Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fum albastru + zgomot
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Mitza_003
Buna ziua,

Am un Clio Symbol din 2003, cu motor 1.4 8v si instalatie gpl montata anul trecut. Am avut la un moment dat probleme cu toba finala si am montat una "sport", nu neaparat ca imi trebuia sa huruie, dar pentru simplu fapt ca nu am dat bani pe ea, deoarece a fost cadou. In sine evacuarea noua, o toba bosal de inox nu produce galagie cum credeam ca o sa faca, e chiar placut la condus. Problema este insa alta, pentru ca de la o vreme masina face un zgomot infernal la evacuare si daca turez masina pe loc iasa fum albastru ca pumnu' pe evacuare. Parerile unora si altora cu care am mai vorbit duc catre un catalizator defect. Ati patit ceva asemanator, imi puteti da o parere, o rezolvare? Multumesc anticipat!
devilgenius
Eu stiam ca fumul albastru e de la ulei.
CipTal
De regula, fumul albastru inseamna consum ulei. Segmenti uzati si/sau rupti. Verifica nivelul de ulei si filtru de aer (daca e imbacsit cu ulei verifica scurgerea epuratorului de pe capacul chiulasei). Masoara compresia motorului.
UXE
Garnitura de chiuloasa? unsure.gif
Mitza_003
QUOTE(CipTal @ 14 Sep 2015, 12:35)
De regula, fumul albastru inseamna consum ulei. Segmenti uzati si/sau rupti. Verifica nivelul de ulei si filtru de aer (daca e imbacsit cu ulei verifica scurgerea epuratorului de pe capacul chiulasei). Masoara compresia motorului.
*



Cu nivelul de ulei stau bine, la fel si cu filtrul. O sa trec pe la mecanic sa se uite si la celelalte lucruri mentionate. sad.gif Oricum, ce explicatie aveti pentru zgomotul marit la evacuare?
baban sergiu
zgomotul marit - verifica sa nu fie Sparta sau sa sufle pe undeva,
fum albastru = ulei ars - si asta nu inseamna ca in 100km iti papa jumate uleiul = poate sa fie doar 100 gr de ulei la 100km -

vezi ca cica la WV (nu e cazul tau) - este ceva normal sa pape 1 litru ulei la 1000km biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.