Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: suport roata rezerva grand scenic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
vl77bar
Buna ziua. Sunt nou pe forum si as dori sa stiu daca poate cineva sa puna poze cu un suport pentru roata rezerva normala pentru renault grand scenic an 2005. Nu are suport roata rezerva si vreau sa fac unul, dar nu stiu cum arata. Va multumesc!
miciceii
Salut!
Asa arata suportul si este din fibra de sticla.
P.S.
Ai frana de mana electrica sau manuala?
vl77bar
Ms. Frana de mana electrica.


29 Feb 2016, 20:44:
Acel suport este pentru roata de rezerva normala, ca mi se pare cam mic.
R19/16v
user posted image
miciceii
..da este pt.205/60/16,eu am in el acum butelia de GPL de 56litri.
vl77bar
Nu stie cineva un suport de vanzare?
jas2
Dezmembrari
ionitagelu
Suportul de fibra de sticla pentru Grand Scenic este acelasi cu cel de pe Scenic normal ? Niste coduri are cineva ? Vreau sa cumpar de la dezmembrari si nu stiu daca se potriveste. Am nevoie pentru un Grand Scenic din 2004 cu frana de mana mecanica manuala. E vreo diferenta in functie de frana de mana ? Multumesc.
R19/16v
Nu sunt la fel.
ionitagelu
Ma poate ajuta cineva cu codul suportului rotii de rezerva din fibra pentru Grand Scenic 2? Se potriveste de la alt model (ex. megane 2 break sau altceva ? ). Multumesc.
R19/16v
GS nu are suport de roata de rezerva din "fibra". Roata e sub masina.
Mihai_lm
Salut,
Am găsit și eu la grand scenic locul unde ar trebui sa fie rezerva. Undeva in dreapta.
Nu mă prind însă cum se atașează de mașină ...
Are ceva suport, șurub ?
Mulțumesc .. !
Skyppy
Salut. Ai aflat cum se prinde roata sub mașină? Mă interesează și pe mine
BiGBearRO
cu asa ceva http://www.usedecus.com/en/renault/scenic-...2-8200214062-a/
Skyppy
Cum Dumnezeu se montează măgăoaia?
Skyppy
Am găsit, pentru cei interesați, cum se montează suportul și roata de rezervă. Merge și una de dimensiuni normale.
https://www.drive2.ru/l/10464197/
Zsolt86
Salutare.Am luat un Scenic SH 1.5, dci, 81kw,din 2011 ,7 locuri din germania si acum are cauciucuri 235/45 ZR17
In brief-ul(talon-ul) nemtesc are trecut doar 205/60 R16 si in celalalt act (ceva certificat de autenticitate)are si 205/55 R17.
Cei care aveti aceasta masina, ce dimensiuni aveti trecute in talon?
Urmeaza sa ma duc cu ea la RAR pentru identificare si nu as vrea sa fiu intors din drum pentru cauciucuri.

Multumesc.
Aerius
Am mai vazut Grand Scenic III cu jante pe 18” (Mille Miles) si tind sa cred ca nu erau puse de proprietar. 052.gif
Mihai_lm
Salut
Si eu am de un an un Scenic 3 tot cu 7 locuri si am avut si eu nedumeriile astea. Anume, in CIV am trecute niste dimensiuni(4 combinatii toate cu 205) , in Talon 2 combinatii, ins pe tocul usii automobilului sunt mai multe variante, inclusiv cu latime mai mare la cauciuc...

Interesant ...
Aerius
Acum in talon nu se mai trec dimensiunile, iar pe tocul usii parca sa zic ca sunt dimensiunile din carte.
yocozoro
205/60 R16
205/55 R17

atat stie RAR Romania.
in principiu poti sa faci omologare artizanala cu alte dimensiuni de jante sau anvelope dar se plateste extra si depinde de cheful inginerului de la RAR!!

eu am Grand Scenic 2013 tot cu dimensiunile acestea

vsebir
Salutări! Suportul pt rezervă la grand scenic poate tine o roată de dimensiuni normale?
Ovys
Daca te referi la Grand Scenic III cu 5 locuri si suportul de plastic interiorul portbagajului, atunci raspunsul este da. Eu am roata de rezeva de 205x60R16.
vsebir
[quote=Ovys,5 Jul 2019, 14:11]
Daca te referi la Grand Scenic III cu 5 locuri si suportul de plastic interiorul portbagajului, atunci raspunsul este da. Eu am roata de rezeva de 205x60R16.
*

[/quoe]
Pentru GS II am întrebat. Am pus o roată de 205/55 r16, sper sa nu o pierd pe drum.😁
ProfiBv
La Grand 3 cu 7 locuri . e roata mica . M-am uitat la mine si cred ca cea normala ar fi mai jos decat scutul motor... nu am probat insa si nici nu cred ca tine , de 2 ani nici nu am miscat sistemul si fiind sub portbagaj , afara , sigur e rugunit.... sper sa nu am nevoie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.