta. De asta intrebam.
*


Lampile nu sunt ale masinii.Nu este echipare din uzina.Au fost montate dupa...


16 Mar 2016, 14:15:
QUOTE(Raul90 @ 14 Mar 2016, 16:43)
Masina in acte este '72, are frana de mana sub bord, cotiera fata...
*


Iti mai trebuie un carb SOLEX,o pompa SOFABEX,niste borne originale si un robinet de caldura... smile.gif
Raul90
Victor3001 - multumesc'

Aro244 - aripa din stanga incerc sa o repar, daca nu reusesc am alta de rezerva. In legatura cu lampile vreau sa le pastrez. Sper ca cei de la atestari vor fi mai indulgenti...

Rob3rto - merci.

eye88full - inventia asta cu robinetu va disparea cat de curand, iar de vopsit e posibil sa o vopsesc toata.

deceneu32 - Carburator Solex, laba de urs si robine de caldura am. Mai trebuie sa fac rost de borne si pompa sofabex. O sa pun o poza si cu ornamentele pentru praguri sa-mi zici daca sunt cele care trebuie...
Aro244
Tu cred ca ai avut cele lungi si subtiri cu varf ca de sageata daca nu ma insel.
deceneu32
QUOTE(Raul90 @ 16 Mar 2016, 20:15)
deceneu32 - Carburator Solex, laba de urs si robine de caldura am. Mai trebuie sa fac rost de borne si pompa sofabex. O sa pun o poza si cu ornamentele pentru praguri sa-mi zici daca sunt cele care trebuie...
*


Pentru 1972 nu-ti trebuie racord carburator tip ''laba de urs''.Ce ai pe masina este racord original frantuzesc.
Pentru praguri iti trebuie ornamente lungi frantuzesti,care depasesc aripa fata.
Raul90
Inseamna ca sunt in grafic cu ornamentele pragurilor.
Am facut si o proba cu jantele Dunlop, dar nu sunt pe gustul meu....
Aro244
Te scap eu de pe cap de ele si vin personal sa le iau. Mai am doua de ceva ani si le tin degeaba, macar sa fac de rezerva. Hai sa vorbim pe prv
DACIOTUL_97
Frumos robinetul ala radmasa.gif Spor la treaba ! Ai ceva de lucru,nu o sa te plictisesti deloc icon_mrgreen.gif
Raul90
Jantele le pastrez ca nu stiu ce idei imi vor mai trece prin cap...


DACIOTUL_97 - si fostu proprietar era mandru de inventia asta cu robinetu. O sa dispara cat de curand.
sobolan
robinetu' ala nu da gres,gunoaiele existente acum pe piata curg de noi....e adevarat ca nu are aspect dar functioneaza ok(nu da gres) smile.gif ...simpatica rau masina,mie imi plac jantele alea.....eu zic sa le tii !
Aro244
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 19 Mar 2016, 20:30)
Frumos robinetul ala radmasa.gif Spor la treaba ! Ai ceva de lucru,nu o sa te plictisesti deloc icon_mrgreen.gif
*


Un contor/apometru mai lipsea acolo smile.gif)
sobolan
radmasa.gif
Aro244
Iar daca il da jos se numeste debransare si numai stie cat ii consuma smile.gif)
Raul90
Nu am mai postat de mult... Intre timp m-am apucat de tinichigerie. Am inceput cu podeaua portbagajului, pe care am schimbat-o eu cu un prieten. Apoi a ajuns masina la tinichigiu si s-au schimbat urmatoarele: ochelari, semilune spate, oala rotii de rezerva, traversa de la luneta. S-au mai facut niste reparatii si la stalpul dreapta fata, 2 petece la pedalier si alte petece marunte pe unde a fost cazul....

27 Jan 2017, 19:05:
altele ...

27 Jan 2017, 19:07:
poze...

27 Jan 2017, 19:10:
pozee
razvan32
imi place masina. smile.gif
Raul90
In ultimele saptamani m-am ocupat de procesul de antifonare... Am curatat caroseria "pe burta" cu flex si perie de sarma. Apoi au urmat 2 straturi de Korroplex, 2 straturi de grund, mastic pensulabil la suduri, antifonul si la final o mana de vopsea...
Acum masina e pe roti si asteapta sa fie vopsita. Cu ocazia asta voi schimba si culoarea...

26 Mar 2017, 23:15:
poze...
sobolan
up.gif
owy_2010
QUOTE(Raul90 @ 26 Mar 2017, 23:12)
In ultimele saptamani m-am ocupat de procesul de antifonare... Am curatat caroseria "pe burta" cu flex si perie de sarma. Apoi au urmat 2 straturi de Korroplex, 2 straturi de grund, mastic pensulabil la suduri, antifonul si la final o mana de vopsea...
Acum masina e pe roti si asteapta sa fie vopsita. Cu ocazia asta voi schimba si culoarea...

<span class='edit'>26 Mar 2017, 23:15:</span>
poze...
*


superba masina wink.gif
uitati si bucsile fartec bv ptr dvs up.gif
si amintiri placute cu fosta mea dacie 1310 , an 1986 canada wub.gif , asta asa ca tot ai si tu una rosie tongue.gif
Raul90
De curand m am reapucat de masina.... M -a tinut in loc lipsa aripii stanga. Sper ca in scurt timp sa intre la vopsit...

3 Dec 2017, 23:18:
poza

3 Dec 2017, 23:18:
poza
Adrian Frigo
Ce culoare o faci? smile.gif
harby ;))
QUOTE(Adrian Frigo @ 4 Dec 2017, 01:12)
Ce culoare o faci? smile.gif
*


uita-te mai sus tongue.gif
Adrian Frigo
De la
QUOTE(Raul90 @ 15 Mar 2016, 21:22)
Culoarea va ramane aceeasi si in principiu vreau sa ii fac niste retusuri pentru a salva cat mai mult din vopseaua originala...
la
QUOTE(Raul90 @ 26 Mar 2017, 23:12)
Acum masina e pe roti si asteapta sa fie vopsita. Cu ocazia asta voi schimba si culoarea...
este totusi o diferenta,nu crezi?! mellow.gif tongue.gif
Raul90
Adrian Frigo - initial vroiam sa repar zonele afectate de rugina si sa fac niste retusuri de vopsea, dar cu siguranta nu ar fi iesit prea bine. Asa ca am hotarat sa o revopsesc complet , si cu ocazia asta renunt la gri 83 in favoarea lui rosu 28...

Intre timp am reconditionat barele originale si am combinat 2 faruri elba+2 cibie.
opre
Salut, cum ai reusit sa refaci oglinda farului?
Adrian Frigo
Cu alt far! biggrin.gif
opre
smile.gif) ma gandeam si la varianta asta...
Raul90
Exact, am folosit oglinzile unor faruri Elba si sticlele de la niste faruri Cibie...
Raul90
Avand cateva zile libere de sarbatori m-am ocupat de unele detalii. Am polishat ornamentele cromate, am dus la zincat o parte din suruburi, le am ordonat in pungi si i-am pregatit o consola de ts.
Am profitat de faptul ca aveam itp-ul valabil si 27 decembrie am dus actele ca sa o transcriu pe numele meu ,iar in 28 am primit numerele...

12 Jan 2018, 00:38:
poze

12 Jan 2018, 00:40:
poze

12 Jan 2018, 00:41:
poze

12 Jan 2018, 00:50:
trebuia sa fie AR 72 BOD...
Raul90
Ieri ne-am ocupat de aripile fata. Cea de stanga a fost reparata cu o bucata dintr-o aripa de CN. Am schimbat si un petec de la pedalier care nu prea imi placea...

13 Jan 2018, 19:51:
poze

13 Jan 2018, 19:52:
poze

13 Jan 2018, 19:54:
poze

13 Jan 2018, 19:55:
nu stiu de ce sunt intoarse pozele...
Raul90
o.parte din piesele vopsite...

27 Jan 2018, 19:19:
poze

27 Jan 2018, 19:20:
poze
flaviusili
Salut! Imi poti spune cum ai reusit sa zinchezi galben suruburile si elementele alea? Sunt interesat. Mersi!
MuciX
Sunt cadmiate, nu zincate. Sigur gasesti cu gugal.
einstein1984
UE zice sa nu mai folosesti cadmiu... e cancerigen. Habar nu am daca se mai cadmiaza piese pe aici.
Raul90
Din cate stiu eu sunt zincate. Le-am facut la Timisoara. Costa aprox 5 lei/kg. Maine urmeaza sa duc si restul pieselor.
maho
Daca sunt galbui e vorba de cadmiere, cum zice si MuciX (sigur, din ce vad in poze); se mai face, nu-i o problema. Suruburi, saibe si piulite se gasesc si prin supermarketurile de bricolaj, atat cele cadmiate cat si cele zincate. Pt. piese mai mari (astea se platesc la suprafata, nu la kg), cauta ateliere (firme) care fac acoperiri galvanice. O bara de dacie, de exemplu, te duce la vreo 300 de euro (+/- ceva maruntis), depinzand de ce mai e de facut la ea.
Raul90
Ultimele lucrari... Saptamana viitoare sper sa intre la vopsit.

17 Feb 2018, 20:01:
poze

17 Feb 2018, 20:02:
poze

17 Feb 2018, 20:03:
poze
Raul90
Dupa o lunga perioada de slefuit, ieri masina a intrat la vopsit.

25 Feb 2018, 09:44:
poze

25 Feb 2018, 09:45:
poze

25 Feb 2018, 09:47:
poze

25 Feb 2018, 09:49:
poze
iulica89
Este o bijuterie!!!! Nu pot decat sa te felicit pentru determinarea de care ai dat dovada in acest proiect.

Acum urmeaza o alta faza importanta si anume asamblare la care iti doresc sa decurga cat mai lin si cat mai repede!
DACIOTUL_97
Mi-a luat ochii 052.gif Foarte frumos !
Raul90
iulica89 - Multumesc ! Si eu sper sa asamblez masina cat mai repede ca deja are mai bine de un an de cand e bucati. Bafta si tie!

DACIOTUL_97- merci !
sobolan
up.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.