Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 1973-RESTAURARE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
catasimion
Salutare dragi colegi!
Sunt posesorul unei Dacia 1300 din anul 1973 . Masina am cumparat-o acum 3 luni de la un domn din Fagarasi care a mostenit-o de la bunicul sau . Masina merge foarte bine (am venit cu ea pe roti fara a fi vreo problma) . Din punct de vedere mecanic , masina este boboc , dar exteriorul ii cam strica faima . Are mai multe piese neoriginale sau de Dacii de model mai nou . Ea trebuie si revopsita deoarece pavilionul este putin ruginit si pe aripa dreapta spate are putin chit umflat. Puteti sa ma ajutati cu niste sugestii referitoare la aspectul batranei mele dacii . Nu am deocamdata multe poze cu masina , deoarece am desfacut-o sa-i schimb blocul lumini si cred ca s-a desfacut un fir pe undeva si nu mai merg stergatoarele . Poate ma puteti ajuta si cu aceasta treaba .
Va multumesc mult ! biggrin.gif
Adrian Frigo
Felicitari de achizitie! Ai de gand sa o atestezi sau o folosesti in scop mai mult practic? smile.gif Oricum,la varsta ei inca arata destul de bine,dar mai e de lucrat....Sa o stapanesti sanatos cat mai multi km! biggrin.gif
catasimion
Mutumesc mult !Vreau sa o restaures , sa o imatriculez la retromobil si sa merg la expozitii cu ea . Cred ca mai am de bagat cel putin 1000 euro in ea....Asta e, ce sa fac o resaurez . E ca un drog chestia asta cu Dacia
Adrian Frigo
QUOTE(catasimion @ 2 Jan 2016, 23:37)
E ca un drog chestia asta cu Dacia

Ehe,e boala grea,netratabila,garantez! icon_mrgreen.gif Mai multe poze?Interior,comp. motor,portbagaj? smile.gif
P.S-Cu jentile ce ai de gand sa faci? naughty.gif
medelin
QUOTE(catasimion @ 2 Jan 2016, 23:04)
Sunt posesorul unei Dacia 1300 din anul 1973 .
*



Hmm.... acum ceva ore vorbeam pe facebook(dacia 1300 club) cu propietarul acestei masini. Nu avea cont aici si il chema Stefan Rizescu. Cata Simion era altcineva ce comenta. Deci?
catasimion
Jantele le schimb , am atele cu capace cromate care trebuie sa e vopsesc(doar jantee) , dar la vara ca e mai cald si am timp de ele !
DACIOTUL_97
Salut ! Arata bine masina,mai e de lucru dar se tine foarte bine pentru varsta ei.

L.E. : Si eu sunt tot din Mioveni biggrin.gif
catasimion
Mersi mult , de unde esti din Mioveni si ce Dacie ai ? biggrin.gif

3 Jan 2016, 15:59:
Scuze ,acum am vazut ca ai Logan ! biggrin.gif
MuciX
Nu trebuie sa te scuzi, ca doar el singur si l-a luat. tongue.gif
paul_78
Daca nu sunt indiscret , care a fost pretul de achizitie ?
catasimion
Am dat 550 EURO + 200 RON drumul de la Fagaras pana in Mioveni , dar mai am de bagat cel putin 1000 EURO in ea , dar acum ii bagi , n-ai ce face biggrin.gif
Maniak22
Felicitari pentru achizitie. Are potential. Dupa mine cel putin 1.000 ar fi un vopsit de calitate fara tinichigerie si alte cele. Acum fiecare dupa buget si pretentii.
maho
QUOTE(catasimion @ 2 Jan 2016, 22:37)
Cred ca mai am de bagat cel putin 1000 euro in ea....Asta e, ce sa fac o resaurez .

Oricat de buna ar fi starea masinii, orice restaurare costa multe (cel putin 7-8) mii de euro, altfel nu e restaurare, ci reparatie sau reconditionare. Daca ar fi doar pe la 1000, ar fi plin de dacii restaurate pe drumuri, si nu e cazul.

catasimion
Pai am luat de ce piese am nevoie , mai costa 1000 euro doar vopsit si tinchigerei , dar mai am nevoie de scaune ,plafon si oglinda dreapta !
MuciX
Or sa se strângă destule, stai linistit. Nu mai face calcule, fa masina.
catasimion
Asta tot incerc !
deceneu32
Felicitari pentru achizitie!
1310CL
Sa o stapanesti sanatos ! Sper sa duci la capat ceea ce ai inceput.
catasimion
Multumesc frumos ! biggrin.gif
Mihai,ro
felicitari pentru achizitie, sa stapanesti bestia sanatos si drumuri bune! cool.gif
vad ca e tot roscata ca tigaia mea.

sfat:

daca vrei sa tina masina in timp gaseste un tinichigiu bun, o sa te coste mai mult dar, in timp o sa vezi ca s'a meritat (si explicai inainte ce ai de gand sa faci cu masina, ca sa stie in ce se baga)

vopsitoria te costa in materie de materiale minim 400 euro materialele - daca vrei sa dai vopsea cu lac peste sau daca nu in jur de 150-200 euro vopsea cu lac inclus + manopera.

esti cam la limita cu 1000 euro. eu de ex, pana acu am bagat vreo 2mii in rabla mea si inca nu e vopsita.

ideea e ca materialele te costa de te usuca, manopera o sa fie o nimica toata pe langa materiale si piese.

spor la lucru! wink.gif
catasimion
Salutare ! Detin o Dacia 1300 din anul 1973 si nu stiu ce scris sa-i pun .. mellow.gif mare sau mic ? biggrin.gif
bogdan2001
Pe 73' era original scrisul mare,deci acela ar trebui,dar daca il vrei pe cel mic,il poti pune si pe acela.
catasimion
Tinichigiul meu lucreaza la uzina Dacia si restaureaza toatele masinile pentru muzeu . A restaurat pana acum : Dacia sport ( si usa lunga si scurta) , Dacia Estafette , Dacia 1300 , Dacia 1100 si acum cauta Dacia 1302 si nu prea o gasese .
Maniak22
Nu te supara ca nu vreau sa fiu cu rea intentie dar tot acest tinichigiu ce restaureaza Daciile pentru muzeu ti-a spus ca o restaurezi cu 1.000 de euro ?

maho
radmasa.gif
A fost buna asta. up.gif
catasimion
Eu am unul mai frumos , dar este cel mic ... cel mare este foarte deteriorat ... sad.gif
roby_1300_rap
daca totzici ca aia cauta dacia 1302 , poftim dacia 1302
http://olx.ro/oferta/vind-dacia-1302-papuc...html#5b0ca6d4ac
sorin1983
trotineta aia a mai fost de vanzare la cateva milioane... acum s-a ajuns la ceva interesant smile.gif
catasimion
Nici macar nu am vorbit cu tinichigiul , dar asa am presupus eu !
bogdan2001
O poza cu el?Daca nu ti-l trebuie,mi l-ar trebui mie.(scrisul mare ma refer)
roby_1300_rap
QUOTE(catasimion @ 10 Jan 2016, 11:41)
Eu am unul mai frumos , dar este cel mic ... cel mare este foarte deteriorat ... sad.gif
*


iti recomand sa mai cauti un scris mare sau sa te gandesti cum poate fi reconditionat cel ce il ai smile.gif , eu iti zic sa te concentrezi acum pe caroserie si vopsitorie si ce mai e , si detaliie gen scris si ornamente mai la urma smile.gif
catasimion
Imi trebuie wink.gif

11 Jan 2016, 16:38:
Ok , mersi pentru sfat !
sobolan
Frumoasa masina dar nu te supara si arunca jantele alea de pe ea,nu fac parte din peisaj......cauta Dunlop de tabla,fergat etc si capace tip "ozn".... sau macar elba din aluminiu,parca s-ar mai potrivi cu ea cat de cat fata de CMS-uri.....daca te uiti in talon ai 155r13 pe anvelope caz in care n-ai putea monta 155 pe CMS-urile de 5,5' ca ar arata penal de rau deci tu mergi acum cu o cutie in 4 viteze si anvelope mai mici in diametru(165) ....cu volanul : sa ma scuzi,am uitat sa te sun,daca l-ai dat nu e problema !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.