Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare senzor temperatura
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
fabby
Ceau. Am o problema cu senzorul de tenperatura cred, in sensu ca imi arata cu aproximativ 11grade mai putin decat este afara si vroiam sa il schimb. Am vazut pe net ca aftermarket este cam 70 ron doar capul ala. Are idee cineva cum fac asta?
10x!
espacern
Daca te referi la senzorul de temperatura exterioara atunci trebuie sa-l scoti pe cel vechi.....tai firele si-l montezi pe cel nou in loc dupa ce ai lipit/izolat firele.
fabby
si trebuie sa scot oglinda si ajung la el sau tb sa mai fac alte manevre?
oglinda se scoate doar prin tragere? trebuie sa am o "scula" gen carlig pe care sa o bag in spatele ei si sa trag de ea?
10x.
espacern
Trebuie scoasa sticla de la oglinda prin tragere laterala spre exterior......de preferat in spatiu incalzit si cu scula de plastic.
Dupa ce se scoate geamul ai acces la clemele de la capac.....si senzor.
fabby
perfect.
ma pun sa dau comanda si zilele urmatoare sa il montez.
daca stric ceva, vin la tine, ca din cauza ta! smile.gif)
10x
espacern
Daca nu vrei surprize la demontare mergi la cineva care a mai facut asta.....nu-i mare lucru dar cum sticla este fragila trebuie un pic de atentie la fortare.
fabby
am schimbat senzorul de temperatura (bine ca nu am facut eu treaba) ca a trebuit sa se dea oglinda jos, capacul, mai era un alt suport mare de dat jos si abia dupa aveai acces la senzor.
a trebuit apoi sa tai firele care intrau in senzor si bagate in senrozul nou, care nici ala nu se potrivea exact si a trebuit sa mai fac niste manevre sa se pupe cu ce am eu.

problema care e, inainte senzorul imi arata cu aproximativ 11 grade mai jos decat temperatura normala, acum arata cu vreo 13 grade mai mult decat temperatura normala!!!

aveti idee ce poate fi? se mai fac ceva reglaje?
10x.
Sumulai
Salut. Am si eu aceeasi problema in sensul ca imi arata in bord cu 11 gr mai putin temperatura exterioara. Ai rezolvat problema? Chiar ma gandeam sa cumpar un senzor nou, dar nu stiu ce sa fac.... Poate nu se rezolva, cum ai patit si tu..... sad.gif
Mersi anticipat.
fabby
eu inca nu am rezolvat!
cum am zis mai sus, am luat senzor nou (after market) l-am inlocuit si aceeasi problema.
solutia e sa merg la reprezentanta sa vad ce zic...poate trbuie sa faca ceva setari din calculator.
doar ca nu stiu exact cand...dar cand rezolv anunt aici
fabby
am fost la reprezentanta si pana la urma a iesit ca senzorul e prost. am facut comanda de unul original, ajunge cam in 2 saptamani(comandat din franta ca in romania nu este) si vedem atunci ce rezolv smile.gif
fabby
problema s-a rezolvat cu un senzor nou original
morris
si mie imi arata cu 11 grade mai putin.
unul nou mi s-a spus de la service ca costa 150 lei, insa nu-l aveau pe stoc.
acum, dupa ce am citit "pataniile" colegului de forum de mai sus cu senzorul after-market, cred c-am sa optez pt unul original
gratian.bran
salut,pina la urma cum s-a rezolvat? eu mi-am spart oglinda,am inlocuit-o,iar senzorul de la cea noua arata aiurea temperatura;sa refolosesc senzorul vechi? multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.