Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mufa USB pentru incarcare diverse
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
myhay1208
Salutare,

Pentru ca ma tot enerveaza incarcatorul care se pune in bricheta m-am decis sa trec pe varianta integrarii a 2 porturi USB in bord doar pentru incarcare.
N-am o poza cu bordul meu dar, atasat, gasiti exact modelul pe care il am.

Prefer sa implantez cele 2 porturi pentru ca nu vreau sa mai tin incarcator in locul brichetei care oricum e destul de varza ca si specificatii si se pare ca nu poate incarca un telefon care foloseste GPS-ul si alte cateva functii in acelasi timp...

Am nevoie de ajutorul vostru in a-mi sugera unde este cel mai util sa plantez cele 2 porturi USB. In poza atasata am marcat cu rosu zona la care m-am gandit eu sa le pun. Mi se pare usor accesibila si in cazul in care stric ceva nici n-ar trebui sa se vada atat de urat.
As lua in calcul si zonele marcate cu verde dar nu stiu vat de simplu este sa le pun acolo.

Asadar, astept sugestiile voastre privind amplasarea lor.

Multumesc!


vallixx
Siguranta de la bricheta e de 5A parca.
O tableta iti ia 2, un telefon iti ia 1 - 1.5A.
Poate livra destul bricheta, cu conditia ca adaptorul USB sa fie capabil sa scoata 2A.

Daca vrei sa pui port separat, eu nu l-as pune jos acolo. E ok ca nu se vede, dar eu cel putin tin acolo...chestii. L-as pune unde si pus tu dreptunghiul verde, dar cat mai jos.

Curent la el de unde tragi, daca nu vrei sa folosesti circuitul brichetei?
myhay1208
As merge pe varianta alimentarii de la bricheta pentru ca:
In documentatia pe care o am eu ( in franceza) apare ca siguranta pentru bricheta este de 15A. Daca gresesc, te rog sa-mi spui la ce sa ma uit, ca eu m-am uitat la pozitia 7 in panoul de sigurante (m-am uitat in manual si nu pe tabloul fizic). Tot de acolo se alimenteaza si casetofonul. Mai sunt cateva dispozitive care se alimenteaza din aceeasi siguranta. Cel putin asa inteleg din manualul pe care il am.

Tabletele si telefoanele trag 0.5-2.5A la 5V. Convertorul meu 12V->5V tine max 3A. E facut de mine si nu cumparat. Unul decent de 1-2A (reali) mi se parea mult prea scump asa ca l-am mesterit eu. M-a costat vreo 20 de lei toate piesele si vreo 2 ore de munca cu tot cu testare.

Pentru protectie o sa ii pun si o siguranta de 2A pe intrare ca sa fiu acoperit in caz de scurt circuit. Iau in calcul utilizarea unei sigurante termice de 2A sau 90 de grade ca nu e mare avere si circuitul n-ar trebui sa depaseasca in nici o conditie temperatura asta.

Mai am si varianta in care imi trag un fir direct de la baterie dar asta implica si utilizarea unui intrerupator ca sa pot decupla alimentarea convertorului 12->5V.

vallixx
Da, corect, am gresit eu. 15A sunt la bricheta.

Dar nu inteleg de de te-ai trage tot de la bricheta.
Adica ce te opreste sa pui un splitter de bricheta, cu 2-3 iesiri din care una sa alimenteze convertorul facut de tine?

Ori prin mufa adaptoare, ori desfaci splitterul si te legi de el direct in convertorul tau, dupa care te duci cu USB-urile pana unde vrei tu, eventual si un intrerupator undeva pe drum.....

Poti si de la baterie direct, prin siguranta, si ai plus permanent, pe bricheta ai plus doar pe contact si accesorii.
myhay1208
Nu vreau cu splitere la bricheta pentru ca nu imi place cum arata. In plus, vreau sa bag totul in bord.
Ma gandeam sa ma leg direct la firele de la bricheta, sa nu fie nimic pe afara. Mai am si o alta varianta la care m-am gandit: trag fir direct de la baterie si imi pun un releu care sa-mi cupleze alimentarea la montaj doar cand pun contactul. Dar aici se cam complica schema putin in sensul ca apar multe componente.

vallixx
Poti trage de la orice altceva care are plus pe contact.
Geamurile de exemplu au plus pe contact si trec prin siguranta de 30A.
Sunt mari consumatoare intr-adevar, dar pe de alta parte nu le folosesti atat de frecvent.
myhay1208
Uite ca la asta nu m-am gandit biggrin.gif. E buna sugestia. smile.gif
Multumesc!
RazvanF
Eu am montat asa ceva la frana de mana, am lipit spliter cu 3 intrari exact in fata manetei de frana de mana ( da este destul loc) am trecut firul pe sub consola si l-am alimentat de la bricheta. In spliter am o chestie mica care are 2 intrari usb si poate livra pana la 2 amperi.
Acum tu daca vrei sa pui direct porturi usb in plasticul bordului trebuie sa ai mare grija cum tai acel plastic sa iti iasa perfect si nu cu zgarieturi sau alte minuni.
myhay1208
Razvan, multumesc pentru sugestie. M-am gandit si eu sa-l pun la frana de mana dar as avea in vedere achizitia unei cotiere pe viitor.
Mi-e teama ca n-ar fi cea mai buna pozitie acolo.

Referitor la bord, de-aia eu m-am tot gandit sa o pun in zona rosie ca acolo si daca stric plasticul, nu se vede.
O alta varianta e chiar plasticul de deasupra zonei rosii... Asta presupune insa cuplarea "pe orbeste" a cablului de alimentare...
Ai poze ceva cu montajul tau ?
RazvanF
Maine voi face pozele ca acum e intuneric biggrin.gif si aparatul foto nu are baterii iar cu telefonul ma fac de ras.
p.s : Am in plan sa fac un incarcator fara fir pe care vreau sa il montez sub tavita din bord, partea de sus ca acolo imi tin telefonul cand conduc. Sper sa incapa.
andutu
Sau poti sa incerci ceva de genul mi se pare mult mai elegant.
Pentru cei cu PLAYER original update list poti sa iti iei un usb chiar si cu AUX si il legi la PLAYER. iar usb-ul il folosesti pentru incarcare

Iar prin forma rodunta gaura o dai mult mai usor

http://i.ytimg.com/vi/16tsaG29VEQ/maxresdefault.jpg

http://www.conrad.com/medias/global/ce/800...FB.EPS_1000.jpg
RazvanF
Am incercat sa alimentez un telefon mobil in timp ce foloseam program gps ( ecran on gps on consum mare baterie) mufa de la player nu a facut fata, asta pentru ca da 0.5 amperi pe cand un telefon mobil android are nevoie de cel putin 1 amper sa poate fi incarcat in timp ce ruleaza un program pe fundal care tine ecranul aprins tot timpul.
Este ca si cum ai avea un alternator de putere mica care nu face fata consumatorilor, in final bateria masinii se va descarca complet.
myhay1208
Chiar ma uitam dupa o mufa de-aia rotunda numai ca nu am gasit. Stii vreun site unde pot gasi o mufa rotunda mai ieftina ?
N-as da totusi 50 de lei pe unde am gasit eu...
andutu
Pai eu nu zic sa alimentezi de la player , ca are 0.5 daca nu ai player stock si ai altceva si e usb pentru citire stick.
Eu ziceam ca e frumos pentru cei care au player stock sa isi cumpere ceva de genul cu USB si AUX si aux il leaga la PLAYER iar USB-ul la modulul de incarcare, modul care il legi pe unde vrei tu + de la contact de la bricheta etc.

myhay1208 deocamdata nu am gasit dar 50 lei este foarte scump mai mult de 15 lei nu ar trebui sa coste , o sa ma uit prin Buc , ori pe Str.Maica Domunul ori prin Targ Vitan.Daca zaresc ceva anunt.
kretzu77
Depinde de nevoi.
Eu, de exemplu, am nevoie de feon pentru a usca copchilul (transpira la drum lung in scaun).
A trebuit sa-mi trag invertor (montat sub torpedou) direct de la baterie (cu siguranta pe cablul ce pleaca de la +). De la el alimentez de la feon, la tableta&Co.
RazvanF
Asa am eu, spliter cu 3 alimentat de la bricheta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.