Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1410 Sport '85
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
sorin105
Evolutia restaurari de poate urmări pe facebook,deoarece aici durează prea mult încărcarea pozelor.
Astept păreri pro si contra.
https://m.facebook.com/Dacia-1410-Sport-106...68539846547382/
eye88full
am dat like paginii, abia astept s avad mai multe poze biggrin.gif iese fain wink.gif lurk0000.gif
sobolan
QUOTE(eye88full @ 11 Nov 2015, 20:20)
am dat like paginii
*



idem ! smile.gif
sorin105
Multumesc pentru like-uri!
In fiecare zi voi posta,tinichigii (2) lucreza in "forta" si calitativ,unul dintre ei a lucrat pe linia de asamblare de la Stefanesti,când a vazut masina ii sclipeau ochi de bucurie (probabil amintiri plăcute sau neplacute)
După ce am cautat o sticla de plafoniera,primind preturi de poți cumpara si o dacie,sunt destui si aici pe forum..
Am luat la rand rematurile din Bucuresti,fara minuni,dar au picat alte piese.
Ajung acasa si ma duc la dezmembrari (fiind sunat ca am primit o dacie)eu ma gândeam ca de obicei iar este vrei cazatura care nu poți sa iei nimic,ajuns acolo piesa de rezistență 2 plafoniera model canada cumpărate pe 2 lei:)) nu grame de aur!
maho
Pare putin crapata, dar decat deloc, tot e bine. Macar ai scos-o (banuiesc ca pe lungime, ca altfel...) cu picioarele intregi ?
sorin105
Maho are o crapatura,un piciorus rupt,când vad gaura ma iau toate "pasarelele"
Am facut un sablon cu dimensiunea piciorusului rupt si am sa il fac din fibra de sticla la un prieten,sper sa iasă,daca nu fac ca fostul proprietar cu scoci lipit..
harby ;))
QUOTE(sorin105 @ 12 Nov 2015, 17:49)
Maho are o crapatura,un piciorus rupt,când vad gaura ma iau toate "pasarelele"
Am facut un sablon cu dimensiunea piciorusului rupt si am sa il fac din fibra de sticla la un prieten,sper sa iasă,daca nu fac ca fostul proprietar cu scoci lipit..
*


fiind in secolul 21,cauta un baiat cu o imprimanta "d'aia smechera treide" 3D si ii dai dimensiunile si ti-l face biggrin.gif blush.gif
sobolan
QUOTE(sorin105 @ 12 Nov 2015, 14:46)
După ce am cautat o sticla de plafoniera,primind preturi de poți cumpara si o dacie,sunt destui si aici pe forum..
*



bisnitari,pai nu e frumos mad.gif , imi amintesc ca am dat de la remat GRATIS chiar si aici pe forum......unii au facut bani frumosi de tot pe piese luate cu cativa lei din remat......urat sleep.gif ,cel putin aici unde e forum dedicat....

Btw : ochelarul ala e nou(virgin) ,la fel si ELV-ul .....tnks a lot ! daca pot sa-ti intorc favoarea sa-mi zici,am si eu prieteni "mari" prin remat dar din pacate din remat au cam disparut daciile.....

Spor la masina !!!
sorin105
wink.gif)+12 Nov 2015, 22:46-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 12 Nov 2015, 22:46)
fiind in secolul 21,cauta un baiat cu o imprimanta "d'aia smechera treide" 3D si ii dai dimensiunile si ti-l face biggrin.gif blush.gif
*


Am vorbit cu Stefan si a zis ca nu poate face,m-a trimis la un băiat la Craiova dar probabil neseriozitatea a lăsat de dorit din partea lui,plus ca nu vreau sa faca încercări poate nereușite pe banii mei..
Ma multumesc cu ce am gasit momentan,cu răbdare se gasesc piese rare si bune,te astept in clubul "sportivilor"

QUOTE(sobolan @ 12 Nov 2015, 23:49)
bisnitari,pai nu e frumos mad.gif  , imi amintesc ca am dat de la remat GRATIS chiar si aici pe forum......unii au facut bani frumosi de tot pe piese luate cu cativa lei din remat......urat sleep.gif  ,cel putin aici unde e forum dedicat....

Btw : ochelarul ala e nou(virgin) ,la fel si ELV-ul .....tnks a lot ! daca pot sa-ti intorc favoarea sa-mi zici,am si eu prieteni "mari" prin remat dar din pacate din remat au cam disparut daciile.....

Spor la masina !!!
*


Ma bucur ca pot ajuta pasionați cu piese noi si folosite,când te-am ajutat nu m-am gandit sa fac vreo afacere cerând preturi astronomice pe ochelar si gmv stiind ca ai nevoie,din contra daca ai nevoie ar trebui sa ne ajutam fara sa mai stam pe gânduri!
Am primit mesaje cu ce grund/teroson s-au folosit si alte întrebări referitoare la materiale,eu nu pot sa zic ca grundul "x" de la firmă "x" este mai bun/prost calitativ de la firma "y"
Grundul folosit este facut in Germania cu întăritor adus de tinichiu care lucrează la mercedes,se usucă in 30 de min si după se poate folosi mastic pentru îmbinări si teroson.
Terosonul este facut in Polonia,cumparat de la un prieten care i-a rămas.
Fiecare poate folosi ce materiale are si in functie de buget.Cu alte intrebari va pot răspunde aici cat si pe privat.
sorin105
Primer ppg
razvan1985
QUOTE(sobolan @ 12 Nov 2015, 23:49)
bisnitari,pai nu e frumos mad.gif  , imi amintesc ca am dat de la remat GRATIS chiar si aici pe forum......unii au facut bani frumosi de tot pe piese luate cu cativa lei din remat......urat sleep.gif  ,cel putin aici unde e forum dedicat....

Btw : ochelarul ala e nou(virgin) ,la fel si ELV-ul .....tnks a lot ! daca pot sa-ti intorc favoarea sa-mi zici,am si eu prieteni "mari" prin remat dar din pacate din remat au cam disparut daciile.....

Spor la masina !!!
*


Eu cand am spus ca unii fac bani frumosi cu piese luate pe 1 leu din Remat,s-au suparat anumiti "colegi forumisti".
eye88full
Sorin e un baiat de nota 20+++ m-a ajutat cu o gramada de piese noi, m-a sustinut moral cand imi venea sa " cojesc portocala" gun3.gif si mi-a dedicat din timpul lui pt a-mi da un sfat, o parere, chiar si la 12 noaptea cand eram super mega disperat si nu aveam la cine apela, el mi-a raspuns si m-a sfatuit, pt mine a contat enorm si apreciez din tot sufletul oamenii ca el! asa ca, daca vreodata te pot ajuta cu ceva, nu ezita sa ma suni, vorba ta: la orice ora, pt ca am sa te ajut cu ce pot! iar cat despre bisnita, la Sorin nu ai sa vezi asa ceva spre deosebire de altii care pt un "maro" mic nesemnificativ, mi-au cerut extra triplu pretul...asta e, in viata sunt oameni si..oameni, noi sa fim sanatosi! cheers.gif
sobolan
QUOTE(eye88full @ 19 Nov 2015, 19:02)
Sorin e un baiat de nota 20+++
*



confirm ! smile.gif
sorin105
QUOTE(eye88full @ 19 Nov 2015, 19:02)
Sorin e un baiat de nota 20+++ m-a ajutat cu o gramada de piese noi, m-a sustinut moral cand imi venea sa " cojesc portocala"  gun3.gif si mi-a dedicat din timpul lui pt a-mi da un sfat, o parere, chiar si la 12 noaptea cand eram super mega disperat si nu aveam la cine apela, el mi-a raspuns si m-a sfatuit, pt mine a contat enorm si apreciez din tot sufletul oamenii ca el! asa ca, daca vreodata te pot ajuta cu ceva, nu ezita sa ma suni, vorba ta: la orice ora, pt ca am sa te ajut cu ce pot! iar cat despre bisnita, la Sorin nu ai sa vezi asa ceva spre deosebire de altii care pt un "maro" mic nesemnificativ, mi-au cerut extra triplu pretul...asta e, in viata sunt oameni si..oameni, noi sa fim sanatosi! cheers.gif
*




QUOTE(sobolan @ 19 Nov 2015, 22:01)
confirm ! smile.gif
*


Va multumesc.Nu sunt de nota 20,sunt o persoana modesta care ajuta colegi cum pot,cu un sfat,cu o piesa..
Sa revenim la subiect,am ales vopseaua,galben sport,cum a iesit de la Stefanesti,vroiam alta culoare dar sa nu mai am stau cu modificari la RAR,ca si asa ingineri cand vad o dacie veche zic "ce vrei sa ii faci la rabla asta".
Am achiziționat ceara,am prins black friday 65 lei setul.
Pe marți cu un pic de noroc sper sa prindă "culoare"
sorin105
Din spate.
sobolan
te misti repede ,vad .... bravo ,imi place ceea ce faci !!! smile.gif
sorin105
QUOTE(sobolan @ 23 Nov 2015, 19:48)
te misti repede ,vad .... bravo ,imi place ceea ce faci !!! smile.gif
*


Băieți chiar au lucrat repede si bine,mersi sper sa iasă ce vreau eu.Ma tot uit la dacia ta,"îmi cam face cu ochiu" una si cred ca o cumpăr.
Masina izolată pentru terosonat praguri.
sobolan
Da' n-ai o sportiva ok,ce-ti mai trebuie inca una ? faci colectie ? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

poza, asa biggrin.gif

Bordul de care e ? are faruri de 1300,de ce ?
sorin105
QUOTE(sobolan @ 25 Nov 2015, 11:26)
Da' n-ai o sportiva ok,ce-ti mai trebuie inca una ? faci colectie ? biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif

poza, asa  biggrin.gif

Bordul de care e ? are faruri de 1300,de ce ?
*


Bordul este de 1310,vroiam un bord de r12 ts ph2 dar nu am gasit ceva sa îmi placa.
Farurile vor fi de 1310 (4bucati)
Am nevoie de schema instalației electrice pentru dacia 1310 4 faruri.
maho
Uite aici, dar vezi ca-i aia cu 10 sigurante (la a mea, cu 5, n-am gasit pe nicaieri).
[attachmentid=1628015249]
unner4you
Salut , foarte frumoasa Sportiva ta , ma gandesc sa imi cumpar si eu 1 , si sa o restaurez complet , poti sa imi spui te rog cu aproximatie la ce suma ai ajuns pentru restaurare . As vrea o restaurare Clasica eu locuiesc in Italia si vreau sa o aduc aici .
sorin105
QUOTE(maho @ 26 Nov 2015, 16:23)
Uite aici, dar vezi ca-i aia cu 10 sigurante (la a mea, cu 5, n-am gasit pe nicaieri).
[attachmentid=1628015249]
*


Mersi Maho,cred ca este cu 10 siguranta,este destul de mare,eu obisnuit cu cele de 1300 cu 2 siguranta eram cu "gura cascata" ce naiba atâtea sigurante cand puteau sa faca ca la 1300 un simplu circuit,dar români pana nu se complică nu se lasa.
Problema sa zic asa,toate instalația a fost data jos si incerc sa o pun singur la loc,dar prevăd ca o sa ard câteva sigurante

QUOTE(unner4you @ 26 Nov 2015, 16:32)
Salut , foarte frumoasa Sportiva ta , ma gandesc sa imi cumpar si eu 1 , si sa o restaurez complet , poti sa imi spui te rog cu aproximatie la ce suma ai ajuns pentru restaurare . As vrea o restaurare Clasica eu locuiesc in Italia si vreau sa o aduc aici .
*


Salut,mersi,problema este ca nu se mai gasesc masini sa începi un proiect,cele care mai sunt epave ori bune si nu se vand,eu dupa aproape 2 ani am ajuns la aceasta masina,am cumparat'o ca il stiam pe proprietar si ca nu a fost o masina de mii de euro (pretul de achizitie)
Norocul meu este ca stau in Pitești si aici încă de mai gasesc piese,sa nu crezi ca sunt foarte multe,dar intr-un an am strâns fiecare element care îmi lipsea sau trebuie înlocuit.Plus meseriași "bătrâni" care au lucrat pe linia de asamblare mi-au dat incredere ca o sa iasă ce trebuie.
Costul total nu stiu sa iti spun momentan,deoarece trebuie vopsita si costul ar fi la 100 euro per element,la final nu cred ca o sa adun sumele deoarece cred ca o sa o iau brăila..
Daca ar fi sa iti iei una cel mai bine ar fi sa ai pusi deoparte cel putin 2 mii de euro.
Multa baftă la cautat,dupa ce o termin pe aceasta in primavara o sa ma apuc din nou sa gasesc alta sa o fac in stil anilor '80 de raliu.
sobolan
QUOTE(sorin105 @ 27 Nov 2015, 09:53)
Daca ar fi sa iti iei una cel mai bine ar fi sa ai pusi deoparte cel putin 2 mii de euro.
*



am vrut sa spun acelasi lucru biggrin.gif,cu suma asta "patinezi" prin zona bine.Cat despre epava...pai gasesti cazane coapte de rugina la care muncesti o viata si tot nu ies ok sau masini acceptabile dar la peste 600 euro,s-a "desteptat" romanul iar,n-o mai da pe voucher biggrin.gif
unner4you
Cred ca singura solutie ar fi sa cumpar una deja restaurata , chiar daca o sa ma usture putin buzunarul , oricum sunt un mare fan si apreciez mult masina asta daca cumva stiti pe cineva interesat sa vanda , dati un PM
dstdan
De cumparat nu e greu, cu banii pe transcriere/ taxa poluare e mai naspa, te duce la vreo 2000 lei sau mai putin.
Masini bunute se mai gasesc prin orasele patriei, o ochesti care-ti place, prin parcari si cauti proprietarul, dupa nr. de inmatriculare, vecini, politie.
Apoi o restaurezi cum doresti, placerea va fi maxima, sa vezi cum iti reuseste proiectul. drunksinging.gif
unner4you
Mie mi-ar conveni mai mult sa o cumpar deja facuta , cu mecanica nu stau maxim , si muncesc 12 ore pe zi , nu prea am timp , pe net apare anuntul cu masina restaurata si dispare in 2 -3 ore smile.gif) . Se vinde ca painea calda
sobolan
QUOTE(unner4you @ 27 Nov 2015, 13:33)
Cred ca singura solutie ar fi sa cumpar una deja restaurata , chiar daca o sa ma usture putin buzunarul , oricum sunt un mare fan si apreciez mult masina asta daca cumva stiti pe cineva interesat sa vanda , dati un PM
*



una refacuta bine sare de 2000E lejer,cel putin eu n-as da-o mai putin si asta pentru ca nu e facuta in service(deci minus facturi ca toata manopera pe mecanica si tinichigerie e la mine),daca era facuta in service n-o mai vindeam ca nu mai recpeream mai nimic din bani....

QUOTE(dstdan @ 27 Nov 2015, 14:44)
De cumparat nu e greu, cu banii pe transcriere/ taxa poluare e mai naspa, te duce la vreo 2000 lei sau mai putin.
*



de cumparat nu e greu,de restaurat bine e greu(la bani) taxa e un fleac de vreo 1600 ron mai exact,deja pun deoparte si eu ca s-o trec pe numele meu smile.gif sau o poti declara ca autotrism istoric si scapi de taxa dar sa fie cam 95% originala cu toate celea pe ea de la vremea ei....s-a discutat asta pe topicul meu.......
dstdan
Da cunosc! e gratuit doar daca este mostenire (nu donatie, nu partaj)!
sorin105
QUOTE(sobolan @ 27 Nov 2015, 10:33)
am vrut sa spun acelasi lucru biggrin.gif,cu suma asta "patinezi" prin zona bine.Cat despre epava...pai gasesti cazane coapte de rugina la care muncesti o viata si tot nu ies ok sau masini acceptabile dar la peste 600 euro,s-a "desteptat" romanul iar,n-o mai da pe voucher biggrin.gif
*



Nu o da la rabla dar iti da o suma de 1500 de euro si pleci automat..
QUOTE(unner4you @ 27 Nov 2015, 13:33)
Cred ca singura solutie ar fi sa cumpar una deja restaurata , chiar daca o sa ma usture putin buzunarul , oricum sunt un mare fan si apreciez mult masina asta daca cumva stiti pe cineva interesat sa vanda , dati un PM
*


Restaurata cum trebuie si piese de calitate cu siguranta nu vei gasi sub 5mii de euro.

QUOTE(dstdan @ 27 Nov 2015, 14:44)
De cumparat nu e greu, cu banii pe transcriere/ taxa poluare e mai naspa, te duce la vreo 2000 lei sau mai putin.
Masini bunute se mai gasesc prin orasele patriei, o ochesti care-ti place, prin parcari si cauti proprietarul, dupa nr. de inmatriculare, vecini, politie.
Apoi o restaurezi cum doresti, placerea va fi maxima, sa vezi cum iti reuseste proiectul.  drunksinging.gif
*


Crede-ma ca taxa de poluare este ultimul meu gand si cel mai simplu,in 30 de min iti ia bani si s-a rezolvat.

QUOTE(unner4you @ 27 Nov 2015, 15:07)
Mie mi-ar conveni mai mult sa o cumpar deja facuta , cu mecanica nu stau maxim , si muncesc 12 ore pe zi , nu prea am timp , pe net apare anuntul cu masina restaurata si dispare in 2 -3 ore smile.gif) . Se vinde ca painea calda
*


Era una restaurată pe la Timisoara sau Oradea si nu s-a vândut in 3 ore.

QUOTE(sobolan @ 27 Nov 2015, 15:15)
una refacuta bine sare de 2000E lejer,cel putin eu n-as da-o mai putin si asta pentru ca nu e facuta in service(deci minus facturi ca toata manopera pe mecanica si tinichigerie e la mine),daca era facuta in service n-o mai vindeam ca nu mai recpeream mai nimic din bani....
de cumparat nu e greu,de restaurat bine e greu(la bani) taxa e un fleac de vreo 1600 ron mai exact,deja pun deoparte si eu ca s-o trec pe numele meu smile.gif  sau o poti declara ca autotrism istoric si scapi de taxa dar sa fie cam 95% originala cu toate celea pe ea de la vremea ei....s-a discutat asta pe topicul meu.......
*


Daca ar fi sa pun la vanzare (nu ma gandesc) fara 5 mii de euro nu am da'o deoarece toate piesele sunt noi,ornamente,faruri,stopuri..
Am adus masina acasa,a fost vopsita,deja am montat stopurile spate,lucasurile si chederul,emblema,mai am bara si am terminat,in 2-4 săptămâni sper sa fie fac RAR-ul si sa fie pe AG.


Ma gandesc sa montez ambreiaj si placa de 200mm,intra in cutie fara modificari,cel original este de 180mm...?
unner4you
5000 de euro e un pret exagerat , cel putin pentru mine dar mno ai muncit la ea etc. Sar la 3000 maxim si masina sa fie gata facuta pregatita de drum smile.gif oricum o sa strang niste banuti acuma si sper ca la inceputul anului sa cumpar una , deasemenea imi place si dacia 1300 , da tot sportiva ma atrage . (parerea mea e ca daca as veni la voi cu 3000 de euro bacnote batute de 50 sa fie teancu unpic gros va-ti mai gandi unpic smile.gif) parerea mea biggrin.gif nu ma injurati )
sobolan
QUOTE(unner4you @ 29 Nov 2015, 02:28)
. Sar la 3000 maxim si masina sa fie gata facuta pregatita de drum smile.gif
*



slabe sperante,facuta perfect si gata de drum......tre' sa admit ca sorin are dreptate,omu' a facut-o la service,aia dau facturi,nu se joaca,spre deosebire de el apare latura mai "saraca" (adica eu si poate si altii carora le place sa mestereasca-au si cu ce si o scot bine si mai ieftin)...doar sa dai de vreun "caz" de asta.....spor ! smile.gif
sorin105
QUOTE(sobolan @ 29 Nov 2015, 03:12)
slabe sperante,facuta perfect si gata de drum......tre' sa admit ca sorin are dreptate,omu' a facut-o la service,aia dau facturi,nu se joaca,spre deosebire de el apare latura mai "saraca" (adica eu si poate si altii carora le place sa mestereasca-au si cu ce si o scot bine si mai ieftin)...doar sa dai de vreun "caz" de asta.....spor ! smile.gif
*


Aici este vorba de timp,partea de tinichigerie rezolvată imediat,eu sunt "neamt" cand se lucreaza la masina mea,cand dau în ban sa stiu ca a fost dat cui trebuie si lucrarea va tine,băieți au curatat sasiul,fiecare parte a masini unde li s-a părut cu probleme,sudură in argon si in puncte,plus meseriași de inalta clasă,nu tinichigi/vopsitori de "cartier"
Nu este vorba de "saracie" toți de pe forum au bani,mai ales masinile vechi "mănâncă" bani foarte mulți,eu la 21 de ani (foarte tânăr ) am plătit manoperă si materialele din bani propri munciti,nu cerând la părinți,oricum ei sunt pe alta "unda",am ajuns sa am peste 5 daci din bani mei si nu ma opresc pana nu fac o colectie din fiecare automobil produs la dacia.
Momentan sportiva astepta in garaj,miercuri ajung si sper sa mai mesteresc cate ceva..
Zilele urmatoare o sa ma duc sa vad ce fac cu taxa de poluare sau retro,dar nu îmi convine cat costa o asigurare pe 6 luni,exagerat,niciun accident si vor sa le mai crească,pana la urma cred ca o sa ajung sa le r estaurez si radiate la cerere fara alte bătăi de cap,impozit plătit degeaba si alte taxe inutile,drumuri pline de gropi..
sobolan
QUOTE(sorin105 @ 30 Nov 2015, 00:07)
,eu la 21 de ani  (foarte tânăr ) am plătit  manoperă si materialele din bani propri munciti,nu cerând la părinți,
*



de apreciat....sincer
Eu la 21 de ani conduceam masina tatalui,deabia pe la 28 mi-am luat prima masina noua din banii mei,acum am patru masini....ideea e alta,cum ai spus,toti de pe aici au bani dar "sarac" am zis ca am alte prioritati acum,nu mai sunt ca la 21 de ani smile.gif (si tare-as vrea sa mai fiu)dar daca ma pricep sa sudez sau sa mesteresc in general si imi place la nebunie de ce sa n-o fac eu ? ies mai ieftin si barem stiu ce fac cu mana mea......
La mine cu motorul a fost altfel,am pus un musteriu sa-l dea jos ca nu-mi mai arde sa stau pe sub tractoare si daca tot il stiam l-am pus si sa-l faca,la mine in ograda,cu mine de fata,mai lipseam si eu cate juma' de ora,taman in lipsa mi-a pus distributia decalata cu un dinte si a trebuit sa ma bag sub ea tot eu si tot eu s-o termin,deci ? dry.gif .....in rest am verificat minutios munca depusa de omul ala,o fi fost obosit si el,cu griji pe cap.....asta e,toti gresim,is satul de unele chestii dar si de altele,ma intelegi.....
sorin105
Te inteleg,eu sunt genul de persoana care vreau sa fac totul singur fara ajutor financiar din alte parti...
Masina are barile farurile stopurile lucasurile montare,urmează instalația electrică sa fac legăturile,sunt nedumerit ce proiectoare sa montez,as înclină spre cibie iode 35,dar toate lumea are...90% din piese sunt noi.
sobolan
ce poza ! smile.gif ai niste comori acolo,pe bune up.gif ,fiind sportva as merge pe alea rotunde puse sus pe bara(nu sub bara) ....oricum la ITP le dai jos wink.gif ,cand circuli cu ea prin oras sa fii atent.....
eye88full
aoleu mamica.... wub.gif n-ai glumit deloc cand ai zis ca ai ceva " comori" ascunse biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif oricare le-ai alege, sunt sigur ca or sa vina excelent pe masina wink.gif spor la surubarit! o sa ramanem toti cu gura cascata la final, va fi o sportiva deosebita! cool.gif
sorin105
Nu sunt comori, am vazut ca le-au strâns cam toți romani.
Pe masina o sa fie câteva piese rare,pentru a fi diferită fata de celelalte,acum am trecut de impasul instalației electrice (sa zic,sper ca la prima iesire cu masina ca sigurantele sa nu fie artificii)
Urmează ochelari de far USA,am toate cotele si schitele făcute urmează confecționarea lor,sper sa reusesc..
sobolan
QUOTE(sorin105 @ 2 Dec 2015, 23:38)
am toate cotele si schitele făcute urmează confecționarea lor,sper sa reusesc..
*



fibra,nu ? daca-ti reusesc arunca-mi mie te rog ochelarii originali,contra-cost desigur !!! smile.gif
sorin105
QUOTE(sobolan @ 2 Dec 2015, 23:45)
fibra,nu ? daca-ti reusesc arunca-mi mie te rog ochelarii originali,contra-cost desigur !!! smile.gif
*


Din fibra..desigur,te anunț.
Am umblat la ambreiaj sa il verific,cand l-am desfăcut discul a cazut si nu stiu daca l-am băgat cum trebuie inapoi,am băgat partea proeminentă înspre motor(partea cu arcuriile)
Atasez poze pentru clarificare.
BN64FLO
l-ai pus fix invers biggrin.gif nu ai incercat sa il rotesti si sa vezi ca agata in suruburile volantei?
sobolan
confirm,e pus pe dos..... sad.gif
Rob3rto
Eu l-am avut montat asa si a mers bine.. smile.gif
om_bland
Este bagat Ok
BN64FLO
Cum sa fie bagat ok? eu mi-am montat singur ambreiajul si luni am montat personal, in service, la seat, vine cu partea pronuntata spre placa, cu partea dreapta spre motor ca altfel poate freca in suruburile volantului... uite aici imagine cu montarea corecta
sobolan
QUOTE(Rob3rto @ 3 Dec 2015, 20:21)
Eu l-am avut montat asa si a mers bine.. smile.gif
*



sleep.gif ,corecteaza-i pozitia.....

QUOTE(om_bland @ 3 Dec 2015, 20:57)
Este bagat Ok
*



nu este ok deloc...
sorin105
Nu am inteles nimic...este invers sau nu?Eu am stat 10 min cu schema de montare a ambreiajului din cartea lu' Mondiru si nu am inteles nimic.
Noroc ca nu am pus motorul pe masina sa mai desfac odată ph34r.gif
Doar sa mai prind o saptamana frumoasa,sa fie peste 10 grade sa termin mecanica,ca interiorul se poate monta pe frig cu un calorifer langa mine,dar cand pui mana pe o cheie si este minus afara se lipeste de mana.
Cum pot verifica compresia motorului?Ca daca tot este jos as vrea sa fie verificat si daca vor fi probleme sa il fac bucăți,ca pe masina este mai greu..
Am vopsit motorul in negru,2 ora am stat sa il spăl de ulei/vaselina.
BN64FLO
Ii pus invers, pune-l cu partea dreapta spre motor...ti-am pus poza mai sus
sobolan
QUOTE(BN64FLO @ 4 Dec 2015, 13:10)
pune-l cu partea dreapta spre motor...
*



si cu partea mai"bombata" aka butucul inspre placa de presiune.....desenul pus de mine e destul de edificator,ce nu intelegi ? smile.gif

una mai pe inteles...rosu e discul si albastru e volantul...
sorin105
Mersi,marți va veni un mecanic sa verifice compresia motorului si se va uita la ambreiaj.
Efect "oglinda' lac "ieftin". icon_mrgreen.gif
sobolan
eu zic sa dai o tura si prin motor,daca tot e dat jos,macar verifica cuzinetii si cu ocazia asta vezi si in ce stare sunt fusurile arborelui......ca ai vopsit-o ca la carte si e pacat s-o zgarii mai incolo incercand sa scoti motorul.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.