Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 1972
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2
sobolan
eu n-am facut referiri anume....am zis intr-o doara smile.gif
harby ;))
Stiu domnu'!! Stai linistit. Voiam sa lamurescpe aici 😊
grund: https://flic.kr/p/MVp6UY
harby ;))
mi-au facut ziua mai buna aceste poze!
https://www.flickr.com/photos/93999484@N02/...157672495930466
Patronu'
Superba ! Succes !
harby ;))
Saru'mana!
Ti-am mai zis, daca ma aproprii de masina ta, iarasi ma iau pandaliile si vreau sportiva =)).
Patronu'
Bine ca stam departe. Daca iti iei si doua sportive esti mai tare decat crainiciuc
harby ;))
Vezi ca o sa vin cu troaca alba la primavara sa te vizitam smile.gif).
https://www.flickr.com/photos/93999484@N02/...57672495930466/
Noutati!
Miercuri vine la echipat.. si sper sa ma prindem si ultima transa de atestare...
Stefan.alex78
A iesit frumos mosule. Sa " ai grija cu mobila, sa nu zgarii parchetu". Deci fara graba!
roby_1300_rap
QUOTE(maho @ 7 Oct 2016, 09:37)
Ia baga niste lere si masoara distanta dintre electrozi, pare f. mica (cam asa era la mine, cand aveau 0.4).
*


0,7 am pe ele verificate la lera smile.gif cum le-am luat asa o ramas distanta smile.gif
harby ;))
https://www.flickr.com/photos/93999484@N02/...th/30186999850/
Noutati!
Am adus masina la Pitesti si am debarcat-o la un bun prieten la service. Multumiri!!!
E prima oara cand o vad pe viu. Vopseau e tare frumoasa si are foarte putine zone cu greseli (minore), o sa o ducem si la polish. In schimb mai avem de retusat la interior, tratat, dat cu ceara si multe alte operatii.
Am descoperit ca tapiteria e foarte rupta si am decis, desi mai mult tata, sa luam una noua de la un prieten. Arata foarte bine si e ok facuta, desi e turceasca! A meritat banii. Decat sa ne chinuim sa gasim un mester bun..
Apoi am cautat peste tot pe unde am pus piesele.. greu cu aceasta treaba. Este un Logan Van extra plin cu ele.
Trebuie sa dam motorul jos si sa l cosmetizam! Apoi electrica, de care ma ocup eu(munca de chinez batran) si alte lucruri de pus.
Per total ma declar multumit. Se puteau sa se faca anumite lucruri si mai bine. Important e ca la primavara sa ne distram la intalnire si sa ne rasplateasca munca, timpul si banii prin amintiri de neuitat!
DACIOTUL_97
Tare frumoasa e mestere ! Nu te grabi cu ea ca mai e pana la primavara biggrin.gif Astept cu nerabdare sa mergem cu totii pe la intruniri...frumos,elegant.. cool.gif
harby ;))
Am lucrat cu voie buna azi, cam cald si bine in service. Am luat chedere noi si culise.
M-a chinuit instalatia.. reconditionata completa.
alte poze aici. Chedere si culisele din interiorul geamurilor sunt noi, produse de vm comp si sunt nesperat de ok!
https://www.flickr.com/photos/93999484@N02/...495930466/page2
Stima domnului, ne-a ajutat mult azi cand am pus tapiteria. Si o sa ne ajute in continuare. Asa oameni sa tot fie!
maho
Misto vopseaua, seamana cu a mea (cu lac inclus, + lacuire dupa). Hai, ca nu mai e mult! smile.gif
harby ;))
QUOTE(maho @ 26 Oct 2016, 13:25)
Misto vopseaua, seamana cu a mea (cu lac inclus, + lacuire dupa). Hai, ca nu mai e mult! smile.gif
*


Saru'mana! Doar putin... blink.gif radmasa.gif
Au ajuns si anvelopele, Taurus, desi comandasem de vara pana la Pitesti s-au metamorfozat in unele de iarna. Le pun asa si daca sunt prea deranjante le voi schimba, dar nu sunt mofturos. Am montat si parbrizul, luneta si tapiteria... imi vine sa o pup de cat de frumos vine. Multumesc!
Puntea, scuturile, alte piese sunt la sablat..si vopsit.
poze in curand.
flaviusili
Salut! Frumoasa treaba! De unde ai facut rost de material pentru tapiseria de plafon si cat a fost?
harby ;))
@flaviu mersi frumos! ai pm biggrin.gif
Am facut cu randul prin portbagaj...tractiune animala pe spate. Azi s-au facut putine lucruri, deoarece am avut alte treburi. Maine speram sa ii punem conductele, rezervorul, interiorul si anexele de la motor. Motorul va fi scos si el, dupa ce reusim sa montam puntea spate (saptamana viitoare, sa vina piesele de la sablat+vopsit).
sobolan
up.gif
Rob3rto
Bravo ma, e super frumoasa, abia astept s-o vad facuta si pe aia rosie sleep.gif

Sper ca n-a ramas chit la imbinarea aripilor cu fusta, crapa foarte repede dry.gif
harby ;))
QUOTE(Rob3rto @ 28 Oct 2016, 16:51)
Bravo ma, e super frumoasa, abia astept s-o vad facuta si pe aia rosie sleep.gif

Sper ca n-a ramas chit la imbinarea aripilor cu fusta, crapa foarte repede dry.gif
*


Da, nu a ramas chit, ci e pus mastic.
Mersi mister!! Si eu astept. Sa ne vedem curand cu babele ph34r.gif
harby ;))
alte noutati. Vrem sa-i auzim glasul si apoi dam motorul jos sa-l curatam cum trebuie.. suntem cam pe dos la procedee,dar macar sa iasa cum trebuie la final.
https://www.flickr.com/photos/93999484@N02/...57672495930466/
poze noi cu ce am mai facut. Mi-a mancat sufletul inima de cheder, ci nu, nu o sa iau inima de cheder noua din Romania. Mai bine mai astept pana la primavara si fac comanda pentru toate 3 masinile..
O sa mai iau la mana instalatia in fata, sa curat papucii si firele. Am sa pun si pompa electrica de lichid de parbriz, dar si cea de la picior, mai mult de forma(deocamdata).
sorin105
Nici in RO nu se mai găseste inimă de cheder noua.

Inima de cheder a masini arată ok.
roby_1300_rap
wink.gif)+31 Oct 2016, 23:19-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 31 Oct 2016, 23:19)
alte noutati. Vrem sa-i auzim glasul si apoi dam motorul jos sa-l curatam cum trebuie.. suntem cam pe dos la procedee,dar macar sa iasa cum trebuie la final.
https://www.flickr.com/photos/93999484@N02/...57672495930466/
poze noi cu ce am mai facut. Mi-a mancat sufletul inima de cheder, ci nu, nu o sa iau inima de cheder noua din Romania. Mai bine mai astept pana la primavara si fac comanda pentru toate 3 masinile..
O sa mai iau la mana instalatia in fata, sa curat papucii si firele. Am sa pun si pompa electrica de lichid de parbriz, dar si cea de la picior, mai mult de forma(deocamdata).
*



cer drepturi de autor pentru ideea cu pompitza electrica radmasa.gif
harby ;))
te las sa te dai o tura, e bine?
Am mai fost azi la masina, am schimbat volanul (am pus de 1100,cam stramb, sa vedem daca se redreseaza), curatat tampoanele de la meneta de schimbare trepte, scos nenorocirea de nuca din plexi.. 15 min am stat..si tot am spart-o,oricat am incercat. Fixat blocul de lumini si mici maruntisuri.
Dinica Mihnea
O idee: la a mea am pus pompita electrica si am integrat butonul in pompita de picior. Adica am bagat un butonas inauntrul ei si cand apesi actioneaza stropitoarea...asa multumesti si utilul si placutul...
harby ;))
Mersi pentru idee,doar ca nu vreau sa stric pompa, iar daca cumva se va strica cea electrica, sa pot trece print-o conexiune de furtune la modul normal smile.gif. Plus ca batranii se "excita" cand vad ca au pompa in pedalier..
Ov
QUOTE(harby)
scos nenorocirea de nuca din plexi.. 15 min am stat..si tot am spart-o,oricat am incercat.
*



asteapta nervos.gif
harby ;))
@ov o sa-ti gasesc altele, ca oricum era prea urata =)) iar sparta nu sta bine in colectia ta.
Ov
prea urata nu exista, am o uratenie de nu mai dormi linistit noaptea tongue.gif
si nu ma deranjeaza daca e sparta, am si sparte in colectie smile.gif
roby_1300_rap
QUOTE(Ov @ 2 Nov 2016, 10:49)
asteapta nervos.gif
*




m-am abonat inaintea ta la ea radmasa.gif
harby ;))
update
Dinica Mihnea
Nici noi n-au fost asa ohmy.gif
oldtimercraiova
Bravo Stefan! Imi place....
harby ;))
Intrucat nu voi mai da gauri in capota vopsita, voi pune scris despartit fara picioruse (nou) lipit cu banda dublu-adeziva transparenta (cu ajutorul unui prieten bun) blush.gif .
Am mai pus si suportul de claxoane, reconditionat + claxonul reconditionat de mine. Am curatat delcoul (ca era prafuit si gazaz) + inlocuit fisele de Urziceni cu unele Autolite siliconice.
Trebuie sa iau scutul de pe spate de la vopsit si sa ii montez conductele, apoi puntea (cu absolut toate componentele noi, vopsite, doar sa am timp sa le montez).
Azi, imi propusesem sa fac mai multe, insa am dat de cel putin 5 ori jos bara, deoarece nu venea cum trebuie.. si asa nu prea imi place bara, ca pe dreapta e stramba, iar aripile nici nu zic (dreapta turceasca si sofer conex, desi cea turceasca vine muuuuult mai bine!!).


Mai continuam dupa revelion.
sobolan
aripile turcesti is foarte OK ,am si eu una de rezerva pe-acasa,cadea super pe o dacie ca a mea in remat....alea Conex is PENALE ,nu cad la gauri,trebuiesc regaurite,fac "burta" la montaj,ruginesc inexplicabil ......cauta aripi zincate,am eu pe masina,cad super-ok,is romanesti facute de o cooperativa ceva dar is bune de tot......in rest masina e FAINA,sa te bucuri de ea smile.gif
harby ;))
Mersi, sobolan! Intr-adevar, m-am lamurit. Chiar recomand aripile turcesti, conexul dupa ce ca e facut prost mai are si o tabla foarte ciudata.

In alta ordine de idei, maine lucram la masina. Suntem foarte ocupati si lucram cand putem. Teoretic, pe 22 aprilie, cand este retroparada, o sa ajung cu masina la Bucuresti, deoarece eu am o simulare la politehnica.

O sa mai urmeze poze.
Ov
pai si unde gasim aripi turcesti biggrin.gif ?
Victor3001
Care-i faza cu aripile ca nu ma prind?....ai aripi de Connex pe ea sau?
DACIOTUL_97
Era o fabrica in Suseni judetul Arges care producea elemente de caroserie turcesti,inclusiv aripi.Nu stiu daca se mai fabrica ceva acolo.
Ov
M-ai zapacit cu propozitia ta. Tu ce intelegi din ea?
sobolan
QUOTE(Ov @ 6 Mar 2017, 11:58)
pai si unde gasim aripi turcesti biggrin.gif ?
*



aripile turcesti is bune-bune,fara misto.....connex si asam nu-s turcesti,is GAINARII,nu faceti confuzie,la turci au fost si sunt inca(probabil) multe dacii si de aia mai faceau si ei piese pentru ele,toate jantele de aliaj(CMS,ELBA,etc) is facute la ei si sa stii ca-s rezistente.....
Ov
*multe R12 vrei sa zici. S-a fabricat si la ei pana prin 2000.
DACIOTUL_97
Daca de mine era vorba,imi cer scuze daca nu s-a înteles mare lucru.Deci,din cate stiu,turcii aveau o fabrica in judetul Arges.Fabricau elemente de caroserie (nu stiu daca si alte piese).
sobolan
QUOTE(Ov @ 7 Mar 2017, 11:42)
*multe R12 vrei sa zici. S-a fabricat si la ei pana prin 2000.
*



pai da...si o aripa de-a lor bate si una de-a noastra de uzina.....la ale nostre oem tabla e subtire,la alea de conex e totul cum e..... wink.gif
razvan1985
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 7 Mar 2017, 18:18)
Daca de mine era vorba,imi cer scuze daca nu s-a înteles mare lucru.Deci,din cate stiu,turcii aveau o fabrica in judetul Arges.Fabricau elemente de caroserie (nu stiu daca si alte piese).
*


Fabrica,era la Suseni,si fabrica elemente de caroserie,rezervoare...
Tabla buna,groasa,am avut o aripa 1300 noua,de fațã.

7 Mar 2017, 18:46:
Gean Otomotiv,se numea societatea.
sorin105
QUOTE(razvan1985 @ 7 Mar 2017, 18:44)
Fabrica,era la Suseni,si fabrica elemente de caroserie,rezervoare...
Tabla buna,groasa,am avut o aripa 1300 noua,de fațã.

<span class='edit'>7 Mar 2017, 18:46:</span>
Gean Otomotiv,se numea societatea.
*


Faliment..

Se gasesc aripi noi in turcia aproximativ 80-90 lei bucata,va luati o remorcă si va puneti la drum,cumpărați tot si aduceți in Ro icon_mrgreen.gif
harby ;))
S-a mai lucrat cateceva pe la masina, un video cu ea, mai sunt detaliile de pus la punct + ITP.
https://www.youtube.com/watch?v=TRTR8-53NtQ
vallyyy
Superba ! am vazut-o live de vreo cateva ori dar nu am stiut ca are si topic aici
harby ;))
se poate inchide aici, masina s-a vandut de vreo 2 ani biggrin.gif o sa revin cu actualizari pentru celalalt 1300, care e la vopsit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.