Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: acceleratie necontrolata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
roPopa
Buna ziua

am o masina Clio 2 (2007) pe benzina (1.4) care are si instalatie de gaz.

problema:
motorul se accelereaza de unul singur intre 1000 si 2500 de ture.
practic e ca si cum as sta la semafor si as apasa pe acceleratie "sa ma dau mare.

in sarcina (intr-o treapta de viteza) nu e extrem de sesizabil, dar cum o pun pe liber devine sesizabil pentru ca se vede pe turometru.

am aceasta aceasta problema de 1 an 2 dar a fost extrem de sporadica.
problema aparea destul de des inainte cand ajungea pana la 5000 de ture de trebuia sa opresc masina de tot.
am schimbat cablul de acceleratie dar nu de acolo era problema. (cablul a fost si el o problema dar nu in aceasta cauza)
problema a disparut de la sine, dupa mai multe saptamani cand m-am chinuit sa merg cu ea, dar a tot reaparut, si tot disparut.

practic dupa 1 zi doua, trei masina nu mai avea nimic si nici daca o duceam la un mecanic nu puteam sa-i arat nimic ca nu se intampla decat sporadic.
am intrebat mecanicul la care mai merg si nu stie ce sa zica.
nu vad sa fie legata de viteza cu care merg, gropile in care dau sau orice altceva.

mai nou problema apare mai mult pe gaz, si "teoretic" isi revine dupa ceva timp de mers pe benzina. (dar nu e garantat)

caut sfaturi cum sa procedez.

am fost la service autorizat reno si am facut o diagnoza completa acum 3 saptamani. (dar acum 3 saptamani nu facea problema)
am schimbat in urma diagnozei filtrul de carbon. masina a mers fara problem 1 saptamana cand iar a apucat-o.

ce ma sfatuiti sa fac?
multumiri anticipate
Razvan
CipTal
Daca se manifesta mai des atunci cand merge cu gaz ma gandesc ca poate ar fi bine sa te duci la cei care ti-au montat instalatia GPL si sa se uite putin la ea. In general daca ralantiul nu este stabil este indicata o curatare a clapetei de acceleratie si a motorasului pas cu pas dar asta mai tarziu dupa ce te asiguri ca instalatia GPL functioneaza normal.
roPopa
QUOTE(CipTal @ 11 Sep 2015, 15:20)
Daca se manifesta mai des atunci cand merge cu gaz ma gandesc ca poate ar fi bine sa te duci la cei care ti-au montat instalatia GPL si sa se uite putin la ea. In general daca ralantiul nu este stabil este indicata o curatare a clapetei de acceleratie si a motorasului pas cu pas dar asta mai tarziu dupa ce te asiguri ca instalatia GPL functioneaza normal.
*



motorasul pas cu pas a fost si el schimbat acum 2/3 ani.
intrebarea cea mai mare a mea este cum sa le demonstrez oamenilor alora.
multi (stiu din experienta) o sa-mi zica sa schimb toate piesele posibile. smile.gif

eu cred ca e ceva din computerule de bord ... dar nu-mi dau seama de mai mult.
adica cred ca computerul "ordona" acea acceleratie.
myhay1208
Ai verificat furtunul de la galeria de admisie ?
Este bine infipt?
A mea, daca trage aer fals, se manifesta asemanator (se tureaza singura si revine).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.