Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema airbag
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Andreyy80
Salut,in urma cu vreo 2 saptamani imi tot apare in bord martorul airbag si serv.
problema pare in urma unui contact al pragului cu un stalp foarte jos,cred ca de acolo vin toate problemele pentru ca pana la acest eveniment nu s au mai aprins martorii.
La drum mulnd,fara franari sau gropi martorii stau stinsi dar in oras sau orice fel de drum cei doi martori se aprind si se sting,masina in cauza e un clio 2,1.4 8v din 2004 cu air bag doar pe volan.
A reusit cineva sa rezolve treaba asta? excl.gif
espacern
QUOTE(Andreyy80 @ 7 Sep 2015, 20:45)
masina in cauza e un clio 2,1.4 8v din 2004 cu air bag doar pe volan.

Nu ai centuri pretensionate.....parca?
Andreyy80
are centuri pretensionate,la frana se blocheaza,asta ca sa nu face vreo confuzie,maine o sa pun si niste poze cu locul unde pragul a atins stalpisorul...oricum in partea din spate a masinii,poate are vreo relevanta
espacern
Centurile pretensionate sunt acelea care in caz de soc puternic se contracta cu "ajutorul" unei incarcaturi pirotehnice (explozibil)......cu sau fara declansare de AirBag!
Au instalatie electronica legata si sunt comandate de la calculatorul de AirBag.....pentru info.
plopii
Al meu este tot Symbol, din 2003 cu acelasi motor de 1.4 8v...pe aici pe forum s-a discutat ca symbolurile nu au centuri pretensionate si nici airbaguri laterale.

La Clio hatchback sunt niste mufe sub scaunele din fata ale airbagurilor laterale care nu mai fac bine contact si baietii au rezolvat cu spray de contacte...

La Symbol este spirala celebra de sub airbagul din volan care vine cu tot cu manetele de lumini si stergatoare...si asa e o caciula de bani o parlita de spirala...O solutie ar fi sa te obisnuiesti cu ideea ca "asa e bine sa se aprinda" sau sa dezactivezi airbagurile cu DDT2000 sau CANCLIP.

Pe forumul de Logan e un tip care a reusit sa schimbe doar spirala....asteptam un tutorial in acest sens....
Andreyy80
Stiu de acea spirala si am auzit si niste preturi de ma luat capul,5-600 de lei,n am apucat inca sa verific acea treaba cu mufele sub scaun
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.