Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 din 1971, nume de cod "Regina"
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3
sobolan
aveam doua acasa,o bere facea minuni,daca nu spui nimic p-aci ! sad.gif
tergeo1
QUOTE(sobolan @ 3 Mar 2016, 08:53)
aveam doua acasa,o bere facea minuni,daca nu spui nimic p-aci ! sad.gif
*


Sincer am uitat de elice pana acum cand a trebuit montata. Am tot amanat-o pana am uitat de ea si asa pe ultima suta de metri am reusit sa gasesc una..

Pana una alta, asa arata curatata, urmeaza vopsita..

3 Mar 2016, 16:28:
Cumpar un set de dispersoare spate cu cromul intact.
DACIOTUL_97
Cu ce s-a dat pe dedesubt ?
tergeo1
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 3 Mar 2016, 19:42)
Cu ce s-a dat pe dedesubt ?
*


corroplex pt curatarea ruginii, apoi mastic pensulabil si apoi antifon

<span class='edit'>5 Mar 2016, 14:57:</span>
Ce s-a mai lucrat azi..
deceneu32
Felicitari!
Imi place cum ai lucrat!
Comunica-mi,te rog frumos,ce model de cutie ai gasit marcat pe eticheta rotunda aplicata pe capacul din spate al acesteia?
352-06?O poza exista?
Pe lateralul carcasei ambreiajului exista o ferestra secundara ca in imaginea de mai jos?
Multumesc! smile.gif
tergeo1
QUOTE(deceneu32 @ 5 Mar 2016, 22:52)
Felicitari!
Imi place cum ai lucrat!
Comunica-mi,te rog frumos,ce model de cutie ai gasit marcat pe eticheta rotunda aplicata pe capacul din spate al acesteia?
352-06?O poza exista?
Pe lateralul carcasei ambreiajului exista o ferestra secundara ca in imaginea de mai jos?
Multumesc! smile.gif
*


Te salut si scuze ca iti raspund cu intarziere.
Nu am vazut nicio eticheta pe cutie, habar nu am ce model e...stiu doar ca e "ce trebuie" smile.gif

12 Mar 2016, 17:33:
Mici progrese smile.gif
tergeo1
Revin cu detalii:
Masina am luat-o de la atelier, este gata vopsita.
De cand am luat-o, mi-am facut zilele mai frumoase montand exterioriul - ornamente, oglinzi, faruri stopuri, masti, etc. Instalatia electrica mi-a dat putin batai de cap (mi-a fiert bateria din cauza ca cei de la atelier au legat cateva fire aiurea si incarcarea bateriei era mult peste valoarea normala (16!!)...in fine, intr-un final am rezolvat-o.
La interior mai am de montat cam tot infara de scaunul soferului (a fost o enigma pt mine sa repozitionez corect sinele pe scaune si sa nimereasca si la gaurile din podea). Prostia mea ca nu am facut poze si la asta cand le-am dat jos.

Aseara, dupa multe ore de munca, nu m-am rabdat si am facut o tura scurta prin oras cu ea in faza asta de asamblare (la interior doar bordul si scaunul soferului) si a fost o bucurie...senzatie unica smile.gif

Atasez o poza din timpul montarii elementelor exterioare, departe de a fi gata atunci.

Am urmatoarea intrebare: ce sigurante am nevoie? Am observat ca una lipseste din cele doua si nu stiu ce amperaj este nevoie, poate ma lamuriti voi...
flaviusili
Frumoasa treaba! Curiozitate: barile de protectie fata si spate le-ai renichelat (daca da, unde?) sau le-ai curatat cu ceva?
Maniak22
Te-ai miscat foarte repede si ai facut treaba buna. Felicitari. La cat te-au dus materialele pentru vopsit ? Vrem mai multe poze
tergeo1
QUOTE(flaviusili @ 18 Mar 2016, 23:01)
Frumoasa treaba! Curiozitate: barile de protectie fata si spate le-ai renichelat (daca da, unde?) sau le-ai curatat cu ceva?
*


Cu bările nu am făcut nimic, erau in starea asta încă de când am luat Masina.

<span class='edit'>19 Mar 2016, 10:14:</span>
QUOTE(Maniak22 @ 19 Mar 2016, 00:30)
Te-ai miscat foarte repede si ai facut treaba buna. Felicitari. La cat te-au dus materialele pentru vopsit ? Vrem mai multe poze
*


Mulțumesc! Nu îți pot spune la ce preț m-au dus materialele pentru ca toată partea de caroserie a fost făcută intr-un atelier profilat pe restaurări, eventual un preț total, materiale plus manopera..
Aro244
Si eu as vrea sa stiu cat te-a costat sa o faci.
tergeo1
Doar partea de caroserie 1700 euro. Mecanica + motor au fost extra
81mat
Sah mat. smile.gif
tergeo1
Asta e, când vine vorba de pasiune si vrei si calitate, mai bine nu mai calculezi smile.gif
oldtimercraiova
Corect!
Mihai,ro
Salutare, frumoasa masina, felicitari! cool.gif

Culoarea e faina, o intrebare am, ai in plan sa vi la Brasov cu ea?
Aro244
Oricum nu mi se pare ca a fost scump deloc la cum a iesit.
tergeo1
QUOTE(Mihai @ ro,22 Mar 2016, 22:35)
Salutare, frumoasa masina, felicitari! cool.gif

Culoarea e faina, o intrebare am, ai in plan sa vi la Brasov cu ea?
*


Salut. Da, voi veni la Brasov. M-am inscris smile.gif

23 Mar 2016, 10:54:
Nu stiu de ce nu pot adauga poze aici. Sunt editate intradevar, dar sunt JPG si au cam 2-3mb fiecare...
eye88full
salut, cumai procedat sa te inscrii pt Brasov?ce lista?e atestata?intreb pt ca vroiam si eu sa-i fac o surpriza tatalui meu, dar nu pot ca a mea nu e atestata inca... mersi cheers.gif
tergeo1
QUOTE(eye88full @ 24 Mar 2016, 22:21)
salut, cumai procedat sa te inscrii pt Brasov?ce lista?e atestata?intreb pt ca vroiam si eu sa-i fac o surpriza tatalui meu, dar nu pot ca a mea nu e atestata inca... mersi  cheers.gif
*


Salut. Da, e atestată.
Am trimis o poza cu cartea mașinii unde se vede ca e menționat "vehicul istoric" la adresa secretariatului. Nimic mai mult smile.gif
eye88full
aa..am inteles..ne vedem la Timisul de Jos atunci wink.gif
tergeo1
Da cheers.gif cheers.gif cheers.gif
tergeo1
Atașez câteva poze "la gata", neeeditate, fără efecte. Enjoy smile.gif
maho
Cam stramb 1300-le (scrisul), iar de oglinzi nu-ti mai zic.
S-o conduci sanatos!
tergeo1
QUOTE(maho @ 1 Apr 2016, 19:41)
Cam stramb 1300-le (scrisul), iar de oglinzi nu-ti mai zic.
S-o conduci sanatos!
*


Mi s-a mai spus de oglinzi, dar sunt puse asa ca sa și vad ceva în ele, nu doar de formă.
Scrisul într-adevăr va trebui aliniat, e puțin strâmb
Raul90
arata foarte bine. Felicitari!!!
Alex1300BV
Parca coltzul "dreapta" al barii din fatza e cam sus. sau e o iluzie optica, din poza?
tergeo1
Intradevar este putin, mai trebuie sa o ajustez putin. Oricum mi-a dat batai de cap sa o repun la loc si sa stea cat mai ok, fara sa atinga in caroserie..
Alex1300BV
Noutati cu masinal?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.