Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 -Green Frog
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
MuciX
Alarma pentru ce? Tu ai garaj, ce valoare ar aduce masinii?
Ov
QUOTE(sobolan @ 15 Feb 2016, 12:27)
aduc mai mult a ceasuri de r12ts.....
*



pai daca-ti plac alea de TS faza 2 (P.S. si mie imi plac smile.gif ) atunci cauta-ti d'alea ca nu-s imposibil de gasit si nici nu costa ca alea de faza 1
razvan1985
Am eu ceasuri de TS ph 2,dar nu m-as despărți de ele... :-(
sobolan
QUOTE(MuciX @ 15 Feb 2016, 13:42)
Alarma pentru ce? Tu ai garaj, ce valoare ar aduce masinii?
*



Alarma ptr. ca eu am de gand sa merg zi de zi cu ea si am o linie audio Alpine pe care urmeaza sa o pun(mp3+boxe spate+tun)
Asa alarma are sirena deci ies cu paru' dupa ei + ca are inactivare la electromotor si dureaza destul sa-i faci bypass(trebuie sa ai si cunostinte cat de cat) in caz de vrei sa tragi o tura....
Garaj o sa fie dar eu stiu pe unde o mai las eu parcata cateva zile ? mai am obiceiul sa le mai tin si prin parcari vara radmasa.gif
Nici bine n-am scos dacia afara si mi-au zgariat-o plozii...apoi ce sa le fac la copii ? nimic......poate doar sa ma leg de mamele lor rolleyes.gif

QUOTE(Ov @ 15 Feb 2016, 13:45)
pai daca-ti plac alea de TS faza 2 (P.S. si mie
imi plac smile.gif ) atunci cauta-ti d'alea ca nu-s imposibil de gasit si nici nu costa ca alea de faza 1
*



am avut,au mers o luna dupa care s-a stricat ceasul de apa(deja convertisem instalatia mea electrica pentru ele ca nu e greu)....iti dai seama ca nu mai mergea nimic inafara de cumparatul altei instalatii electrice ca n-aveam cum sa innadesc iar firele,iesea o brambureala... si apoi dai munca iar...ceasurile astea le pot gasi si pe garduri in caz de ceva,nu au ace pe ele si asta e ok ca am ace aditionale la bord(apa + ulei) si se integrau oarecum bine in peisaj.....

QUOTE(razvan1985 @ 15 Feb 2016, 16:00)
Am eu ceasuri de TS ph 2,dar nu m-as despărți de ele... :-(
*



nu stiu ce sa zic,e ceva de munca la fire ca sa le pui la dacie...
MuciX
Credeam ca ii pui inchidere centralizata. a scapat.gif
sobolan
nu,e o roaba veche de 30 si ceva de ani,n-are nevoie de asa multa tehnologie,cu cat mai multa electronica pe ea cu atat mai multe dureri de cap uneori....se poate pune dar asta implica montarea de broaste cu siguranta pe fata ca la CN,pe spate se fac anumite artificii dar mai bine nu ! wink.gif pe fosta masina aveam si macarale electrice la geamurile fata,chiar erau oem,UAMT,le puneai direct fara modificari(plug and play)se gaseau in anii aia la bursa lejer......
MuciX
Eu am refuzat cu vehementa sa ii pun închidere cu telecomanda lui Brânză. Are centralizată din fabrică, dar vreau sa scobesc eu cu cheia in yala aia s-o descui si s-o-ncui, parca are mai mult farmec asa.
sobolan
QUOTE(MuciX @ 15 Feb 2016, 19:24)

dar vreau sa scobesc eu cu cheia in yala aia s-o descui si s-o-ncui, parca are mai mult farmec asa.
*



sa stii ca sunt de acord cu tine....apropo,n-am mai urmarit nimic la tine....e gata ? o sa caut deseara la jurnal de bord....
MuciX
laugh.gif
sobolan
azi am indreptat bara fata(am tractat-o prin toamna si eu prost am agatat sufa de urechea de sub bara,mare prostie,dacia se tracteaza de la brat sau de la bara antiruliu,altfel strambi bara/fusta etc),am spalat lampile de pozitie,am schimbat un fasung cu tot cu bec(era pocnit),am vopsit capetele aripilor cu autovapant apoi cu verde,am vopsit jantele(am dat o tona de rugina jos de pe ele,le-am dat si cu convertor de rugina inainte,nu ma intrebati de ce negru,habar n-am,vad eu cum i-o sta cu capacele puse),am mai masticuit aripa veche(aripa buna nu rahaturi de conex),i-am facut bracajul ( clasic cum fac la toate ca am schimbat asta toamna o bieleta si nu prea simteam volanul ok la drum),am inventat un fel de surub captiv-culisant ca sa prind ornamentul spate(tablite gaurite,suruburi m4,sudura)....
oldtimercraiova
Spor la muncă!
MuciX
Imi pare rau, dar, din cauza unei ciudățenii personale, imi repugnă jantele negre. Sper că nu raman asa, ar fi mare păcat. blush.gif
sobolan
QUOTE(oldtimercraiova @ 20 Feb 2016, 00:41)
Spor la muncă!
*



mersi,mai am cate ceva de facut !

QUOTE(MuciX @ 20 Feb 2016, 08:25)
Sper că nu raman asa, ar fi mare păcat. blush.gif
*




vad eu cum or sta cu capacele de inox......dar nu e problema,la nevoie le pot revopsi !
ydaniel
Jantele au fost de culoare argintie si gri.
De obicei se dadeau cu negru sa ascunda rugina-denivelarile.
sobolan
jantele mele sunt perfecte,rugina au avut ele dar nu mai au,indoituri nu ! smile.gif ele is date cu un bronz ceva,nu se ataca la lichid de frana, eu mai am prostul obicei de a aerisi fara furtun si tot ce curge jos ataca rau vopseaua de pe ele la interior,daca le faceam "perfecte" si la prima aerisire se umfla vopseaua pe interior ce rezolvam ? biggrin.gif ca bronz bun nu mai gasesti iar emaurul(oricare ar fi el) se ataca de la lichid......negrul asta pare imun la lichid de frana,e un fel de vopsea navala.....
MuciX
Mai e si model care s-a facut doar cativa ani.

SCUZE,in loc de quote am dat edit.....
sobolan
QUOTE(MuciX @ 21 Feb 2016, 16:36)
Mai e si model care s-a facut doar cativa ani.

*




ca vopsea doar wink.gif ,jantele is cele originale ale ei......vreau sa vad cum ii sta cu capacele puse si imi fac o idee.....oricum ramane sa caut o vopsea rezistenta la lichid de frana nuanta gri si o s-o aplic pe aia......bronz de calitate nu mai exista nicaieri iar ce mi s-a recomandat mai sus e tot emaur.....dac-o faceam la spray de jante + lac la spray nu tinea,ruginea iar si arata ce dracu' ,is patit......decat frumoase si ruginite mai bine asa,eu nu prea am de gand sa tin masina asta pentru expozitii.....desi am spus c-o s-o mai iau cu mine pe la pescuit acum nu ma mai indur tongue.gif ,o s-o tin doar pentru asfalt dar nu am de gand s-o scot din an in paste.....ar fi pacat sa nu vada lumina zilei decat la sarbatori + ca a inceput sa-mi placa sa ies cu ea,se uita lumea la ea ca la urs ! biggrin.gif altii ma intreaba pe unde am tinut-o de s-a mentinut asa..... radmasa.gif
ydaniel
Sablarea jantelor si vopsirea in camp electrostatic asigura luciu si o buna rezistenta la factorii agresivi.
sobolan
aia da' ....sa zicem ca le sablez eu cu nisip ,iau un compresor de 100L de la un amic si o rezolv ,nu stiu daca pot cu ala de 50L al meu,dar de unde vopsire in camp electrostatic in Galati ? pai si m-ar ajunge vopsirea la jante cat m-a ajuns de vopsit masina radmasa.gif ....nu merita,is doar niste jante sleep.gif pana la urma.....o sa imi dau silinta sa mai caut vreo doua tot de astea ca rezerve si sa vad ce pot face cu nuanta asta neagra care momentan nu ma deranjeaza deloc(ma bucur ca nu mai au rugina deloc)......
Ov
Nu mai bine aerisesti cu un furtunas d'ala de instalatie de stropit parbrizul bagat intr-o sticla de juma' de cola cu dopul gaurit in mai multe locuri sa aiba pe unde sa iasa aerul?
iustin_uap
QUOTE(MuciX @ 20 Feb 2016, 07:25)
Imi pare rau, dar, din cauza unei ciudățenii personale, imi repugnă jantele negre. Sper că nu raman asa, ar fi mare păcat. blush.gif
*



Eu n-as zice ca e o ciudatenie personala. Jantele negre nu avantajeaza nicio masina intrucat culoarea asta le face sa nu mai sara in ochi si e pacat pt. ca ele se numara printre elementele care se observa cel mai usor la o masina la o prima vedere.

Ce-i drept, jantele de 1300 nu sunt vreun model special dar, in opinia mea, ce-am scris mai sus e valabil si-n cazul asta.

Niste colegi au incercat ceea ce vrei tu sa faci. Asa vor arata:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3889618

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4084758
Mein Herz Brennt13
Super masina, acum observ ca este a ta sobolan, am urmarit topicul integral si ieri am avut curiozitatea sa vad cine este initatorul smile.gif) -stiu ca scrie, pe prima pagina din restaurari dar pur si simplu nu am realizat- Superba! Cat despre jante, parerea mea este ca ar trebui sa ramana gri cu sau fara capace, culoarea caroseriei nu prea avantajeaza jantele negre - apreciere dupa gusturile mele - eu ti-as sugera sa o pastrezi cat mai original posibil! In rest, din nou SUPERBA!
Va saluta "Ramona" wub.gif

22 Feb 2016, 13:39:
Ca tot este poza cu stergatorul "cas", am incercat sa il scot sa il asez -pe cel din dreapta, care se observa ca sta mai sus- dar nu reusesc, mi-e frica sa nu rup ceva..sfaturi?! (am incercat sa il slabesc cu degripant, jocuri cu cheia..nimic)
sobolan
QUOTE(iustin_uap @ 22 Feb 2016, 12:11)
Eu n-as zice ca e o ciudatenie personala. Jantele negre nu avantajeaza nicio masina intrucat culoarea asta le face sa nu mai sara in ochi si e pacat pt. ca ele se numara printre elementele care se observa cel mai usor la o masina la o prima vedere.

Ce-i drept, jantele de 1300 nu sunt vreun model special dar, in opinia mea, ce-am scris mai sus e valabil si-n cazul asta.

Niste colegi au incercat ceea ce vrei tu sa faci. Asa vor arata:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3889618

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4084758
*



Mersi de parere,ai dreptate ca la o masina rotile sar in ochi prima data.Eu cred ce spui dar chiar imi place sportiva cu jantele negre,o fi o chestie de gust aici......

QUOTE(Mein Herz Brennt13 @ 22 Feb 2016, 13:37)
Super masina, acum observ ca este a ta sobolan, Va saluta "Ramona"  wub.gif

*




Iti multumesc pentru aprecieri,ramona e surioara ei cumva......treaba cu stergatorul se face cu mult calm,asta in cazul in care n-ai nuturile(dintisorii aia mici de la interior) tocite pe brate.....daca da ai solutia la mine in topic.....suruburi de m4 si ai scapat de stres,la bursa se cere pe ele cat nu fac,preturi nerealiste la unii !!!

azi am dat jos tapiseriile de pe usi cu gandul sa fac curat pe dinauntru ca tot omu' ...am ramas cam masca huh.gif ....frate zacea vaselina acolo,cred ca s-au consumat 2kg lejer la aceasta imbalsamare radmasa.gif ...bucuros ca nu e rugina deloc(ca am inspectat foarte atent) am mai completat si eu ca sa fie biggrin.gif si am trecut la montat totul la loc...o laie,piulitele alea captive(jumate fier,jumate plastic) ce tin manerele de la usi erau scalpate.....bun,ma duc sa cumpar.....apoi,intr-un singur loc am mai gasit 7...le-am luat pe toate......am luat si clemele care tin conductele pe dedesubt ca era un puscata.....am inlocit-o si pe aia.....a se observa in poze ca pe usile fata am prinderi duble la manerele de interior(pot atasa un maner de usa spate ca la 1300) ....treaba asta si aripile spate ma fac convins ferm ca masina mea e mai mult 1300 FL dacat 1310 biggrin.gif ...anul asta 1984 e un an de trecere de la 1300 la 1310....ce ciudatenie.......
apropos : suruburi cu cap torx pe manerele de la usi ?wtf ? piulite captive de bronz ?
aveam de mult usa spate cu unele mici nepotriviri,m-am chinuit si mi-am stors creierii,am reasezat-o pe stalp din nou...o laie,cade bine peste tot la tot ce e dunga dar loveste usor de pasajul rotii.....mi-am luat inima in dinti si am luat un ciocan de 250gr si usor am remodelat la rece unghiul ala de la usa putin....acuma e stas,dupa ce o retusez n-o sa se mai cunoasca nimic,am dat-o cu convertor de rugina deocamdata....dacie,ce pana mea smile.gif ! m-am scos iar de-un retus in pixda masii dry.gif si chiar ma saturasem sa tot scot compresorul din barlog.....
Mein Herz Brennt13
da, Ramona este sora mai mica, este '85. nu cred ca sunt toti dintii, sau poate da daca sta asa sus smile.gif) dar cert este ca mi-a fost frica sa trag mai tare. Am sa incerc din nou, mi-ai dat idee acum cu vaselina la usi smile.gif) -am descoperit recent o cutie imensa in garaj cu vaselina blush.gif-

22 Feb 2016, 23:56:
Mai vreau sa imi vopsesc toata podeaua, ca masura de precautie, cu toate ca nu am rugina nicaieri. dupa ii aplic niste pasla sau material de antifonare.

23 Feb 2016, 00:05:
Observ o diferenta la fusta, masina mea are un grilaj sub grila de la radiator iar a ta parca nu. Asa mare diferenta este intre modelul 84?
sobolan
Cutia aia de vaselina trebuie folosita biggrin.gif ,sa vina apoi o caldura si sa vezi ce frumos se impregneaza prin incheieturi/imbinari vaselina aia....moarte n-are....
Pe spate trage-i o mana de autovapant la pensula ,lasa-l la uscat si apoi ia niste verde 6016 si da-i la pistol...la mine arata la fel de ok pe spate si nu ma deranjez momentan biggrin.gif

eu am grila ei,oem,de uzina....sincer nu am mai vazut grilaj de ala pe vreo masca fata de dacie,e premiera pentru mine,poate ne lumineaza cineva care stie mai bine.....stiu ca dupa revolutie mai apareau pe piata piese de tabla facute de unguri sau de turci,multe din ele bunisoare.....am impresia ca la un moment dat a fost schimbata semimasca sau masca la tine...oricum interesant lucru,chiar foarte !!!
om_bland
Cand ai scos tapiseria de la usi, nu ti s-au rupt acele piese de plastic de la ea ,ce se imbina cu usa pentru etansare ?
sobolan
nu,vreo doua au ramas pe usa(tipic),le-am scos cu mana si le-am bagat pe cartonul ala la loc prin rasucire smile.gif
Mein Herz Brennt13
A mea a primit "botezul" intr-un cap de pod in '86 smile.gif), dar nu au fost daune majore. Totul a fost indoit, ce s-a rupt total a fost grila pe care o am si acum in doua, in rest masca nu a fost schimbata -din ce mi-au povestit ai mei-
sobolan
semi-masca e schimbata,grilaj de ala eu nu am mai vazut....arata interesant oricum ! smile.gif daca e ok ca si tabla las-o in pace acolo .

Daca tot e cald si nu e de lucru imi fac ! smile.gif



Azi Dacia iar radmasa.gif ..... schimbat consola de climatizare(ce frumos suna biggrin.gif ) ....vreau sa va spun ca am facut asta fara sa dau jos torpedoul,nu am cuvinte decat de lauda pentru ce ce au inventat cotetul asta de bord radmasa.gif ,mi-am julit degetele dar se pare ca totul e ok si merge biggrin.gif ,ar ramane sa schimb robinetul ala de sub capota ca merge al naibii de greu si iar imi rupe piciorul ala din consola.....daca nu stati bine cu nervii n-ar fi ok sa va apucati de asa ceva...
Am aranjat firaraia aia acolo sub bord ca m-am speriat ce incalcite erau,o parte din ele le-am refacut si prelungit si tras frumos pe la locurile lor,lipiturile le fac mereu cu letconul,deci nu dor le innadesc si gata.....am gasit si un mare fir rosu gros dezizolat ce atarna p-acolo si ca dracu' ca avea si curent permanent pe el...ma mir cum de n-a luat foc ceva pana acum....banui ca a fost fir de alimentare la casetofon si hunii l-au taiat in graba inainte sa vin sa vad masina si s-o cumpar....
Mi-am pus un releu bun de semnalizare electronic,pana la urma am reusit,mai trebuia un fir de masa si atentie,ceea ce nu prea am avut tura trecuta cand l-am pus si nu mergea corect.....
sa va pun si un film cu ce-m iarata mie indicatorul de benzina cand acceleram.....si tot m-am chinuit sa inteleg de ce,am lipit chiar si piciorusul ala de la sonda ca era cam liber p-acolo.....da' nimic.....in final s-a dovedit a fi de la mufele bordului oxidate,wd-40 face minuni smile.gif ,am rezolvat si aia...

si filmul cu acul buclucas biggrin.gif ,bine ca i-am dat de cap !
http://tinypic.com/player.php?v=1snmky%3E&s=9#.Vs3bFk2heM8
Mein Herz Brennt13
Indicatorul de benzina e turometru toata ziua smile.gif)))! Foarte interesant, si eu vreau sa ii schimb controlul de la climatizare, am schimbat robinetul si cand sa montez sarma pe el..s-a rupt sarma..mi-e groaza sincer sa il schimb, fiindca mai are inca 2 cabluri care trebuie sa le atasez. Tu cum ai facut, ai scot unitatea si dupa cum ai conectat cablurile la loc (de la pozitii si robinet)?
sobolan
Indicatorul ala ducea lipsa de masa sau semnal.s-a rezolvat cu wd-40 dat pe mufele din bord(scoase)....cablul de la robinet se debranseaza si nu cred sa ai cablul rupt,mai degraba tot tija aia de plastic ca si la mine,te-ai uitat acolo ?daca ai timp mai bine da bordul jos....eu am lucrat inghesuit rau,unitea aia iese pe dinauntru si nu ai loc,si cablurile sunt cam rigide....m-am taiat la maini,nu merita atata chin.......robinetul ala la mine merge greu tare,nu e normal dar mie frica sa-l schimb ca dau apoi de o petarda care curge radmasa.gif .....deci una peste alta se pare ca tot pe sub capota dau drumul la caldura momentan !

ati mai vazut aripa zincata ? blink.gif acum vad si eu una pentru prima data,era aripa de pe masina,cea care am refacut-o(ma rog,nu eu,un hodorog batran radmasa.gif ) .....azi am pregatit-o pentru vopsit,zilele astea o arunc pe masina, sa speram,gata vopsita.....asta cade mult mai bine smile.gif ,cam lung lasat sortul ala refacut da' o "fur" eu din suruburi putin/din falt ,ii mai trag vreo 50 de ciocane smile.gif si va veni ok !
DACIOTUL_97
QUOTE(sobolan @ 26 Feb 2016, 00:09)
ati mai vazut aripa zincata ? blink.gif 
*



Si galvanizate chiar wacko.gif ,erau la bursa.
sobolan
pai si pune uzina asa ceva ? sau is facute de vreo cooperativa ceva si puse apoi ? huh.gif incerc sa-mi dau seama si eu pentru ca prin asta mai descoper cate ceva din istoricul masinii ! smile.gif
Ov
Nu cred ca-s de uzina. Cel mai probabil sunt galvanizate de fostul proprietar.
sobolan
interesant.....deci nu facea nici o cooperativa/societate asa ceva(aripa zincata/galvanizata,adica n-o gaseai la raft gata facuta)....le faceau proprietarii "in particular" sa inteleg.....
Mein Herz Brennt13
Legat de cablu care actioneaza robinetul, s-ar rupt pur si simplu cand am vrut sa il inod pe robinet -bucata din el, fiind foarte rigid- am mai incercat sa trag de el, la fel cand am vrut sa il inod s-a rupt din nou. Din cauza varstei s-a intamplat asta, cel mai probabil nu o sa il schimb momenta, il voi lasa asa si actionez robinetul de sub capota, pozitiile merg din cabina. Sa vedem cum functioneaza si aeroterma dupa ce ii fac aerisirea la sistem.
om_bland
Sistemul acesta de climatizare la dacii cu bord mic, nu prea este eficient... Vei avea doar o adiere de caldura.
Mein Herz Brennt13
om_bland eu o vreau cat mai originala sad.gif. iarna o voi scoate, cand va fi zapada va sta in garaj.. In copilarie nu am inghetat in ea, mergeam destul de des iarna. Dar nu te contrazic, aeroterma turceasca nu are ce cauta...
sobolan
in fosta dacia din 78 puteai face baie,dadea o caldura de scoteai limba afara,radiator avea mare smile.gif ,se pare ca si asta da destul de bine......

De azi.....am pregatit aripa pentru vopsit mai in graba(am o problema cu rabdarea si slefuitul de kit smile.gif ),am dat cu kit si cu sprit-kit-ul ala care imi neutralizeaza vopseaua veche(ca sa merg la sigur,nu mai vreau surprize iar).....maine cred ca o vopsesc si poate saptamana viitoare o pun.....
sobolan
Am pus aripa in cui radmasa.gif ,am dat jos tot iar pana la tabla pe stalp,cand am scos vechea aripa s-a belit autovapantul/grundul in zona asezarii pe stalp din cauza ca s-a lipit masticul ala perfect si am tras brusc si eu si refac iar tot,ca la carte,daca tot fac m-a mancat... radmasa.gif


cum sa repari un flaps caruia i se invarte surubul M8 in gol(nu merita odata ca se gaseau pe toate gardurile dar in situatia de fata merita smile.gif ) :
-se da o gaura de 9mm in cauciuc,apoi se roibuieste gaura cu o freza conica la turatie mare
-se da surubul jos
-se pune surub nou si se sudeaza in puncte de insetia metalica din interior(e cam dificil ca nu-i loc dar se poate) .....se da apa la greu
-se astupa gaura(eu am pus mastic poliuretanic la tub)
ydaniel
Greu cu tampoanele!
Am cautat si abia abia am gasit.
sobolan
pai eu de ce le-am reparat ? ca-s rare si la bursa se cere cat nu fac radmasa.gif
Azi am dat cu mastic pensulabil de la Sinto cu aluminiu(pe luciu metalic,adica am dat jos grundul partial pe unde am dat),astept pana maine dupa-amiaza sa dau o mana de autovapant si poate joi-vineri arunc aripa pe ea si o tai la ITP smile.gif

BTW,poate cuiva ii e folositor : nu faceti prostia sa dati cu mastic pensulabil peste vopsea ptr ca nu va tine mult acolo,nu dati cu autovapant/teroson peste luciu metalic pentru ca se va forma rugina .......
ordinea e : luciu metalic,inhibitor de rugina,mastic pensulabil(unde se cere),grund,autovapant.....
La vopsitorie : luciu metalic,grund bun(nu porcarii gen sprit-chit la spray) ,slefuire(p600),degresare,vopsea.....evitati aplicarea chitului pe vopsea,doar ala pentru finisari se poate da pe vopsea......cautati sa indreptati pe cat mai mult posibil ca sa intre chit putin...unde-s dubluri si nu se poate pe dinauntru cu un ciocanel se incearca pe deasupra si se foloseste o ventuza(electrica sau de aia cu lipici) sau cu un aparat de sudura dat pe amperaj mic se lipesc electrozi de 2.5 de tabla si se scoate inafara tragand de electrod cu un cleste...
Unde retusati si vi se umfla vopseaua veche(de la delimitari) slefuiti inapoi si dati gazat peste cu pistolul cu un spritz-chit pistolabil nediluat(fara nici un fel de diluant in el) si amestecat doar cu catalizator.Exista un grund care face vopseaua veche imuna dar nu stiu cum ii zice,eu am luat varsat vreo 200 de grame.
Evitati autogenul pe cat de mult posibil,sunt locuri unde nu prea poti fara el dar alea-s cazuri putine....mig-ul face minuni ! smile.gif
Autovapantul asta boschetar GUZU e bun,unii zic ca nu se usuca,altii ca nu tine...pai nu se usuca ca nu e diluat deloc sau e diluat cu benzina(gresit) sau cade daca e diluat mult.....eu am dat 3 dacii cu panarama asta ( una din ele inca e perfecta,a doua e in curte,de a treia nu mai stiu nimic).....am folosit acelasi autovapant si la asta din cauza ca era data deja cu el si arata bine...pentru siguranta se poate pistola peste el orice grund/email/emaur si devine mult mai "bun" pentru intemperii.
Unii bat campii si vorbesc din amintirile altora,ignorati ! biggrin.gif
sobolan
ultima mea grija.....si am scapat ieftin,no rust smile.gif ,tunelul telescoapelor boala daciilor smile.gif ....am pulverizat convertor de rugina dupa ce am curatat cat s-a putut ca nu prea e loc acolo.....mastic la incheieturi,maine o vopsea la pensula ,alte telescoape mai soft ca astea de la compa is dure rau,arcuri de break,bucsi de cauciuc noi si drum sa fie ca benzina mai gasim smile.gif
Cand faceti asta luat si un furtun nou de frana,eu nu m-am mai obosit sa pun presa pe arcuri,oricum il inlocuiam,am unul nou semperit smile.gif
M-am legat si de portbagaj un pic,statea sortul de la roata inclinat rau,de ce ? pai era stramba tabla la oala rotii de rezerva.....sorturile alea is dure si la un soc cu o bordura pot indoi burta aia de tabla.....ce rahat....
ydaniel
Esti harnic,lucrezi cam in fiecare zi la ea.
Te asteptam la Brasov cu ea istoricita!
Rob3rto
De ce arcuri de break? Cari ceva cu ea?
sobolan
QUOTE(ydaniel @ 3 Mar 2016, 00:26)
Esti harnic,lucrezi cam in fiecare zi la ea.
Te asteptam la Brasov cu ea istoricita!
*



cam in fiecare zi "bag" cate ceva pe la ea....sper si eu sa rezolv tot pana atunci !


QUOTE(Rob3rto @ 3 Mar 2016, 00:45)
De ce arcuri de break? Cari ceva cu ea?
*



nu car nimic,am masina de carat....doar ca berlina sta aiurea rau cu arcurile ei si cu doua persoane in spate se lasa de o ia naiba.....eu asa fac la berline : ori arc de break ori arc de fata cu o spira taiata(apoi splinguit la autogen pe o portiune mica la capatul taiat ca sa nu rupa talerul) .


prin tunelul telescoapelor dau cu de-asta varianta negru,cica e ok smile.gif
http://arhitectural.policolor.ro/ro/produs...completa-3-in-1
Ov
se crapa de la vibratii, eu n-as da
sobolan
QUOTE(Ov @ 3 Mar 2016, 11:25)
se crapa de la vibratii, eu n-as da
*



eu chiar am dat smile.gif si ti-o recomand(NU RECOMAND ).....daca te gandesti ok vibratii in tunel nu prea sunt....practic "oala" aia cu tot cu tunel e formata din 3 tabliere sudate in puncte,vibratiile mai mari is jos,la talerul de sus al arcului iar acolo-s unite toate cele 3 tabliere,e ca un "nod" acolo....ei bine chiar acolo am dat pe incheieturi cu mastic pensulabil si apoi am dat vopsea......
se usuca mai greu dat fiind temperaturile de afara si nu am pus arcurile azi,am lasat masina tot pe capre,tot pe loc inclinat sad.gif ,tot pe pamant sad.gif si maine ploua iar.....ca sa fiu sigur am ancorat-o de bara de torsiune de-un copac gros ca sa nu am vreo surpriza si sa o gasesc pe jos......

ca sa nu stau degeaba si avand timp am schimbat si rulmentii spate(toti patru,am pus URB,erau prin portbagaj de la mos smile.gif ,noi in cutie si vaselina ) ...cei de pe ea erau cam uzati la cementaj si unul mic avea camasa roz-violet....erau cam stransi cand am umblat la cilindri.....asta e,aia se strang la maxim pana se blocheaza(nu mai mult) si se da un sfert de tura inapoi.....eu strang direct la ochi si nu am dat gres inca...vaselina am bagat sintetica mobil1 cu li-mos2 smile.gif

incet-incet o fac sigura de drum,o masina de baza..... smile.gif

BTW: paianjeni in tambur ati mai vazut ? radmasa.gif

Nu imi mai gasesc presa de pivoti,nu dau neam de ea.....are cineva una buna de vanzare ? am un pivot inferior bun pe fata dar are burduful rupt si am burdufe la greu,ar fi pacat sa nu-l salvez....
Atentie la suruburile de la pivoti pe brate,nu puneti orice surub acolo.... wink.gif ,eu pun de inox,rezista bine la socuri !!!
johnybic
salut sobo,da camasile la rulmenti cum le-ai scos din tamburi?
dstdan
poti bate cu un dorn bont, dar mai lung si nu f, gros, in camasa, cate un pic, in, ,cruce,,, in sensul de iesire a camasii din tambur.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.