Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1320
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2
tm21zay
QUOTE(sobolan @ 12 Nov 2015, 23:04)
ai un laptop ciudat sau nu inteleg de ce scrii asa.....in rest keep it up,chiar is ultracurios ce o sa iasa din dacia aia cumva.....eu fugeam de ea,nici obligat nu o luam,poate ca sunt mai pesimist de fel si totusi as fi avut acasa si un mig/autogen/electric si scule destule si "relatii" in remat si vreo 3 dacii casate langa mine(sursele mele de "inspiratie" biggrin.gif  )dar tot nu m-as fi riscat.....probabil ca stiai cu ce ai de-a face,de aia am si scris mai sus ca esti profesor....... smile.gif ...nu spune ca nu esti ca nu te cred,cine ia asa ceva la restaurat nu-i ginecolog in mod sigur radmasa.gif si nici eu nu sunt,desi era mai ok,aveam si mainile curate si bani multi dry.gif
*



Colegul locuieste in Ungaria. Tastatura are caractere maghiare.

@ Adi, azi iti fac poze la cele discutate.

dacia_gpg
Acest model de clape sunt de Liberta?

16 Nov 2015, 21:59:
si inca una!

16 Nov 2015, 22:06:
Cod produs 6000554610 !
roby_1300_rap
QUOTE(dacia_gpg @ 16 Nov 2015, 21:58)
Acest model de clape sunt de Liberta?

<span class='edit'>16 Nov 2015, 21:59:</span>
si inca una!

<span class='edit'>16 Nov 2015, 22:06:</span>
Cod produs 6000554610 !
*



renault 11 sau dacia nova sunt alea smile.gif
harby ;))
Pana acum nu am bagat de seama ca sportul lui Nicu Grigoras are masca de care va trebui,insa cam distrusa si asta. Sper sa gasim,noi astia din Ro, vreo masca pentru supravietuitoarea dvs. Eu tot caut.
Spor la treaba!
aur
[quote=adroen,12 Nov 2015, 22:04]
Am gásit mánere interioare, 8 bucáti de aceeasi parte intr-un magazin auto, insá páná nu le vád care-s nu stiu ce anume sá mai caut ( de dreaota sau stánga , deoarece Tatál meu nu cunoaste detaliile )....


Unde ai gãsit manerele interioare?
adroen
Multumesc mult colegului oldtimercraiova care m-a atentionat cá e cam párásit acest topic, simplul motiv a fost stagnarea sau evolutia foarte anevoioasá a proiectului din cauza imposibilitátii sai posib limitate a gásirii pieselor, insá TM 21 Zay si alti colegi m-au ajutat mult in acest proces, asa cá am deja : Mánere (int + ext ), fete de usi, usi 4 buc , lámpi iluminare nr spate, etc .
Insá din cauza unor elemente foarte proaste (aripi fatá noi de conex de o calitate jalnicá (dimensiuni nerespectate ) am schimbat acest proiect , fácánd un compromis in dauna originalitátii , in sensul cá nu va avea masca originalá de 1320 cu faruri patrratoase si semnalizatore la colturi ci va fii reproiectatá cu o altá mascá de la un tip mai ancestral .
Caroseria, usile, celelalte particularitáti specifice modelului nu voor suferi modificári, insá fata nicicum n-o pot realiza la parametrii ceruti ..(are lufturi enorme la colturi intre aripi si semnalizatoare, masca de plastic in mai multe locuri ruptá, bara fatá si spate sunt de o prelucrare (finisare sub orice criticá , prinderile bárilor pe caroserie, realizate in mod cu totul ciobánesc , chiardin fabricá, etc ...toate aceste lucruri má duc spre un fel de "reproiectare al acestei masini, un fel de Face-lift ) necesar ptr a deveni armonioasá, plácutá ochiului si gustului meu )

16 Jan 2016, 18:10:
continuare :
Au revenit de la cuptor (vopsire electrostaticá ) elementel suspensie fatá si spate (bascule, arcuri, punte spate, etc ) refácute in culorile originale folosite de fabricá ...
Maniak22
Ar fi frumos daca ai sa pui mai multe poze cu toata masina. Chiar sunt curios de restaurare.
Daca nu e cu suparare va intreb pe toti aici legat de volanul de 1320. S-a pus de fabrica si pe alte modele in special pe cele de export ? Am vazut de-a lungul anilor si pe alte Dacii banale sau tunate care stiu ca nu aveau de fabrica si erau montate ulterior.
BLUE R 19
S-a pus si pe altele
Maniak22
Pe care mai exact ?
DACIOTUL_97
Parca pe CN1.
sobolan
volan de ala a avut dacia mea din 98.....luata de noua smile.gif
iustin_uap
Maniak, in afara de 1320, volanul ala s-a mai montat si pe unele Dacii CN3, in anii '90. Tata a avut asa pe un papuc din '96/'97.
Maniak22
Si tata a avut un break visiniu metalizat(rosu indian) cumparata de noua in 96/97 si nu avea volanul acesta. Multumesc de lamurire
adroen
Am mai lucrat putintel, profitánd de timpul deosebit de cald m-am apucat de asamblat puntea spate ....
BoR
Va este util acest maner?
http://olx.ro/oferta/maner-deschidere-usa-...html#2694b9cea8
Mult succes in restaurarea masinii!
adroen
Multumesc mult colega, am deja 8 mánere de clantá.La acest capitol mi-am fácut deja planul.
Am mai lucrat intre timp cáte putin, pregátesc piesele , subansamblele ptr remontare, cánd va fii gata caroseria si revine de la vopsit, mácar sá le am gata de pus , pregátite toate.
adroen
Au revenit si subansamblele suspensiilor fatá si spate (bascule, tendoane etc de la atelierul care a presat bucsile noi in locul celor vechi ....
adroen
Azi am mai lucrat putintel, am montat pivotii pe bascule ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.