Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 Break 1978
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2
THE ELANTIS
Felicitari Dan si sa o stapanesti sanatos!

Cateva dotari inedite :

- Bricheta e de R16 din 67 sau de R8/10 sau de alt model Renault de pana in 68 - are desenata o tigara aprinsa sub plasticul transparent;
- Butonul de reglat farurile deasemeni cred ca e de Renault 16 sau alt model Renault din anii 74-78

Imi place foarte mult materialul scaunelor. Exact modelul acesta de plus cu model hexagonal l-a avut Dacia 1300 a mamei din 78.

Sa te bucuri de ea!
iulian'71
Felicitari pentru achizitie, sa o stapaniti sanatosi si originala!
roby_1300_rap
QUOTE(Albert Einstein @ 21 Nov 2015, 19:33)
La lumina

[attachmentid=1628014761] [attachmentid=1628014763]

Serie sasiu 6689

[attachmentid=1628014762]
*



pe loganu ala din dreapta vad ca o dat deja serios rugina pe la usi radmasa.gif
MuciX
Loganul ala nu sta adăpostit de 30 de ani. Hai sa fim seriosi acum.
Sunt suficiente 1300 coapte dincolo de imaginatie si stiti prea bine. Fierul neglijat se strica.
sobolan
QUOTE(MuciX @ 22 Nov 2015, 12:15)
. Fierul neglijat se strica.
*



prea adevarat si asta dar unele fiare se strica mai greu,eu am mai scris demult in urma si o mai scriu : vreau sa vad un logan cat de cat ingrijit dupa 30 de ani,is curios rau,dar unul cu care s-a mers nu unul care zace in garaj non-stop !
MuciX
QUOTE(MuciX @ 22 Nov 2015, 11:15)
Sunt suficiente 1300 coapte dincolo de imaginatie si stiti prea bine.
*


Nu vad rostul comparatiei, dar nu stiu cum se vor comporta masinile astea in viitor, dar mai mult din cauza solutiilor constructive, pline de electronica. E clar ca nu vor rezista multe, dar nici nu au fost facute pentru asta.
Daciile de pe vremea aia erau facute sa tina o viata, asa au fost gandite, dar cu toate astea unele au esuat incontestabil.
sobolan
QUOTE(MuciX @ 24 Nov 2015, 13:16)
Daciile de pe vremea aia erau facute sa tina o viata, asa au fost gandite, dar cu toate astea unele au esuat incontestabil,mai ales cela facute dupa '90...
*

ydaniel
Depinde de intretinere si in ce conditii s-a facut exploatarea.
sobolan
nu stiu ce sa zic,au fost o serie de dacii cu o tabla excrecabil de proasta.....mai ales dupa 2000,cand s-au facut cele cu "faltzul" ala la trecerea copertinei in stalp....stii tu....injectabilele.....
Un exemplu clar si te rog sa ma crezi ca ori nu am bagat eu de seama ori nu am vazut inca la alte dacii 1310.....ridic pe cric la roata fata mai sus si se ridica si roata spate.....eeeee???? caroseria sanatoasa,nu ? la aia din 98 nu se intampla asa ceva....si daca nici aia nu a mai fost ingrijita dry.gif ce sa mai zic de alte cazane.....
Laurentziu83
A lui taica-miu din 98 (pre-zambetul lui iliescu) incepuse sa rugineasca la colturile portbagajului si la grila radiatorului la 6 luni de la achizitie. Daca si la masina noua trebuie sa faci altceva decat sa o speli periodic...
In 2009 s-a gaurit tabla pedalierului; am vandut-o asa.

Fostul Symbol n-are fir de rugina nici dupa 10 ani.
bucatzel
No, o lasam mai tango cu subiectul ruginii mai mult sau mai putin ipotetice?

Back on-topic, nu credeam ca o sa intreb vreodata de poze pe forum, da' mor de curios sa vad cum arata dupa o simpla spalare.
sobolan
nimic nou ? vreo poza ceva ? huh.gif
sobolan
huh.gif
Tommi.
Ce se mai aude de ea? smile.gif
johnybic
Același tip de plăcută am și eu la masina mea ,a ta este a doua care o văd și din câte am putut descifra de pe a ta scrie ceva în limba germana înainte de cifra 760 ,la mine nu se mai cunoaște decât seriile stantate și ceva gen fabrica de autoturisme Pitești asta fiind la partea de sus.Dacă ai bunăvoința și reușești sa o restaurezi pe a ta as fi foarte recunoscător dacă dorești sa pui o poza ca sa o pot face și eu pe a mea.

3 Aug 2016, 22:21:
Uite atașez și o foto cu a mea în care mai disting r1170 și dacia 1310
Albert Einstein
In toamna aceasta voi incepe sa ma ocup de masina. Sper ca pana la evenimentul de anul viitor de la Sinaia sa fie gata.

@johnybic: Sigur ca da, dupa ce voi restaura placuta voi pune poze
Tommi.
Nimic nou? sad.gif
ydaniel
Se hodineste in garaj,asteptand vara!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.