Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare nume proprietar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
mariuscoz
Situatia sta cam asa. Unchiul meu detine un autoturism Dacia 1310 din 97. As vrea sa stiu cam ce procedee sunt necesare pentru a trece masina pe numele meu precum si costurile ulterioare (asigurare, impozit, etc.).

Momentan locuiesc in alt judet si as vrea sa stiu daca pot pastra numerele vechi (judet diferit).

Orice mic detaliu este de apreciat.

Multumesc,
mariuscoz
Multumesc pentru raspunsul prompt. Link-ul este foarte util. Cu toate acestea ar mai ramane trei intrebari:

1. Se plateste timbru fiscal la Dacia 1310 din 97?
2. Asigurarea cat m-ar ajunge? (aici cred ca voi merge saptamana aceasta sa intreb)
3. Daca folosesc metoda prin partaj ce comision se plateste la notar pentru contractul de vanzare/cumparare?
AndreiMR
1. Da, daca nu a fost tranzactionata masina de la un proprietar la altul dupa introducerea timbrului de mediu...pentru ca banuiesc ca la asta te referi, nu la timbru fiscal
2. Asigurarea nu iti putem spune noi cat va fi, depinde de varsta ta, de anii de condus, de eventuale evenimente rutiere pe care le-ai avut sau nu, pe langa caracteristicile masinii...singura varianta e sa faci o simulare pe un site care vinde RCA, baga datele tale (CNP, adresa etc) si datele masinii in cauza in calculatorul online si vezi ce iese
3. Intreaba un notar
mariuscoz
Multumesc Synyster pentru raspuns. Revin cu ceva mentiuni pentru fiecare:

1. La timbrul de mediu m-am referit (putina confuzie). Am citit undeva ca pentru o super nova din 99 se da 700 EUR aproximativ. ( cam aiurea treaba asta mai ales ca masina a fost in familie si sigur nu a fost platit niciun timbru de mediu:( )
2. Am 23 de ani si foarte multi mi-au spus ca voi plati o avere pe asigurare, masina fiind considerata ca "prima masina".
3. Vroiam sa ma conving inainte de a incepe demersul.

Credeti ca mai merita efortul?
Mai bine o dau la rabla si iau ceva nou. Macar nu am probleme cu taxa de mediu si alte rahaturi..
b06fcn
Sau si mai bine ramai cu masina pe numele unchiului, RCA mai ieftin, scapi de timbru de mediu si de alte griji. Eventual iti face procura ca poti circula cu masina si aia este. Ii platesti tu impozitele si restul de taxe de folosire si nu ai nici o grija.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.