Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ceasuri bord megane III
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Pages: 1, 2
rosujo
Salut,

Stie cineva daca ceasurile de bord din pozele de mai jos sunt interschimbabile (plug and play)?
Sunt posesorul unui megane cu ceasuri de bord ca cele din poza "Ceasuri Bord_1" si as vrea sa le schimb cu cele din poza "Ceasuri bord_2".
Am citit in posturi similare pentru alte tipuri de masini si exista riscul sa ramai cu numarul de KM de la ceasul de bord pe care il montezi, ceea ce nu reprezinta un avantaj in cele mai multe cazuri.
Stie cineva ceva legat de aceasta optiune?

Multumesc anticipat.



Highwayman
Intreaba-l pe mariusd4:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=186...dpost&p=3770808
silvanu96
Primul e benzinar al doilea diesel. Trebuie sa vezi daca e compatibil.
Bineinteles ca se pastreaza km din ceasuri.
Tre sa chemi pe cineva care da km inapoi sa-ti gaseasca o valoare apropiata de cea reala.
Apoi ,daca nu gasesti echipari identice ,se vor aprinde tot felul de becuri in bord, deci trebuie sa chemi pe cineva cu CLIP sa le rearanjeze.
Radu Mladin
Ambele ceasuri de bord sunt pentru motor diesel
rosujo
Ambele sunt pentru motorizari diesel si pentru echipari apropiate.
Multumesc mult de raspunsuri.
O sa ma mai interesez si daca se merita o sa fac schimbarea si o sa postez si cum s-a facut acest lucru.
Numai bine!
Laurentziu83
Eu am masina cu vitezometru digital si pot spune ca merita fiecare banut.

Viteza de rulare este mult mai vizibila la cel digital si ai astfel informatia mult mai precis. Cu un GPS, afli apoi abaterea (la mine e de 4-5 km) si, daca ii pui si cruise, poti sa o setezi la 62km/h prin localitati fara sa ai probleme cu radarul.

Cand ma mai sui pe o masina cu vitezometru analogic mi-e mult mai greu sa caut acul vitezometrului pe bord.
Claus1982
salut, am schimbat eu de curand ceasurile cu unele digitale... le scoti pe cele vechi, le montezi pe cele digitale, apoi trebuie sa mergi la un nene cu tester sa le programeze pentru masina ta si gata !
km raman exact ce ai tu in momentul de fata, am inteles de la service ca sunt memorati in ABS

daca ai alte intrebari iti stau la dispozitie
rosujo
Perfect!
E mai mult decat vroiam sa stiu smile.gif
Mersi mult de raspuns Claus 1982!
In noul an voi face schimbarea!
Pot totusi sa te intreb cat te-a costat toata treaba? smile.gif
Ai facut inlocuirea acasa sau service?
oves
Eu as vrea ceas analog mie nu imi place ceasul digital . Este mai vizibil , insa eu sunt mai obijnuit cu analog
iDoctor
km raman exact ce ai tu in momentul de fata, .........
FALS .
azaghorth
QUOTE(Claus1982 @ 1 Dec 2015, 11:20)
km raman exact ce ai tu in momentul de fata, am inteles de la service ca sunt memorati in ABS

km se memoreaza in ECU nu are treaba cu ABS-ul.Am citit undeva pe un forum ca un baiat din UK a schimbat clustere-le (digital cu analog) si km s-au pastrat.
silvanu96
Km sunt si in ceasuri.
Aceia trebuiesc dati inapoi sau inainte. Sau poti merge asa...


Off-topic. Sunt ff putini care dau km inapoi din ecu.
Claus1982
deci ca sa ma fac inteles...

cesurile au fos luate de pe olx noi 0 KM
le-am schimbat personal fara a ma duce la vreun sevice
km ii arata exact pe cei de pe ceasurile alea cu "limbi" doar ca aveam aprins cheia cu stop si a trebuit sa ma duc la reprezentanta sa le resofteze pe masina mea...
am si intrebat pe cel de la service de unde stia km si mi-a zis ca la modelele respective se memoreaza in memoria ABS-ului ceva de genul...
iDoctor
ai montat ceasuri virgine si s-au programat automat cu memoria km din abs , cartele sau ecu . daca avea macar 1 km , 1 km iti arata .
75AIM
Mie mi s-au schimbat ceasurile pe garantie si km au aparut instant pe noile ceasuri,trebuie insa mai multe setari la motorizare dotari....
Claus1982
iDoctor

Postat Ieri, 17:15
ai montat ceasuri virgine si s-au programat automat cu memoria km din abs , cartele sau ecu . daca avea macar 1 km , 1 km iti arata .


cred ca pot demonstra treaba asta prin demontare ceasuri digitale si remontare pe cele vechi...
cj98czh
Tu nu pricepi .... daca le pui noi iti arata km reali (posibil sa ai cheia aprinsa) daca le pui de pe o alta masina o sa iti arate km pe care ia avut masina aia pana nu ii modifici din tester.

Clar acum? smile.gif

silvanu96
Nici eu nu prea cred faza cu programat automat. Cred ca tre sa te duci cu testerul (clip sau ddt) si sa-i dai valoarea din ecu.
iDoctor
dry.gif no coment .
Claus1982
QUOTE(cj98czh @ 3 Dec 2015, 14:04)
Tu nu pricepi .... daca le pui noi iti arata km reali (posibil sa ai cheia aprinsa) daca le pui de pe o alta masina o sa iti arate km pe care ia avut masina aia pana nu ii modifici din tester.

Clar acum? smile.gif
*



O sa ma risc zilele viitoare sa le dau jos pe astea, le pun pe cele vechi si sa fac vreo 10 km, apoi o sa le montez pe astea inapoi... Ori o sa vad ce km imi afiseaza pe ceasurile vechi...
cj98czh
Tu esti turc sau tatar?

O data ce au fost inperecheate pe masina ta, o sa iti arate bine si cele vechi ... daca iei unele din dezmembrari care nu au mai fost niciodata pe masina ta ... o sa iti arate cat a avut masina de pe care le-ai luat .... daca nici acum nu este clar ma apuc sa iti desenez ca nu stiu cum sa iti mai explic altfel ..
iDoctor
asa mai vii acasa , ohmy.gif
Claus1982
QUOTE(cj98czh @ 3 Dec 2015, 20:47)
Tu esti turc sau tatar?

O data ce au fost inperecheate pe masina ta, o sa iti arate bine si cele vechi ... daca iei unele din dezmembrari care nu au mai fost niciodata pe masina ta ... o sa iti arate cat a avut masina de pe care le-ai luat .... daca nici acum nu este clar ma apuc sa iti desenez ca nu stiu cum sa iti mai explic altfel ..
*




sunt rumān sefu smile.gif) pai si hai sa mai fac o intrebare pana nu te apuci de desenat... crezi ca pe ceasurile vechi nefolosite de prin august o sa imi arate km de pe astea digitale daca le montez la loc ?

zic si eu ca sunt curios nu de alta !
iDoctor
o sa-ti arate .....luna a VIII cu siguranta gun3.gif
aldea florin
va salut. nedumerire.gif stie cineva cum se demonteaza ceasurile de pe m3?
Highwayman
Uite
aldea florin
Multumesc!! Highwayman. Banuiesc ca clemele alea pot fi facute din o platbanda subtire sau as putea reusi cu cele care se folosesc si cd-playerele auto .

10 Dec 2015, 12:25:
Multumesc! Ai idee din ce pot face acele parghii de extragere?
silvanu96
A pus cineva o poza pe undeva pe aici.
A folosit spatula de bambus din setul de bucatarie pentru tigaile-teflon. Sunt ieftine si rezistente.
rosujo
pentru a nu deteriora plasticele cred ca ai nevoie de o trusa ca cea din imagine.
sau poti adapta singur in cazul in care detii niste surubelnite de plastic (mai gasesti in trusele de jucarie pt copii) sau in orice magazin de piese auto si nu sunt nici scumpe. Cele din imagine sunt undeva la 50Ron
aldea florin
Ok multumesc! Am sa caut pe la piese auto cel mai bine. As vrea sa le dasfac deoarece jumatatea inferioara a cesului turometru imi face figuri iluminatul cand se aprinde cand se stinge si banuiedc ca este vr-un contact imperfect. Sau poate stie cineva care ar fi problema.
rusus
La mine este praf mult unde arata kilometrajul poate reușesc sa scot numai acel geam sa curat
aldea florin
mi-au venit jucariile sa vad cand imi fac timp sa le dau jos.
aldea florin
rusus nu vei putea decat daca scoti ceasurile cu totul din bord si apoi poti declipsa geamul de la cadrane. eu le-am scos si am desfacut tot ce se poate, dar mare grija la pamblica de legatura dintre placa si ceasul turometru (display)
rosujo
Puteai pune si tu niste poze...mai ales cu partea din spate a ceasurilor (mufa ma intereseaza).
aldea florin
Sincer am vrut dar am renuntat pe drum. Am sa desfac din nou si am sa pun poze. Este o mufa dreptunghiulara. Iar problema la mine era contact imperfect al unui led care l-am rezolvat incalzindu-l din nou cu pistolul de lipit.

27 Dec 2015, 20:54:
uite ROSUJO poate te ajuta nu este poza cu ce am demontat eu dar sunt identice cu asta.prima este de pe net iar cea de a doua cu a mea dar nu este pe de-a intregul pentru ca pe mine nu ma interesa mufa. tin sa mentionez ca diferenta poate fi la ce dotari are masina de ex eu nu am ESP deci nici in tabloul de bord nu imi apare martorul si nici incalzire in scaune. asta ar fi diferenta in cazul in care tu ai dar asta tine de configuratia placi mufa cred ca este identica.

27 Dec 2015, 20:56:
revin pentru ca prima nu sa inacrcat

27 Dec 2015, 20:57:
prima este a mea iar a doua este identica cu a mea. sper sa iti fie de folos
rosujo
Mersi!
Am constatat ulterior cumpararii ca nici a mea nu are ESP ceea ce mi se pare cam ciudat. Are senzori lumini, ploaie...tapiterie mixta si totusi fara ESP care sincer mi se pare mult mai util...in fine.
Mersi inca o data pt poze...
marius80_eugen
Cred ca puteai sa renunti la multe alte accesorii pentru acel ESP ... daca nu va interesati inainte UNDE sa verificati treaba cu ESP-ul , samsarii isi freaca mainile dupa vanzare. Nu are nici o legatura senzorii de ploaie si lumina sau navigatia cu ESP-ul .
Doar ca parere : unora le plac cesurile analogice , iar cu cele electronice te obisnuiesti destul de greu si este posibil ca peste ceva timp sa fii acuzat ca ai umblat la ceasuri ca sa umbli la kilometri sau ca masina a avut alte probleme. Trebuia ca anumite preferinte sa le ai inainte de a cumpara masina , altfel acei bani ii cam dai degeaba si inca nu ai inceput sa bagi bani in intretinere sau schimbare piese.

QUOTE(rusus @ 10 Dec 2015, 20:40)
La mine este praf mult unde arata kilometrajul poate reușesc sa scot numai acel geam sa curat
*


De fiecare data cand sufli prin lateralul ceasurilor iti intra din praful de deasupra in interior. Eu am observat asta cand idiotii de la spalatorie s-au apucat sa sufle cu presiune de aer inainte sa curete cu carpa bordul . Exact prin orificiul de scos ceasurile intra praful ...
aldea florin
este adevarat MARIUS ce spui tu dar daca ai sti cat am cautat eu o masina buna la mana a doua am plecat chitit pe megane 2 si am ajuns la concluzia ca mai pun ceva si trec la nivelul urmator adica la 3 apoi nu am vrut hachbac ci brek si uite asa am vazut cred ca vre-o 10 duse prin service verificate vin deci timp pierdut nervi, ca na mai greu gasesti pe cineva sa iti spuna frate asta e masina cu bune cu rele, sa nu mai vorbim de km dati inapoi. Unde vreau sa ajung defapt: cand iei o masina la sh nu o gasesti chiar asa cum ti-ai configura-o de noua. ma oftic ca nu are si ESP DAR SE POATE SI FARA . In afara de esp si incalzire in scaune cam are detoate aa.. si jante de aliaj dar asta chiar nu ma deranjeaza ca imi voi lua eu ce vreau.

29 Dec 2015, 16:00:
cu placere rosujo oricand cu placere..
mariusd4
Eu am avut ceasurile luate SH cu alt nr. de Km, la prima introducere de mufa au aratat exact km de ii aveam eu pe masina. Ceasurile aveau VIN-ul celeilalte masini si Km mei. Sper ca s-a inteles...
aldea florin
cred ca intr-un service ai putea imperechea vin-ulu cu ceasurile sh pe care le-ai pus asta in cazul in care te deranjeaza lucrul asta. important cred ca este sa iti arte km masini tale.
espacern
QUOTE(aldea florin @ 30 Dec 2015, 15:38)
cred ca intr-un service ai putea imperechea vin-ulu cu  ceasurile sh pe care le-ai pus

Poti sa faci asta cu un CLIP....si ceva cunostinte.
aldea florin
te cred ESPACERN dar eu nu am asa de multe cunostinte poate reusesti sa il ajuti pe marius pe mine doar m-ai facut curios si interesat cum, el este cel care a schimbat ceasurile.
aldea florin
in urma unei incercari esuate de a schimba un led la turometru am reusit sa stric acea pamblica ce face legatura intre displayul kilometrajului si placa mai exact nu mai face contact cum trebuie si au disparut majoritatea caracterelor. asa ca am cautat pe mirifiul NET gasind unele sh pentru aceeasi motorizare. astazi mi-au venit iar in momentul in care le-am instalat mi-a aparut martorul STOP si mesajul EROR PROG. AM SA AJUNG IN SERVICE SA VAD CE SE POATE REZOLVA . DACA EXISTA CINEVA CARE MA POATE AJUTA CU UN SFAT VA ASTEPT CU DRAG. CHIAR SI PENTRU REPARATIA CELOR VECHI. Atasez si pozele sa va faceti o idee.. aa si ca o remarca acum am nr de km ai masinii de pe care au fost luate ceasurile.
chrest70
Salut poti incerca refacerea traseelor (din dreapta vad eu ca le-ai cam ,,mototolit ,,) cu sarma WRAP se foloseste in electronica pentru refacera pistelor pe cablajele electronice. Cu rabdare si in functie de cate ai distrus eu cred ca poti reusii.
Daca sunt numai cele din dreapta se pare ca ai rupt 3 /4.
Bafta!
silvanu96
Se pare ca nu se inteleg intre ele :ceasurile ci calc masinii.
Cauta un baiat care face diagnoza Reno si il intrebi daca poate face alinierea (imperecherea) dintre cele 2 componente.Nu tre sa te duci intr-un service.
Erau multi pe aici care spuneau ca se pastreaza nr.de km ai masinii daca schimbi ceasurile.
Na ca nu e asa!
fish
Acum un an cei de la reprezentanta mi-au schimbat si mie tabloul de bord (pe garantie), tot pentru 2 leduri la turometru care se aprindeau inconstant (palpaiau sau se stigeau de tot). Dupa ce inginerul a montat noul tablou de bord a mai stat inca ~ 10 min pe laptopul lor de diagnoza conectat la masina si a facut setarile / sincronizarile, a sters erorile, etc.
Probabil trebuie sa faci si tu acelasi lucru, nu cred ca ai alta varianta. Doar asa cu deconectare / reconectare nu cred ca merge.
aldea florin
multumesc chrest70 dar nu ma mai obosesc caut un meserias cu mai multa rabdare si ceva scule si cunostinte. sambata am sa ma duc in service sa pun un tester si sa faca imperecherea. CEI CARE AU SPUS CA VA AFISA KM MASINI TALE CHIAR DACA SUNT ALTE CEASURI ORI AU GRESIT ORI LA EI POATE ASA SA NIMERIT. eu am spus ce mi sa intamplat mie.

<span class='edit'>25 Feb 2016, 19:49:</span>
si in service ma duc ca am o cunostinta ca altfel asi fi mers la cineva cara are diagnoza de rezolvat se rezolva au mai patit si alti asa din ce am citit pe forum. folia am distrus-o in halul ala in urma unor incercari esuate de a o lipi de a o presa indrumat de unu de altu dar intr-un final am ajuns la dezastruosul rezulta cu o bagare adanca de mana in buzunar. nu am nici sculele necesare sa ma mai apuc eu de ele.

<span class='edit'>25 Feb 2016, 19:59:</span>
QUOTE(chrest70 @ 25 Feb 2016, 08:45)
Salut poti incerca refacerea traseelor (din dreapta vad eu ca le-ai cam ,,mototolit ,,) cu sarma WRAP se foloseste in electronica pentru refacera pistelor pe cablajele electronice. Cu rabdare si in functie de cate ai distrus eu cred ca poti reusii.
Daca sunt numai cele din dreapta se pare ca ai rupt 3 /4.
Bafta!
*


nu cred ca merge pentru ca lipitrea pe display (sticla ) se face printr-o tehnologie mai speciala incalzire presare plus ca pamblica aia are un adeziv care este activata de temperatura. daca ar fi fost legatura intre placa placa era mai simplu ca asa vedeai circuitele ( bine cu o lupa)
75AIM
Se pare ca la un tablou nou de bord apar km de pe vechiul bord iar la cele luate la sh apar km masinii dezmembrate,mie cand mi-a schimbat bordul tot din cauza unui led la turometru au aparut imediat km initiali dar avea erori pe care in vreo 5 min le-a rezolvat din clip,ce am observat eu:la noul panou grafica este putin diferita,au aparut noi pictograme si in +pe CB a aparut ceasul si temperatura,cred ca au schimbat furnizorul,vedeti ca bubele uneia facute in Turkye apar si la cele din vest?ce diferenta de calitate este?
aldea florin
Masina mea este fab franta dar ceasurile habar nu am le-am luat de pe olx.
aldea florin
Stie cineva pe cineva care poate face rescriere de VIN pentru ceasurile de bord pentru un megane 3? de preferat din dambovita sau bucuresti in ultima instanta.va multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.