Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Caseta directie clio 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Daniel194
Buna ziua am un clio 2 2003 am probleme cu caseta de directie,la viraj aproape maxim se aude o troscaneala indiferent de viraj ca e dreapta sau stanga, toate bune, mam bagat sub masina am strans caseta cu un inbus, sa intarit directia si la gropi nu mai aveam batai in volan dar a inceput sa scartaie tot din caseta, am desurubat capacul de tot am bagat vaselina si lam montat la loc nu lam mai strans tare dar am batai in volan un mic scartait ca de plastic sau cauciuc si troncaneala la viraje ce pot sai mai fac..?
CipTal
Troncaneala pe loc sau/si in mers? Daca stai pe loc si cand rotesti de volan trosneste ceva prin fata prin zona rotilor, pot fi rulmentii de la flansele amortizoarelor. Daca troncaneala se aude si cand treci peste denivelari cu atat mai mult, ai un motiv in plus sa suspectezi un joc mare la flansele amortizoarelor.
Daniel194
Troncaneala se aude si cand stau si cand merg dar numai la viraj pana in maxim si la bataia in volan stiu ca e de la jocul din caseta dar daca o strang mai tare incepe scartaiala
myhay1208
Si eu am un zgomot asemanator la a mea numai ca nu-mi dau inca seama de conditiile in care se produce. Uneori, se proudce stand pe loc si virand alteori in mers.
Se intampla cand si cand sa faca cand urc o bordura dar nu e o regula.
Poate indica colegii niste teste mai potrivite sa ne dam seama. Deocamdata, nu-mi fac probleme ca nu e deranjant si volanul merge foarte bine.
z_fdd bacau
troncaneala in mers? ai directia ok??? ma refer la bielete, capete bara, pivoti, bucse brat... eventual bielete antiruliu, amortizoare si flanse rulment... ai facut macar o constatare la directie? sa nu fie altceva si sa te arunci la lucruri scumpe cand poti scapa ieftin...

eu sunt patit cu caseta si stiu cata bataie de cap mi-a dat, de aia intreb daca ai verificat toate posibilitatile inainte....
myhay1208
z_fdd, daca te referi la mine, mecanicul a verificat directia in primavara cand am luat masina. Ce-i drept atunci nu am sesizat vreo problema dar am mers destul de mult in Bucuresti si oricat am evitat gropile, n-am reusit sa trec pe langa toate...

Pana acum, directia nu-mi pune nici un fel de problema. Merge drept, nu trepideaza volanul si merge foarte usor.

Eu nu reusesc insa sa identific daca zgomotul (se aude un clanc) e din interior sau din compartimentul motor...
CipTal
Daca se aude un "clanc" in timp ce virezi stand pe loc inseamna ca sunt rulmentii flanselor de amortizor. Nu te grabi sa le schimbi. Mai afla si alte pareri. Poate gresesc eu.
myhay1208
Pai nu ma grabesc pentru ca trebuie sa-mi dau seama care sunt conditiile in care face. Daca merg la mecanic, trebuie sa-i demonstrez ca face asa. Nu de alta, dar nu vreau sa pierd timp doar sa caut ceva... Spre exemplu, sunt momente in care imi face stand pe loc si momente in care nu face (asta pe asfalt). Pe pamant am impresia ca nu face.
octav_e
Verificati crucea cardanica de pe colaona de directie.
alexme24
exact, bun sfatul lui octav. Eu sunt patit cu crucea, era mancata de rugina acolo si abia se mai misca si trosnea la viraje stanga dreapta. Du-te la un mecanic priceput care stie sa vada ce e pe acolo. E un clopot de cauciuc care e destul de greu de dat la o parte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.