Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intalnirea Dacia Clasic 2016
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2
Albert Einstein
Retromobil Club Romania organizeaza in perioada 6-8 mai 2016 evenimentul anual "Intalnirea Dacia Clasic" ce se va desfasura si in acest an in Brasov.

Locul de intalnire va fi ca de obicei parcarea motelului Timisul de Jos unde participantii sunt asteptati in dupa-amiaza zilei de vineri 6 mai. Seara zilei de vineri va fi rezervata sosirii participantilor, cazare, discutii.

Sambata intre orele 10 si 14 se va desfasura in Piata Sfatului expozitia vehiculelor istorice (accesul masinilor se face pe baza de inscriere si transmitere copie CI cu mentiunea "vehicul istoric" - in baza locurilor ce vor fi agreate cu Primaria Brasov - pe adresa de mail secretariat@daciaclasic.ro). Pentru vehiculele istorice va rog sa transmiteti numarul persoanelor participante pentru fiecare masina. (adulti + copii).
Intre orele 15 si 20 in parcarea motelului va avea loc expozitia tuturor vehiculelor participante, pe modele si categorii, jocuri si concursuri, muzica, DJ, invitati speciali, bazar auto. Nu este nevoie de inscriere.

Ziua de duminica va fi rezervata intoarcerii catre casa.

Cazarea participantilor la motelul Timisul de Jos se va face prin rezervare telefonica la nr 0752041041 - receptie - in limita locurilor, in ordinea solicitarii si achitarii unui avans catre motel. Toate camerele sunt rezervate participantilor la eveniment, va rugam mentionati ca sunteti participanti cand faceti rezervarea.

Pe masura ce apar noutati va vom tine la curent.
claumob
Incercam sa ajungem...
BH 59 FIF
Va recomand sa sunati cat de repede pentru rezervari la hotel. Azi dimineata pe la 10 mi-au spus ca deja nu mai au apartamente libere (ca asa e sau nu asa habar n-am, dar cert e ca asta mi-au spus).
maho
Nu ma surprinde ca se "evapora" repede locurile. biggrin.gif
Anul asta renunt la cazare. Daca in Piata Sfatului intra doar istoricele cu mentiunea in c.i., atunci o sa vin "per pedes", iar cu masina la motel.
Mai sunt in carti drona (pt. filmare aeriana) si antemergatorul ?
harby ;))
Parcarea sa ne ajunga!
Sa ne vedem cu bine toti 😀. Mie imi pare rau de anumite masini care meritau sa stea in piata,dar n-au atestat.
tergeo1
Eu am sunat acum si am facut rezervare. Sunt locuri, trebuie doar sa specificati ca doriti pentru eveniment, deoarece tot motelul este rezervat pentru noi.
roby_1300_rap
de curiozitate cam ce tarife sunt pe camera ? smile.gif
GrosseCali
Păcat că partea cea mai frumoasă e doar pentru doamnele atestate... smile.gif
by_pilu
Sunt și atestate cu defecte mai mari și mai bombe decât altele care nu sunt atestate...
serady
eu vin...cu o 1300 si un sport...mi se rupe de atestat,sa ne intalnim sa povestim

GrosseCali
QUOTE(by_pilu @ 14 Feb 2016, 19:37)
Sunt și atestate cu defecte mai mari și mai bombe decât altele care nu sunt atestate...
*


De acord icon_mrgreen.gif
sobolan
QUOTE(maho @ 12 Feb 2016, 18:08)
Daca in Piata Sfatului intra doar istoricele cu mentiunea in c.i., atunci o sa vin "per pedes", iar cu masina la motel.

*



deci se face "discriminare" .... radmasa.gif

QUOTE(by_pilu @ 14 Feb 2016, 19:37)
Sunt și atestate cu defecte mai mari și mai bombe decât altele care nu sunt atestate...
*



corect......
Ov
QUOTE(roby_1300_rap @ 13 Feb 2016, 20:58)
de curiozitate cam ce tarife sunt pe camera ? smile.gif
*


130 roni dubla
maho
QUOTE(sobolan @ 14 Feb 2016, 21:17)
deci se face "discriminare" ....  radmasa.gif

Nu ma simt "discriminat", atata timp cat:
-In ultimii 2 ani am fost cu masina la expo din Piata Sfatului, fara sa platesc nimic, si nu m-am facut de ras cu ea, a fost acceptata din prima, pe usa din fata, nu "permisa" din bunavointa, la fata locului, "pe sestache" (nimic rau in asta);
-e decizia organizatorilor (si a fost anuntata de anul trecut) de a impune restrictia asta (si o respect), si a mea de a nu o atesta; ramane de vazut daca se va dovedi un pas inainte fata de intalnirile anterioare, cum au fost precedentele, avand in vedere ca deja e introdusa o breșã in ansamblul intalnirii de doua zile, intre atestati si neatestati; a intrat deja un "partial" in titlul topicului, chiar daca nu scrie.
-am zis mereu:
QUOTE(maho @ 5 Jun 2014, 20:10)
nu de aia mi-am facut masina (pt. vreo cupa, premiu de frumusete sau hartie)

si imi mentin opinia; masina mea arata de expozitie mereu, cand plec la orice drum, nu-i nevoie sa merg in Piata Sfatului pt. asta.
-nu am nevoie de Piata Sfatuui ca sa ma intalnesc cu colegi dacioti.
Cam atat despre "discriminare".
sobolan
automat ca odata ce accepti participarea respecti si regulamentul dar mi se pare oarecum ciudat smile.gif ....asta e parerea mea......
Ov
Singurul lucru pe care vreau eu sa-l mai spun vis-a-vis de cine intra si cine nu este ca anul asta nu mai mai ocup eu de lista de participanti wink.gif; m-am auto-penalizat pentru experienta anilor trecuti.
BH 59 FIF
Am spus-o si o repet, nu va mai faceti atatea probleme in legatura cu Piata. Atmosfera din parcarea hotelului este oricum mult mai tare.
CEZARCT82CEZ
Prezent am facut deja rezervarea la hotel.Salutari tuturor colegilor! Sa ne vedem cu bine!
95bogdi
QUOTE(BH 59 FIF @ 15 Feb 2016, 15:55)
Am spus-o si o repet, nu va mai faceti atatea probleme in legatura cu Piata. Atmosfera din parcarea hotelului este oricum mult mai tare.
*


dada , pe unde veniti anu asta ? biggrin.gif
iustin_uap
*Am postat comentariul asta si pe un alt forum, unde se discuta despre intalnire, dar am considerat ca n-ar strica sa-mi spun parerea si aici.

Evident, expozitia nu e totul, dar e o parte importanta a intregului. Mi se pare anost sa bati sute de km, iar apoi sa ramai de amanet 4 ore si aici nu cred ca ma refer neaparat la mine, ca stiu ca masina nu-i perfecta, dar mi-e greu sa las deoparte faptul ca foarte multi dintre cei care participa au masini intr-o stare foarte buna, dar din diverse motive nu au atestat.

Eu unul planuiesc sa atest masina dupa o reconditionare facuta, sper eu, cat mai bine posibil si nu in pripa pt. a obtine participarea la o expozitie.

Respect eforturile organizatorilor, inteleg incidentele mai putin fericite din anii trecuti si faptul ca niciodata nu vor putea fi multumiti toti cei interesati, dar cred ca exista si varianta unei selectii riguroase facute de catre o comisie, pe baza unor criterii bine stabilite (vechime, stare, originalitate, raritate, reconditionata/restaurata/intretinuta etc.) si a unei liste de back-up in caz de neprezentare, sau altceva, care ar fi permis expunerea unui numar mai mare si mai divers de masini.
Ov
Iustin, daca tu organizezi un festival de muzica de pian in Piatra Neamt si vreau sa particip si eu, dar nu prea stiu inca sa cant foarte bine ca abia m-am apucat de pian si mai mult de ceata lui pitigoi nu-mi prea-mi iese acum, ma primesti si pe mine in festival? Ca vin de la aproape 400km si sunt dispus sa platesc si taxa de participare si daca tot bat drumul pana acolo n-as vrea sa fiu doar spectator. Lumea oricum cred ca s-a saturat numai de melodii perfecte si vrea sa auda si "altceva".
maho
QUOTE(Ov @ 16 Feb 2016, 10:11)
Lumea oricum cred ca s-a saturat numai de melodii perfecte si vrea sa auda si "altceva".
*


Aici se incadreaza si .. ce-am auzit anul trecut in parcare?
C'mon, stiu ca poti mai mult de-atat. Sa nu-mi zici de "drepturi de autor", la o petrecere privata.
Ov
Maho, ma scuzi ca nu ti-a placut muzica, dar nu stiu daca ai observat n-am fost eu la "butoane".

Anul asta aducem boxele clubului, tu vii cu muzica, ok?
maho
Daca voua v-a placut, e ok.
Vreo 3 GB pe-un card micro-sd ajung, cred? biggrin.gif
GrosseCali
@Ov
Nu prea are sens comparația cu festivalul de pian... sau cel puțin nu-i văd eu sensul... dat fiind faptul că sunt destui talentați "neatestați" și în muzică (poate că trebuia să dai exemplul unui pianist foarte bun dar care nu face parte din nicio asociație.. sau niciun club al pianiștilor).... așa cum sunt și multe mașini impecabile neatestate, cu proprietari dornici de a le expune ca pe niște trofee proprii.
În opinia mea... ar fi fost drăguț să se facă o listă cu condiții de îndeplinit pentru participare(lucru absolut firesc) și eventual să se perceapă o taxă de participare la expoziție celor care nu au mașinile atestate RCR dar îndeplinesc condițiile. Oi fi greșind eu... dar e păcat ca party-ul public anual al Daciei 1300 să se transforme mai mult sau mai puțin într-un party privat al secțiunii Dacia RCR. blush.gif smile.gif
iustin_uap
QUOTE(Ov @ 16 Feb 2016, 10:11)
Iustin, daca tu organizezi un festival de muzica de pian in Piatra Neamt si vreau sa particip si eu, dar nu prea stiu inca sa cant foarte bine ca abia m-am apucat de pian si mai mult de ceata lui pitigoi nu-mi prea-mi iese acum, ma primesti si pe mine in festival? Ca vin de la aproape 400km si sunt dispus sa platesc si taxa de participare si daca tot bat drumul pana acolo n-as vrea sa fiu doar spectator. Lumea oricum cred ca s-a saturat numai de melodii perfecte si vrea sa auda si "altceva".
*



Sugestia mea nu continea numai plata taxei de participare, ci si o selectie. Cristinica si Lastunul domnului de la Baia Mare sunt doua exemple de masini in stare foarte buna care mi-au venit acum in cap si care nu vor putea fi expuse. In cazul asta, si-n altele, nu cred ca-i vorba de "ceata lui pitigoi".
tunderbird
QUOTE(Ov @ 15 Feb 2016, 12:44)
Singurul lucru pe care vreau eu sa-l mai spun vis-a-vis de cine intra si cine nu este ca anul asta nu mai mai ocup eu de lista de participanti wink.gif; m-am auto-penalizat pentru experienta anilor trecuti.
*



Intrebare intrebatoare:

Eu as vrea sa vin cu o 1310 care fiind din '87, inca nu poate fi atestata ca vehicul istoric.
Lasand la o parte faptul ca masina are 46.000 km si arata impecabil deoarece a fost pastrata numai in garaj, pentru ca inca nu are mentiunea in CIV nu tin mortis sa merg cu ea in Piata Sfatului.
Dar in calitate de membru RCR care participa la un eveniment RCR cu o masina ce urmeaza a fi atestata in 2017, se contabilizeaza participarea la eveniment? Intreb asta pentru ca am auzit pe cineva odata spunand ca "inainte de toate acest club este format din oameni...".
Daca raspunsul este afirmativ, solicit precizare cu privire la procedura de inscriere la evenimentul clubului pentru cazul pus in discutie!


Tocmai am sunat si mi-au zis ca nu mai sunt camere la hotel si m-au indrumat catre motel Darste 0758103111/0268340188.

Alte intrebari intrebatoare:
Organizatorul a luat in calcul faptul ca hotelul acela ar putea deveni neincapator? In cazul acesta cei care se cazeaza la Darste unde servesc masa de pranz oferita de club?
Ca sa beneficiezi de masa oferita de club trebuie sa fii doar prezent cu o masina istorica sau sa fii si platitor de cotizatie la RCR?
BH 59 FIF
De obicei, toata tevatura cu Piata Sfatului mi se parea extrem de atragatoare si consideram un deziderat a fi acolo (multumesc pe aceasta cale lui Ov ca mi-a permis accesul si anul trecut). Nu stiu de ce insa, anul asta nu mi se pare deloc interesanta expozitia in sine. In schimb, anul asta gasesc extrem de interesanta varietatea de masini care se anunta a fi prezenta in parcare si obiectiv vorbind, nici nu stiu daca voi face deplasarea in Piata in 7. Hai sa fim seriosi, is frumoase, is bibilite, is lucioase dar is 50 de masini identice vopsite in aceeasi paleta de 5 culori. In parcare in schimb... Stiti voi, uniune in diversitate smile.gif .
Faza cu Piata e eveniment RCR 100%, cinste lor. Restul .... asta e eveniment Dacia Clasic in adevarata acceptiune a termenului.
tunderbird
Parerea mea personala este ca s-ar cere o schimbare de locatie ...
Ov
Poate chiar si de organizatori. Iti amintesc ca mai avem o luna pana la alegeri si de data asta te-ai putea implica cu mai mult decat un vot negativ in conducerea echipei Dacia Clasic. Mai ales ca statutul de membru in comisia tehnica iti oferă experiența necesară pe care noi nu o avem.
tunderbird
Eu zic ca experienta nu are nicio legatura cu statutul. Experienta se castiga in timp si ramane atat cat traiesti dupa care o iei cu tine in groapa... statutul ala este trecator, ieri n-a fost, azi este, maine nu se stie... exact cum spuneai "mai avem o luna pana la alegeri..."

Nu este vorba de vot negativ aici, sunt doar niste probleme puse in discutie de mine in calitate de potential participant. Eu am invatat prin tinerete despre competitie, ca ea stimuleaza performanta si ca ideile combative conduc la alegerea solutiei de succes, bineinteles fara a exclude lucrul in echipa.

Eleanor Roosevelt spunea cam asa:
" Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane!"
Eu as vrea sa cred ca macar sa putem ajunge la nivelul de a discuta evenimentele trecute pentru a le imbunatati pe cele viitoare.
Ov
De acord cu tine, dar discutiile astea au loc in privat impreuna cu toata echipa organizatorica si implica si o responsabilitate ulterioara. Altfel e usor sa faci propuneri cand le aplica altul.

Si cat timp "discutiile" astea au loc in mediul public nu sunt decat de fatada si nu le vad decat ca pe niste intepaturi de la un coleg de club care ar fi trebuit sa stie pana acum din experienta sa ca un ajutor vine punand mana nu purtand discutii sterile pe forumuri.
tunderbird
Ok, deci intrebarile mele au fost percepute doar ca niste intepaturi pe forum!

Din asta inteleg ca exclusiv cei cu masini istorice la modul oficial/legal (adica cu mentiunea trecuta in CIV) pot sa se inscrie ca participanti pe lista cu numarul de persoane.

Ok, regula este regula si trebuie respectata. Ramane de vazut si daca atunci va fi respectata de toata lumea. Ca atare prefer sa astept anul de gratie 2017 ca sa pot atesta masina si sa pot participa respectand intocmai regulile organizatorului, avand in acelasi timp si speranta ca cineva se va gandi si la schimbarea locatiei.

Referitor la punerea umarului la organizare, daca iti amintesti anul trecut am vrut sa vin in calitate de organizator, dar ai zis ca deja locurile erau ocupate.
Poate ca as fi venit anul acesta daca as fi fost convocat la timp asa incat la jumatatea lui februarie sa pot si eu gasi o camera la hotel pentru primul weekend al lui mai... dar se vede treaba ca este o tendinta generala pe meleagurile astea ca totul sa fie intors invers: subalternii trebuie sa traga de maneca pe sefi ca sa le dea de lucru, si nu sefii sa faca vremelnic un plan de lucru cu distribuirea sarcinilor fiecaruia.
Ov
QUOTE(tunderbird @ 17 Feb 2016, 12:21)
si nu sefii sa faca vremelnic un plan de lucru cu distribuirea sarcinilor fiecaruia.
*



Asta-i chiar culmea. Noi suntem multumiti cu ce facem. Tu nu esti, si daca nu esti atunci vino cu propuneri concrete nu cu vorbe aruncate aiurea pe forumuri. Normal ca am luat ca intepaturi tot ce-ai spus pentru ca traiesc cu speranta ca esti un om inteligent si ai inteles perfect ce scria in comunicat.

Si daca cumva ti-a ramas vreun aspect neclar imi voi rapi cateva minute din timpul meu pretios de mare "sef" sa-ti dau niste explicatii; si anume:

QUOTE
se contabilizeaza participarea la eveniment?

- daca vii cu masina din '87 si esti membru RCR ti se va contoriza ca participare chiar daca nu vei intra in piata sfatului;

QUOTE
solicit precizare cu privire la procedura de inscriere la evenimentul clubului pentru cazul pus in discutie!

- "Intre orele 15 si 20 in parcarea motelului va avea loc expozitia tuturor vehiculelor participante (aici intri si tu), pe modele si categorii, jocuri si concursuri, muzica, DJ, invitati speciali, bazar auto. Nu este nevoie de inscriere."
Explicat pe intelesul tuturor: nu exista nicio procedura de inscriere pentru cei ce nu intra in piata sfatului pentru ca daca ar fi existat ar fi fost specificata. Pur si simplu daca ai o masina clasica nemodificata (asa cum spui ca ai), vii in parcarea motelului si vei primi mult dorita prezenta;

QUOTE
Organizatorul a luat in calcul faptul ca hotelul acela ar putea deveni neincapator?

- evident, chiar in comunicat scrie asa: "Cazarea participantilor la motelul Timisul de Jos se va face prin rezervare telefonica la nr 0752041041 - receptie - in limita locurilor, in ordinea solicitarii si achitarii unui avans catre motel.". Daca nu mai ai loc acolo, personalul de la receptie te va indruma spre un alt hotel (din acelasi grup) care se afla foarte aproape de motel. Exact asa a fost si anul trecut. Si asta e si unul din motivele pentru care am ales acest loc.

QUOTE
Ca sa beneficiezi de masa oferita de club trebuie sa fii doar prezent cu o masina istorica sau sa fii si platitor de cotizatie la RCR?

- datorita experientelor de anul trecut si pentru a mai filtra din cei care vin doar pentru "masa", anul acesta (cum dealtfel nici nu apare in comunicat) nu se ofera nicio masa.

Alte nelamuriri mai ai pe alte subiecte sau poate chiar pe aceleasi?
tunderbird
QUOTE(Ov @ 17 Feb 2016, 13:52)
- datorita experientelor de anul trecut si pentru a mai filtra din cei care vin doar pentru "masa", anul acesta (cum dealtfel nici nu apare in comunicat) nu se ofera nicio masa.

Alte nelamuriri mai ai pe alte subiecte sau poate chiar pe aceleasi?



Ei uite ca pentru mine ca platitor de cotizatie RCR, este importanta si masa!
Participantul aflat in situatia mea suporta benzina, cazarea si masa.
Timpul pierdut nu se pune la socoteala pentru ca se afla in contrabalans cu pasiunea.
Si asta in conditiile in care nu ii este permis accesul in Piata Sfatului.
Organizatorul ce contributie mai are in acest caz? Doar sa contorizeze participarea?

Multe multumiri pentru lamuriri... si scuze daca am deranjat prea tare cu "intepaturile" mele!

LE: foarte ciudat este ca filtrul acesta cu lipsa mesei nu prea a dat rezultate, hotelul fiind deja ocupat... mai cauta, poate altul este motivul renuntarii la masa!

QUOTE(Albert Einstein @ 11 Feb 2016, 19:34)
Pentru vehiculele istorice va rog sa transmiteti numarul persoanelor participante pentru fiecare masina. (adulti + copii).

Comunicatul l-am citit cu atentie dar probabil nu sunt suficient de inteligent ca sa inteleg pentru ce este necesar nr. de persoane adulti si copii la accesul unui anumit numar de masini in Piata Sfatului?
AUTOMOBILIA
Chestiunile legate de „bucataria„ RCR va rog sa le discutam via adresa de email a sectiei Dacia Clasic. E nevoie de implicarea tuturor, nu exista echipe organizatorice inchise, asa ca va rog sa colaborati, cu sau fara intepaturi. Ref masina din 87 eu zic ca avem solutii, ultimele pozitii din lista sa fie rezervate selectiei a 5 (sau mai multe daca exista locuri) masini neatestate dar de interes istoric. Cu calm totul de rezolva. Bafta.
95bogdi
https://www.youtube.com/watch?v=1uPMg6Aihbw

cred ca aici a fost cel mai frumos...cea mai reusita editie
sobolan
Va rog sa ma scuzati,chiar va rog dar mi se parea corect oarecum sa nu se face separatie intre masinile atestate si cele care nu-s .....sa zicem ca eu as veni,as bate 300km pe benzina si timpul mea(ca asa e placerea mea) si cand ajung aflu ca trebuie sa mut cotetul de dacie mai la naiba la 1km ca acolo in piata se expun doar cele care vin pe trailer si care nu vad lumina zilei decat o data sau de doua ori pe an.....nu prea e corect,chiar daca alea-s mult mai ok restaurate si s-au bagat bani multi in ele......
Eu gandesc asa : e dacie,are 32 de ani,arata cat de cat acceptabil(asa cred eu),e made in romania,98% originala,e facuta doar de mine singurel prin ograda din pasiune cum am putut si eu si eram si eu oarecum bucuros ca n-am consumat banii si timpul aiurea pana acolo daca o trageam alaturi de toate...cazare imi gaseam eu sau o taiam la poiana brasov apoi si poate si mai departe , ca sa-i fac si un rodaj corect la motor.....
Inca o data,e doar parerea mea,nu sunt membru,nu am masina atestata si chiar dac-o aveam vroiam sa vad multe dacii acolo,una langa alta,doar e intrunirea dacia-clasic ! smile.gif
ydaniel
Sobolane ia completeaza formularul de atestare si trimite dosarul la comisiatehnica@retromobil.ro
O masina cu atestat si posesorul acesteia membru RCR inseamna ca acesta apreciaza eforturile facute pana acuma de el si de toti cei care au facut posibile aceste evenimente sa aibe loc.
bucatzel
QUOTE(sobolan @ 18 Feb 2016, 03:01)
doar e intrunirea dacia-clasic ! smile.gif
*



Copii, vreti sa va spun o poveste?
200x-2011 , intalnirile dacia (club)
"Ba ce naspa is astia din Retromobil ca nu ne baga si pe noi astia cu Daciile in seama."

No, s-o facut 2011, au inceput sa fie 1300-le atestabile dupa legislatia de-atunci, si o avut in ce sa se implice. Io zic ca s-o vazut serios in masa de participanti treaba asta, dar mno, poate ma insel. Nu cred, dar sa zicem...

Nu doar asta, dar a mai muncit si la schimbarea legii referitor la 30 de ani varsta efectiva a masinii, nu a modelului, lucru care-i afecta in primul rand pe posesorii de 1310, care altminterea si le puteau atesta pe la p***vara, multumita iubirii statului roman.

No, da' acum ce sa zicem, ca nu-i bine ca daca in sfarsit intalnirea asta ( la care in trecut participau cativa din cei mai activi useri de pe topicul 1300 "frantuzoaica" , nu cei de pe sectiunile de imbunatatiri/tuning *) a fost luata sub aripa retromobiliului, ca aia indraznesc sa mai aiba si ei niste cereri referitoare la a se ramane in linia specificului clubului?
Nu, vad ca ii mai simplu sa revenim la aia cu "Retromobilul ie naspa".

Serios, daca se ofera vreunul sa organizeze o "intalnirea dacia pur si simplu" cu toti-toti, clasici, tuneri, sudate-si-peticite, asta cum drac de mai circula, samd, promit sa-mi rup de la gura din putinul timp liber de-l am si sa-l ajut. Da' anonim, ca orice ar face, sunt convins ca i se va umple frigiderul de carne, si io prefer sa-mi pastrez frijiderul pentru altceva.


(*) Exceptii ar fi, dar numarabile.
sobolan
QUOTE(bucatzel @ 18 Feb 2016, 12:07)
Nu doar asta, dar a mai muncit si la schimbarea legii referitor la 30 de ani varsta efectiva a masinii, nu a modelului,


Nu, vad ca ii mai simplu sa revenim la aia cu "Retromobilul ie naspa".

*



daca tot m-ai citat....

1.asta e ceva super ! smile.gif

2.eu,personal,n-am afirmat asta s nici n-am vreun drept s-o fac !
AUTOMOBILIA
Hai sa incerc sa va explic mai in detaliu cum stau lucrurile. Parerea mea e ca s-a gresit in anii trecuti, nu ar fi trebuit niciodata primite masini care nu mai au nicio sansa sa ajunga istorice vreodata. Colegii care au organizat au dorit sa dea o sansa tuturor , sa creeze un cerc larg de participanti crezand ca cei cu masini cu mici/mari probleme vor intelege cu ce ne ocupa si mai ales ca dca iubim masinile astea nu le salvam decat privindu-le ca masini istorice. Din pacate de la an la an au aparut tot mai multe exemplare modificate/neglijate care fac rau imaginii de ansamblu a evenimentului. Clubul nostrum are o serie de parteneri deci si obligatii. A APARUT O REVISTA DE PROFIL credeti ca ei pot decupa pozele ca sa prezinte doar masinile originale ? Nu credeti ca imaginea de ansamblu are de suferit daca langa 60 de masini impecabile pui 10 necorespunzatoare ? La organizatori v-ati gandit ? Trebuie sa aflati ca I-am convins cu greu sa continue acesta munca si in 2016 ? Stiti de ce au spus initial pas ? Simplu, stiu ca am decis sa nu mai facem compromisuri si ca va iesi toata discutia asta. Parerea mea e ca decat sa sufere majoritatea si evenimentul sa nu se mai tina mai bine sa bombane cativa. La urma urmei daca judecam cinstit pentru masinile romanesti s-au facut la atestare multe concesii uneori, daca cei din comisie au sesizat ca exista dorinta reala ca masina sa fie salvata si imbunatatita ca si calitate/originalitate. Eu pot sa ma imbrac de revelion in pijamale, dar stau acasa si ascult muzica , nu merg la petrecerea vecinilor, tot melomani, desi ne place acelasi gen de muzica. Cam asa si cu dragostea pt Dacia, e comuna dar pana la un punct.

Dar sa revenim la cazul concret, treaba e simpla , avem de la an la an un numar tot mai mare de masini Dacia atestate. Spatiul din Piata Sfatului e acelasi. Concluzia e simpla, nu mai ramane loc de alte masini decat cele atestate. Treaba e simpla, nu e nici rautate, nici altceva, e un simplu calcul matematic. Unde mai pui ca toti cei cu masini atestate in fiecare an se inscriu regulamentar iar ceilalti vin fara sa anunte bulversand organizarea. Un eveniment reusit e un eveniment la care si organizatorii se simt bine, e vorba de respect, cine iubeste Dacia intelege, se pune la punct si la editia viitoare participa.
bucatzel
QUOTE(sobolan @ 18 Feb 2016, 15:31)
2.eu,personal,n-am afirmat asta s nici n-am vreun drept s-o fac  !
*



Scuze, ar fi trebuit sa specific ca bucata aia nu-i directionata catre tine. Se mai poata deja discutii aprinse pe tema asta si pe feisbuc, si ii plin de oameni care se dau loviti p-acolo.

Recunosc, si mie mi-ar place un eveniment in care sa fie si clasice, si tuning (nu ca-mi plac masinile tunate cine stie ce, ideile din capul celor care le tuneaza in schimb ... ), da' ne bate logistica, daca mai e sa luam in calcul si o zona cetrala tarii, ca sa fie totusi accesibila din toate directiile.
Ov
Inchidem aici pentru ca oricum nu se discuta lucruri folositoare. Vom updata cand apar noutati!
bucatzel
Ce puteti sa va asteptati sa vedeti zilele viitoare http://daciaclasic.ro/2016/05/03/cea-mai-v...ditia-a-viii-a/
Ov
liber la poze
ydaniel
Am participat la aceasta intalnire cu dacia 10!
Felicitari tuturor ce au pus umarul la succes!! cool.gif
M.C.
Nu pune nimeni ceva poze? sad.gif
Ov
o scurta prezentare cu ce s-a intamplat: http://daciaclasic.ro/2016/05/08/peste-50-...lui-din-brasov/

articole de presa: http://daciaclasic.ro/2016/05/08/intalnire...ritii-in-presa/

poze stranse la un loc: https://www.facebook.com/daciaclasic/
maho
[attachmentid=1628032987] [attachmentid=1628032988] [attachmentid=1628032989] [attachmentid=1628032990]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.