Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Captur vs. Kadjar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Captur
andreea111
buna seara, ajutati-ma si pe mine sa aleg unul din modele. precizez ca ma intereseaza consumul mic si spatiu destul de maricel in portbagaj. multumesc.
radu_vasile59
Am avut si eu dilema asta acum 1 luna.
- daca masina se va invarti in oras/parcari/aglomeratie si mai rar extraurban - Captur. Portbagajul poate creste prin scoaterea partitiei si impingerea banchetei in fata pana la 455 l, comparabil (dar totusi mai mic) cu Kadjar,
- altfel Kadjar. 1.5 dci 110
Thaddaus
pretul nu conteaza?diferenta e destul de mare intre cele doua
tannu
La ce doresti tu - Kadjar.
Pe partea cealalta, trebuie sa ai in vedere diferenta de pret si marimea masinii.
cri123
Am incercat ambele. Daca vrei ceva spatiu civilizat, Kadjar.
Sean28
Eu as alege Captur in locul Kadjar dintr-un singur considerent: este cam mare pentru oras si sigur-sigur vei face cu ea drumuri prin parcarile aglomerate ale supermarket-urilor.
A, daca as sti ca fac numai ''exterioare'' atunci, da! As alege Kadjar in locul Capturului.
Captur=inside city / urban jungle
Kadjar=outside city / intercity commute.
argon
Captul e un Clio mai inalt, deci cam inghesuit, Kadjar e alta clasa.
Sean28
O intrebare pentru cei ce au Kadjar...
La Clio daca urca 4 adulti, in scurt timp ''se termina aerul din habitaclu'' daca pot sa ma exprim asa mai plastic.
Capturul mi se pare mult mai aerisit la interior fata de Clio si fata de Logan (habitaclul mai spatios)
Intrebarea este urmatoarea... diferenta la spatiu interior intre Kadjar si Captur e la fel de mare ca intre Captur si Clio?
Ca idee...cum se simte...
zaboss
Noi am fost 4, 2 bărbați 100+ și 2 fete 50+ biggrin.gif. Cam 40 de minute, nu s-a terminat aerul. Ca termen de comparație, pot doar cu Sportage, care ar fi în aceeași categorie cu Kadjar (care pare un picuț mai mare, totuși). Este o diferență similară cu diferența între Clio și Megane, nu cu diferența între Clio și Captur. Ca spațiu interior, Captur nu e chiar atât de departe de Clio, diferența de volum este dată mai degrabă de garda la sol decât de diferențele de dimensiuni interioare.
Buder
Si eu am avut dilema asta. La dimensiuni notabila este numai lungimea 4,45 fata de 4,12. Hmmmm.... 30 de cm nu pare chiar o problema in a gasi un loc de parcare, mai ales ca e vorba de lungime.
Latime - diferenta e de 6 cm (o diferenta importanta pentru un barbat dar nu si pentru o masina radmasa.gif ) iar la inaltime de 4.
Greutatea e diferita cu 100 si ceva de kg.
Astea au fost datele obiective pe baza carora am luat decizia. In rest, sunt masini din doua clase diferite. Mai practica in oras si un raport convenabil intre pret si masina ai gasi la Captur. Un pic mai mult confort si ceva mai multa "masina" (dar si pret) gasesti la Kadjar.
Eu am ales in ultimul moment Kadjar-ul.
cri123
Oricine e curios de dimensiuni se poate uita in fisa tehnica a masinii, si va vedea ca un Kadjar este net superior ca spatiu fata de un Captur. Este loc suficient in masina pentru 4 adulti, sau pentru 2 adulti si 2 copii, plus bagaje.

Evident, si pretul difera semnificativ.
Buder
Eu am raspuns la afirmatia asta:
QUOTE
este cam mare pentru oras si sigur-sigur vei face cu ea drumuri prin parcarile aglomerate ale supermarket-urilor.

Iar o diferenta de 30 de cm in lungime si 6 in latime nu cred ca te pot impiedica sa gasesti un loc de parcare. biggrin.gif
Black5gram
Captur duce cu succes 4 adulti. Mai mult, eu duc in spate doi adulti (adevarat, subtirele, 50kg) si un copil in scaun. Sigur, intr-o astfel de combinatie, ma uit de ceva vreme la pliantul Kadjar... dar daca e vorba doar de 2 adulti in spate nu ar trebui sa existe discomfort. Iar portbagajul Captur e arhi-suficient. Doar in concediile lungi (+ 7 zile) e cazul sa montez cutia-portbagaj.
Thaddaus
De curiozitate ce carucior de copil bagi in portbagajul de la Captur?
Black5gram
Depinde de cat de pliabil e caruciorul. eu zic ca mai degraba sa cumperi caruciorul in functie de masina decat invers :-)
Ce pot sa-ti zic e ca azi am iesit cu copilul in parc si o bicicleta pentru 4-6 ani, cu roti ajutatoare, incape perfect, fara sa fie nevoie sa rabatez bancheta spate sau sa o imping in fata (deloc). La fel, incape o ticicleta.
Sigur, in concedii, cand exista si alte bagaje, am demontat tricicleta si am urcat-o in cutia-portbagaj.

26 Jun 2016, 20:38:
Dar altfel, la o tura de o zi prin munte, in portbagaj incape tricicleta si 4 rucsaci fara probleme (asezate strategic).
Thaddaus
Asa o sa fac cand o sa fie cazul tongue.gif .Dar am ramas "marcat" ca nu a incaput un carucior de copil din doua piese mutat din portbagajul unui hyundai accent la mine.
dil
Tocmai am probat daca intra carutul de copii in Captur si am constata ca intra fara probleme. Este Iglesinia Zippy 3 in 1. Il am din 2009 de la primul copil. In poza este doar cadru la care se poate pune landoul, scoica sau se poate face carut (caz in care se pliaza la fel si nu ocupa mai mult spatiu).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.