Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Purificare aer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
UXE
Vreau sa cumpar un purificator de aer si eventual un umidificator. Camera este una relativ mica , maxim 3x3x3m. Sa le luam pe rand:


1. Purificatorul am nevoie de el, deoarece acolo sta o persoana care are probleme cu plamanii si foloseste din cand in cand un concentrator de oxigen. Nu stiu exact cat de eficiente sunt aceste purificatoare, insa nu vreau sa cheltui sume enorme si sa ma trezesc ca nu fac mai nimic. Citisem pe net ca astea sunt cam vrajeala.

2. Umidificatorul (cu abur rece): deoarece incalzirea camerei se face foc in soba , umiditatea este mereu scazuta si implicit respiratia ingreunata. Din ce am aflat pe net aparatele electrice, computerele, aparatele de aer conditionat si ventilatia insuficienta determina o crestere a ionilor pozitivi, iar unele umidicatoare contin un ionizator care emit ioni negativi pentru un nivel mai echilibrat.


Sfaturi si recomandari?


LE: aparat salin a folosit careva? in loc de purificator
vallixx
Salin foloseste bunicul meu, care are astm cronic.
E bun, nu a mai folosit spray-ul ala de ani buni.
UXE
Ce model?
vallixx
Maciuci....

Nu stiu, e la tara, da' bunica-miu e la Bucuresti.
Daca ai rabdare iti zic mai pe seara.
UXE
asteapta nervos.gif
vallixx
Pana mea, e un model vechi, are 5-6 ani cred.....tre sa ajunga ai mei la tara si ii sun. Acum nu-i nimeni acolo. Doar cainii. Dar n-au cheie sa intre in casa ca-i sunam.

Iar pe usita pisicii nu incap. tongue.gif
wolfin
ar fi ideal si o statie meteo pentru masurarea umiditatii..ce este peste 60% se transforma in mucegai (daca nu se aeriseste temeinic mai ales iarna) si iara nu e bine pt plamani....

e 60-100 lei una
UXE
Aia era prima chestie la care m-am gandit.

http://www.go4all.ro/cumpara/ln923-statie-...-si-led-7751663


LE: un umidificator cu ionizare si cu higrometru incorporat costa de la 400 de lei in sus.

Purificatorul de aer Salin S2 este cam 160 de lei http://salin.ro/index.php/salinmagazin/pur...salin-s2-detail
Babenco
Am eu un aparat de la Salin. Ti-l dau cadou pentru ca nu il folosesc. L-am luat acum ceva ani, dar nu l-am folosit. Am si niste rezerve, dar alea nu stiu sigur daca mai sunt in termen. O sa il caut diseara cand ajung acasa. Sper doar sa il gasesc ca nu l-am mai vazut de ceva timp.
UXE
Salin S1?
PuscasMarin
Vezi si Venta testat de Buhnici aici .

Nu l-am folosit si nici nu fac reclama !
Babenco
QUOTE(UXE @ 5 Oct 2015, 15:42)
Salin S1?
*



Nu stiu ce sa zic. Revin dupa ce il gasesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.