Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare Bord cu CB Kangoo
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Kangoo & Renault Vehicule Utilitare
Sevcenco Andrei
Buna seara tuturor,
Detin un Renault Kangoo 1.5 dci E3 din 2005,am vazut tutorialele pentru schimbare bordului STOCK cu cel cu CB
Eu am cel normal de clio,fara cb,si am gasit cel de clio cu cb.intrebare este urmatoare,daca as vrea sa pun unul de logan,cel cu display pe mijloc sus,am vazu alte kangoo uri ca asa au...asa,eu ca sa imi pun de logan cu CB ce trebuie sa fac?..sa refac mufa?..ma poate ajuta cineva cu informati clare precum si cu scheme etc?....multumesc.
ccoto
Cel de Logan are altfel de mufe (parca 2x24 pini), trebuie recablat fata de mufele standard Kangoo (1x30 si 1x15 pini). Cel de Clio se potriveste insa iti va da eroare airbag si blocare airbag pasager (daca masina are asa ceva). In rest cel de Clio este perfect functional. Eu am testat unul cumparat de pe ebay (X65 ADAC EU HdG, cod OEM 8200276531), pe Kangoo 1.5 dci 2006 euro4 si asta e singura problema, eroare airbag, din cauza diferentei de comunicare dintre unitatea airbag si bord, filara respectiv prin multiplexare. CB functioneaza corect. Eu nu am gasit pana acum bord de Kangoo cu CB. Nu stiu ce cod OEM ar trebui, ca sa fie mai usor sa caut.

Pentru a putea avea CB, pe langa bordul cu CB, mai trebuie ca masina sa aiba cablarea necesara, respectiv semnalul de debit de la injectie si firele pentru butonul CB de pe maneta stergatoarelor. Daca maneta stergatoarelor nu are buton in capat, trebuie sa o inlocuiesti cu alta sau sa tragi fire si sa pui undeva un push-button cu care se deruleaza informatiile date de CB.

Din postarea ta nu se subintelege ce bord ai acum pe masina, cel cu ace sau cel cu diplay central. E important pentru ca mufele sunt identice ca forma si numar de pini insa difera la culoare si la ordinea semnalelor pe pinii de la mufe.
Bordul cu display central (Kangoo/Clio) are mufa de 30 pini rosie iar cea de 15 pini verde. Tipul asta de bord e denumit 2.3.
Bordul cu ace la nivel combustibil si la temp. motor (Kangoo/Clio) are mufa de 30 pini gri si cea de 15 pini este rosie. Tipul asta e denumit 2.2.
Ca sa nu te complici cu reconfigurarea pinilor, e bine sa schimbi bordul cu aceiasi versiune care sa aiba CB.
Pentru mai multa documentare, gasesti pe forum la tutoriale Clio o gramada de informatii legate de subiect. Multe detalii si scheme gasesti si pe forum-clio.com.


Sevcenco Andrei
salutare.da.exact.aveam ceasuri cu ace si un mic display care arata km si ora.si am pus de clio 2 cu cb.nu a trebuit decat sa schimb maneta syergatoare sa aiba buton cb si a mers din prima.fara alte cablari...am pus poza cum aveam inainte si dupa aceea.tib sa precizez ca si ceasurile vechi tot portocaliu lumina si am schimbat ledurile cu alb.sa va spune ti parerea....daca mai e vrun doritor pe aici mai am o pereche de ceasuri cu cb..si de clio si de laguna mai am.ajut.
daywalker42
Salut, nu stiu daca s-a mai discutat pe acest subiect, dar as avea o intrebare: am un Renault Kangoo 1.5dCi 2003 fara computer de bord (indicatoarele pt. carburant si temperatura motor sunt cu ace). As vrea sa stiu daca pe acest model se pot monta ceasuri cu computer de bord? Se potrivesc ceasurile cu CB de pe ceva model Clio? Daca da, ce model de Clio este compatibil? Multumesc anticipat.
Sevcenco Andrei
salutare..da se poate,da-mi pm sa te ajut
Catalin2367
Salut. Stiu ca nu postez unde trebuie si ca e vechi topicul, dar ma tot chinui sa fac un Kangoo 2007 1.5Dci cu CB( am ceasurile cu display central digital motorina/apa, stiu ca e modelul 2.3, ale masinii,) ce model de ceasuri sunt compatibile? Am gasit de un Clio 2 dar sunt de 1.2 Benzina, cica nu ar fi compatibile din cauza turometrului.
Catalin2367
Scuze pentru dublu post, am gasit un cluster dar, asa cum scrie cineva mai sus, apare eroare de airbag si serv. Ce pot sa fac?
HELP!
Cod cluster: P8200366586
ccoto
Nu ai ce sa faci, ori renunti la el, ori accepti sa iti stea aprins in bord eroarea de airbag. Nu afecteaza functionalitatea centralei de airbag insa daca iti apare o eroare de airbag, nu o vei putea observa, fiind mascata de semnalizarile deja aprinse.
Catalin2367
Da, ma gandesc sa adaug instalatia de airbag pasager:)) Nu e foarte deranjata, mai rau ma supara Serv.. sad.gif ca e si el aprins. Am vazut ca ai postat tu un link, care din pacate nu mai este bun, cu manuale de Renault mai ai cumva schema electrica de Kangoo/Kubistar? Am luat usi cu oglinzi si geamuri electrice si nu stiu pozitia pinilor, doar inchiderea centralizata am facut-o.
eviltuning
Pentru cine mai doreste cod pentru ceasurile cu display central pentru functia CB acesta este 8200336481 F
valentync86
trebuie facute modificari sau adaptari pentru inlocuirea ceasurilor cu CB?
eviltuning
Salut!
Daca pui cel original de Kangoo nu e nevoie sa faci modificari. Depinde ce model de ceasuri ai. Daca vrei sa faci trecere de la cel 2.2 la 2.3 (display mic la cel cu display central) difera ordinea pinilor intre ele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.